Ferdinand Magellan - biografi, zbulime

Duke studiuar përmbajtjen e një biografie të shkurtër të Magelanit, duhet të dini se gjatë jetës së tij ai u tregua si një luftëtar trim dhe iu dha grada e kapitenit të detit.

Testi i biografisë

Më koncize për një raport ose postim në klasë

Opsioni 2

Fakte interesante

17 tetor 1480 - 27 prill 1521 (40 vjet)

Gjithsej vlerësimet e marra: 906.

  • Astemir Kashiev

   7/12

  • Dima Malyshev

   11/12

  • Lilia Tazetdinova

   12/12

  • Elena Starodubtseva

   10/12

  • Sergej Popov

   10/12

  • Maksim Khusainov

   12/12

  • Dima Korshchikov

   12/12

  • Maxim Almyashkin

   9/12

  • Irina Kovrova

   12/12

  • Igor Lizyakin

   9/12

 

Ferdinand Magellan lindi në 20 nëntor (në disa burime 17 tetor) 1480 në qytetin portugez të Sabrosa në një familje fisnike. Ekspedita e tij e parë e njohur detare ishte një udhëtim në Indi në vitin 1505 me skuadron e mëkëmbësit portugez Francisco de Almeida. Në 1506, Magellani shkoi në Mozambik, dhe më pas u kthye në Indi.

Ferdinand Magellan (1480–1521) ishte një lundërtar portugez dhe spanjoll që bëri rrethin e parë të botës. Udhëtari vërtetoi sfericitetin e Tokës, praninë e Oqeanit Botëror, zbuloi ngushticën, e cila më vonë u emërua pas tij.

Pa Magelanin, anijet e mbetura të flotiljes arritën në Moluka, ku blenë erëza. Dy anije u larguan nga ishujt - "Trinidad" dhe "Victoria". I pari shkoi në lindje, por u detyrua të kthehej në Ishujt Molucco, ku u kap nga portugezët me urdhër të mbretit, i cili e quajti lundruesin Magellan një dezertor. Dhe vetëm anija "Victoria" u kthye në atdheun e saj, duke rrethuar Afrikën.

E mbani mend mirë biografinë e shkurtër të Magelanit? Merrni testin për të zbuluar.

Cili është vlerësimi juaj për këtë biografi?

Pas kthimit në Portugali, Ferdinand Magellan vendosi me vendosmëri të arrinte në Moluccas (Indonezi). Lundërtari iu drejtua mbretit portugez Manuel I për ndihmë, por monarku nuk e miratoi këtë ekspeditë.

Udhëtim nëpër botë

Vlerësimi mesatar: 4.5

Ferdinand Magellan

 

 • Magellani e quajti Oqeanin Paqësor, sepse gjatë gjithë udhëtimit anijet nuk u futën kurrë në stuhi.

 

4.5

Në 1508-1513, biografia tashmë interesante e Ferdinand Magellan u plotësua me ngjarje të tilla si pjesëmarrja në ekspedita të ndryshme, beteja me maurët, indianët dhe arabët. Në 1511, lundërtari ishte ndër ata që morën Malacca, në 1514 ai mori pjesë në kapjen e Marokut.

Magelani shpejt emigroi në Spanjë. Në 1517, mbreti spanjoll Charles I dha leje për të organizuar një udhëtim në Moluccas. Flotilja e navigatorit përbëhej nga pesë anije: "Trinidad", "San Antonio", "Concepción", "Victoria", "Santiago".

Gjithsej vlerësimet e marra: 906.

Biografia e Magelanit

Fundi i ekspeditës

Më 20 shtator 1519, pesë anijet e Magelanit u nisën. Ekipi rrethoi bregun lindor të Amerikës së Jugut. Në mars 1520, një pjesë e marinarëve shprehën dëshirën për t'u kthyer në Spanjë, por Magellani arriti të qetësonte rebelimin e afërt. Në maj 1520, anija "Santiago" humbi, kështu që ekspedita vazhdoi me katër anije. Në shtator, Fernando Magellani, së bashku me flotiljen, kaluan ngushticën, e quajtur më vonë Magelanic. Menjëherë pas kësaj, anija “San Antonio” u kthye në Spanjë.

Rezultati i biografisë

vitet e hershme. Ekspeditat e para

 • Në rininë e tij, Magellani ishte një faqe nën mbretëreshën Leonor të Avisa (gruaja e João III).

Opsione të tjera të biografisë

Vlerësimi mesatar: 4.5

4.5

Pjesëmarrja në luftëra. Emigrimi në Spanjë

Flotilja e Magellan shkoi në Oqeanin Paqësor dhe e kaloi atë për më shumë se tre muaj. Me të mbërritur në ishujt (më vonë të quajtur Filipine), lundërtari vendosi t'i nënshtrojë popullsinë mbretit spanjoll. Në një përleshje me vendasit, më 27 prill 1521, Magellani u vra.

 • Në kujtim të zbulimeve të Magelanit, monumenti i tij u ngrit në ishullin Mactan. Shumë shkrimtarë (S. Cweig, A. Pigafetta, I. Nozdrin e të tjerë) krijuan vepra të bazuara në të dhënat e ekspeditës legjendare, duke përfshirë libra për fëmijë.
 • Arsyeja kryesore e lëvizjes së Magelanit në Spanjë ishte një grindje me mbretin portugez, i cili nuk e pagoi lundruesin për shërbimin e tij të përkushtuar.

Biografia

Navigatori dhe eksploruesi portugez hynë në histori si personi që organizoi udhëtimin e parë nëpër botë. Në fakt, ai nuk ishte absolutisht i sigurt për fundin e lumtur të udhëtimit, sepse ideja e një forme sferike të Tokës ishte vetëm një supozim. Udhëtimi përfundoi me sukses - u vërtetua se Toka është e rrumbullakët, por vetë frymëzuesi ideologjik nuk jetoi për t'u kthyer në atdheun e tij - ai vdiq rrugës. Por para se të vdiste, ai e dinte se qëllimi i tij ishte arritur.

Fernando Magellan (20 nëntor 1480 - 21 prill 1521) ishte një lundërtar dhe eksplorues portugez i cili zbriti në histori si njeriu që organizoi udhëtimin e parë nëpër botë. Në fakt, ai nuk ishte absolutisht i sigurt për fundin e lumtur të udhëtimit, sepse ideja e një forme sferike të Tokës ishte vetëm një supozim. Udhëtimi përfundoi me sukses - u vërtetua se Toka është e rrumbullakët, por vetë frymëzuesi ideologjik nuk jetoi për t'u kthyer në atdheun e tij - ai vdiq rrugës. Por para se të vdiste, ai e dinte se qëllimi i tij ishte arritur.

Fernando Magellan që nga fëmijëria e donte detin, me të cilin lidhi jetën e tij. Në 1505, ai u bashkua me ekipin e Frincisco de Almeida, i cili ndërmori udhëtimin e parë nën flamurin e Spanjës në Lindje. Falë këtij udhëtimi, Magellani fitoi përvojë të paçmuar në çështjet detare, pasi gjatë udhëtimit ai mësoi pothuajse të gjitha profesionet e anijeve nga përvoja e tij.

Për një kohë të gjatë, Magellan jetoi në Indi dhe Mozambik, ku u bë kapiten. Në 1512, Magelani u kthye në Lisbonë. Gjatë një operacioni ushtarak kundër një kryengritjeje në Marok, ai u plagos dhe mbeti i gjymtuar për pjesën tjetër të jetës së tij. Në 1517, Magellani mbërriti në Spanjë, ku hyri në shërbim të mbretit Charles (perandori i ardhshëm Charles V).

Sipas demit të Papës të vitit 1493, të gjitha territoret e reja të hapura në lindje të vijës së demarkacionit të vendosur në 1494 i përkisnin Portugalisë, dhe në perëndim - Spanjës. Magelanit iu kërkua të drejtonte udhëtimin në perëndim për të marrë prova se ishujt e erëzave shtriheshin në perëndim të vijës së demarkacionit dhe për këtë arsye i përkisnin Spanjës.

Më 22 mars 1518, kjo ndërmarrje mori miratimin mbretëror. Magelani u vendos në krye të flotiljes. Sipas kushteve të udhëtimit, të gjitha tokat e zbuluara gjatë udhëtimit u bënë pronë e kurorës spanjolle dhe kontrolli kaloi në duart e përfaqësuesve të Spanjës. Ekipi i flotiljes mori 1/20 e të gjithë pasurisë së kapur gjatë udhëtimit.

Magelani ishte i sigurt se, duke lundruar përtej Atlantikut, ata do të hynin në Detin e Jugut dhe do të hapnin ngushticën përmes "Tokës së Ngurtë". Ideja e një rruge të tillë nuk ishte e re: shumë menduan se nëse anijet lëviznin vazhdimisht në Perëndim, ata do të arrinin në Lindje pa shkuar rreth Kepit të Shpresës së Mirë, një pikë shumë e rrezikshme për marinarët e kontrolluar nga Portugalia. Pra, qëllimi i Magelanit dhe Faleiro, kapitenit të anijes së dytë të flotiljes, ishte zbulimi i kësaj ngushtice. Pesë anije u përgatitën në Sevilje - Trinidad (flamuri i Magellanit), San Antonio, Conception, Victoria dhe Santiago. Fatkeqësisht, Faleiro nuk mori pjesë në udhëtim, pasi pati një sulm çmendurie.

Më 20 shtator 1519, Fernando Magellan i tha lamtumirë gruas së tij të re Beatriz Barbosa dhe djalit të tij të porsalindur Rodrigo në skelë dhe urdhëroi të ngrinte spirancën.

Më 26 shtator, marinarët arritën në Tenerife dhe më 3 tetor u nisën për në Brazil. Më 29 nëntor ishin në jugperëndim të Kepit të Shën Agustinit, më 13 dhjetor hynë në gjirin e Rio de Zhaneiros, më 31 mars 1520 arritën në portin e Shën Julianit. Aty, gjatë festës së Pashkëve, shpërtheu një konflikt mes kapitenëve spanjollë dhe të Partuga. Magellani, me vendimin e tij, mjaft të ashpër, urdhëroi që njërit prej kapitenëve t'i hiqej ky titull, dhe i dyti të zbarkonte në breg. Më 24 gusht 1520, flotilja u largua nga Shën Juliani. Jo shumë larg Santa Cruz-it, “Santiago” pësoi një atentat.

Më 21 tetor, ata rrethuan Gjirin e Virxhinias dhe hynë në ngushticën, e cila, sipas llogaritjeve të Magelanit, duhej të ishte ngushtica e shumëpritur për të cilën filloi i gjithë udhëtimi. Më vonë kjo ngushticë u quajt Ngushtica e Magelanit. Gjatë kalimit të tij, San Antonio u mbyt, kështu që vetëm tre anije arritën në skajin lindor të ngushticës.

Më 28 nëntor, Trinidad, Conception dhe Victoria hynë në ujërat e Detit të Jugut, i cili më vonë u quajt Oqeani Paqësor për shkak të kalimit të qetë të anijeve të tij. Kushtet e jetesës në anije ishin të tmerrshme, pasi furnizimet me ujë po mbaronin, ushqimi ishte prishur nga minjtë. Detarët filluan të hanin veshje prej lëkure të anijeve. Deri më 18 dhjetor, flotilja lundroi përgjatë bregut të Kilit, dhe më pas Magellan u drejtua në verilindje. Vetëm më 24 janar 1521 anijet arritën në arkipelagun Tuamotu; Më 6 mars, ekipi doli në breg - në Ishujt Mariana, ku marinarët për herë të parë në 99 ditë ndjenë tokë të fortë nën këmbët e tyre dhe shijuan ushqim të freskët.

Më 9 mars, Magellani u drejtua në perëndim-jugperëndim drejt ishujve, të quajtur më vonë Filipine. Dy muaj më vonë, ai ishte vërtet një parajsë, por gjatë një përleshjeje me banorët vendas më 21 prill, ai u vra.

Mbetjet e ekipit të Magellanit (21 persona gjithsej) arritën në brigjet e Spanjës më 8 shtator 1522.


Magellani e shtypi kryengritjen dhe u zhvendos më në jug me katër anije në gusht (Santiago u rrëzua). Më 21 tetor 1520, anijet hynë në ngushticën, e quajtur nga kapiteni Ngushtica e të Gjithë Shenjtorëve (më vonë u riemërua Magellan). Pas tij, lundërtari zbuloi arkipelagun Tierra del Fuego në jug. Doli të ishte shumë e vështirë për të manovruar në një ngushticë të ngushtë dredha-dredha, ekuipazhi i San Antonio u rebelua dhe u kthye përsëri në Spanjë.

F. Galle. Alegoria e udhëtimit të Magelanit nëpër botë. shekulli i 16-të

F. Galle. Alegoria e udhëtimit të Magelanit nëpër botë. shekulli i 16-të

Tregtia e erëzave në Moluka. Fragment i një harte nga atlasi "Kozmografia Botërore". shekulli i 16-të

Tregtia e erëzave në Moluka. Fragment i një harte nga atlasi "Kozmografia Botërore". shekulli i 16-të

 • Vasco da Gama udhëton për në Indi

biografi e shkurtër

Ferdinand Magellan

Lundërtari portugez dhe spanjoll Ferdinand Magellan (Magalhaes) lindi në një familje fisnike portugeze në vitin 1480. Dihet se Fernand herët mbeti jetim dhe si djalë shërbeu si faqe në oborrin e mbretëreshës Eleanor. Pastaj Fernand studioi në shkollën e famshme detare të themeluar nga Princi Enrique The Navigator, dhe pas diplomimit mori pjesë në ekspeditat e zbulimit detar portugez në Oqeanin Indian.

 • Ferdinand Magellan dhe udhëtimi i tij i parë nëpër botë
 • Christopher Columbus dhe zbulimi i tij i Amerikës

Më 28 nëntor 1520, Magellani në tre anijet e mbetura hyri në oqeanin e gjerë të panjohur - Detin e Jugut. Udhëtimi, i cili zgjati më shumë se tre muaj, ishte çuditërisht i qetë, marinarët vuanin vetëm nga mungesa e furnizimeve dhe ujit të freskët. Për "disponim të butë" oqeanit iu dha emri "I qetë". Anijet kaluan nëpër ujërat e saj për më shumë se 17,000 km. Në mars 1521, Magellani zbuloi tre ishuj nga arkipelagu Mariana, dhe më pas Ishujt Filipine (Samar, Mindanao dhe Cebu). Të gjitha tokat e zbuluara rishtazi ai i shpalli zotërimet e mbretit spanjoll. 27 Prill 1521 Magellani ndërhyri në një mosmarrëveshje midis dy sundimtarëve lokalë dhe u vra nga vendasit në ishullin Mactan (Filipine).

Ndani lidhjen

Pas ca kohësh, Trinidadi u detyrua të kthehej prapa për shkak të erërave të forta dhe u kap nga portugezët. Shumica e marinarëve më pas vdiqën në punë të rëndë në Indi. Në këtë kohë, "Victoria" nën komandën e Elcano ndoqi me kokëfortësi në Spanjë. Duke anashkaluar Kepin e Shpresës së Mirë, anija me një ekuipazh të uritur dhe të rraskapitur lëvizi me shumë kujdes përgjatë kontinentit afrikan. Spanjollët kishin frikë të shiheshin nga portugezët, të cilët kontrollonin këto ujëra. Nëse do të kishin hasur në Victoria, anija me siguri do të ishte plaçkitur dhe ekuipazhi do të ishte përballur. E megjithatë kishte aq pak furnizime me ujë të freskët dhe ushqim, saqë Victoria mori guximin të ndalonte në ishujt Portugez të Kepit të Verdës. Për portugezët, ata shpikën një legjendë që anija u shkatërrua afër ekuatorit dhe duhej të rimbushej me furnizime.

20 shtator 1519 "San Antonio", "Trinidad", "Victoria", "Santiago" dhe "Concepción" me një ekip prej 265 personash u larguan nga Spanja. Në janar 1520, ata arritën në grykën e lumit La Plata në kontinentin e Amerikës së Jugut dhe vazhduan udhëtimin e tyre përgjatë bregut të kontinentit, duke ekzaminuar rreth 2000 km. Në kërkim të ngushticës, anijet hynë në të gjitha gjiret, gjiret e San Matias dhe San Jorge u zbuluan në tokën që Magellani e quajti Patagonia. Në mars 1520, në gjirin e San Julian, ku ekspedita dimëroi, shpërtheu një kryengritje në tre anije. Detarët spanjollë kishin frikë nga vështirësitë e ardhshme dhe nuk donin t'i bindeshin portugezit.

Magellani dhe Elcano bënë udhëtimin e parë nëpër botë dhe në praktikë vërtetuan sfericitetin e Tokës. Ata hapën rrugën perëndimore nga Evropa për në brigjet lindore të Euroazisë dhe "Ishujt e Erëzave". Oqeani Paqësor u kalua për herë të parë.

Raundi i parë i ekspeditës botërore

Në shtator 1522, Victoria, e vetmja nga pesë anijet e flotiljes së Magellanit, arriti në brigjet e Spanjës. Në bord kishte vetëm 18 marinarë të mbijetuar. Më vonë, katër nga 55 anëtarët e ekipit të Trinidadit u liruan dhe u dërguan në Spanjë, dhe 13 anëtarë të ekipit u shpenguan nga robëria portugeze, të cilët u lanë në një varkë pranë ishujve Cape Verde.

Ferdinand Magellan

Molukët u blenë nga spanjollët nga mbreti portugez për 350.000 dukat ari.

Pas vdekjes së Magelanit, ekspedita u drejtua nga spanjolli Juan Sebastian Elcano. Pranë destinacionit të tyre përfundimtar, flotilja kaloi disa muaj duke ecur nëpër labirintin e ishullit. Më në fund, "Trinidad" dhe "Victoria" u ankoruan në Moluccas ("Concepción" i rrënuar dhe i djegur). Pritjet e spanjollëve u justifikuan: këtu ata arritën të blinin aq shumë erëza sa të ardhurat nga shitja e tyre në Portugali mbuluan më shumë se të gjitha shpenzimet e ekspeditës. Detarët duhej të ktheheshin në shtëpi. U vendos që "Trinidad" të dërgohej përtej Oqeanit Paqësor në Panama, ku ndodheshin zotërimet spanjolle, dhe "Victoria" u drejtua në perëndim - në kontinentin afrikan.

Lexoni gjithashtu

Kontributi në gjeografi

Udhëzimi i dhënë nga mbreti spanjoll Charles I drejtuar Magelanit thoshte: "Meqenëse e di me siguri që ka erëza në ishujt Molucco, po ju dërgoj kryesisht në kërkim të tyre dhe është vullneti im që ju të shkoni direkt në këto ishuj. .”

Rruga e rrethnavigimit të parë të ekspeditës së F. Magellan

Rruga e udhëtimit të parë rreth botës së ekspeditës së F. Magellan në 1519-1521. Kryqi shënon vendin e vdekjes së F. Magellan në 1521.

Një fragment i një harte të vjetër përshkruan ngushticën e Magelanit

Një fragment i një harte të vjetër përshkruan ngushticën e Magelanit

Juan Sebastian Elcano. Artist i panjohur. Shekulli i 17

Juan Sebastian Elcano. Artist i panjohur. Shekulli i 17

Mjetet e navigimit. shekujt 15-16

Mjetet e navigimit. shekujt 15-16

Ferdinand Magellani drejtoi ekspeditën që bëri rrethin e parë të botës. Anija nën komandën e tij ishte e para nga anijet evropiane që vazhdoi nga Atlantiku në Oqeanin Paqësor përgjatë ngushticës së panjohur më parë për evropianët midis majës jugore të Amerikës së Jugut kontinentale dhe arkipelagut Tierra del Fuego. Më vonë kjo ngushticë mori emrin e Magelanit. 27 Prill 1521 në ishullin Mactan në arkipelagun e Ishujve Filipine, Magellani u vra nga vendasit.

Anija e Magelanit Victoria. Fragment i hartës së Ortelius. shekulli i 16-të

Anija e Magelanit Victoria. Fragment i hartës së Ortelius. shekulli i 16-të

Do të ishte turp tani, kur kishin mbetur edhe disa muaj deri te goli, të kapesha nga portugezët dhe të kryqëzoheshe të gjitha arritjet e mrekullueshme të rrethnavigimit. Duhet të them që Magellani nuk kishte në plan të lundronte rreth globit, ai mori një urdhër nga mbreti spanjoll për të udhëhequr një ekspeditë tregtare dhe do të kthehej në të njëjtën mënyrë në Spanjë pasi të arrinte në Moluccas. Nga ana tjetër, Elcano vazhdoi qëllimisht udhëtimin e tij drejt perëndimit, duke zgjedhur një rrugë rreth botës nga Azia Juglindore në Spanjë.

Kapiteni i Victoria, Juan Sebastian Elcano (një spanjoll me origjinë baske), u favorizua nga monarku spanjoll. Elcano shkoi në një ekspeditë të Magelanit, duke i shpëtuar rrënimit dhe burgut, dhe u kthye si një hero i vërtetë. Charles I i dha Elcano një stemë personale, e cila përshkruante globin dhe mbishkruante fjalët: "Ti ishe i pari që më rrotullove", si dhe caktoi një pension vjetor. Duke marrë pjesë në udhëtimin tjetër (në 1526) në "Ishujt e Erëzave" nën komandën e admiralit Loais, i cili doli të ishte jashtëzakonisht rraskapitës, Elcano vdiq.

Në mars 1518, lundërtari portugez Ferdinand Magellan doli përpara Këshillit Spanjoll për Inditë. Ai deklaroi se ishte gati të gjente një rrugë të re drejt Molukave të lakmuara - atdheu i vërtetë i erëzave, duke kaluar nëpër ngushticën e njohur prej tij nga Atlantiku në Detin e Jugut. Magellani u premtoi monarkëve spanjollë të kalonin përpara portugezëve, të cilët po i afroheshin kësaj toke nga lindja - nga Oqeani Indian. Në këtë kohë (në 1498) portugez Vasco da Gama kishte hapur një rrugë detare për në Indi. Tani, duke kaluar Afrikën, anijet portugeze u zhvendosën gradualisht në lindje, drejt arkipelagut të Sunda dhe Moluccas. Duhet të them që Magellani ia ofroi planin e tij mbretit portugez Manuel, por ai iu duk shumë aventurier për monarkun dhe u refuzua. Dhe spanjollët i besuan portugezëve të paturpshëm: mbreti spanjoll Charles I urdhëroi të pajiste një flotilje prej pesë anijesh.


Ferdinand Magellan - Biografi e shkurtër

Ferdinand Magellan - adelantado portugeze dhe spanjolle (pushtues - zbulues), ekspedita e të cilit bëri udhëtimin e parë të njohur botëror nëpër botë.

Biografia e shkurtër e udhëtarit.

Fernand lindi më 20 nëntor 1480 në qytetin portugez të Sabrosa. Prindërit e Magelanit ishin fisnikë mjaft të pasur, të cilët ishin në gjendje t'i siguronin Magelanit të ri një vend si faqe nën mbretëreshën Leonora të Avisës, gruaja e mbretit João II.

Karriera e lundërtarit Magellan filloi në 1505, gjatë pushtimit aktiv të tokave indiane. Që nga hapja e rrugës për në Indi, portugezët dërguan aq shumë anije atje sa shpejt rekrutuan këdo në ekipe, vetëm për të mbledhur një ekuipazh të plotë. Ishte në këtë ekspeditë që i riu Fernand ra si ushtar mbretëror.

Aventurë në Indi.

Në Indi, gjatë armiqësive aktive, Magellan manifestohet si një luftëtar i guximshëm dhe i guximshëm. Duke shtypur kryengritjet dhe duke marrë pjesë në ndërtimin e Mozambikut, Magellan merr dy plagë, por shpejt shërohet dhe kthehet në detyrë. Në Betejën e Diut më 3 shkurt 1509, anija në të cilën shërbeu Fernand bën një përparim heroik në vijën e frontit dhe arrin të kapë flamurin e armikut, duke siguruar fitoren për shtetin e tij.

Ferdinand Magellani luajti një rol të madh në përpjekjen e Portugalisë për të kapur portin e Malacca, i cili ishte i nevojshëm për kontrollin e plotë të tregtisë së erëzave. Në fillim, Portugalia ishte në gjendje të lidhte një marrëveshje tregtare me autoritetet portugeze, por diçka nuk shkoi mirë dhe malajzët vendosën të nisnin një sulm të befasishëm ndaj ushtarëve portugez. Pasi kishte kuptuar këtë plan të ndyrë, kapiteni Garcia de Suosa dërgoi Magelanin për të paralajmëruar flamurin e portugezit për një zhvillim të tillë. Fernand arriti të përmbushë urdhrin, falë të cilit shumica e trupave portugeze arritën të përgatiteshin për sulmin, por humbjet nuk mund të shmangeshin - të gjithë ushtarët që mbetën në breg u vranë ose u kapën.

Pasi kreu pesë vitet e nevojshme, Ferdinand Magellani shkon në shtëpi. Rrugës, anija me të cilën ai lundroi u rrëzua dhe Magelani dhe marinarët e mbijetuar u ulën për dhjetë ditë në një ishull të vogël derisa mbërriti ndihma. Magelani po fiton respekt në mesin e marinarëve të zakonshëm.
Pasi shpëtohet, Fernand refuzon të kthehet në Portugali dhe vendoset në Indi, duke bërë biznes.
Fernand fiton para dhe reputacion, me mendimin e tij konsiderohet edhe vetë nënmbreti i Albuquerque.

Kthimi në Portugali.

Atdheu takohet me Magelanin jo aq ngrohtësisht sa do të donte. Pas kthimit në Portugali, Fernand u vendos në Lisbonë, ku iu caktua pensioni minimal i mundshëm - 1000 reai në muaj.

Në 1514, Magellani merr përsëri armët në emër të Portugalisë dhe merr pjesë në betejat në Marok. Në një nga betejat, ai plagoset në këmbë, pas së cilës ai mbetet përgjithmonë i çalë.

Në të njëjtën kohë, Magellan merr një akuzë se ai u shet maurëve një pjesë të bagëtisë së grabitur, për të cilën Magelani reagon menjëherë. Ai braktis postin e tij ushtarak dhe nxiton te mbreti për të dëshmuar pafajësinë e tij. Për shkak të një sfide të tillë të dehur, mbreti e kthen Magelanin përsëri të zemëruar. Këtu Fernand kupton se kurora portugeze nuk e vlerëson atë. Ai vjen me idenë e një udhëtimi që do ta bëjë atë një legjendë. Një mik që mbeti në Indi shpesh i lë të kuptohet me letra për ishujt misterioz lindorë, prej nga vjen një rrjedhë e pafund erëzash. Pasi kërkoi leje për një ekspeditë ushtarake nga Mbreti Manuel i Parë, Magelanit refuzohet.

Pas kësaj, ai zhvendoset në Spanjë, ku fillon përgatitjet për një udhëtim që do ta lavdërojë për shekuj.

Spanja dhe përgatitja.

Në Spanjë, Ferdinand Magellan kontakton Dhomën e Kontratave. Dhoma e Kontratave është një institucion i veçantë që merret me organizimin e ekspeditave. Magellani parashtron planin e tij, por zyrtarët nuk e miratojnë idenë e tij. Megjithatë, një nga drejtuesit e dhomës, Juan de Arnada, kontakton Magelanin dhe i ofron ndihmë në financim, për një përqindje të fitimit të mundshëm nga ekspedita. Duke konverguar në 12.5%, ata fillojnë stërvitjen.

Udhëtimi i Magelanit nëpër botë.

Për ekspeditën e tij, Magellan pajisi 5 anije, numri i përgjithshëm i njerëzve në ekipe ishte 250 persona. Në fund të shtatorit 1519, flotilja u zhvendos në perëndim.

Për të udhëtuar, marinarët në anije përdorën një sistem të veçantë sinjalizimi të zhvilluar nga vetë Fernand, falë të cilit anijet nuk humbën kurrë nga njëra-tjetra.

Pasi arritën në brigjet e Brazilit, anijet vazhduan të lëviznin përgjatë bregdetit. Këtu marinarët gjejnë ngushticën, e cila më vonë do të marrë emrin e Magelanit. Pasi rrethuan kontinentin, ata vazhduan udhëtimin e tyre drejt perëndimit. Duke kaluar Oqeanin Paqësor (të emëruar nga vetë Magelani për disponimin e tij të qetë gjatë udhëtimit të tyre), ekspedita gjen Ishujt Filipine të paeksploruar më parë. Ata ishuj erëzash. Pasi ka rrethuar globin, ekspedita kalon Oqeanin Indian, duke arritur në Kepin e Shpresës së Mirë. Nga kepi, rruga e marinarëve shtrihej rreptësisht në veri, dhe në 1522 ekspedita përfundoi.

Rebelimet e shpërthyera, uria dhe sëmundjet morën jetën e një pjese të konsiderueshme të marinarëve. Vetë Magellani vdiq më 27 prill 1521 gjatë shtypjes së një kryengritjeje në Ishujt Filipine. Nga 5 anije dhe 250 anëtarë të ekuipazhit, vetëm një u kthye, me 18 persona në bord. Përkundër faktit se Magellani nuk mundi t'i mbijetonte udhëtimit të tij të madh, qëllimi i tij u arrit. Ai vërtetoi se toka është e rrumbullakët, duke goditur lindjen në drejtim të perëndimit dhe lavdëroi emrin e tij në historinë e njerëzimit.

Flotilja e Magelanit përbëhej nga pesë anije - anijet kryesore Trinidad, San Antonio, Santiago, Concepción dhe Victoria.

Magellani u zhvendos në jug dhe gjurmoi bregun e një toke të panjohur (të cilën ai e quajti Patagonia) për më shumë se dy mijë kilometra, ndërsa hapi gjiret e mëdha të San Matnas dhe San Jorge.

Në fund të nëntorit, flotilja arriti në brigjet e Brazilit, dhe rreth një muaj më vonë - gryka e La Plata, duke mos gjetur një kalim në perëndim të saj, në shkurt 1520

Jo vetëm ngushtica që ai zbuloi mori emrin e Magelanit, por edhe galaktikat satelitore të Rrugës së Qumështit - Retë e Mëdha dhe të Vogla Magelanik. Në hemisferën jugore, ata luajnë rolin e Yllit të Veriut në lundrim.

Në 1517, Magellani shkoi në Spanjë dhe i propozoi këtë projekt mbretit spanjoll, i cili e emëroi atë komandant të përgjithshëm të një flotilje që shkonte për të kërkuar një rrugë detare perëndimore për në Indi.

Ekipi vazhdoi udhëtimin e tyre drejt perëndimit. Viktoria dhe Trinidadi që kishin mbetur në lëvizje deri në atë moment ishin të parët nga evropianët që arritën në ishullin Kalimantan dhe u ankoruan në qytetin e Bruneit, pas së cilës filluan ta quajnë të gjithë ishullin Borneo. Në fillim të nëntorit, anijet arritën në Moluka, ku blenë erëza - kanellë, arrëmyshk dhe karafil. Së shpejti Trinidadi u kap nga portugezët, dhe vetëm Victoria, pasi kishte përfunduar rrethin e parë në botë, u kthye në Sevilje në shtator 1522 me 18 persona në bord. Shitja e erëzave të sjella pagoi të gjitha shpenzimet e ekspeditës. Spanja mori "të drejtën e zbulimit të parë" për Marianas dhe Ishujt Filipine dhe bëri pretendime për Moluccas.

Ekspedita e Magelanit konfirmoi sfericitetin e planetit, dha një ide të vërtetë për madhësinë e tij, dhe gjithashtu se pjesa më e madhe e sipërfaqes së tij është e zënë jo nga toka, por nga një oqean i vetëm.

Pas kthimit në Lisbonë, Ferdinand Magellani zhvilloi një projekt për lundrimin në rrugën perëndimore për në Moluccas, ku u rritën erëza dhe erëza të vlefshme. Projekti u refuzua nga mbreti portugez.

Në mars 1520, flotilja hyri në Gjirin e San Julian, ku shpërtheu një kryengritje në tre anije, të shtypura nga Magellani. Në gusht 1520, pasi dimëroi në Gjirin e San Julian, Magelani u zhvendos më në jug me katër anije dhe më 21 tetor 1520 hapi hyrjen në ngushticën (më vonë u quajt Magellan), e eksploroi atë, duke zbuluar arkipelagun Tierra del Fuego në jug.

Në nëntor 1520, Magellani hyri në oqean, i quajtur nga shokët e tij Oqeani Paqësor dhe, pasi kishte udhëtuar më shumë se 17 mijë kilometra pa u ndalur, në mars 1521 ai zbuloi tre ishuj nga grupi i Ishujve Mariana përtej 13 ° gjerësi veriore, duke përfshirë ishullin e Guam, dhe më pas ishujt Filipine (Samar, Mindanao, Cebu). Magelani hyri në një aleancë me sundimtarin e ishullit Cebu, ndërmori një fushatë për të kundër ishullit fqinj të Mactan dhe më 27 prill 1521 u vra në një përleshje me vendasit.

Më 20 shtator 1519, lundërtari u nis nga porti i Sanlúcar (në grykën e Guadalquivir). Magelani bëri pa tabela detare, dhe megjithëse dinte të përcaktonte gjerësinë gjeografike nga dielli, ai nuk kishte instrumente të besueshme as për një përcaktim të përafërt të gjatësisë gjeografike.

Materiali është përgatitur në bazë të informacionit nga burime të hapura

Ferdinand Magellan (Fernão de Magalhães) lindi rreth vitit 1480 në fshatin Sabrosa në Portugali.
Magelani vinte nga një familje e varfër fisnike provinciale, e cila shërbeu si faqe në oborrin mbretëror. Në 1505 ai shkoi në Afrikën Lindore dhe shërbeu në marinë për tetë vjet. Mori pjesë në përleshjet e vazhdueshme në Indi, u plagos dhe në 1513 u kthye në Portugali.

Ferdinand Magellan përmbushi ëndrrën e Christopher Columbus dhe u bë i pari që udhëtoi nëpër botë. Navigatori bëri një zbulim gjeografik: ai u bë zbuluesi i territoreve dhe ngushticave të reja, dhe gjithashtu vërtetoi se Toka është sferike.

Shpesh ndodh që vendi dhe koha e lindjes së njerëzve të mëdhenj nuk dihet. Biografia e saktë e Ferdinand Magellan nuk arriti tek bashkëkohësit e tij, kështu që jeta e navigatorit mund të gjykohet vetëm nga supozimet e shkencëtarëve.

Statuja e Ferdinand Magelanit
Statuja e Ferdinand Magelanit

Sipas historianëve, Fernand lindi në fund të shekullit të 15-të, në vitin 1480. Por shkencëtarët nuk pajtohen për datën e lindjes: disa besojnë se kjo ngjarje ka ndodhur më 17 tetor, ndërsa të tjerët janë të sigurt se lundruesi i ardhshëm ka lindur më 20 nëntor. Vendlindja e Magelanit është ose fshati Sabrosa, i cili ndodhet në Portugali, ose qyteti i Portit, i vendosur në të njëjtin vend. Pak dihet gjithashtu për prindërit e Fernand: ata i përkisnin një fisnikërie të varfër, por fisnike. At Rui (Rodrigo) di Magalhaes shërbeu si alkalde, dhe ajo që bëri nëna e udhëtares Alda de Mosquita (Mishkita) mbetet e panjohur.

Përveç Fernandit, familja kishte edhe katër fëmijë të tjerë.

Portreti i Ferdinand Magelanit
Portreti i Ferdinand Magelanit

Kur lundërtari i ardhshëm ishte 12 vjeç, ai ishte një shërbëtor në oborrin e Leonora të Avisa, gruaja e mbretit portugez João II Perfect. Në vend të ceremonive të gjykatës dhe gardhit, shërbëtori i pashoqërueshëm interesohej për shkencat e sakta: faqja shpesh tërhiqej në një dhomë dhe studionte astronominë, kozmografinë dhe navigimin.

Në shërbim të faqes së gjykatës, lundërtari i ardhshëm qëndroi deri në moshën 24-vjeçare.

Ekspeditat

Në 1498, portugezët hapën një rrugë detare për në Indi, kështu që kur Ferdinand Magellan mbush 25 vjeç, udhëtari i ardhshëm largohet nga oborri mbretëror dhe vullnetarët për të shërbyer në flotën, dhe më pas për të pushtuar lindjen nën udhëheqjen e Francisco de Almeida.

Pasi i shërbeu marinës për 5 vjet, Magellani bën një përpjekje për t'u kthyer në vendlindjen e tij, por për shkak të rrethanave mbetet në Indi. Për trimërinë dhe guximin e tij, Fernand merr gradën e oficerit dhe nderin në radhët e ushtrisë.

Navigator Ferdinand Magellan
Navigator Ferdinand Magellan

Në 1512, Magellani u kthye në Portugali në qytetin e Lisbonës. Me gjithë guximin e treguar gjatë pushtimeve të lindjes, lundërtari takohet pa nderime në atdheun e tij.

Gjatë shtypjes së një kryengritjeje në Marok, Magellani u plagos në këmbë, gjë që e bëri lundërtarin portugez të çalë për jetën, kështu që ish-oficeri u detyrua të tërhiqej. 

Udhëtim nëpër botë

Në kohën e tij të lirë, udhëtari studioi arkivat sekrete të Mbretit të Portugalisë, ku Fernand gjeti një hartë të vjetër të një farë Martin Baychem. Një lundërtar zbulon një ngushticë që lidh Oqeanin Atlantik me Detin e Jugut të paeksploruar. Harta e gjeografit gjerman frymëzoi Fernandin në një udhëtim detar. 

Gjatë një pritjeje personale me sundimtarin, Magellani kërkon leje për të kryer një ekspeditë detare, por refuzohet për faktin se ai veproi spontanisht në shtypjen e trazirave marokene, të cilat zemëruan mbretin e pestë të Portugalisë, Manuelin e Parë. Arsyeja e refuzimit ishte gjithashtu se mbreti dërgoi anije në Indi rreth Afrikës, kështu që ai nuk pa përfitime në propozimin e Magelanit.

Rruga e Ferdinand Magelanit
Rruga rreth botës së Ferdinand Magelanit

Por Manuel ia bën të qartë Fernandit se nuk do të shprehë pakënaqësi nëse udhëtari largohet nga shërbimi portugez. I ofenduar nga refuzimi i mprehtë dhe zemërimi i mbretit të Portugalisë, Fernand shkon në vendin me diell të Spanjës, ku blen një shtëpi dhe vazhdon të punojë mbi idenë e një udhëtimi detar rreth botës.

Në shekullin e 15-të, në vendet evropiane, erëzat dhe erëzat orientale vlerësoheshin si ari. Në Evropë nuk bëheshin erëza dhe arabët i shisnin në treg me çmim të lartë. Të pasurit në atë kohë quheshin edhe me shaka qese piper.

Udhëtari Ferdinand Magellan
Udhëtari Ferdinand Magellan

Prandaj, kuptimi i ekspeditave detare ishte hapja e rrugës më të shkurtër për në ishujt e erëzave indiane. Në Spanjë, Fernand i afrohet "Dhomës së Kontratave" me idenë e një lundrimi, por nuk merr mbështetjen e departamentit. Njëfarë Juan de Aranda premton privatisht të ndihmojë Magelanin për 20% të fitimeve nëse ekspedita detare për të pushtuar ishujt e erëzave është e suksesshme. Por Fernand, me ndihmën e një miku të astronomit Rui Faler, lidhi një marrëveshje më të favorshme, e cila u vërtetua zyrtarisht nga një noter për një të tetën e fitimeve.

Sipas një dokumenti të hartuar nga Papa në 1493: territoret që u hapën në lindje i përkisnin Portugalisë dhe në perëndim u bënë pronë e Spanjës. Mbreti i vendit me diell Charles miratoi udhëtimin detar të Ferdinand Magellan më 22 mars 1518. Sundimtari shpresonte të provonte se ishujt e pasur, në të cilët rritet piper i zi dhe arrëmyshk, shtrihen më afër perëndimit, dhe për këtë arsye kalojnë në Spanjë, megjithëse në atë kohë ata i nënshtroheshin kurorës portugeze, pas Traktatit të Tordesillas.

Lundruesit morën një të njëzetën e të gjithë pasurisë së fituar gjatë ekspeditës.

Anijet u përgatitën për lundrim me furnizime ushqimore, të cilat do të mjaftonin për dy vjet qëndrim në anije. 5 anije morën pjesë në lundrim:

 1. "Trinidad" (flamuri i Magelanit),
 2. "San Antonio"
 3. "Koncepti"
 4. "Victoria",
 5. "Santiago".
Anijet e Ferdinand Magelanit
Anijet e Ferdinand Magelanit

Lundërtari i madh komandonte Trinidadin dhe Santiago kontrollohej nga João Serran. Në tre anijet e tjera, përfaqësuesit e fisnikërisë spanjolle ishin në krye dhe, pavarësisht shkallës së udhëtimit, marinarët patën goditje me njëri-tjetrin. Spanjollët ishin të pakënaqur që ekspedita rreth e qark botës, thelbi i së cilës ishte arritja në Azi duke shkuar në perëndim, u komandua nga portugezët, kështu që ata refuzuan të bindeshin. Për më tepër, Fernand nuk zbuloi planin e veprimit, i cili ngjalli dyshime midis komandantëve të anijeve të tjera. Mbreti i Spanjës urdhëroi Magelanin të komandonte në mënyrë të patëmetë, por spanjollët lidhën një marrëveshje të fshehtë mes tyre që do të largonin kapitenin portugez nëse ishte e nevojshme.

Një bashkëpunëtor i Magelanit, astronomi Rui Faleira, nuk mund të merrte pjesë në ekspeditë, pasi filloi të kishte periudha të çmendurisë.

Arkipelagu Tierra del Fuego
Arkipelagu Tierra del Fuego

Udhëtimi rreth botës i Ferdinand Magellan filloi më 20 shtator 1519, 256 marinarë u nisën nga porti i San Lucaras drejt Ishujve Kanarie.

Anijet lëvizën përgjatë bregut lindor të Amerikës së Jugut për një kohë të gjatë në kërkim të Detit të Jugut. Ekipi Magellan u bë zbuluesit e arkipelagut Tierra del Fuego, i vendosur në pjesën jugore të kontinentit dhe shumë i bukur, duke gjykuar nga fotot moderne. Portugezët besonin se grupi i ishujve ishte një pjesë integrale e "Tokës Jugore të Panjohur". Ishujt dukeshin bosh, por ndërsa udhëtarët lundruan përpara, dritat u ndezën gjatë natës. Fernand besonte se këto ishin shpërthime vullkanike, për të cilat ai i dha arkipelagut emrin e lidhur me zjarrin. Por në fakt, ishin indianët ata që ndezën zjarret.

Ngushtica e Magelanit
Ngushtica e Magelanit

Anijet kaluan midis Patagonisë dhe Tierra del Fuego (ajo ngushticë tani quhet Magelanic), më pas udhëtarët përfunduan në Oqeanin Paqësor.

Nga udhëtimi rreth botës që bëri Fernand, ai vërtetoi se Toka ka formën e një topi, pas 1081 ditësh lundrimi në 1522, vetëm një anije, Victoria, u kthye me 18 marinarë në bord, të komanduar nga Elcano.

Jeta personale

Nga pamja e jashtme, Ferdinand Magellani nuk i ngjante një pasardhësi të fisnikëve, pasi dukej më shumë si një fshatar: ai kishte një pamje të zakonshme, një fizik të fortë dhe shtat të shkurtër. Udhëtari besonte se gjëja kryesore në një person nuk janë të dhënat e jashtme, por veprimet e tij.

Ferdinand Magellan
Ferdinand Magellan

Në Spanjën jugore, Ferdinand Magellan takohet me Diego Barbosa dhe martohet me vajzën e tij, bukuroshen Beatrice. Të dashuruarit kanë një djalë që vdes për shkak të sëmundjes. Gruaja e Fernandit u përpoq të lindte një fëmijë të dytë, por nuk e duroi dot lindjen dhe vdiq. Prandaj, udhëtari i madh nuk kishte pasardhës.

Vdekja

Megjithëse para ekspeditës u përgatitën furnizime të konsiderueshme ushqimore, pas disa muajsh lundrimi, ushqimi dhe uji mbaruan. Për shkak të mungesës së ushqimit, marinarët duhej të përtypnin rreshtimin e velave për të kënaqur të paktën pak urinë. Udhëtarët humbën 21 marinarë që vdiqën nga lodhja dhe skorbuti.

Vdekja e Ferdinand Magelanit
Vdekja e Ferdinand Magelanit

Detarët, të cilët nuk kishin parë tokë për një kohë të gjatë, arritën në provincën e Filipineve. Ekipi i Magelanit mund të bënte furnizime ushqimore dhe më pas të shkonte nëpër botë, por Fernand u grind me udhëheqësin e ishullit Mactan, Lapu-Lupu. Portugezët donin t'u tregonin vendasve fuqinë e Spanjës dhe të organizonin një ekspeditë ushtarake kundër Mactan. Por, për habinë e evropianëve, ata humbën për shkak të mungesës së stërvitjes dhe shkathtësisë së vendasve. 

Gjatë betejave, Ferdinand Magellan u vra, kjo ndodhi më 27 Prill 1521.

Në fillim të vjeshtës së vitit 1522, një anije mbërriti në portin e Seviljes, të cilën qyteti tashmë e kishte harruar. 18 marinarë të dobësuar, që po vdisnin, përbënin të gjithë ekuipazhin e tij. Kjo anije është kthyer nga një udhëtim që ndryshoi rrjedhën e historisë dhe ndikoi në mënyrën se si jetojmë sot.

Tre vjet më parë, 5 anije nën komandën e Magellan shkuan në kërkim të një ngushtice të panjohur. Shumë dyshuan në suksesin e ekspeditës. Sidoqoftë, Ferdinand Magellani përmbushi ëndrrën e Kolombit - ai arriti në Lindje duke lundruar në perëndim, megjithëse ky udhëtim i kushtoi atij jetën.

Diku në Portugali

Ka shumë njolla të bardha në biografinë e Ferdinand Magellan. Pra, historianët dinë shumë pak për fëmijërinë dhe familjen e navigatorit të ardhshëm. Edhe vendi i lindjes së tij nuk mund të përcaktohet saktësisht, vetëm viti - 1480 dhe vendi - Portugalia. Rreth moshës 10-vjeçare, ky pasardhës i një familjeje të varfër fisnike shërbeu si një faqe në brezin e Leonora, Mbretëreshës së Portugalisë, ku u arsimua.

Në vend të gardhit dhe rregullave të oborrit, faqja e re ishte e interesuar për lundrimin, astronominë dhe kozmografinë. Ai ishte i vrenjtur, i pashoqërueshëm, i fortë, i ngjeshur dhe, si shumë njerëz me shtat të shkurtër, ambicioz. Nga pamja e jashtme, Ferdinandi ishte më shumë si një njeri i zakonshëm sesa një pasardhës i një familjeje fisnike kalorësish. Imazhet e jetës së tij nuk janë ruajtur, por ekziston një portret i Ferdinand Magellan (foto më poshtë), i shkruar në shekullin e 17-të.

Foto e Ferdinand Magellan

Shërbimi i marinës

Duke besuar se një person nuk duhet të gjykohet nga titulli dhe pamja, por nga veprimet e tij, në moshën 25-vjeçare, Ferdinandi ndërroi jetën e gjykatës me shërbimin në marinën portugeze. Duke qenë vullnetar në udhëtimin e tij të parë, Magellan udhëtoi në Indi dhe Malajzi. Gjatë një ekspedite ushtarake, ai u gradua oficer për maturinë dhe guximin e tij. Megjithatë, pas 8 vitesh, ai duhej të tërhiqej për shkak të një dëmtimi të rëndë në këmbë. Ai u kthye në Portugali, por mori një pritje të ftohtë në oborrin mbretëror.

Ide e re udhëtimi

Magelani e gjeti veten praktikisht pa para dhe nderime, ai kishte të drejtë vetëm për një pension të pakët. Pikërisht atëherë ai u kap nga ideja, duke lundruar nga lindja në perëndim, për të hapur rrugën më të shkurtër për në Moluccas, të cilat ishin të famshme për erëzat e tyre. Në atë epokë në Evropë, arrëmyshk dhe speci vlerësoheshin në të njëjtin nivel me arin.

Megjithatë, Manueli, mbreti i Portugalisë, i cili pajisi anijet për lundrim në rrugën e njohur (rreth Afrikës), e konsideroi të padobishëm projektin e guximshëm të Magelanit. Pastaj Ferdinandi shkoi në shërbim të mbretit të Spanjës Charles, të cilin ai ishte në gjendje ta bindte për suksesin e ekspeditës së ardhshme.

udhëtimi i Magellanit

Në 1494, Papa ndau botën midis dy fuqive detare: Portugalia mori të gjithë Lindjen dhe Spanja Perëndimin. Ideja e Magelanit ishte të gjente një rrugë për në Moluccas përmes ujërave perëndimore "spanjolle". Ishte një plan i guximshëm, sepse askush nuk e kishte kaluar këtë rrugë më parë, madje askush nuk e dinte me siguri nëse ekzistonte. Por nëse gjendet, atëherë Spanja do të bëhet një vend tepër i pasur dhe vetë zbuluesi nuk do të mbetet në humbës.

Vetëm hipoteza

Pse Ferdinand Magellani vendosi që ishte e mundur të arrinte në Moluccas duke lundruar në perëndim, studiuesit nuk e dinë. Disa besojnë se ai gjeti një hartë të vjetër gjermane në arkivat mbretërore, në të cilën ai zbuloi një ngushticë që lidh detin e panjohur jugor me Oqeanin Atlantik.

Magellan udhëtoi nëpër botë

Të tjerë besojnë se Magellani u mbështet vetëm në thashethemet që zëvendësuan marinarët në ato ditë me lundrimin. Është e mundur që ai thjesht po bënte bllof për të marrë mbështetjen e mbretit spanjoll. Vetë Magellani kurrë nuk e ndau këtë informacion me askënd.

Fillimi i ekspeditës

Duke shkuar në një udhëtim, Ferdinand Magellan mori komandën e 5 carracks - anije të dizajnuara për një udhëtim të gjatë. Rruga duhej të çonte ekspeditën nga ujërat e njohur në ato të panjohura. Shumë menduan se ishte e pamundur. Nuk kishte përshkrime të atyre deteve, nuk kishte harta të sakta, asgjë që t'i ndihmonte marinarët të lundronin. Një ndërmarrje e tillë kërkonte guxim të jashtëzakonshëm. Dhe Magelani, nga frika se shumë do të refuzonin ta shoqëronin në udhëtimin e gjatë që ai synonte të ndërmerrte, nuk i zbuloi plotësisht planet e tij.

Në fund të shtatorit 1519, pesë anije spanjolle u larguan nga porti i Seviljes. Në atë kohë, Magellan ishte 37 vjeç. Në port ai shoqërohej nga gruaja e tij shtatzënë, Beatrice, me djalin e saj të sapolindur. Ata nuk e dinin ende se nuk ishin të destinuar të takoheshin përsëri.

Nga Spanja deri në fund të botës së njohur

Do të ishte gabim të mendohej se Ferdinand Magellan shkoi në një udhëtim nëpër botë. Ai nuk i vuri vetes një qëllim të tillë, plani i tij ishte thjesht komercial.

Menjëherë pas lundrimit, moti u përkeqësua. Kronisti i ekspeditës, Antonio Pigafetta, shkroi më pas në ditarët e tij:

Meqenëse nuk ishte e mundur të ecnim përpara, për të shmangur një mbytje të anijes, u hoqën velat dhe në këtë mënyrë na çuan sa andej-këndej gjatë gjithë kohës që stuhia vazhdonte, aq e tërbuar ishte ajo. Kur binte shi, era shuhej. Kishte një qetësi kur doli dielli.

Pas 4 muajsh, një flotilje e vogël arriti në brigjet e Amerikës së Jugut. Ajo u ankorua në gjirin ku më vonë do të themelohej Rio de Zhaneiro. Pasi plotësuan ujin dhe furnizimet e tyre, anëtarët e ekspeditës lundruan në jug, duke vëzhguar shumë gjëra të mahnitshme dhe të çuditshme gjatë rrugës:

Këtu ka papagaj të panumërt; na dhanë tetë copë në këmbim të një pasqyre. Ka edhe majmunë të vegjël, të ngjashëm me luanët, por të verdhë dhe shumë të bukur. Vendasit pjekin bukë të bardhë të rrumbullakët nga tuli që ndodhet midis drurit dhe lëvores dhe i ngjan qumështit të fermentuar; nuk ka shije shumë të mirë. Ka një derr me kërthizë në shpinë, si dhe zogj të mëdhenj pa gjuhë, por me sqepa si lugë.

Më në fund arritën në kufijtë e botës së atëhershme të njohur. Asnjë evropian i vetëm nuk është ngjitur deri më tani. Dukej se këtu do të gjendej ngushtica, pasi vija bregdetare kthehej ashpër në perëndim dhe toka nuk dukej më në jug. Sidoqoftë, pas 2 javësh kërkime, doli se nuk ishte një ngushticë, por një gji gjigant - gryka e sistemit të lumit La Plata. Besimi i Magelanit në ekzistencën e ngushticës u trondit, por ai gjithsesi vendosi të shkonte atje ku askush nuk kishte qenë më parë. Kështu ata lundruan në jug përgjatë bregut të shkretëtirës, ​​të quajtur Patagonia.

Shtypja e rebelimit

Në ditën e fundit të marsit 1520, flotilja e Ferdinand Magellan u strehua në Gjirin e San Julian (1600 km nga Antarktida). Anija e dërguar nga këtu për zbulim u rrëzua. Anëtarët e ekspeditës vuanin nga uria, lodhja, të ftohtit dhe humbja e shpirtit. Kur Magelanit iu desh të shkurtonte racionet e tij dhe të shpallte dimërimin, kapitenët e anijeve kërkuan një kthim në Spanjë.

Biografia e Ferdinand Magellanit

Në fund të fundit, mosbesimi ndaj portugezit të fshehtë dhe vështirësitë e lundrimit rezultuan në një kryengritje. Magellani e forcoi autoritetin e tij në mënyrën e zakonshme në ato ditë: ai urdhëroi vdekjen e një prej kapitenëve rebelë. Pas kësaj, Magellani mori nën kontroll anijen, ekuipazhi i së cilës u dorëzua në mëshirën e tij dhe bllokoi daljen e anijeve të tjera nga gjiri. Kështu rebelimi u shua. Ndër oficerët rebelë spanjollë ishte lundërtari i ri Juan Sebastian Elcano. Ai, si të tjerët, u fal dhe në të ardhmen luajti një rol të rëndësishëm në këtë udhëtim epokal.

Ferdinand Magellan: çfarë zbuloi

Pas një dimërimi 7-mujor, katër anije u nisën përsëri përgjatë bregdetit, duke eksploruar gjire të shumtë. Më në fund, marinarët gjetën një kockë balene - një shenjë se deti i hapur është përpara. Kur objektivi ishte afër, ekuipazhi i San Antonio, duke përfituar nga mjegulla e dendur, u kthye prapa dhe u nis për në Spanjë.

Magelanit iu desh më shumë se një vit për të gjetur ngushticën e dëshiruar pas lundrimit nga Sevilja. Më 21 tetor, pas një kërkimi të vazhdueshëm, ekspedita e tij megjithatë hyri në ngushticën e ngushtë shkëmbore midis Tierra del Fuego dhe Patagonia, e quajtur më vonë Magelanic.

Udhëtimi i Ferdinand Magellan-it

Për një muaj tjetër, flotilja e vogël zigzag midis ishujve të shumtë, derisa më në fund doli në ujërat e hapura. Oqeani i panjohur i takoi me heshtje dhe diell të ndritshëm. Për këtë ai u emërua i qetë.

Udhëtoni për në Filipine

Magellani në dhjetor 1520 udhëhoqi flotiljen e tij të vogël në veriperëndim, por kjo nuk ishte rruga për në ishujt, por për në zemër të Oqeanit Paqësor. Kapiteni bëri gabimin duke menduar se po lundronte 3 ditë nga Moluccas. Përfundimet e tij u bazuan në hartat e asaj kohe, bazuar në llogaritjet e perimetrit të tokës, të bëra nga Ptolemeu. Magellan duhej të zbulonte se greku i madh ishte gabim për 11 mijë km. Në vend të 3 ditëve, ata lundruan për 5 muaj derisa panë tokë. Ishin Filipinet. Ishujt e erëzave shtriheshin vetëm një javë nga këtu.

vendim fatal

Në vend që të lundronte për në Moluka, Magelani filloi punën misionare. Për të bindur vendasit të pranonin një fe të re, ishte e nevojshme të demonstrohej pathyeshmëria e spanjollëve të krishterë. Kjo u demonstrua, natyrisht, me forcën e armëve. Të shtënat e topave i trembën vendasit dhe i detyruan të njihnin fuqinë e të ardhurve.

Njëkohësisht me pagëzimin, Ferdinand Magellani kërkoi që vendasit tash e tutje të pranonin jo vetëm varësinë nga Spanja, por edhe një mënyrë jetese sipas rregullave të reja. Kështu, u hodhën themelet e kolonizimit të Filipineve.

historia e Ferdinand Magellanit

Por në prill 1521, kapiteni mori një vendim fatal: për të forcuar autoritetin e tij në sytë e udhëheqësit lokal, ai u nis për të sulmuar kundërshtarin e tij nga ishulli Mactan, i cili nuk pranoi të pagëzohej. Sot, një shfaqje vjetore luhet para turistëve në vendin ku u takuan vendasit dhe marinarët spanjollë nën komandën e Magellan. Ata luftuan me trimëri, por banorët e ishullit ia kalonin në numër. Trupi i të ndjerit Magellan u copëtua dhe u varros në vende të ndryshme në ishullin Mactan.

rrugë e gjatë për në shtëpi

Magelani nuk shkoi nëpër botë, ai as nuk notoi në Moluccas. Ekipi i mbetur me 2 anije shkoi në Moluccas, ku ngarkuan rezervat me mallra të shtrenjta. Por për t'u bërë i pasur, ishte ende e nevojshme të kthehesh në Spanjë. Ata duhej të zgjidhnin rrugën për të lundruar për në shtëpi.

Anija "Trinidad" u nis drejt lindjes përtej Oqeanit Paqësor, por shpejt u kap nga portugezët. Ata plaçkitën ngarkesën, dogjën anijen dhe e hodhën ekuipazhin në burg.

Victoria, e komanduar nga Elcano, lundroi drejt perëndimit. Detarët u ndanë nga atdheu i tyre me 20 mijë km, dhe rruga kaloi nëpër sferën e ndikimit të portugezëve. Për të shmangur kapjen, Elcano lundroi anijen nëpër ujëra të paeksploruara. Detarëve iu desh të duronin stuhi të forta, po mbaronin furnizimet. Shumica e ekuipazhit nuk arriti kurrë në vendlindjen e tyre Spanjën, duke vdekur në det nga uria dhe skorbuti. Detarët e uritur e të sëmurë pa furnizime dhe furnizime me ujë të pijshëm hëngrën krisur me krimba dhe lëkurë lope nga velat. Më të shkathët gjuanin minjtë e anijeve, duke ua shitur më pas mishin shokëve të tyre për gjysmë dukati ari.

Juan Sebastian Elcano

Nga 240 marinarët që u nisën për një udhëtim në 1519, 18 u kthyen në Sevilje në 1522, duke bërë udhëtimin e parë rreth botës. Për këtë, Elcano mori nga mbreti i Spanjës një stemë me një glob dhe mbishkrimin "Ishe i pari që më rrotullove". Edhe sot nuk është e lehtë të bësh një udhëtim të tillë, për të mos thënë asgjë për fillimin e shekullit të 16-të.

Rezultatet e ekspeditës

Pavarësisht se ai nuk arriti të përfundojë udhëtimin, Ferdinand Magellan hyri në histori si një nga marinarët legjendar. Victoria u bë anija e parë që qarkulloi rreth globit. Gjatë udhëtimit, u hartuan rrugë të reja tregtare, u zbulua dhe u kalua Oqeani Paqësor dhe u sqarua madhësia aktuale e Tokës. Përveç kësaj, udhëtimi i Magelanit vërtetoi teorinë se toka është sferike. Dhe ngushtica që ai zbuloi për katër shekujt e ardhshëm ishte rruga kryesore detare për në Oqeanin Paqësor deri në ndërtimin e Kanalit të Panamasë në fillim të shekullit të kaluar.


0 replies on “Ferdinand Magellan - biografi, zbulime”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *