Si të shkoni vetë nga Nha Trang në Hanoi

Për një vizitë të shkurtër në Hanoi, ju rekomandojmë atraksionet e mëposhtme:

Mënyra e dytë është më pak e shpejtë dhe është e përshtatshme për ata që kanë kohë dhe duan të shohin diçka në rrugën për në Hanoi.

mauzoleumi ho chi minh

Për momentin, ka disa fluturime direkte në ditë nga Aeroporti Cam Ranh (Nha Trang), në Aeroportin Non Bai, i vendosur 40 minuta me makinë nga qendra e Hanoi.

Nga pjesa e parë do të mësoni si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi, në pjesën e dytë ju tregojmë se si të shkoni nga Nha Trang në Halong dhe në fund, si të shkoni nga Nha Trang në Sapa.

Pika nodale më e suksesshme për të gjitha udhëtimet në veri të Vietnamit nga Nha Trang është kryeqyteti - Hanoi.

Ju do të zëvendësoheni nga një autobus dhe do t'ju kërkohet të prisni pak.

Kushtojini vëmendje blerjes së biletave gjatë pushimeve vietnameze. Sidomos për festimet e Vitit të Ri Kinez (TET) dhe majit.

Gjithmonë(!) merrni me vete një batanije që ta mbyllni nga kondicionerët brenda autobusit. Ndonjëherë bie borë. Bëhu gati!

Nëse vendosni të udhëtoni nga Nha Trang në Hanoi pa vonesë në këto qytete, atëherë ju rekomandojmë të filloni udhëtimin tuaj me një autobus në mbrëmje në Nha Trang. Duke përfshirë të gjitha transfertat, një ditë më vonë, do të mbërrini në Hanoi. .

Hue, dhe aq më tepër Hoi An, janë me interes të madh për turistët. Më besoni, ata kanë diçka për të parë.

Vietnamezët nuk iu bindën urdhrave të udhëheqësit të tyre, dhe sipas traditave sovjetike, ashtu si Lenini, ata vendosën të përjetësojnë gjyshin Ho dhe e varrosën në mauzoleum, ku ai ndodhet i sigurt edhe sot e kësaj dite.

Gjiri Halong, qyteti malor i Sapa dhe kryeqyteti verior i Hanoi janë destinacione shumë të njohura në Vietnam. Nuk është aspak për t'u habitur që njerëzit që vijnë në Nha Trang duan të vizitojnë atje.

• Turisti Sinh - thesinhtourist.vn - 90C Hung Vuong St.,
• Hanh Cafe - hanhcafe.vn - Rruga 10 Hung Vuong
• Phuong Trang (ose FUTABuslines) - www.futabuslines.com.vn - 7 Hoang Hoa Tham - shkoni vetëm në Danang.

  • Tempulli i Letërsisë. Gjëja e fundit për të parë gjatë ndalesës suaj të shkurtër në Hanoi është Tempulli i Letërsisë. Një monument i traditave, kulturës dhe arsimit vietnamez. Njëherë e një kohë, studentë të shkëlqyer nga universiteti më i vjetër në Vietnam u burgosën në gur për shekuj , dhe instaluar në breshkë Si ndodhi saktësisht ky proces dhe për çfarë? Do të mësoni patjetër gjithçka duke vizituar këtë atraksion.

Kështu që fati të mos ju çojë në befasi kur udhëtoni nga Nha Trang në Hanoi

Kafenetë dhe restorantet e vogla do t'ju hapin me kënaqësi dyert, ku mund të relaksoheni duke ecur.

nga tranzicioni Nha Trang në Hanoi

Më poshtë janë emrat dhe adresat e kompanive të autobusëve në Nha Trang, shërbimet e të cilave ata vetë kanë përdorur vazhdimisht:

Udhëtimi nga Nha Trang në Hanoi zgjat 24 orë. Nga stacioni hekurudhor në Nha Trang, rreth 4 trena nisen çdo ditë. Një në mëngjes, dy pasdite dhe një në mbrëmje. Pastërtia dhe komoditeti i trenave është i kënaqshëm.

Kostoja e një itinerari të tillë me autobus në një drejtim është 30 USD për person. Vendet në autobusë janë të shtrirë. Mund të flini në to.

Autobus nga Nha Trang në Hanoi.

Bazuar në sasinë e kohës, ju rekomandojmë të bëni një ndalesë 2-ditore në çdo qytet për të vizituar ndonjë gjë.

Nuk do të gjeni autobus të drejtpërdrejtë nga Nha Trang në Hanoi. Edhe nëse bileta juaj thotë Nha Trang - Hanoi, ju përsëri do të bëni të paktën dy transferta në Hoi An (ose Da Nang) dhe në Hue.

E paparë! Në autobus ra borë!

Gjithashtu, vendbanimi i dragoit, me më shumë se tre mijë nxitje.

Është e rëndësishme të theksohet se për udhëtime në veri të Vietnamit, është më mirë të zgjidhni periudhën nga prilli deri në tetor. Pjesën tjetër të kohës është me erë, lagështi dhe mjegull.

3 mënyra për të shkuar nga Nha Trang në Hanoi që Neil Armstrong nuk i dinte

Gjatë rrugës për në Ha Long ose Sapa, sigurohuni që të ndaloni në këtë qytet. Shihni lagjen e vjetër së bashku me liqenin e shpatës së kthyer.

Çmimet janë jashtëzakonisht të larta këto ditë, ndaj rezervoni paraprakisht.

Zbuloni koston e biletave për aeroplanin Nha Trang - Hanoi dhe në të njëjtën kohë, rezervoni më poshtë në formularin

Treni Nha Trang - Hanoi.

  • Mauzoleumi i qytetit Ho Chi Minh dhe faltorja në të njëjtën shtyllë.Këto dy atraksione janë në afërsi të njëra-tjetrës. Pasi të keni vizituar njërën, sigurohuni që të shikoni tjetrën. Mauzoleumi do t'ju kujtojë kryeqytetin e Rusisë, dhe faltore me një shtyllë konsiderohet si një nga më të vjetrat në Hanoi dhe gjithashtu meriton vëmendje.

Pasi të keni arritur në Hanoi nga Nha Trang, do të jetë mjaft e lehtë për ju të arrini në Sapa. Kjo mund të bëhet në një udhëtim, ose me autobus. Shikoni çmimet këtu

Fluturimi nga Nha Trang në Hanoi.

Pasi të eksploroni Hanoi, mos ngurroni të shkoni në të vetmin vend ku bie bora në Vietnam (pa llogaritur autobusin).

Çfarë Ho Chi Minh nuk pati kohë për t'u thënë amerikanëve që ikën nga Vietnami ose udhëtimi nga Nha Trang në Hanoi

Cilat pamje të Hanoi nuk panë Jeremy Clarkson?

Një orar i detajuar, adresat dhe çmimet e përafërta të biletave tregohen në faqen e internetit në lidhje

Ka katër klasa për akomodimin tuaj: stola druri për 2 - (Sedilja e fortë), ndenjëse e butë - (Sedilja e butë), një ndarje me 3 rafte - (Gjumi i vështirë) dhe një ndarje me 2 rafte - (Gjumi i butë). Ne ju rekomandojmë që të shikoni më nga afër blerjen e gjumit të butë.

Duke ecur përgjatë rrugëve komode të lagjes së vjetër, sigurohuni që të shijoni ushqimin vendas.

Mënyra më e shpejtë dhe më e përshtatshme është avioni Nha Trang-Hanoi.

Si të shkoni nga Nha Trang në Ha Long, Sapa, Hanoi dhe çfarë të shihni atje, do të diskutojmë në këtë artikull, i cili përbëhet nga tre pjesë.

Mënyra e tretë është për ata që kanë kohë të lirë dhe duan gjithmonë një tualet dhe një shtrat afër, ku mund të flini me këmbët e shtrira.

Jeremy Clarkson në Vietnam

Nderoni legjendën e Vietnamit - Qytetit të Gjyshit Ho Chi Minh. Vizitoni atë në mauzole. Në të, sipas vullnetit të vetë Ho Chi Minh, ai nuk donte të ishte.

Linjat ajrore të Vietnamit fluturojnë pothuajse pa vonesë dhe me disa pengesa VietJet dhe JetStar.

Autobusët dërgohen nga zyrat e kompanive. Është e rëndësishme që ju të arrini në vend të paktën 15 minuta para nisjes së autobusit.

  • Liqeni i shpatës së kthyer (Hoan Kiem) dhe lagjja e vjetër e Hanoi-it.Shumica e turistëve që vijnë në Hanoi zakonisht jetojnë në këtë lagje. Këtu ka një frymë dhe shije të papërshkrueshme të qytetit të vjetër, të cilin do ta ndjeni vetë kur ecni nëpër rrugët e kësaj zone.Liqeni i shpatës së kthyer është shumë afër, prandaj sigurohuni që të bëni një shëtitore rreth këtij rezervuari.

Zbuloni se si të përfundoni udhëtimin në 24 orë që 2 milionë amerikanë nuk mund të ecnin në 9 vjet.

treni i Vietnamit

autostrada e Vietnamit

Plazhi "Panwa" (Phuket): rishikime të turistëve, përshkrim dhe fotoJu do të jeni të interesuar në:Panwa Beach (Phuket): rishikime të turistëve, përshkrim dhe foto

Autobus Vietnami

Turizmi rural në Rusi: karakteristikat ku është interesante dhe e lirë për t'u çlodhurDo t'ju interesojë: Turizmi rural në Rusi: veçoritë, ku të pushoni në mënyrë interesante dhe të lirë

Veturë e trenit në Vietnam

rrugët e Vietnamit

Linjat ajrore të Vietnamit

makinë gjumi Vietnam

Çfarë të sillni nga Baku si dhuratë: këshilla për turistëtDo t'ju interesojë: Çfarë të sillni nga Baku si dhuratë: këshilla për turistët

Vietnami është një shtet me bukuri natyrore mahnitëse dhe atraksione kulturore, zona të gjalla metropolitane dhe fshatra të fiseve kodrinore. Ekzotik dhe i parezistueshëm, ky vend aziatik është një destinacion popullor pushimesh, duke mirëpritur mijëra turistë çdo vit. Mënyra më e mirë për të udhëtuar në Vietnam është kombinimi i mënyrave të ndryshme të transportit. Udhëtarët që pushojnë në bregun lindor dhe duan të shohin kryeqytetin e Vietnamit duhet të studiojnë informacionin se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi.

Nga Nha Trang në Hanoi

I ndodhur në një shtrirje të pacenuar të bregut jugor, Nha Trang është një destinacion pushimi për adhuruesit e diellit dhe detit. Ditët këtu kalohen duke ngrënë ushqime të shijshme deti, duke eksploruar ishuj të mrekullueshëm dhe duke festuar në rërë pas errësirës. Nha Trang pretendon të jetë resorti më i mirë luksoz në vend. Pavarësisht bumit të zhvillimit, fshatrat shumëngjyrëshe të peshkimit dhe restorantet e qeta buzë ujore janë afër qoshes.

rrugët e Vietnamit

Duke pushuar në këtë vend qiellor dhe paqësor, ju mund të vizitoni kryeqytetin e Vietnamit. Thjesht duhet të kuptoni se si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi, një qytet shumë ekzotik dhe i gjallë me kabllo elektrike të varur kudo, trafik të tmerrshëm dhe shumë pamje dhe arkitekturë të bukur. Hanoi, i vendosur në brigjet e lumit të Kuq, është një nga kryeqytetet më të vjetra në botë, ku udhëtarët mund të gjejnë ndërtesa të ruajtura mirë koloniale, faltore antike dhe muzeume unike në qendër të qytetit. Ky është një vend i mrekullueshëm për shëtitje. Ky qytet kolonial francez është gjithashtu i njohur për kuzhinën e tij të shijshme, jetën e gjallë të natës, mëndafshin dhe zanatet dhe një komunitet shumëkulturor kinezësh, francezë dhe rusësh.

treni i Vietnamit

Si për të arritur atje

Si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi? Ka shumë opsione. Udhëtarët mund të mbërrijnë në kryeqytetin e Vietnamit me aeroplan, tren ose autobus. Zgjedhja e mënyrës së transportit do të varet nga sa shpejt ju duhet të arrini në destinacionin tuaj. Nëse nuk merrni parasysh shpejtësinë dhe kohën e udhëtimit, treni do të jetë zgjidhja më e mirë. Rruga do të zgjasë një ditë të tërë, por do të ofrojë një mundësi për të shijuar peizazhet e Vietnamit simpatik. Ju mund të eksploroni një opsion alternativ udhëtimi - me autobus, por duhet të keni parasysh gjatësinë e udhëtimit që duhet të kapërceni. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet faktit se infrastruktura në zonat rurale është larg të qenit perfekte.

Distanca midis Hanoi dhe Nha Trang nga ajri nuk është aspak e madhe. Është 1040 km, koha e fluturimit është rreth dy orë.

Nga Hanoi në Nha Trang me tren

Pra, si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi? Një opsion i pranuar gjerësisht është ta bëni këtë nëpërmjet hekurudhës me shpejtësi të lartë veri-jug të quajtur "Ribashkimi Express". Trenat ndahen në dy kategori: SE dhe TN. Dallimi kryesor midis të dyve është se trenat SE janë më të rehatshëm se trenat TN, të cilët janë më shumë për vendasit. Në trenat SE, mund të zgjidhni një gjumë të butë për udhëtime të gjata.

Trenat në distanca të gjata janë shumë të kërkuar në Vietnam, kështu që është e mençur të rezervoni paraprakisht. Biletat duhet të blihen vetëm nga personeli i autorizuar, pasi në stacion ka shumë mashtrues që gëzojnë besimin e pushuesve që nuk dyshojnë.

Për turistët që kanë kohë dhe dëshirojnë të shijojnë pamje të bukura gjatë rrugës, treni është zgjidhja më e mirë. Atraksioni më i famshëm është Hai Van Pass, një vend i famshëm midis Hue dhe Da Nang. Udhëtimi me tren është mënyra më e mirë që turistët të vlerësojnë bukurinë e mahnitshme të kësaj leje, veçanërisht në lindjen e diellit ose perëndimin e diellit. Udhëtimi nga Nha Trang në Hanoi zgjat rreth 27 orë, megjithatë, trenat shpesh tejkalojnë kohën e caktuar.

makinë gjumi Vietnam

trenat SE

Trenat SE janë fantastikë për udhëtime sepse ofrojnë rehati dhe rehati, veçanërisht nëse bëhet fjalë për një udhëtim në distanca të gjata. Çmimi i biletës është mesatarisht i shtrenjtë dhe është i barabartë me çmimin që do të paguanit për një natë në hotel.

Trenat SE kanë rreth 7 vagona fjetjeje. Ata gjithashtu kanë një tualet dhe një dhomë pushimi. Ndarjet, të pajisura me kondicioner dhe TV, janë mjaft të bollshme dhe mund të strehojnë deri në gjashtë persona. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për turistët që janë të interesuar se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi vetë dhe me rehati.

Trenat SE kanë gjithashtu një makinë shërbimi, e cila është projektuar për t'u siguruar pasagjerëve ushqime.

Ka 4 trena për në Stacionin Hanoi (120 Le Duan Ward, Hoan Kiem District) çdo ditë nga Nha Trang.

Veturë e trenit në Vietnam

trenat TN

Trenat TN janë më të aksesueshëm se trenat SE, por ata bëjnë ndalesa në të gjitha stacionet gjatë udhëtimit. Për më tepër, turistët që udhëtojnë nga Hanoi në Nha Trang vetë nuk duhet të presin një udhëtim të rehatshëm në trenat TN, pasi ata shpesh janë të mbushur me njerëz.

Avantazhi i vetëm i këtyre trenave është aksesueshmëria e tyre. Një biletë me një drejtim nga Nha Trang në Hanoi do të kushtojë vetëm 35 dollarë.

Me avion

Ju mund të habiteni kur mësoni se ka më shumë se 20 aeroporte në Vietnam. Shumë pista të ndërtuara gjatë Luftës së Vietnamit u shndërruan në aeroporte në kohë paqeje.

Deri tani, shumica e fluturimeve ndërkombëtare mbërrijnë në qytetin Ho Chi Minh (Saigon) dhe Hanoi, me fluturime ditore nëpër shumicën e qyteteve qendrore aziatike. Destinacionet më të shpeshta janë Bangkok, Seul, Hong Kong, Singapori, Guangzhou, Siem Reap (vendlindja e Angkor Wat) dhe Phnom Penh. Disa fluturime ndërkombëtare zbarkojnë gjithashtu në Da Nang dhe në qytetin turistik bregdetar të Nha Trang. Transportuesit kryesorë ndërkombëtarë përfshijnë Vietnam Airlines, Singapore Airlines, Korean Air, China Southern Airlines, Thai Airways, AirAsia, Jetstar dhe Hong Kong Airlines.

Turistët që po studiojnë çështjen se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi dhe duan të kursejnë kohë mund të blejnë një biletë nga Nha Trang në Hanoi me aeroplan. Fluturimi do të zgjasë vetëm 1.5-2 orë, dhe Vietnam Airlines udhëton mes këtyre dy qyteteve çdo ditë.

Ka 3 fluturime ditore nga Nha Trang në Hanoi. Çmimet e biletave janë midis 40 dhe 75 dollarë për klasën ekonomike.

Linjat ajrore të Vietnamit

Me autobus

Opsionet më të mira të autobusëve për turistët janë autobusët privatë, të quajtur zakonisht autobusët e turneut të hapur. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për udhëtarët me buxhet që po pyesin se si të shkojnë vetë nga Nha Trang në Hanoi, pasi këta autobusë janë shumë të lirë dhe mbulojnë të gjitha destinacionet kryesore. Ju mund të blini një biletë "të hapur" për të hipur dhe zbritur kudo që dëshironi në itinerarin Saigon-Hanoi, i cili përdoret nga shumica e këtyre automjeteve.

Kur shihni diçka që ju pëlqen në dritare, mund t'i kërkoni shoferit të autobusit të ndalojë dhe të shkojë për një shëtitje. Sigurohuni që të sillni me vete ushqime dhe pije. Dhe si gjithmonë, duhet të jeni të kujdesshëm me gjërat tuaja.

Autobusët turistikë të hapur preferohen mbi sistemin kombëtar të autobusëve në Vietnam, pasi ato zakonisht janë me ajër të kondicionuar dhe funksionojnë në orare fikse me numër të kufizuar pasagjerësh.

Autobus Vietnami

Me makinë në Vietnam

Turistët që preferojnë të udhëtojnë me makinë duhet të dinë distancën nga Hanoi dhe Nha Trang dhe si të shkojnë nga qyteti turistik bregdetar në zemër të vendit përgjatë rrugës 1292 km të gjatë. Koha e përafërt e udhëtimit është pak më shumë se 13 orë.

Agjencitë e makinave me qira nuk lejojnë turistët e huaj të ngasin vetë në Vietnam. Megjithatë, është e mundur të marrësh me qira një makinë me shofer përmes kompanive të udhëtimit dhe shumicës së hoteleve. Sigurohuni që të tregoni ajrin e kondicionuar në makinë, nëse kjo është e rëndësishme, dhe përcaktoni qartë se ku duhet të shkoni dhe kohën e kërkuar të mbërritjes përpara se të niseni.

autostrada e Vietnamit

Kur planifikoni të udhëtoni nëpër vend, turistët kanë mjaft mundësi transporti. Cilin të zgjidhni varet nga koha që kanë udhëtarët, buxheti, fleksibiliteti dhe ndjenja e aventurës.

Nëse zgjedhja është midis avionëve, autobusëve ose trenave në Vietnam, ju rekomandojmë fuqimisht që të ndaloni duke blerë një biletë ajrore. Udhëtimi me autobus mund të jetë i paparashikueshëm dhe jashtëzakonisht i vështirë, dhe udhëtimi me tren nga jugu në veri mund të jetë gjithashtu mjaft rraskapitës.

Vietnami është një shtet me bukuri natyrore mahnitëse dhe atraksione kulturore, zona të gjalla metropolitane dhe fshatra të fiseve kodrinore. Ekzotik dhe i parezistueshëm, ky vend aziatik është një destinacion popullor pushimesh, duke mirëpritur mijëra turistë çdo vit. Mënyra më e mirë për të udhëtuar në Vietnam është kombinimi i mënyrave të ndryshme të transportit. Udhëtarët që pushojnë në bregun lindor dhe duan të shohin kryeqytetin e Vietnamit duhet të studiojnë informacionin se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi.

Nga Nha Trang në Hanoi

I ndodhur në një shtrirje të pacenuar të bregut jugor, Nha Trang është një destinacion pushimi për adhuruesit e diellit dhe detit. Ditët këtu kalohen duke ngrënë ushqime të shijshme deti, duke eksploruar ishuj të mrekullueshëm dhe duke festuar në rërë pas errësirës. Nha Trang pretendon të jetë resorti më i mirë luksoz në vend. Pavarësisht bumit të zhvillimit, fshatrat shumëngjyrëshe të peshkimit dhe restorantet e qeta buzë ujore janë afër qoshes.

rrugët e Vietnamit

Duke pushuar në këtë vend qiellor dhe paqësor, ju mund të vizitoni kryeqytetin e Vietnamit. Thjesht duhet të kuptoni se si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi, një qytet shumë ekzotik dhe i gjallë me kabllo elektrike të varur kudo, trafik të tmerrshëm dhe shumë pamje dhe arkitekturë të bukur. Hanoi, i vendosur në brigjet e lumit të Kuq, është një nga kryeqytetet më të vjetra në botë, ku udhëtarët mund të gjejnë ndërtesa të ruajtura mirë koloniale, faltore antike dhe muzeume unike në qendër të qytetit. Ky është një vend i mrekullueshëm për shëtitje. Ky qytet kolonial francez është gjithashtu i njohur për kuzhinën e tij të shijshme, jetën e gjallë të natës, mëndafshin dhe zanatet dhe një komunitet shumëkulturor kinezësh, francezë dhe rusësh.

treni i Vietnamit

Si për të arritur atje

Si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi? Ka shumë opsione. Udhëtarët mund të mbërrijnë në kryeqytetin e Vietnamit me aeroplan, tren ose autobus. Zgjedhja e mënyrës së transportit do të varet nga sa shpejt ju duhet të arrini në destinacionin tuaj. Nëse nuk merrni parasysh shpejtësinë dhe kohën e udhëtimit, treni do të jetë zgjidhja më e mirë. Rruga do të zgjasë një ditë të tërë, por do të ofrojë një mundësi për të shijuar peizazhet e Vietnamit simpatik. Ju mund të eksploroni një opsion alternativ udhëtimi - me autobus, por duhet të keni parasysh gjatësinë e udhëtimit që duhet të kapërceni. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet faktit se infrastruktura në zonat rurale është larg të qenit perfekte.

Distanca midis Hanoi dhe Nha Trang nga ajri nuk është aspak e madhe. Është 1040 km, koha e fluturimit është rreth dy orë.

Nga Hanoi në Nha Trang me tren

Pra, si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi? Një opsion i pranuar gjerësisht është ta bëni këtë nëpërmjet hekurudhës me shpejtësi të lartë veri-jug të quajtur "Ribashkimi Express". Trenat ndahen në dy kategori: SE dhe TN. Dallimi kryesor midis të dyve është se trenat SE janë më të rehatshëm se trenat TN, të cilët janë më shumë për vendasit. Në trenat SE, mund të zgjidhni një gjumë të butë për udhëtime të gjata.

Trenat në distanca të gjata janë shumë të kërkuar në Vietnam, kështu që është e mençur të rezervoni paraprakisht. Biletat duhet të blihen vetëm nga personeli i autorizuar, pasi në stacion ka shumë mashtrues që gëzojnë besimin e pushuesve që nuk dyshojnë.

Për turistët që kanë kohë dhe dëshirojnë të shijojnë pamje të bukura gjatë rrugës, treni është zgjidhja më e mirë. Atraksioni më i famshëm është Hai Van Pass, një vend i famshëm midis Hue dhe Da Nang. Udhëtimi me tren është mënyra më e mirë që turistët të vlerësojnë bukurinë e mahnitshme të kësaj leje, veçanërisht në lindjen e diellit ose perëndimin e diellit. Udhëtimi nga Nha Trang në Hanoi zgjat rreth 27 orë, megjithatë, trenat shpesh tejkalojnë kohën e caktuar.

makinë gjumi Vietnam

trenat SE

Trenat SE janë fantastikë për udhëtime sepse ofrojnë rehati dhe rehati, veçanërisht nëse bëhet fjalë për një udhëtim në distanca të gjata. Çmimi i biletës është mesatarisht i shtrenjtë dhe është i barabartë me çmimin që do të paguanit për një natë në hotel.

Trenat SE kanë rreth 7 vagona fjetjeje. Ata gjithashtu kanë një tualet dhe një dhomë pushimi. Ndarjet, të pajisura me kondicioner dhe TV, janë mjaft të bollshme dhe mund të strehojnë deri në gjashtë persona. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për turistët që janë të interesuar se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi vetë dhe me rehati.

Trenat SE kanë gjithashtu një makinë shërbimi, e cila është projektuar për t'u siguruar pasagjerëve ushqime.

Ka 4 trena për në Stacionin Hanoi (120 Le Duan Ward, Hoan Kiem District) çdo ditë nga Nha Trang.

Veturë e trenit në Vietnam

trenat TN

Trenat TN janë më të aksesueshëm se trenat SE, por ata bëjnë ndalesa në të gjitha stacionet gjatë udhëtimit. Për më tepër, turistët që udhëtojnë nga Hanoi në Nha Trang vetë nuk duhet të presin një udhëtim të rehatshëm në trenat TN, pasi ata shpesh janë të mbushur me njerëz.

Avantazhi i vetëm i këtyre trenave është aksesueshmëria e tyre. Një biletë me një drejtim nga Nha Trang në Hanoi do të kushtojë vetëm 35 dollarë.

Me avion

Ju mund të habiteni kur mësoni se ka më shumë se 20 aeroporte në Vietnam. Shumë pista të ndërtuara gjatë Luftës së Vietnamit u shndërruan në aeroporte në kohë paqeje.

Deri tani, shumica e fluturimeve ndërkombëtare mbërrijnë në qytetin Ho Chi Minh (Saigon) dhe Hanoi, me fluturime ditore nëpër shumicën e qyteteve qendrore aziatike. Destinacionet më të shpeshta janë Bangkok, Seul, Hong Kong, Singapori, Guangzhou, Siem Reap (vendlindja e Angkor Wat) dhe Phnom Penh. Disa fluturime ndërkombëtare zbarkojnë gjithashtu në Da Nang dhe në qytetin turistik bregdetar të Nha Trang. Transportuesit kryesorë ndërkombëtarë përfshijnë Vietnam Airlines, Singapore Airlines, Korean Air, China Southern Airlines, Thai Airways, AirAsia, Jetstar dhe Hong Kong Airlines.

Turistët që po studiojnë çështjen se si të shkojnë nga Nha Trang në Hanoi dhe duan të kursejnë kohë mund të blejnë një biletë nga Nha Trang në Hanoi me aeroplan. Fluturimi do të zgjasë vetëm 1.5-2 orë, dhe Vietnam Airlines udhëton mes këtyre dy qyteteve çdo ditë.

Ka 3 fluturime ditore nga Nha Trang në Hanoi. Çmimet e biletave janë midis 40 dhe 75 dollarë për klasën ekonomike.

Linjat ajrore të Vietnamit

Me autobus

Opsionet më të mira të autobusëve për turistët janë autobusët privatë, të quajtur zakonisht autobusët e turneut të hapur. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për udhëtarët me buxhet që po pyesin se si të shkojnë vetë nga Nha Trang në Hanoi, pasi këta autobusë janë shumë të lirë dhe mbulojnë të gjitha destinacionet kryesore. Ju mund të blini një biletë "të hapur" për të hipur dhe zbritur kudo që dëshironi në itinerarin Saigon-Hanoi, i cili përdoret nga shumica e këtyre automjeteve.

Kur shihni diçka që ju pëlqen në dritare, mund t'i kërkoni shoferit të autobusit të ndalojë dhe të shkojë për një shëtitje. Sigurohuni që të sillni me vete ushqime dhe pije. Dhe si gjithmonë, duhet të jeni të kujdesshëm me gjërat tuaja.

Autobusët turistikë të hapur preferohen mbi sistemin kombëtar të autobusëve në Vietnam, pasi ato zakonisht janë me ajër të kondicionuar dhe funksionojnë në orare fikse me numër të kufizuar pasagjerësh.

Autobus Vietnami

Me makinë në Vietnam

Turistët që preferojnë të udhëtojnë me makinë duhet të dinë distancën nga Hanoi dhe Nha Trang dhe si të shkojnë nga qyteti turistik bregdetar në zemër të vendit përgjatë rrugës 1292 km të gjatë. Koha e përafërt e udhëtimit është pak më shumë se 13 orë.

Agjencitë e makinave me qira nuk lejojnë turistët e huaj të ngasin vetë në Vietnam. Megjithatë, është e mundur të marrësh me qira një makinë me shofer përmes kompanive të udhëtimit dhe shumicës së hoteleve. Sigurohuni që të tregoni ajrin e kondicionuar në makinë, nëse kjo është e rëndësishme, dhe përcaktoni qartë se ku duhet të shkoni dhe kohën e kërkuar të mbërritjes përpara se të niseni.

autostrada e Vietnamit

Kur planifikoni të udhëtoni nëpër vend, turistët kanë mjaft mundësi transporti. Cilin të zgjidhni varet nga koha që kanë udhëtarët, buxheti, fleksibiliteti dhe ndjenja e aventurës.

Nëse zgjedhja është midis avionëve, autobusëve ose trenave në Vietnam, ju rekomandojmë fuqimisht që të ndaloni duke blerë një biletë ajrore. Udhëtimi me autobus mund të jetë i paparashikueshëm dhe jashtëzakonisht i vështirë, dhe udhëtimi me tren nga jugu në veri mund të jetë gjithashtu mjaft rraskapitës.

Me makinë zgjat rreth 3 orë. Pas kësaj, pas mbërritjes në qytetin Halong, ju duhet të bëni një turne 4-orësh në gjirin me të njëjtin emër.

Autobus nga Hanoi në Halong.

Ju duhet të shkoni nga Nha Trang në Hanoi me autobus, për 35 USD në një drejtim. Më pas, bëni një turne për 25 USD, në një nga agjencitë e udhëtimit, lagjen e vjetër të Hanoi.

Për ata që janë të interesuar për një ekskursion në Ha Long nga Nha Trang dhe për të cilët është më e lehtë të paguajnë para dhe të mos mendojnë për organizimin e një udhëtimi, por thjesht për t'u çlodhur, ju sugjerojmë që të njiheni me çmimin dhe përshkrimin e këtij ekskursioni. më hollësisht në linkun “Ekskursion në Ha Long nga Nha Trang”

Ky çmim nuk përfshin vetëm ushqime dhe suvenire (me përjashtim të një dreke gjatë turneut).

Plani ynë

Për të parë këto bukuri, të përfshira në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, miliona njerëz udhëtojnë drejt Vietnamit vetëm për këtë qëllim.

lundrim me varkë në gjirin Halong

Në fund të turneut, e njëjta makinë do t'ju marrë dhe do t'ju kthejë në Hanoi.

Nëse dëshironi të shihni Ha Long brenda një dite, atëherë opsioni i marrjes me qira të një makine do të jetë më i përshtatshëm për ju.

Është e rëndësishme të theksohet se ata mund të mos jenë në gjendje të organizojnë një turne për ju, thjesht sepse grupi nuk është i mjaftueshëm.
Ka pak njerëz që duan të shkojnë në Ha Long nga Nha Trang për 3500-550 USD për person (çmimi mesatar i një ekskursioni).

Nëse jeni në Nha Trang dhe ëndërroni të shkoni në Gjirin Halong, por nuk dëshironi të paguani 350-500 USD për një ekskursion, atëherë rekomandimet tona do t'ju ndihmojnë.

Çmimi i biletës është rreth 10 USD për person. Mos ngurroni të blini karta udhëtimi në zyrat e agjencive të udhëtimit në lagjen e vjetër të Hanoi.

Makina me një drejtim kushton 70 USD.

Tani le të shohim mënyrën më fitimprurëse për të shkuar në Halong.

Këtu është filmuar King Kongu i fundit.

Pas kthimit në Hanoi, kthehu në Nha Trang për 35 USD.

Në këtë udhëtim do të kaloni 4 netë e 3 ditë.

Nëse keni blerë bileta paraprakisht, në një agjenci udhëtimi, në territorin e lagjes së vjetër të Hano, unë dhe hoteli juaj ndodhemi atje, atëherë do të çoheni në autobus nga hoteli. Nëse vendosni të bëni pa ndërmjetës, atëherë shkoni në stacionin e autobusëve My Dinh në Hanoi.

Si të shkoni në Halong nga Nha Trang për vetëm 95 USD?

Ha Long është një krijim i mahnitshëm i natyrës, i cili ndodhet në veri të Vietnamit. Në territorin e këtij gjiri piktoresk ka rreth 3000 mijë shkëmbinj dhe ishuj që krijojnë një peizazh të lë pa frymë.

Nga artikulli do të mësoni se si është më fitimprurëse dhe më e përshtatshme të shkoni nga Nha Trang në Halong. Të shoh gjithçka me sytë e mi.

Ekskursion nga Hanoi në Halong.

Ne do t'ju ofrojmë një plan se si të shkoni në një ekskursion nga Nha Trang në Halong për vetëm 95 USD. Udhëtim. Me kusht që ekskursioni nga Nha Trang në Halong të kushtojë më shumë para.

Shikoni përshkrimin dhe koston e ekskursionit për 1 ditë këtu: këtu

Rreth 40 autobusë në ditë për në Ha Long nisen prej saj. Kostoja është rreth 50-100 mijë dong. Për shkak të numrit të madh të ndalesave, udhëtimi juaj do të zgjasë më shumë se 5 orë.

Prandaj, nëse qëllimi juaj është të shihni gjirin nga anija, atëherë ka kuptim të bëni një ekskursion, pasi transferimet e pavarura do të rezultojnë të mos jenë shumë më të lira. Dhe ndonjëherë më e shtrenjtë.

Nëse dëshironi të vizitoni Ha Long nga Nha Trang, por koha dhe burimet janë të kufizuara, atëherë shkoni në një ekskursion në Ha Long me Xhaxha Vanya. Programi i ekskursionit është maksimalisht i balancuar dhe i përsosur për turistët e Nha Trang për të kursyer kohën dhe buxhetin e tyre, duke ruajtur cilësinë e përshtypjeve nga gjiri legjendar Halong! Halong për 2 ditë (drekë, darkë, mëngjes), hotel 3*

Pothuajse çdo agjenci udhëtimi në qytetin tonë mund të ofrojë një ekskursion nga Nha Trang në Halong.

Nuk ka rrugë të drejtpërdrejta në dispozicion për një turist të zakonshëm nga Nha Trang në Halong.

Ekskursion fitimprurës në Halong nga Nha Trang

Marrja me qira e një makine për një udhëtim nga Hanoi në Ha Long është rreth 80 USD. Është në të dyja anët.

Nëse dëshironi të qëndroni gjatë natës, atëherë përveç hotelit tuaj, do t'ju duhet të paguani edhe hotelin dhe ushqimin për shoferin. Kjo është plus 15-20 dollarë për 1 ditë pushimi.

Galerat etnike lundrojnë në gjirin e gjirit, në stilin tradicional vietnamez. Shumë shpesh këto anije kanë vela të kuqe flakë, dhe ju i mbani ato, si në një përrallë. Duke prerë bukurinë e paharrueshme të shkëmbinjve përreth dhe pamjet befasuese.

Ne kemi treguar tashmë se si të shkoni nga Nha Trang në Hanoi. Lexoni këtu: "Nga Nha Trang në Hanoi".

Shihni pothuajse të gjithë Vietnamin dhe merrni një përvojë të paharrueshme të jetës!

Udhëtimi me autobus nga Hanoi në Halong zgjat të paktën 3 orë. Autobusët nisen çdo orë.

Ekskursion nga Nha Trang në Ha Long

Mënyra më e përballueshme dhe relativisht e përshtatshme për të shkuar nga Hanoi në Halong është me autobus turistik.

Si rezultat, një ekskursion nga Nha Trang në Halong mund t'ju kushtojë vetëm 95 USD.

Një opsion shumë i mirë për të konsideruar një udhëtim në Halong nga Hanoi është një turne me guidë. Programi gjithëpërfshirës kushton afërsisht 25 USD për person. Me dreke, i gjithe transporti dhe guida.

Mënyra më e përshtatshme do të ishte për të arritur atje me një ndalesë në Hanoi.

Gjithsej: 95 USD.

Hue, dhe aq më tepër Hoi An, janë me interes të madh për turistët. Më besoni, ata kanë diçka për të parë.


0 replies on “Si të shkoni vetë nga Nha Trang në Hanoi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *