A është e mundur të ngrini mollët për dimër në mënyrë që ato të jenë

salca e mollësPër ta bërë këtë, ju duhet të lani dhe pastroni frutat. Më pas i presim dhe i dërgojmë në një tigan alumini ose smalt. Ziejini fetat derisa masa të bëhet e trashë. Duhet të keni një pure që duhet ta transferoni në një enë dhe ta vendosni në ngrirje.

Dy mënyra për të ngrirë mollët - video

sharlota me mollëSë pari, duhet të merrni mollët nga ngrirja dhe t'i lini për një kohë në temperaturën e dhomës. Uji që është shfaqur do të duhet të kullohet.

 • Lani mollët dhe pritini në copa të vogla.

mollë në acid citrikKjo është një nga metodat e njohura që përdoret në të gjithë botën. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse frutat ruajnë në mënyrë të përkryer pronat e tyre për shumë muaj.

mousse me mollë

ngrirje e shpejtëMollët duhet të lahen, thahen dhe priten. Më pas vendosni një petë në një shtresë dhe dërgojeni në frigorifer, duke vendosur temperaturën minimale. Pas dy orësh, duhet të merrni fetat dhe t'i paketoni në qese të mbyllura. Më pas dërgoni përsëri në ngrirje dhe mbajeni në temperaturën -10 C. Mollët e ngrira në këtë mënyrë ruhen për rreth një vit.

 • 1-1,5 kg mollë;
 • Pas 15 minutash, duhet të hiqni me kujdes mollët dhe t'i thani në një peshqir letre.

Mollët e plota ruhen në frigorifer për rreth 9 muaj.

mollë të tëra

varietetet e mollëve të ngriraMë e mira nga të gjitha, varietetet e mollëve dimërore dhe vjeshtore ruhen në frigorifer, shija e të cilave është kryesisht e ëmbël dhe e thartë. Këto përfshijnë Glory to Winners, Richard, Antonovka, Kutuzovets, Jonathan, Snow Calvin, Golden.

Pasi të përzieni brumin me mollët, derdhni në një kallëp dhe dërgojeni në një furrë të parangrohur. Duhen rreth 30 minuta për t'u pjekur.

Mollë të ngrira në acid citrik

Gatim me mollë të shkrirë

 • Siguria. Një produkt i bërë në shtëpi është shumë më i besueshëm se ai i blerë në dyqan. Mollët e freskëta në raftet e supermarketeve mund të duken joshëse, por ato mund të përmbajnë kimikate të rrezikshme. Shpesh, frutat përpunohen me mjete të tilla në mënyrë që ato të ruhen më gjatë.
 • Komoditet. Mollët dhe manaferrat e ngrira ruhen në frigorifer dhe përdoren sipas nevojës. Prandaj, mund të jeni i sigurt se produkti do të ruajë të gjitha vetitë e dobishme dhe nuk do të përkeqësohet as gjatë vitit.

Charlotte është një pjatë e njohur me mollë të ngrirë.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të shkrini mollët. Pastaj ju duhet të hiqni lëvozhgën dhe farat prej tyre. Hidhni mollët e përgatitura në një blender dhe rrihni derisa të jenë të lëmuara. Puresë i shtojmë ujë në një vëllim prej 2/3 e masës së mollëve, vaniljes, drithërave, pluhurit për pjekje dhe sheqerit. Përziejini gjithçka dhe gatuajeni si bollgur i zakonshëm.

Mollë të tilla ruhen nga gjashtë muaj deri në 9 muaj.

Mollë të ngrira në sheqer me limon

mousse me mollëPër gatim, duhet të merrni tre mollë të vogla, sheqer, ujë, një qese sheqer vanilje, 1 lugë gjelle. l. mashtrimet.

strudel me mollë të ngrirëShumë nuk e dinë se çfarë mund të bëhet nga mollët e ngrira. Në fakt, ky është një produkt unik që është i përshtatshëm për përgatitjen e pjatave të ndryshme. Ato janë të përshtatshme për komposto, kifle, ëmbëlsira, pelte, strudel me mollë, sharlot, tavë, si mbushje për petullat.

Për të përgatitur brumin do t'ju duhet:

 • Me anë të një sitë nxjerrim mollët dhe presim derisa të kullojë i gjithë lëngu.

Lani limonët nën ujë të rrjedhshëm. Më pas priteni lëkurën, ndajeni tulin në gjysmë dhe shtrydhni lëngun. Vendosini të dy përbërësit në një tas të thellë. Shtoni mollët e grira në këtë përzierje dhe përzieni mirë. I shtrojmë fetat në enë ose qese dhe i dërgojmë në ngrirje.

Ngrirja është një mënyrë e shkëlqyer për t'i mbajtur frutat të freskëta. Nëse në kopsht janë rritur shumë mollë që nuk keni kohë t'i përpunoni, atëherë zgjidhja më e mirë do të ishte t'i dërgoni në frigorifer.

 • Le të bëjmë shurupin. Në 3 l. ujë duhet të tretet 2 lugë gjelle. sheqer dhe ziejini për 10-15 minuta.
 • 5 vezë;

Nëse keni feta molle të ngrira, pas shkrirjes, thjesht shtoni ato në brumë. Frutat e plota duhet të qërohen dhe të priten në copa të vogla.

 • 1,5 kg mollë duhet të lahen dhe të priten.

Ju madje mund të ngrini mollët në shumë mënyra. Çdo metodë ka hijeshitë e veta.

mollë të ngrira në sheqer me limonKy preparat është i përsosur për çaj. Mollët mund të përdoren edhe për të bërë ëmbëlsira të ëmbla.

Salcë molle e ngrirë

Ngrirja e mollëve për dimër: 6 mënyrat më të lehta

Rekomandohet ruajtja e mollëve në shurup për 12 muaj.

Për ngrirjen e mollëve në frigorifer janë të përshtatshme vetëm fruta të pastra dhe të freskëta, në sipërfaqen e të cilave nuk ka defekte dhe kalbje.

 • Më pas, vendosni frutat në qese ose enë dhe dërgoni në frigorifer.
 • 2 limonë;

Nëse ju pëlqen të shtoni mollë në ëmbëlsira, atëherë për këto qëllime është më mirë të përdorni frutat e varieteteve Fuji dhe Gala. Krahasuar me llojet e tjera, ato ruajnë ëmbëlsinë e tyre edhe kur janë të ngrira.

ngrirja e mollëve të plotaFrutat e vogla mund të ngrihen të tëra. Për ta bërë këtë, zgjidhni mollët e pjekura, lajini dhe thani. Çdo frut duhet të mbështillet me film ushqimor dhe vetëm më pas të vendoset në frigorifer.

Ngrirja e shpejtë (shoku).

 • Për 15 minuta, i ulim fetat në një zgjidhje uji me acid citrik (2 litra ujë dhe 2 lugë gjelle acid citrik).

Një bosh i tillë ruhet jo më shumë se një vit.

 • Më pas i vendosim frutat në qese ose enë të mbyllura, e lëshojmë ajrin dhe e dërgojmë në ngrirje.
 • Më shumë vitamina. Frutat e ngrira ruajnë të njëjtën sasi cilësish të dobishme si ato të freskëta, sepse temperaturat e ulëta nuk janë shkatërruese për ta. Prandaj, kjo metodë e korrjes po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet në mesin e amviseve.
 • Zhytni mollët në shurupin e përgatitur dhe mbajini për rreth 5 minuta.
 • 250 g sheqer.

mollë në shurup

Varietetet e mollëve më të përshtatshme për ngrirje

ngrirja e mollëve për dimërPër ata që duan të marrin vitamina të plota edhe në ngricat më të rënda dhe të ndjejnë shijen e verës, duhet të dini se si të ngrini mollët për dimër. Kjo nuk është një procedurë e vështirë që mund ta përballojë edhe një fëmijë. Në këtë artikull, ne do të ndajmë sekretin e ruajtjes së mollëve të freskëta në frigorifer dhe do t'ju tregojmë saktësisht se si të ruani pamjen e frutave dhe të gjitha vetitë e dobishme.

Ju gjithashtu mund të ngrini mollët të plota.

Llojet e tharta të mollëve mund të përdoren si shtesë në gatimet e mishit, si dhe të përdoren në salca dhe salca të ndryshme. Mollët e ngrira mund të përdoren gjithashtu për të bërë pure për fëmijë.

Përfitimet e mollëve të ngrira:

mollë në shurupKjo metodë përdoret për varietetet e mollës së thartë. Për t'i bërë frutat të butë dhe të shijshëm, duhet të përdorni sheqer.

a është e mundur të ngrini mollët për dimër

Për shumë kopshtarë, problemi i ruajtjes së të korrave për dimër është shumë i mprehtë. Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është ngrirja. Në të njëjtën kohë, të gjitha substancat e dobishme dhe vitaminat ruhen. Përveç kësaj, gjatë ngrirjes, sheqeri dhe konservuesit më shpesh nuk përdoren, kështu që produkte të tilla janë më të shëndetshme se ato të ziera. Edhe frutat e freskëta humbasin pothuajse të gjitha vitaminat deri në fund të dimrit. Prandaj, ngrirja lejon pranverën të ruajë imunitetin dhe të trajtojë beriberin. Shumë kopshtarë pyesin nëse mollët mund të ngrihen për dimër.

Në fund të fundit, pak njerëz arrijnë të mbajnë mollë pa dëmtime deri në pranverë, dhe varietetet e verës janë më të dobishme. Jo të gjithë i pëlqejnë kompostot dhe reçelrat, dhe përgatitja e lëngut është shumë e mundimshme. Por mollët janë një depo e substancave të dobishme: ato përmbajnë shumë vitamina, hekur dhe janë të dobishme për të gjithë. Nuk është rastësi që në legjendat e lashta të shumë vendeve, është molla ajo që është fruti që rikthen rininë dhe bukurinë. Është shumë e rëndësishme të ruani të gjitha vetitë e dobishme të frutave deri në pranverë. Prandaj, shumë amvise janë të interesuara nëse është e mundur të ngrini mollët për dimër. Në fund të fundit, frutat e ruajtura në këtë mënyrë jo vetëm që do të jenë burim vitaminash në pranverë, por gjithashtu do t'ju lejojnë të përgatisni shpejt pjata të shijshme dhe të shëndetshme.

Si të ngrini mollët

Për të kursyer më shumë vitamina, duhet të dini se si t'i ngrini mollët siç duhet. Për ta bërë këtë, zgjidhni fruta të pjekura që duhet të lahen dhe të thahen. Është e dëshirueshme që nga momenti i grumbullimit deri në përpunim të kalojë sa më pak kohë. Ngrini mollët, sigurohuni t'i prisni në copa dhe të hiqni thelbin. Feta mund të jetë e çdo forme, për shembull, rrathë, për sa kohë që trashësia e tyre nuk është më shumë se katër milimetra. Të gjitha frutat duhet të ekzaminohen me kujdes në mënyrë që të mos ketë vende të gozhduara dhe të dëmtuara.

si të ngrini mollët

Të gjitha amvisat e dinë që këto fruta errësohen shpejt pas prerjes. Prandaj, ata janë të interesuar nëse është e mundur të ngrihen mollët për dimër në mënyrë që ato të mbeten të bardha? Për ta bërë këtë, përgatitni zgjidhjen paraprakisht. Shtoni 10 gram kripë ose 5 gram acid citrik për litër ujë. Kur prisni mollët në feta, vendosini menjëherë në ujë. Kjo zgjidhje nuk do t'i lërë ato të errësohen. Por këshillohet që frutat të mos i mbani në ujë për më shumë se 20 minuta, kështu që është më mirë të ngrini mollët në pjesë të vogla.

I vendosim fetat në një tepsi dhe i vendosim në frigorifer për një kohë të shkurtër. Sapo të kapin pak, duhet të nxirren dhe të zhbllokohen dhe pastaj të vendosen përsëri në frigorifer. Është e dëshirueshme që temperatura të jetë sa më e ulët, ndërsa të gjitha vitaminat të ruhen më mirë. Pas ngrirjes përfundimtare, fetat e mollës vendosen në qese në pjesë të vogla.

Mënyra të tjera për të ngrirë mollët

Ju gjithashtu mund t'i mbani copat e frutave në një shurup sheqeri 30 për qind për një ditë. Fillimisht ato duhet të zbardhen për 2 minuta në ujë të vluar dhe të ftohen. Pas shkrirjes, feta të tilla të ëmbla do të jenë një trajtim i mrekullueshëm, me shije që të kujton fort mollët e pjekura. Fëmijët i pëlqejnë shumë, janë një ëmbëlsirë e mirë dhe një shtesë për pasta.

Receta me mollë të ngrira

A është e mundur të ngrini mollët për dimër në një mënyrë tjetër? Për ata që i pëlqejnë byrekët apo reçelrat e mbushura, është më mirë ta bëjnë këtë pasi t'i kenë bërë pure. Gjatë gatimit, sheqeri nuk mund të shtohet, dhe frutat e pjekura, të gozhduara dhe të prishura janë të përshtatshme për këtë metodë të korrjes. Pureja e përgatitur shtrihet në enë ose kavanoza plastike dhe futet në ngrirje.

Çdo zonjë do të pëlqejë nëse mund të marrë mollë të ngrira nga frigoriferi në dimër ose pranverë. Recetat e gatimit me këto fruta janë të thjeshta dhe fëmijët e pëlqejnë atë. Ato jo vetëm që mund të hahen vetëm si ëmbëlsirë, por gjithashtu mund të shtohen në pasta, tavë, të gatuajnë komposto prej tyre, të bëjnë shkumë ose një koktej.

a është e mundur të ngrini mollët për dimër

Për shumë kopshtarë, problemi i ruajtjes së të korrave për dimër është shumë i mprehtë. Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është ngrirja. Në të njëjtën kohë, të gjitha substancat e dobishme dhe vitaminat ruhen. Përveç kësaj, gjatë ngrirjes, sheqeri dhe konservuesit më shpesh nuk përdoren, kështu që produkte të tilla janë më të shëndetshme se ato të ziera. Edhe frutat e freskëta humbasin pothuajse të gjitha vitaminat deri në fund të dimrit. Prandaj, ngrirja lejon pranverën të ruajë imunitetin dhe të trajtojë beriberin. Shumë kopshtarë pyesin nëse mollët mund të ngrihen për dimër.

Në fund të fundit, pak njerëz arrijnë të mbajnë mollë pa dëmtime deri në pranverë, dhe varietetet e verës janë më të dobishme. Jo të gjithë i pëlqejnë kompostot dhe reçelrat, dhe përgatitja e lëngut është shumë e mundimshme. Por mollët janë një depo e substancave të dobishme: ato përmbajnë shumë vitamina, hekur dhe janë të dobishme për të gjithë. Nuk është rastësi që në legjendat e lashta të shumë vendeve, është molla ajo që është fruti që rikthen rininë dhe bukurinë. Është shumë e rëndësishme të ruani të gjitha vetitë e dobishme të frutave deri në pranverë. Prandaj, shumë amvise janë të interesuara nëse është e mundur të ngrini mollët për dimër. Në fund të fundit, frutat e ruajtura në këtë mënyrë jo vetëm që do të jenë burim vitaminash në pranverë, por gjithashtu do t'ju lejojnë të përgatisni shpejt pjata të shijshme dhe të shëndetshme.

Si të ngrini mollët

Për të kursyer më shumë vitamina, duhet të dini se si t'i ngrini mollët siç duhet. Për ta bërë këtë, zgjidhni fruta të pjekura që duhet të lahen dhe të thahen. Është e dëshirueshme që nga momenti i grumbullimit deri në përpunim të kalojë sa më pak kohë. Ngrini mollët, sigurohuni t'i prisni në copa dhe të hiqni thelbin. Feta mund të jetë e çdo forme, për shembull, rrathë, për sa kohë që trashësia e tyre nuk është më shumë se katër milimetra. Të gjitha frutat duhet të ekzaminohen me kujdes në mënyrë që të mos ketë vende të gozhduara dhe të dëmtuara.

si të ngrini mollët

Të gjitha amvisat e dinë që këto fruta errësohen shpejt pas prerjes. Prandaj, ata janë të interesuar nëse është e mundur të ngrihen mollët për dimër në mënyrë që ato të mbeten të bardha? Për ta bërë këtë, përgatitni zgjidhjen paraprakisht. Shtoni 10 gram kripë ose 5 gram acid citrik për litër ujë. Kur prisni mollët në feta, vendosini menjëherë në ujë. Kjo zgjidhje nuk do t'i lërë ato të errësohen. Por këshillohet që frutat të mos i mbani në ujë për më shumë se 20 minuta, kështu që është më mirë të ngrini mollët në pjesë të vogla.

I vendosim fetat në një tepsi dhe i vendosim në frigorifer për një kohë të shkurtër. Sapo të kapin pak, duhet të nxirren dhe të zhbllokohen dhe pastaj të vendosen përsëri në frigorifer. Është e dëshirueshme që temperatura të jetë sa më e ulët, ndërsa të gjitha vitaminat të ruhen më mirë. Pas ngrirjes përfundimtare, fetat e mollës vendosen në qese në pjesë të vogla.

Mënyra të tjera për të ngrirë mollët

Ju gjithashtu mund t'i mbani copat e frutave në një shurup sheqeri 30 për qind për një ditë. Fillimisht ato duhet të zbardhen për 2 minuta në ujë të vluar dhe të ftohen. Pas shkrirjes, feta të tilla të ëmbla do të jenë një trajtim i mrekullueshëm, me shije që të kujton fort mollët e pjekura. Fëmijët i pëlqejnë shumë, janë një ëmbëlsirë e mirë dhe një shtesë për pasta.

Receta me mollë të ngrira

A është e mundur të ngrini mollët për dimër në një mënyrë tjetër? Për ata që i pëlqejnë byrekët apo reçelrat e mbushura, është më mirë ta bëjnë këtë pasi t'i kenë bërë pure. Gjatë gatimit, sheqeri nuk mund të shtohet, dhe frutat e pjekura, të gozhduara dhe të prishura janë të përshtatshme për këtë metodë të korrjes. Pureja e përgatitur shtrihet në enë ose kavanoza plastike dhe futet në ngrirje.

Çdo zonjë do të pëlqejë nëse mund të marrë mollë të ngrira nga frigoriferi në dimër ose pranverë. Recetat e gatimit me këto fruta janë të thjeshta dhe fëmijët e pëlqejnë atë. Ato jo vetëm që mund të hahen vetëm si ëmbëlsirë, por gjithashtu mund të shtohen në pasta, tavë, të gatuajnë komposto prej tyre, të bëjnë shkumë ose një koktej.


0 replies on “A është e mundur të ngrini mollët për dimër në mënyrë që ato të jenë”

Ich entschuldige mich, aber meiner Meinung nach irren Sie sich. Schreiben Sie mir in PM, wir werden reden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *