Si të hiqni erën e bojës pas riparimit

Nëse një mace jeton në shtëpi, përdorni mbushës me xhel silicë për tabakanë e saj për të hequr erën e bojës. Ky është një likuidues i provuar i aromave dhe lagështisë së tepërt, kështu që në këtë rast mund t'u besoni profesionistëve dhe të mos bëni asgjë vetë.

Pastrimi i përgjithshëm fillon me fshirjen e mobiljeve të kabinetit. Për ta bërë këtë, bëni një zgjidhje uji me mustardë, uthull ose amoniak. Çdo aditiv kombinohet në 1 lugë gjelle me 5 litra ujë të pastër.

 • lagështia e ulët;
 • mot i ngrohte;

Ilaçi më i thjeshtë janë enët me grykë të gjerë të vendosura rreth shtëpisë (kova, legena, tenxhere) të mbushura me ujë. Lëreni për 12-24 orë, më pas derdhni ujin dhe zëvendësojeni. Me shumë mundësi, manipulimi do të duhet të përsëritet disa herë.

 • Zgjidhni materialet e bojës me një datë skadence pune dhe një shenjë "pa erë". Zakonisht këto janë përzierje me bazë uji.

Nëse nuk ka kohë për të eliminuar pasojat e përdorimit të bojës, aroma nuk mund të hiqet, por ndërpritet përkohësisht.

Mënyra më e lehtë dhe më e dukshme për të eliminuar erën e bojës është të ajrosni dhomën. Ky artikull është i detyrueshëm dhe këshillohet që të hapni dritaret edhe para fillimit të punës me bojëra dhe llaqe: në këtë mënyrë aroma e pakëndshme nuk do të jetë aq e fortë.

Lagështimi i ajrit

Perdet, batanijet, jastëkët që ishin në dhomë duhet të lahen. Nëse mobiljet e veshura me susta ose tapeti kanë erë, telefononi specialistë që mund të neutralizojnë erën pa dëmtuar produktet.

Kafeja është një sorbent natyral i njohur që jo vetëm thith aromat e huaja, por ka edhe një aromë të këndshme gjallëruese.

Si të parandaloni erën e bojës

si të maskoni erën e bojës

Si të hiqni erën e bojës me kafe

Ajrimi

Si të parandaloni erën e keqe?

Thjesht derdhni fishekët në tabaka, lërini brenda. Mbushësi nuk ka nevojë të ndryshohet ose përditësohet - zakonisht një mbushje është e mjaftueshme për të luftuar erën e bojës.

Metoda me qymyr druri përsërit saktësisht atë të mëparshmen, vetëm ndryshe nga kafeja, qymyri nuk mban erë, por ka veti të shkëlqyera absorbuese.

Një nga mjetet e shtrenjta, por të punës - jonizuesi - do të shërbejë për një kohë të gjatë pasi të përfundojë riparimi. Një rritje në përqendrimin e joneve të ajrit ka një efekt të dobishëm në trup: përmirëson gjumin, përshpejton metabolizmin dhe kontribuon në normalizimin e sistemit nervor. Gjithashtu, jonet e ngarkuara negativisht tërheqin substanca të dëmshme: duke përfshirë alergjenët ose molekulat e tretësit. Kjo pronë do të ndihmojë për të hequr qafe aromat e pakëndshme.

Jonizuesit shiten si veç e veç ashtu edhe të integruar në frymëmarrje, pastrues, kondicionerë.

leckë e lagur

Meqenëse tretësit në bojëra janë të paqëndrueshëm, ato avullojnë në të gjitha sipërfaqet: dysheme, tavane, mobilje. Dhe, sigurisht, qëndroni në muret e pikturuara. Larja e këtyre molekulave do të reduktojë automatikisht përqendrimin e erës.

Jonizues

Pavarësisht se sa efektive janë metodat e kontrollit të erës, është gjithmonë më e sigurt të parandaloni shfaqjen e një ere të pakëndshme. Për këtë:

Për të mos eksperimentuar me flakën e qiririt, përdorni shishe me ekstrakte vaji. Zgjidhni aroma të forta por të këndshme: vanilje, agrume, nenexhik. Aplikoni disa pika në topa pambuku ose shtoni në ujë - kështu era e bojës jo vetëm që do të maskohet, por edhe do të përthithet.

Metoda e fundit nga kategoria nuk është më pasive, do të kërkojë forcë fizike dhe kohë: por konsiderohet më efikase dhe më e shpejtë se të mëparshmet.

Qymyri

Vajra esenciale

E rëndësishme! Pas pastrimit, kafeja duhet të hidhet, pirja e saj është e pashëndetshme.

Këshilla! Për të hequr shpejt erën e bojës, vendosni një ventilator pranë një dritareje të hapur dhe drejtojeni jashtë.

 • Mos përdorni hollues ose tretës të tillë si white spirit.

Thithësi i aromës

Si të hiqni erën e bojës

Ju gjithashtu mund të gjeni neutralizues profesionistë në shitje, ato përdoren shpesh në frigoriferë. E disponueshme në formën e sprajve, aromave xhel, pluhurave, thaseve, pecetave.

Dritaret mbahen të hapura për 12-24 orë (për formulimet e ujit), 2-3 ditë për formulimet e vajit.

neutralizoni erën e bojës me ujë

Kokrrat e kafesë

sa kohë zhduket era e bojës

Një tjetër opsion është një ozonizues, kjo pajisje është krijuar posaçërisht për të hequr përbërësit e dëmshëm të paqëndrueshëm (benzen, toluen, formaldehid) nga ajri.

 • Pastrojeni dhomën nga mobiljet dhe tekstilet përpara se të filloni punën. Mobiljet e veshur me susta mund të mbyllen fort me polietileni.

Për të punuar, merrni çdo kafe natyrale të lirë (mundësisht kokërr), bluajeni dhe spërkateni në tabaka, pjata ose çdo sipërfaqe tjetër të sheshtë në një shtresë të hollë. Vendoseni në një vend problematik, mbyllni derën, prisni 16-20 orë (mund ta lini gjatë natës). Gjatë kësaj kohe, kafeja jo vetëm që duhet të thithë bojën, por edhe ta maskojë atë.

Kur të ftuarit janë tashmë në pragun e derës dhe nuk ka kohë për të djegur qirinj ose për të kërkuar vaj, spërkatni parfumet tuaja ose të veçanta për shtëpinë në apartament. Por mos e teproni: të jesh në një dhomë me aromë të fortë, madje edhe parfum të mirë, është e pakëndshme.

Ventilimi do të ndihmojë për të hequr qafe shpejt një erë të pakëndshme vetëm nëse plotësohen kushtet e mëposhtme:

pse keni nevojë për një jonizues ajri

Këshilla! Agrumet mund të përdoren edhe me ujë - priten në feta, shtohen në enë, vendosen në një dhomë.

Dy momentet e para janë përgjegjëse për tharjen e shpejtë të veshjes dhe avullimin e tretësve (përbërësit kryesorë janë "aromatik"). Ventilimi, nga ana tjetër, ndihmon në ajrosjen e tymrave nga dhoma dhe zëvendëson aromën e bojës me ajër të pastër.

qymyr për erën e bojës

Mbushës xhel silicë

Të dyja të thjeshta dhe aromatike do të bëjnë, sepse gjëja kryesore në to është flaka. Një zjarr i hapur djeg avujt e tretësit - prandaj, era fillimisht do të rritet, por nëse hapni dritaren, ajo shpejt do të zhduket.

eliminues natyral të aromave

parfum

Qymyri grimcohet, derdhet në tabaka, vendoset nëpër dhomë. Nëse është e nevojshme, mbushësi ndërrohet në i freskët 1 herë në 12 orë. Qymyri i përdorur hidhet.

Të gjitha këshillat se si të hiqni erën e bojës me ujë bazohen në vetitë natyrore të këtij lëngu. Uji është një absorbues i shkëlqyer, i cili fjalë për fjalë tërheq molekulat e nuhatjes nga ajri.

Nëse në shtëpi ka fëmijë ose kafshë që aksidentalisht mund të trokasin kova, përdorni tekstile të lagura (çarçafë, peshqir, etj.) - thith aromat jo më keq se lëngu. Ato duhet të shtrihen ose varen nëpër dhomë, herë pas here duke u lagur me ujë mbi një të re. Pas heqjes përfundimtare të erës së pakëndshme, lani leckat me zbutës pëlhure.

Qirinj

Nëse aroma në apartament mbetet ende - mos e vononi heqjen e saj. Përdorni një ose më shumë nga metodat e listuara më sipër.

 • Punoni në një zonë të ajrosur, edhe nëse boja nuk ka erë.
Pastrim i lagësht

Maskimi i aromës

Ne kemi shkruar tashmë një listë të pjesshme të absorbuesve: ujë, kafe, qymyr, xhel silicë. Nga absorbuesit që gjenden pothuajse në çdo shtëpi, mund të provoni sode, qepë ose limon. Soda spërkatet thjesht si kafeja, qepa dhe limoni priten, duke i shtruar copat në vendet e punimit të lyerjes.

Enë me ujë
 • ventilim cilësor.

9. Mund të prisni edhe disa limonë në rrathë të hollë, dhe më pas t'i shpërndani rreth perimetrit të dhomës së lyer. Fetat e limonit do të thithin erën në 1-2 ditë, pas së cilës ato duhet të hidhen. 

6. Qepa është një ilaç i mirë. Pastrojme disa qepe te medha dhe i presim ne 4 pjese. Çdo e katërta e qepës duhet të vendoset në një pjatë të veçantë dhe të vendoset në të gjithë dhomën. Aroma e qepëve do të zhvendosë shpejt aromat e huaja. 

4. Zgjidhja e radhës për erën e keqe të gojës janë vajrat esenciale. Ju duhet të blini vaj mente ose ekstrakt vanilje në farmaci, më pas shpërndani disa pika të këtij ilaçi "magjik" në një tas me ujë. Ju gjithashtu mund të ngopni disa pambuk me lëng vaji dhe t'i vendosni afër sipërfaqeve të lyera.

3. Erën e pakëndshme pas riparimit mund ta maskoni me kafe. Siç e dini, kokrrat e kafesë përdoren në dyqanet e parfumeve në mënyrë që klientët të mos ndihen të trullosur nga bollëku i aromave. Megjithatë, tymrat që janë të dëmshëm për shëndetin nuk do të shkojnë askund, vetëm për një kohë do të maskohen si nuanca më të njohura për hundën e njeriut. 

Sigurisht, mënyra më e lehtë për të parandaluar këtë problem që në fillim është të kujdeseni për natyralitetin e përbërësve të materialeve të ndërtimit dhe të mos kurseni në to. Por meqenëse kjo ndodhi, ju këshilloj të jeni të durueshëm dhe të ndiqni këto hapa: 

8. Ilaçi tjetër i thjeshtë është soda e bukës. Do të ndihmojë në heqjen e erës së bojës që është zhytur në tapetin e shtrirë në dysheme. Mjafton të spërkatni sode në një shtresë të hollë në tapet dhe ta lini gjatë natës. Në mëngjes, soda hiqet shumë lehtë me fshesë me korrent dhe bashkë me të do të largohet edhe aroma e pakëndshme. 

Rinovimi i apartamenteve është një ngjarje e rëndësishme për çdo familje. Ia vlen të përgatitesh për të si materialisht ashtu edhe shpirtërisht. Si rezultat, ne kemi gjithmonë një dhomë të rinovuar, të pastër, me një individualitet të theksuar të pronarëve. Por tani, agonia e riparimit vjetor ka marrë fund, të ftuarit e habitur janë larguar, entuziazmi ka filluar gradualisht të shuhet. Dhe pastaj rezulton se katastrofa sapo ka filluar - një erë, që të kujton riparimin e pafat, depërton në fillimin tonë të jetës së rehatshme. Çfarë duhet bërë? 

Si të hiqni erën pas riparimit në apartament

Si të hiqni erën pas riparimit në apartament

7. Mund të përdorni edhe disa qirinj të zakonshëm pa asnjë papastërti aromatike. Ndizni dhe lërini të digjen për disa orë. Tymi i ndezshëm dhe i athët nga tretësit dhe bojërat do të digjen shpejt në një flakë të hapur. 

1. Mënyra më e lehtë dhe më efektive për të hequr qafe aromat e rinovimit është të hapni të gjitha dritaret dhe të prisni që era e padëshiruar të zhduket nga banesa. Disavantazhi kryesor i këtij opsioni është kohëzgjatja e ventilimit - disa ditë. Dhe gjatë kësaj kohe do t'ju duhet të jetoni diku. 

5. Qymyri konsiderohet një absorbues i shkëlqyer. Thjesht duhet të shpërndani copat e qymyrit në disa enë dhe t'i vendosni në dhomë. Pas një periudhe të shkurtër kohe, qymyri neutralizon edhe aromën më të fortë.

2. Uji thith në mënyrë të përkryer të gjitha aromat dhe tymrat toksikë, ndaj vendosni kova të mëdha me ujë dhe do të jetë e mundur të jetoni përsëri në dhomë. Por, përsëri, heqja e erës në këtë mënyrë është mjaft e gjatë, uji duhet të ndryshohet disa herë në ditë. 

10. Dhe së fundi, mund të përdorni pajisje speciale për të luftuar aromat - një jonizues ose një ozonizues. Këto pajisje gjenerojnë ozonin nga ajri. Ozoni është një agjent i fuqishëm oksidues që zbërthen substancat toksike në komponime të padëmshme, zakonisht ujë dhe dioksid karboni. Kjo është një mënyrë miqësore me mjedisin për t'u marrë me aromat e pakëndshme dhe substancat toksike. Ozonizuesi është në gjendje të largojë shumicën e aromave, të neutralizojë substancat toksike, të shkatërrojë mykun, viruset dhe bakteret në 5-10 orë.

Piktura e freskët solli në shtëpi jo vetëm rehati, por edhe një erë të mprehtë? I gjithë gabimi qëndron në faktin se përbërja e bojës është përzgjedhur gabimisht. Në raftet mund të gjeni një larmi të madhe të të gjitha llojeve të ngjyrave, kështu që është shumë e lehtë të ngatërrohesh. 

Për shembull, formulimet me bazë uji, akrilike dhe latex janë praktikisht pa erë. Nëse është, është shumë modest dhe gërryhet lehtësisht me ndihmën e dritareve të hapura. Por smaltet e alkidit dhe vajit erë shumë më tepër. Për të hequr qafe një erë të tillë, ju duhen të paktën dy deri në tre ditë. 

Le të kuptojmë së pari: sa më e vjetër të jetë era, aq më e vështirë do të jetë eliminimi. Është e pamundur të heqësh qafe atë në disa orë. Por mos u dëshpëroni. Ne do të ndajmë hakimet e jetës që do të ndihmojnë në zgjidhjen e problemit aktual një herë e përgjithmonë.

Mënyrat për të eliminuar aromat e pakëndshme

Së pari, hiqni të gjitha mjetet me të cilat është kryer riparimi. Lani tërësisht furçat dhe rulat, mbyllni kanaçet e mbetura të bojës, paketojini në një qese të ngushtë, vendosini në ballkon ose në një kabinet të mbyllur të largët. 

Tani kaloni në ventilim. Nëse jashtë është verë, atëherë mos ngurroni të hapni dritaren. Është mirë ta mbani të hapur për 12 orë ose më shumë. Në mot të qetë, mund të hapni derën e përparme dhe të organizoni një draft të vogël, të ndizni ventilatorin e dhomës.

Hap dritaren

Një gjë tjetër është nëse moti është i ftohtë jashtë, atëherë është thjesht e pamundur të ventilosh për një kohë kaq të gjatë dhe të pasigurt për shëndetin e familjes. Si të përballoni erën e bojës në këtë rast? Ju mund t'i vini në ndihmë lagështuesit / jonizuesit më të zakonshëm, të pajisur me një funksion për eliminimin e aromave. Nëse nuk keni asistentë të tillë, atëherë ju rekomandojmë disa nga mënyrat më efektive, të cilat do t'i diskutojmë më poshtë.

Si të hiqni erën e bojës nga dhoma: lagni ajrin

Për të zvogëluar erën e bojës në dhomë, lagni me kujdes ajrin. Varni çarçafët ose peshqirët e lagur, vendosni enë me ujë rreth shtëpisë. Është më mirë të fshini sipërfaqet jo me ujë të zakonshëm, por me një zgjidhje të përgatitur nga mjete të improvizuara. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet ujë, uthull ose amoniak. I holloni me ujë në një raport 5:1. 

Në vend të amoniakut dhe uthullës, mund të shtoni 1 lugë gjelle pluhur mustardë në 5 litra ujë. Me zgjidhjen që rezulton, fshini të gjitha sipërfaqet, përfshirë mobiljet.

Muret e sapolyera mund të lahen vetëm pasi boja të jetë tharë plotësisht. Prandaj, është më mirë të prisni disa ditë.

Për aromatizimin shtesë të ajrit, shtoni disa pika ekstrakt vanilje ose vaj esencial (për shembull, nenexhik) në ujë të pastër. 

Pastroni dyshemenë me lagështirë me Glorix. Është i përshtatshëm për linoleum, laminat, parket, si dhe sipërfaqe pune. Holloni 1 kapak Glorix në 4 litra ujë dhe më pas pastroni plotësisht dyshemenë me një leckë. Agjenti nuk ka nevojë të lahet. Pas përdorimit, do të mbetet një aromë e lehtë e këndshme.

Si të hiqni shpejt erën e bojës në apartament: eliminojmë tymrat me ndihmën e mjeteve të improvizuara

Për ta përballuar problemin edhe më shpejt, përdorni sodë buke, oriz, kripë ose qymyr. Ata bëjnë një punë të shkëlqyer në thithjen e aromave. Mjafton vetëm të derdhni sode ose qymyr në enë ose tasa të vegjël, t'i rregulloni në të gjithë dhomën në të cilën është bërë piktura.

qymyr druri

Në vend të qymyrit, qymyr druri i rregullt aktiv është gjithashtu i përshtatshëm. Granulat e xhelit silicë do të ndihmojnë gjithashtu në zgjidhjen e problemit. Ata thithin aromat dhe i mbyllin ato. 

Fetat e limonit të prera funksionojnë në të njëjtën mënyrë. Përveç kësaj, ata do ta mbushin dhomën me një aromë të këndshme agrume.

Mos harroni se kontejnerët absorbues duhet të ndërrohen të paktën një herë në ditë.

Ekziston një hak interesant i jetës nëse apartamenti ka një tapet. Ai, si çdo tekstil, tenton të thithë aroma të ndryshme. Nëse veshja ishte në dhomë gjatë riparimit, atëherë kishte erë bojë të freskët me një probabilitet 100%. Për të hequr qafe këtë erë, spërkatni tapetin me sodë buke dhe lëreni për të paktën 12 orë dhe më pas thjesht pastroni me fshesë me korrent.

Maskimi efektiv: kafe, qirinj, temjan

Për maskimin shtesë të një erë të fortë, përdorni:

 • Kokrra kafeje ose pulpë nga një pije kafeje e përgatitur. Vendosni "absorbuesit" në sipërfaqe dhe mos harroni t'i ndryshoni ato në mënyrë periodike. 
 • Qirinj aromatikë ose shpërndarës aromash. I përshtatshëm është edhe temjani, si dhe shkopinjtë me aromë. Zgjidhni aromat e lehta dhe pa vëmendje. 
 • Mbushëse pambuku të njomur me vajra esencialë. 
 • Çaj me gjethe të lirshme ose qese çaji të rregullt. 
 • Lëvorja e agrumeve.
Kokrrat e kafesë

Ju mund të bëni një dekorim të brendshëm interesant dhe shumë aromatik nga një portokall i zakonshëm. Zgjidhni disa portokall të bukur në formë të rrumbullakët nga dyqani, bëni vrima të vogla në to dhe futni karafil në to. Për aromë shtesë, mund ta fërkoni frutat me kanellë.

Përdorni produktet e përshkruara individualisht ose kombinoni aromat. Mos harroni të ventiloni apartamentin.

Përdorimi i mjeteve speciale

Mjetet speciale përfshijnë kondicioner, jonizues, lagështues, freskues ajri, granula absorbuese. Nëse keni një kondicioner, atëherë ai do të bëjë një punë të shkëlqyer për të eliminuar grimcat e vogla që fluturojnë në ajër. Lagështuesit dhe jonizuesit specialë punojnë në një parim të ngjashëm. 

Një freskues ajri dhe agjentë absorbues (granula, kaseta, topa) do të ndihmojnë për të hequr qafe erën e mbetur.

Kondicioner ne mur

Çfarë duhet të bëni nëse nuk mund të shpëtoni nga era e bojës?

Nëse pas një kohe vazhdoni të ndjeni një erë të pakëndshme të bojës, atëherë është më mirë të kontaktoni një kompani pastrimi. Ata do të kryejnë pastrim të përgjithshëm me avull, dhe gjithashtu do të neutralizojnë tymrat kaustikë me mjegull të thatë.

Metodat e parandalimit

Është mirë të parandaloni shfaqjen e erës së bojës në tapetin, karrigen ose perdet tuaja të preferuara. Prandaj, përpara se të riparoni, bëni sa më poshtë:

 • Rrotulloni qilimat, vendosini në polietileni ose mbështillini me film ushqimor, çanta. Hiqni të gjitha tekstilet (perde, mbulesa, mbulesa tavoline). 
 • Lironi dhomën nga mobiljet sa më shumë që të jetë e mundur. Nëse nuk dëshironi të tërhiqni kabinete të rënda, atëherë mbrojini ato me një film të veçantë. Është akoma më mirë të vendosni rrobat dhe gjërat e tjera që ruhen në raftet në një dhomë tjetër.

Blini bojëra me bazë uji, akrilike ose latex. Kur lyeni muret dhe tavanet, ajrosni dhomën paralelisht. Lani dhe hidhni mjetet menjëherë pas përfundimit të punës.

Kanaçe me bojë

Mos nxitoni të ktheni shpejt të gjitha mobiljet. Lëreni bojën të thahet, ajroseni rregullisht dhe ndiqni këshillat e mësipërme.

Era e mbetur e bojës jo vetëm që irriton qiramarrësit, por mund të përkeqësojë gjendjen e tyre. Dhimbjet e kokës, të përzierat, reaksionet alergjike dhe madje edhe mbytja janë të gjitha reagime reale ndaj bojës. Ju nuk duhet të supozoni se mund të mësoheni me erën dhe me kalimin e kohës ajo do të zhduket vetë. Ju thamë se çfarë të bëni nëse apartamenti mban erë boje. Detyra juaj është të veproni sa më shpejt që të jetë e mundur, dhe në të ardhmen të zgjidhni bojëra dhe llaqe të bazuara në ujë, akrilik ose latex.

Pyetjet e bëra më shpesh në lidhje me erën e bojës në dhomë:

Si të hiqni erën e bojës nga mobiljet?

Për të hequr erën e bojës nga mobiljet, mund të përdorni pluhur mustardë, amoniak, uthull. Lexoni artikullin tonë se si ta bëni këtë.

Sa kohë gërryhet boja nga banesa?

Në varësi të moshës së punës së riparimit të kryer dhe përbërjes së bojës, aroma mund të zhduket nga disa orë në disa javë.

Si të shpëtojmë nga era e bojës me lëvozhgën e agrumeve?

Hiqni lëvozhgën nga agrumet, vendoseni në enë dhe vendoseni në të gjitha sipërfaqet e hapura, raftet, pragjet e dritareve në dhomën ku është bërë riparimi. Ndryshoni periodikisht lëvozhgën në një të re.

Botuar fillimisht


0 replies on “Si të hiqni erën e bojës pas riparimit”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *