Angarsk - pamjet dhe vende interesante

Disa ekspozita janë 50 milionë vjet të vjetra.

Historia e Angarsk

 • suvenire guri;

trackback:ping="https://i0.wp.com/citysee.ru/russia/sfo/irkutskaya-oblast/angarsk-dostoprimechatelnosti-goroda.html/trackback" />

"Pëllumbat e paqes"

"Groundhog në një kapelë"

Skulptura "Ujku"

Skulptura "Ujku"

Parku argëtues "Guximi"

Katedralja e Trinisë Jetëdhënëse

Katedralja e Trinisë Jetëdhënëse

Një vend i mrekullueshëm për të kaluar kohën tuaj të lirë në çdo kohë të vitit. Në verë, rrëshqitjet e ujit presin vizitorët, dhe në dimër, kërcimet e skive në dëborë do të kënaqin mysafirët. Argëtimi do të tërheqë si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit.
Një atmosferë paqësore mbretëron brenda dhe bukuria e dizajnit të katedrales lë pak njerëz indiferentë.

 

Një vend i mrekullueshëm ku mund të pushoni me fëmijët tuaj është Parku Lukomorye. Rekreacioni do t'i kënaqë vizitorët me një atmosferë komode të formuar nga skulptura prej druri që përshkruajnë heronj të përrallave të famshme. Heshtja e pyllit, e thyer vetëm nga këndimi i zogjve, është e favorshme për shëtitje të gjata.

Adresa: objekti ndodhet midis rrugëve Glinka dhe Lenina. Për të mbërritur në vend me transport publik, duhet të zbrisni në stacionin "Pallati i Kreativitetit".

Muzeu i Fitores

Kartat e vizitave të qytetit, me prezantimin e të cilave fillojnë gjithmonë turnet, janë Porta e Angarsk, parku i petrokimistëve dhe ndërtesa e postës së qytetit.

 

 • furrë buke dhe më shumë.

 

Parku Qendror i Kulturës dhe Pushimit i emëruar pas 10 vjetorit të Angarsk

Parku Qendror i Kulturës dhe Pushimit i emëruar pas 10 vjetorit të Angarsk

Koleksioni i ekspozitave përfshin rreth 1600 artikuj, ndër të cilët vizitorët mund të shohin:

Në qytet ka shumë muze, ekspozitat e të cilave kanë një larmi tematike. Secili nga drejtimet meriton patjetër vëmendjen e turistëve.

Data e themelimit të Angarsk

Kisha Kazan në Telma

Kisha Kazan në Telma

Muzeu Mineral

Kisha e Fjetjes së Shenjtë të Nënës së Zotit

Monumenti i Leninit

Monumenti i Leninit

Adresa: Lagjja 76, 4, ndalesa "Angarskie Vorota".

Në mesin e ekspozitave ka edhe një koleksion të pajisjeve ushtarake të vendosura në territorin e ndërtesës.
Parku organizon çdo vit një festival të skulpturave, në të cilin marrin pjesë zejtarë nga vende të ndryshme.

Përbërja në një format të ri mishëron instalimin e Salvador Dali - "Taxi Rainy". Në origjinal, përbërja përfshin një makinë dhe një skulpturë të gruas së famshme biblike Esther, që qëndron pezull mbi kapuçin e makinës. Objekti i artit u prezantua për herë të parë në një ekspozitë arti në 1938.

Pallati i Kulturës "Neftekhimik"

Një nga ekspozitat më të habitshme është "kopshti shkëmbor", i cili është një mal me shkallë, i përbërë nga ekspozita të mëdha. Veçanërisht mbresëlënëse "Garden" duket në sfondin e qiellit të natës të shpërndarë me yje.

Muzeu Mineral

Ekspozitat

Pallati i Kulturës "Neftekhimik"

Pallati i Kulturës "Neftekhimik"

Kjo është me të vërtetë pamja më e ndritshme e qytetit, e cila është shenjë dalluese e tij. Struktura është një kalim i formuar nga kolonada të dy ndërtesave identike. Portiqet janë zbukuruar me mure dekorative që përshkruajnë kallinj gruri. Ndërtesat me ngjyrë të verdhë të lehta janë zbukuruar me llaç të hapur. Ky dizajn i jep monumentit arkitekturor një pamje solemne.

Zhvilluesi i chimes është një koleksionist dhe themelues i muzeut të orëve. Melodia që ata luajnë ndryshon në varësi të festave.

Ideja për të krijuar një projekt të pazakontë i erdhi artistit në një mbrëmje me shi. Pastaj ai, i lagur nga koka te këmbët, shikonte pasagjerët e taksisë të lumtur tashmë që ishin në një makinë të ngrohtë dhe të rehatshme, ndërsa kalimtarët, përfshirë edhe veten, u detyruan të ngrinin në shiun e rrëmbyeshëm.

"Pëllumbat e paqes"

"Pëllumbat e paqes"

Një tjetër ndërtesë me qëllim fetar, natyrisht, meriton vëmendjen e turistëve. Tempulli është një strukturë e vogël prej druri e ndërtuar mbi njëzet vjet më parë. Shërbimet hyjnore mbahen rregullisht brenda mureve të kësaj ndërtese.

Pesha e skulpturës është dy tonë.

 

Nëse shtypni butonin e vendosur në piedestal, do të tingëllojë fraza legjendare nga filmi vizatimor "Unë do të këndoj tani"! Dhe në mënyrë që ujku të këndojë, ju duhet të fërkoni barkun e tij mbresëlënës ose të gërvishtni kafshën pas veshit.

Kisha Kazan në Telma

Pranë argjinaturës është një vilë që mundësohet plotësisht nga panelet diellore. Ndërtesa ka gjithashtu një dizajn të jashtëm të pazakontë, në lidhje me të cilin vendasit i dhanë emrin "shtëpi-vela".

Në sheshin qendror ndodhet një monument për revolucionarin e madh. Figura prej bronzi, që qëndron në një piedestal graniti, arrin një lartësi prej katërmbëdhjetë metrash. Hapja e monumentit u bë në vitin 1961 dhe që atëherë ka qenë një pikë referimi e qytetit.
Zona përreth monumentit është gjithmonë e mirëmbajtur. Këtu shpesh mbahen demonstrata dhe mitingje politike, në të cilat marrin pjesë përfaqësues të partive dhe lëvizjeve të ndryshme.

Baikal

 

Ka shumë mundësi për rekreacionin e fëmijëve në park: ka udhëtime, lëkundje dhe shesh lojërash.

Në fillim të viteve 70, kulla ishte zbukuruar me tinguj, të cilat shënuan orën e re me tingujt e tyre melodike. Tani tingujt tingëllojnë çdo gjysmë ore. Struktura merr një pamje veçanërisht të bukur gjatë natës, kur kulla ndriçohet me dritë të ndritshme.

Kishat dhe katedralet e Angarsk kanë vlera të ndryshme historike dhe arkitekturore: disa tempuj janë ideja e viteve të fundit, të tjerët janë ngritur qindra vjet më parë. Midis tyre ka kisha modeste me një pamje jo modeste dhe ndërtesa monumentale që tërheqin syrin me kompleksitetin e dizajnit dhe bukurinë e dizajnit.

Pamja e arredimit të brendshëm tërheq vëmendje të veçantë tek llambadarët masivë të kristaltë, drita e ndezur e të cilëve ndriçon shkallët e zbukuruara me mozaikë dhe parketin e lisit të sallës kryesore të vallëzimit.

Të bëni një shëtitje përgjatë lumit Kitoy përgjatë argjinaturës Angarsk është një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar kohën tuaj të lirë në mot të ngrohtë të verës. Panoramat e ndritshme ju lejojnë të shijoni peizazhin e bukur dhe të merrni një kënaqësi të vërtetë estetike. Argjinatura ka një gjatësi prej shtatë kilometrash. Kishte një vend për kënde lojërash dhe shtigje biçikletash.

"Libri i Dëshirave"

"Libri i Dëshirave"

Angarsk krenohet me një larmi të madhe skulpturash të jashtëzakonshme dhe kënaq kalimtarët me objekte arti interesante.

 

 • rindërtimi i një pjese të shtratit të detit të mbuluar me korale dhe yje deti.

 

Kulla Eifel

Kulla Eifel në Angarsk

Parku "Lukomorye"

Parku "Lukomorye"

 

 • "TD Barguzin";

 

"Lule"

Skulptura "Lule"

Adresa: rr. Gorki. Ndalesa e transportit “Çreku i 95-të”.

Skulptura është shumë e kërkuar nga banorët dhe vizitorët e qytetit. Për shembull, në vitin 2011, u ndërtua një kullë akulli.

Përveç objekteve laike, qyteti është zbukuruar me ndërtesa fetare - kisha dhe katedrale.

 

 • Pallati i Kulturës së Petrokimistëve;

 

Adresa: për të vizituar mbretërinë e mahnitshme të Kohës, duhet të shkoni në Rrugën Karl Marx, 31.

Hapja e muzeut u bë në vitin 1976. Çdo vit numri i vizitorëve është rreth dyzet mijë njerëz.

Objekte dhe monumente arti

Monumenti i Leninit

Monumenti i Leninit

 

 • Skulptura “Internationalist Luftëtar”.

 

Monumenti përshkruan një ujk nga filmi vizatimor "Një herë e një kohë ishte një qen" dhe është personifikimi i prosperitetit dhe kënaqësisë së plotë me jetën. Hapja u bë në vitin 2007.

 

 • fabrika e veshjeve;

 

Adresa: rr. Mikrodistrikti 12A, 15.

Një nga vendet më të mira për argëtim është parku i kulturës dhe rekreacionit. Hyrja është zbukuruar me kolona madhështore, duke krijuar një atmosferë të pazakontë. Ecja përgjatë rrugicave do të tërheqë çiftet e dashuruara, grupet familjare, si dhe udhëtarët beqarë. Gjatë rrugës, do të takoni një shatërvan elegant të zbukuruar me koka luani, dhe stolat e vendosur mjeshtërisht përgjatë shtigjeve do t'ju lejojnë të bëni një pushim nga ecja në çdo moment të përshtatshëm. Parku ka gjithashtu terrene sportive dhe lojërash, atraksione, një ishull akulli ku mund të merrni me qira patina.

Hapja u bë në vitin 1996. Koleksioni është aq i gjerë dhe i larmishëm sa është thjesht e pamundur të mos habitesh nga pasuria e tokave siberiane, të Lindjes së Largët dhe Trans-Baikal.

Kjo është një tërheqje shumë e pazakontë, pasi është një shtëpi e zakonshme panelesh. Fakti është se kjo ndërtesë e papërshkrueshme u bë e jashtëzakonshme falë talentit të artistëve. Në vitet '70, gjatë të cilave u zhvillua ndërtimi aktiv i lagjeve qendrore, u vendos që të dekorohen me mozaikë fasadat e shtëpive katërkatëshe.

1948

 • diamant i rremë;
 • sendet personale të ushtarëve;

 

Ndërtesa e zyrës postare dhe zile

Ndërtesa e zyrës postare dhe zile

Monumenti është një simbol i Bashkimit Sovjetik. Baza është përshtatur nga një citim nga himni i BRSS: "Bashkimi i pathyeshëm i republikave të lira". Lartësia e kërcellit është dymbëdhjetë metra, dhe flamujt e republikave të Bashkimit veprojnë si "roli" i petaleve.

“Guximi” ndodhet në adresën: Lagjja 189, 1/1.

224 630 persona (2020)

Rëndësia e këtij objekti shpjegohet me faktin se përmes portës së Angarsk shtrihet rruga për në vetë qytetin. Kjo është rruga e ndjekur nga mysafirët që mbërrijnë këtu me tren.

Muzeu "Apartamenti i Vjetër 1951"

Vetëm njëqind kilometra nga Angarsk ndodhet liqeni i pamasë Baikal. Uji i kristaltë dhe bukuria e pabesueshme e peizazhit do të kënaqin të gjithë ata që vendosin të vizitojnë këtë vend të mahnitshëm.

 

 • Foto.

 

Siç u përmend më herët, ndërtimi i qytetit filloi më 15 maj 1945. Sidoqoftë, pararendësi i shfaqjes së vendbanimit të ardhshëm ishte vendimi për të ndërtuar një fabrikë artificiale të karburantit të lëngshëm në pjesën lindore të vendit. Zbatimi i planit u ndërpre nga Lufta e Dytë Botërore. Pas përfundimit të armiqësive, ishte planifikuar të ndërtohej jo vetëm një fabrikë (sot është Kompania Petrokimike Angarsk), por edhe një kamp punëtorësh për 30 mijë njerëz. Deri në vitin 1948, ishin ndërtuar 7238 metra katrorë banesa të përhershme. Për të furnizuar objektet me energji u ndërtua CHPP-1 dhe në vitin 1949 filloi shtrimi i qytetit. Që nga ai moment, jo vetëm shtëpitë, por edhe shkollat, dyqanet, kopshtet filluan të ndërtohen në mënyrë aktive. Ndërtimi arriti në një shkallë të tillë që autoritetet vendosën të transformojnë vendbanimin e punëtorëve në qytetin e Angarsk,

Adresa: rr. Aleshin. Dalja në ndalesën "Poselok Kirov".

Kopshti zoologjik

Zogjtë e kopshtit zoologjik Angarsk

 

 • gurë me ngjyra (lapis lazuli, jade, choroite);

 

"Groundhog në një kapelë"

Monumenti u ngrit në vitin 2005. Lartësia e figurës është rreth një metër.

Simbolet kryesore të qytetit

Sa për muzetë, ka vende për çdo shije:

Një udhëtim në Angarsk mund të bëhet një ngjarje domethënëse dhe e paharrueshme nëse i kushtoni vëmendje të gjitha pamjeve të tij më të ndritshme, vizitoni muzetë, parqet, bëni një shëtitje përgjatë argjinaturës. Dhe zgjidhja më e mirë do të ishte një udhëtim në Liqenin Baikal - një nga vendet më ikonike jo vetëm në Siberi, por në të gjithë Rusinë.

Parku "Lukomorye"

Shtrimi i objektit daton në vitin 1995, por ndërtimi u zvarrit për njëmbëdhjetë vjet të gjatë. Kështu, katedralja prej guri të bardhë me pesë kube është një ndërtesë moderne fetare dhe një nga atraksionet kryesore të Angarsk. Zona përreth katedrales është gjithmonë e rregulluar dhe e pastër, dhe brenda mureve janë zbukuruar me fytyra të shumta shenjtorë.

Një skulpturë e lezetshme metalike, që personifikon një kafshë që ulet në një kapelë pikërisht mbi bar, shërben si një kujtesë për rëndësinë e kësaj kafshe në jetën e banorëve të qytetit. Falë nxjerrjes së leshit, ekonomia e Angarsk, e shkatërruar gjatë "perestrojkës", u shpëtua, pasi kapelet bëheshin nga lëndët e para, dhe më pas u dërguan për shitje. Produktet e lira të leshit ishin në kërkesë të madhe në të gjithë rajonin Siberian-Ural.

Elementet dekorative të gardhit të falsifikuar kopjojnë plotësisht modelet e zbukuruara që zbukurojnë gardhin e Kopshtit Veror në Shën Petersburg.

Kopshti zoologjik ka kënaqur vizitorët e tij për më shumë se gjysmë shekulli. Mund të jetë i vogël, por kjo nuk ia heq meritat. Parku përmban rreth 60 lloje kafshësh, duke përfshirë çafka, dhelpra, pallonj, çafka dhe kukuvajka. Me interes të veçantë për fëmijët janë zvarranikët dhe amfibët e sjellë këtu nga vendet e largëta. Më shumë se 50,000 njerëz vizitojnë kopshtin zoologjik çdo vit.

Skulptura "Ujku"

Panele mozaiku në Rrugën Socialiste

Panele mozaiku në Rrugën Socialiste

Skulptura e pazakontë përfaqësohet nga makina Volga-21. Mbi kapuç qëndron mbretëresha, e cila mban në duar një limon dhe një lule, që simbolizojnë pjellorinë dhe bukurinë. Uji i shiut lan xhamat e makinës.

Ky muze origjinal u hap në vitin 2006. E pazakonta e saj qëndron në faktin se ekspozitat nuk kanë emra. Atmosfera komode e shtëpisë së viteve të kaluara rikrijohet në dhomë: një gramafon, një samovar, një makinë qepëse, peceta të qëndisura dhe mobilje të vjetra bëjnë një përshtypje të paharrueshme. Vizitori ndihet sikur është në banesën e dikujt tjetër, ku nuk ka pronar.

Themeluesi i muzeut P.V. Kurdyukov që në moshë të re ishte i dhënë pas orëve, riparimit dhe mbledhjes së tyre. Për gjysmë shekulli ai ka mbledhur koleksionin e tij dhe tani ka më shumë se dy mijë kopje. Në sallat ka orë të llojeve të ndryshme - nga më të thjeshtat në rërë, me diell, të brendshme. Materiali nga i cili janë bërë është gjithashtu i mrekullueshëm në larminë e tij: ka ekspozita metalike, druri dhe mermeri.

"Taksi me shi"

Në janar 1953, u lançua gjeneratori i parë artificial i karburantit të lëngshëm. Në të njëjtën periudhë, filluan të ndërtohen ndërmarrje të ndryshme:

Ndodhet prane kompleksit rezidencial "Trfili" ne adresen: Lagjja 60, 5/6.

Ekspozitat që përshkruajnë kujtimin e Luftës së Madhe Patriotike ruhen këtu. Ndër këto janë rezultatet e studimeve të vendeve ku u zhvilluan betejat:

Adresa: skulptura ndodhet në kryqëzimin e rrugëve Glinka dhe Moskovskaya.

Porta e Angarsk

 

 • objekt arti "Taksi me shi";

 

Parku Qendror i Kulturës dhe Pushimit i emëruar pas 10 vjetorit të Angarsk

Adresa: rr. socialist. Për të arritur në vend, duhet të zbrisni në ndonjë nga këto ndalesa:

Në vitet '50 pati një ndryshim në profilin e uzinës - ndërmarrja u transferua në drejtimin e karburantit dhe kimikateve me rafinimin e naftës. Në të njëjtën kohë, u ruajt përpunimi i qymyrit.

Vendndodhja: Blloku 73 - 4.

 • Rauma Plus.
 • muzeu i orës;

Parku i Petrokimistëve

Shatërvan në Parkun e Neftekhimiki

argjinaturë e re

Argjinatura e Angarsk

Adresa: Fshati Telma, rr. Zueva, 1.

 • fabrika e mobiljeve;
 • Muzeu i Fitores;

Tempulli ndodhet 24 kilometra nga Angarsk. Kisha u ndërtua në shekullin e 19-të dhe u shenjtërua në 1816. Bazilika me pesë kupola, e kurorëzuar me kupola blu, është zbukuruar në stilin bizantin dhe fjalë për fjalë magjeps syrin e shikuesit me bukurinë e saj. Kulla e kambanës me një orë i jep një bukuri të veçantë ndërtesës, e cila, falë dekorimit të pazakontë, duket pa peshë, sikur rri pezull mbi kodër.
Në 1971, Angarsk iu dha Urdhri i Flamurit të Kuq të Punës për suksesin në përmbushjen e planit pesë-vjeçar për zhvillimin e industrisë.

 • skulptura "Ujku";

Muzeu i orës

Muzeu i orës në Angarsk

Yandex.Moti

Në Angarsk ka një Kullë të vërtetë Eifel, megjithatë, ajo është shumë e vogël. Sidoqoftë, madhësia në miniaturë nuk e zvogëlon popullaritetin e këtij objekti.

Sipas banorëve të Angarsk, një kapelë leshi me një maskë, e famshme e ulur në kokën e një marmota, është në gjendje të përmbushë dëshirat e kalimtarëve. Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të goditni kafshën në hundë.

 • monumenti "Lulja";

Koha llogaritet nga xhepi, dore, orët e murit dhe madje edhe zile. Autori demonstron produkte të sjella nga vende të ndryshme të botës dhe të krijuara në periudha të ndryshme historike.

Muzeu i orës

Ekspozitat

Panele mozaiku në Rrugën Socialiste

 • Muzeu "Banesa e Vjetër 1951".

dc:title="Angarsk: pamjet e qytetit"
dc:identifier="https://i0.wp.com/citysee.ru/russia/sfo/irkutskaya-oblast/angarsk-dostoprimechatelnosti-goroda.html"

Adresa: rr. Troitskaya, 1. Stop "Instituti".

 • monumenti i Leninit;

Ndërtesa e zyrës postare dhe zile

Adresa: Lagjja 64, godina 1. Dalja në ndalesën “Pallati i Krijimtarisë”.

Adresa: Lagjja 63, godina 1. Ndalesa “Sheshi Lenin”.

 • panele mozaiku në rrugën Socialiste;

Ndërtesa për qëllime fetare

Kulla Eifel

Adresa: Rruga e Dashurisë në Central Park.

"Libri i Dëshirave"

Parku ndodhet në: lagjja 81, 3D.

Katedralja e Trinisë Jetëdhënëse

Skulptura prej gize përshkruan një libër të hapur, në njërën nga faqet e të cilit është vizatuar një printim palme, dhe në anën tjetër - mbishkrimi "Ëndrrat bëhen realitet". Përpara se të vizitoni këtë vend, duhet të merrni me vete një kusur të vogël: sipas traditës, banorët e Angaras hedhin monedha në pëllëmbët e tyre për të realizuar dëshirat e tyre.

Parku i Petrokimistëve

"Taksi me shi"

Skulptura "Taksi me shi"

 • impianti i konstruksioneve metalike;

Ndër objektet dhe monumentet ikonike arkitekturore janë:

 • "Socialist";
 • monument i dheut;

Parku i trampolinës "Skycenter"

Porta e Angarsk

Porta e Angarsk

argjinaturë e re

Kisha e Fjetjes së Shenjtë të Nënës së Zotit

Kisha e Fjetjes së Shenjtë të Nënës së Zotit

 • muzeu i mineraleve;

Variacioni Angarsk i Rainy Taxi ka një të metë të vogël: statuja origjinale e një gruaje ndodhet në kapuçin e Cadillac, ndërsa në xhirim ajo është në Vollga. Megjithatë, nga ana tjetër, një mospërputhje e tillë e afron përbërjen me realitetet ruse.

Parku argëtues "Guximi"

Parku argëtues "Guximi në Angarsk"

Sigurisht, në Angarsk ka diçka për të parë për banorët vendas dhe mysafirët e qytetit. Nëse dëshironi, mund të kaloni mirë dhe të fitoni përshtypje të gjalla duke vizituar vende të tjera interesante. Për shembull, një park kulture dhe rekreacioni, si dhe një kopsht zoologjik, një Park Qendror i Kulturës dhe Kulturës dhe shumë më tepër, do të ishte një mundësi e shkëlqyer për të ecur me fëmijët.

294 km²

 • mineralet (agatët dhe mostrat e kuarcit të tymosur janë veçanërisht të vlefshme);

Iniciatori i idesë ishte drejtori i AECC (uzina kimike e elektrolizës Angarsk) V.F. Novokshenov. Ndërsa u krijuan vepra të reja, u përftua një kompozim artistik shumëngjyrësh, i shtrirë për më shumë se një kilometër të tërë. Tema kryesore e paneleve të shumta është sovjetike: vizatimet janë bërë në stilin e realizmit socialist, siç tregohet nga emrat e tyre ("Lenin", "Revolucion"). Një pjesë tjetër e punimeve përshkruan peizazhe të mrekullueshme të rajonit të Baikal.

Muzeu "Apartamenti i Vjetër 1951"

Muzeu "Apartamenti i Vjetër 1951"

Adresa: rr. Moska. Dalja në ndalesën “Liceu nr.1”.

Adresa: tremujori i 85-të. Dalja në stacionin e stadiumit.

 

"Lule"

Një nga simbolet më të rëndësishme të Angarsk është ndërtesa e postës, e vendosur në Sheshin Lenin. Rezidenca, e ndërtuar në vitin 1956, është pjesë e dy strukturave që konvergojnë në një kullë trekatëshe. Ky i fundit është elementi kryesor i ansamblit arkitektonik. Rotunda katërkëndore, e cila zë nivelin e sipërm të ndërtesës, është kurorëzuar me një majë me stemën e BRSS. Pesha e simbolit shtetëror është pak, shumë - 900 kilogramë, dhe lartësia në të cilën ndodhet është 56 metra.

Pamjet e Angarsk

Kërcimi në trampolina dhe noti në pishina me top do të lënë një eksperiencë të paharrueshme. Skycenter është një vend ideal për pushime aktive dhe argëtuese me fëmijët.

Ndërtesa u hap në 1955 në sheshin kryesor të Angarsk. Banorët e qytetit e quajnë ndërtesën luksoze “Partenoni ynë”, duke gjetur në të një ngjashmëri me ndërtesën legjendare të Greqisë antike. Megjithatë, nëse shikoni më nga afër, mund të bëni një analogji me Pallatin Tauride në Shën Petersburg. Çdo detaj i kësaj ndërtese është fjalë për fjalë i mbushur me aristokraci dhe hiri, si pjesa e jashtme ashtu edhe ajo e brendshme. Fasada, e bërë si mermer, është zbukuruar me kolona, ​​të cilat, nga ana tjetër, janë zbukuruar me llaç.

 • monumenti "Pëllumbat e paqes";

Kompozimi përshkruan një tufë pëllumbash që fluturojnë mbi tokë, që simbolizon jetën paqësore dhe fillimin e ndërtimit të qytetit. Në total, skulptura përfshin 17 zogj, secili prej të cilëve peshon 250 kilogramë. Natën, kopeja ndriçohet nga prozhektorët, gjë që e bën monumentin më spektakolar dhe më të bukur.

Përveç emrave alternativ të përmendur tashmë të qytetit, ekziston një tjetër - Leningrad siberian. Fakti është se punëtoria e Leningradit ishte e angazhuar në hartimin e qytetit. Kjo është arsyeja pse pamja e Angarsk ka shumë të përbashkëta me këtë qytet. Ngjashmëria shprehet në stilin arkitektonik klasik, rrugët e drejta, sistemin e shesheve.

Angarsk ndodhet në Siberinë Lindore, përkatësisht në pjesën jugore të rajonit Irkutsk. Meqenëse qyteti ndodhet në bashkimin e Kitoy dhe Angara, bëhet e qartë se nga e ka marrë emrin qyteti. Data e lindjes së vendbanimit është viti 1945. Ndërtimi filloi në ditën e 6-të pas përfundimit të Luftës së Madhe Patriotike. Që nga ajo ditë, Angarsk është quajtur qyteti i lindur nga Fitorja. Një tjetër emër popullor përdoret gjithashtu midis gazetarëve - Qyteti i Petrokimistëve. Kjo është për shkak të pranisë në territorin e Angarsk të ndërmarrjeve të mëdha të rafinimit të naftës dhe industrisë kimike. Gjithashtu, baza ekonomike e qytetit është industria bërthamore dhe ajo e ndërtimit. Qyteti njihet si një nga më të rehatshëm në Siberinë Lindore dhe është më i pastër në mesin e qyteteve ruse për sa i përket ekologjisë. Duke folur për pamjet,

Adresa: rr. 12A mikrodistrikt

Një destinacion popullor pushimesh midis vendasve dhe vizitorëve, qyteti ndodhet në qendër të Angarsk. Objekti ofron mundësi të shkëlqyera për një kalim kohe të këndshme. Rrugicat komode janë të përshtatura nga rreshtat e pemëve gjetherënëse dhe halore, dhe elementi qendror rreth të cilit bashkohen shtigjet e parkut është një shatërvan romak i zbukuruar me relieve.

Ekziston një qytet relativisht i ri i Angarsk në Siberinë Lindore, i referuar gjerësisht si "qyteti i lindur nga fitorja". Në vitin 1945 filloi zhvillimi i territorit midis lumenjve Angara dhe Kitoya dhe 6 vjet më vonë fshati i vogël mori statusin e qytetit. Turistëve nuk do t'u ofrohet një turne në pallate të vjetra dhe pamjet historike këtu, por vendet moderne të rëndësishme të Angarsk nuk kanë më pak vlerë kulturore dhe ekzekutim jo standard.

Parku i Petrokimistëve

Ekziston një park i bukur i rregulluar i Neftekhimiks në Angarsk. Është e dukshme për faktin se grila e saj është një kopje e saktë e gardhit të Kopshtit Veror të famshëm të Shën Petersburgut, prania e një rrugice interesante dashurie të mbushur me stola të kuq dhe një kënd lojërash për fëmijë.

Parku i petrokimistëve

Duke qenë në këtë qytet, nuk mund të mos e vizitoni këtë vend të mrekullueshëm dhe të mos ndjeni atmosferën romantike. Këtu mund të shihni edhe skulpturën më të bukur – “Libri i Dëshirave”. Një shatërvan i mahnitshëm, i zbukuruar me luanë madhështorë, do të plotësojë përshtypjet e vizitës së këtij monumenti të Angarsk.

Ermak Arena

Kompleksi sportiv i akullit "Yermak" u hap në qytet më 26 dhjetor 2010. Për momentin, kjo pikë referimi e Angarsk është arena më e madhe sportive e brendshme në të gjithë Siberinë Lindore. Rreth 7000 tifozë mund të kënaqen duke parë një ndeshje hokej në të njëjtën kohë. Ekziston edhe një arenë e vogël që mund të strehojë 1000 njerëz.

Muzeu i Fitores në Angarsk

Një vend nderi midis muzeve të qytetit zë Muzeu i Fitores. Filloi me një ekspozitë të vogël kushtuar rojeve të reja në një sallë të vogël lavdie ushtarake, por koleksioni u rimbush gradualisht dhe tashmë zë 2 kate. Çdo vit, Muzeu i Fitores në Angarsk vizitohet nga rreth 40,000 njerëz. Këtu është mbledhur gjithçka që është gjetur në qytet pas luftës dhe ka lidhje me të. Çdo banor i qytetit të paktën një herë erdhi këtu për të ndjerë këtë atmosferë të tmerrshme të luftës dhe për të nderuar kujtimin e heronjve të rënë.

Muzeu i Fitores

Muzeu i orës

Ekziston një muze unik në Angarsk ku mund të ndjeni kalimin e kohës. Shfaqjen e saj i detyrohet pasionit të përjetshëm të koleksionistit Pavel Kurdyukov. Dhjetë salla ekspozite zënë dy kate të ekspozitës së përhershme. Këtu mund të shihni shembuj nga orët diellore primitive deri te dizajnet elektronike ultra-moderne dhe tingujt masive të kullave: jo modeste dhe luksoze, dysheme dhe mur, kyçe dhe xhepa, muzikore dhe qyqe, druri dhe ari, ushtarake dhe hapësirë.

Në koleksion ka kronometra të rrallë të epokave të ndryshme nga Anglia, Franca, Japonia dhe Rusia. Dhe, më e rëndësishmja, gjithçka është në gjendje pune. Gjatë turneut, ata do të shoqërohen me tik-takime shumëtonëshe dhe tinguj melodikë.

Ky muze është një atraksion i vërtetë i Angarsk. Ju mund të kaloni gjysmë dite duke parë mekanizmat e matjes së kohës dhe të mos pendoheni për kohën e kaluar.

Muzeu i orës

Monument për Decembrists

Në 1965, një monument për revolucionarët u hap në traktin e Moskës. Nisma erdhi nga dega lokale e Komsomol. Deri vonë, skulptura ishte e vetmja strukturë arkitekturore në territorin e saj. Tani ka një shesh rreth tij, ku mund të ecësh me siguri dhe të thithësh ajër të pastër.

Monumente të pazakonta

Ka shumë monumente interesante dhe ansamble skulpturore në Angarsk. Dhe secila me të drejtë mund të quhet një kryevepër e shkëlqyer. Të rriturit dhe fëmijët e adhurojnë dhe e konsiderojnë monumentin e ujkut nga filmi vizatimor "Një herë ishte një qen", i cili është i njohur për të gjithë për frazën e tij tërheqëse "Unë do të këndoj tani", si një simbol të mirëqenies. .

Figura prej çeliku (me peshë 2 tonë) është një dhuratë për qytetin nga sipërmarrësit vendas. Dhe versioni i monumentit sipas skicave të propozuara u zgjodh nga fëmijët e Angarsk. Ujku duket i ngopur dhe shumë i kënaqur, dhe besimi vendas thotë: ia vlen të ledhatoni një bark të shëndoshë dhe ai do të ndajë një copë lumturie. Monumenti ka edhe një sekret: thjesht shtypni butonin në piedestal dhe do të tingëllojë thënia e famshme e ujkut.

monument ujku

Monumenti "Lulja"

Më 30 dhjetor 1972, me rastin e pesëdhjetë vjetorit të krijimit të BRSS, u ngrit ky monument. Arkitektët e zgjedhur për të ishin V. Sokolov dhe V. Afanasyev. Një lule e lulëzuar dymbëdhjetë metra me një syth të flamujve të republikave të Bashkimit Sovjetik. Në bazë është një rresht nga himni: "Bashkimi i republikave të lira të pathyeshme".

Muzeu Mineralogjik

Ky atraksion i Angarsk përfshin më shumë se 1500 gurë të ndryshëm. Disa ekspozita janë mbi 50 milionë vjet të vjetra. Këtu është pasuria e rajonit të Irkutsk - minerale të çmuara me ngjyra: lapis lazuli, lodh, karoite. Ekziston një hartë që tregon depozitat minerale, si dhe një "Kopsht shkëmbi". Ju mund të shihni strukturën e planetit Tokë.

Liqeni Baikal

Baikal

Vetëm njëqind kilometra larg qytetit shtrihet një mrekulli e natyrës - Liqeni Baikal. Sipërfaqja e saj e kristaltë dhe peizazhi natyror përreth do të çojnë në habi admiruese.

Nëse nuk po kaloni nëpër Angarsk, caktoni me siguri një ditë për të vizituar, ndoshta, atraksionin më të rëndësishëm në të gjithë Rusinë. Ky është depoja më e madhe e ujit të freskët në botë. Liqeni ka formën e një gjysmëhëne, rreth 700 kilometra i gjatë. Ajo është e rrethuar nga kodra dhe një kreshtë kodrinore. Shumëllojshmëria e florës dhe faunës tërheq turistë nga e gjithë bota.


0 replies on “Angarsk - pamjet dhe vende interesante”

Ich meine, dass Sie den Fehler zulassen. Ich kann die Position verteidigen. Schreiben Sie mir in PM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *