Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë

 • Përbërësit duhet të lahen mirë, të hiqen kockat e mëdha (nëse kungull i njomë nuk është i ri), të qërohet.
 • Asnjë reaksion alergjik. Alergjia ndaj kungujve të njomë tek foshnjat është jashtëzakonisht e rrallë.
 • Perimet duhet të jenë elastike në prekje, pa butësi, njolla dhe lëkura në mënyrë ideale duhet të jetë e lehtë, e lëmuar.
 • Ju mund të përdorni metodat e përgatitjes së puresë: pjekje, zierje, avull.
 • Nëse nuk ka mundësi për të blerë një perime të re, atëherë duhet të pastroni kungull i njomë nga farat e mëdha brenda, duke përdorur vetëm tulin në përgatitjen e puresë së perimeve.

Në një tenxhere për një çift

 • Nuk duhet ta detyroni fëmijën të provojë një pjatë të re, rekomandohet gjithashtu të shtyhet futja e ushqimeve të para plotësuese nëse fëmija është i keq ose i sëmurë. Gjëja kryesore është disponimi i duhur, i mirë për nënën dhe fëmijën.
 • Për një porcion me pure patatesh, do t'ju duhet një copë e vogël perimesh. Në mënyrë që kungull i njomë të mos prishet, duhet të ruhet në frigorifer, duke mbuluar pikën e prerjes me film ngjitës. Gjatë gatimit të mëvonshëm, buza e mbuluar me një film duhet të pritet, dhe më pas të pritet në sasinë e nevojshme për pure patatesh.
 • Lani mirë kungull i njomë, qëroni, prisni një pjesë të vogël.

Rregullat themelore për gatimin e kungujve të njomë për ushqime plotësuese

të papërcaktuara

 • Paketoni në thasë, vendoseni në frigorifer.

Si të gatuaj ushqim me kunguj të njomë

 • Konsistenca e gjellës duhet të jetë e ngjashme me kefirin ose qullin, kjo do t'i lejojë fëmijës të hajë pa problem purenë e gatuar.

Supermarketet ofrojnë një gamë të gjerë puresh perimesh nga prodhues të ndryshëm. Por shumë prindër, në raste të jashtëzakonshme, blejnë ushqime të gatshme për fëmijë dhe përpiqen të gatuajnë gjithçka vetë, duke përzgjedhur me kujdes përbërësit, duke parë kohëzgjatjen e tyre dhe mënyrën e përgatitjes. Nënat e reja shpesh janë të interesuara për pyetjen: si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë, çfarë metode të trajtimit të nxehtësisë të zgjedhim?

 • Futeni ne ngrirje.
 • Për të ushqyer foshnjën, zgjidhni kungull i njomë në përmasa të vogla.

Mjekët e fëmijëve këshillojnë futjen e ushqimeve të para plotësuese në moshën 4 muajshe tek foshnjat që nuk po shtojnë mirë peshë ose kanë probleme me jashtëqitje. Shpesh kjo vlen për fëmijët që ushqehen me shishe. Nëse qumështi i nënës ka mjaftueshëm, atëherë me futjen e ushqimeve plotësuese, duhet pritur deri në moshën gjashtë muajshe.

Kur dhe si të filloni ushqimet plotësuese

 • Hidhni ujë të pastër në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në sobë.
 • Lani kungulleshkat tërësisht me ujë, prisni bishtin dhe hundën.
 • Grini kungulleshkat me pirun, kaloni nëpër një sitë ose copëtoni me blender (opsioni i fundit nuk është shumë i përshtatshëm për ushqimin e parë, pasi sasia e produktit do të jetë shumë e vogël për teknikën).
 • Koha e ushqyerjes. Futja e ushqimeve të para plotësuese duhet të fillojë para orës 12 të mesditës, mundësisht në mëngjes. Kjo do të ofrojë një mundësi për të vëzhguar reagimin e trupit të fëmijës ndaj ushqimit të ri të foshnjës. Problemet që lindin papritur nuk do të merren në befasi gjatë natës dhe nuk do të prishin gjumin e nënës, fëmijës.
 • Zbardhni për pesë minuta.
 • Ftoheni purenë në temperaturën e dhomës, gjella është gati për t'u ngrënë.
 • Lani mirë kungulleshkat e freskëta nën ujë të rrjedhshëm të ftohtë. Pastrojeni dhe priteni në kubikë të vegjël. Shkrini perimet e ngrira dhe kullojeni lëngun e tepërt.
 • Grini produktin e përfunduar përmes një sitë për të marrë një masë homogjene. Për të lehtësuar punën, mund të përdoret një blender ose kombinat, i cili do të bëjë një masë homogjene në pak sekonda.

Është e arsyeshme të përdoret pureja e kungujve të njomë për foshnjat si ushqimi i parë, sepse ka shumë veti të dobishme:

 • Është e lehtë për t'u përgatitur, recetat për të bërë pure janë në dispozicion edhe për nënat pa përvojë.
 • Perimet janë të pasura me elementë gjurmë dhe vitamina, të cilat janë të nevojshme për zhvillimin normal të foshnjës. Këta elementë përfshijnë: magnez, kalium, fosfor, hekur, vitamina të grupit C, B.
 • Ju nuk mund të shtoni kripë dhe erëza, vaj (gjalpë ose perime) në pure për ushqimin e parë. Për më tepër, pavarësisht nga mënyra e futjes së ushqimeve plotësuese, pureja nuk duhet të përfshijë përbërës të tjerë - kjo do t'ju lejojë të përcaktoni se për çfarë fëmija pati një reagim negativ.

Ushqimi i parë ka karakteristikat e veta. Për të bërë gjithçka siç duhet, është e rëndësishme të dini sa vijon.

 • Shtyjeni hyrjen në menunë e kungujve në rastin kur pas ushqyerjes së parë, fëmija ka skuqje, puçrra me origjinë të panjohur ose shfaqet një reagim negativ i trupit, ia vlen të shtyni hyrjen në menunë e kungujve dhe të provoni një perime tjetër. .
 • Ruajtja e pureve të perimeve: rekomandohet konsumimi i gjellës brenda gjysmë ore pas përgatitjes, ndërkohë që ruhen vetitë e dobishme të kungujve. Ngrohja është rreptësisht e ndaluar.

Në dimër, ju lehtë mund ta kënaqni fëmijën tuaj me pure perimesh të freskëta dhe të shijshme, duke hequr sasinë e nevojshme të perimeve nga stoqet.

 • Nëse keni blerë perime nga tregu ose dyqani, lajini ato tërësisht dhe zhytini në ujë të freskët me kripë. Kjo procedurë e thjeshtë do t'ju ndihmojë të hiqni qafe nitratet.

Përveç përfitimeve, pjata ka edhe cilësi të tjera pozitive:

 • Vendoseni në një kullesë për të hequr lëngun e tepërt.
 • Është e rëndësishme të siguroheni që lëvozhga të mos ketë dëmtime, çarje, kalbje dhe defekte të tjera.
 • Hidhni ujë në fund të enës me shumë sobë dhe vendosni një enë për zierje me avull.
 • Tolerohet mirë nga trupi i fëmijës, ka një efekt të dobishëm në sistemin e tretjes, ndihmon në shmangien e kapsllëkut, nuk shkakton fryrje, dhimbje barku.

Rregullat e hyrjes:

Karakteristikat e dobishme të kungujve të njomë

 • Nëse pureja rezulton të jetë shumë e trashë, duhet të shtoni qumështin e nënës ose pak ujë në vendin ku është gatuar produkti.

Gatuani në një tenxhere

 • Pure produktin e përfunduar derisa të merret një pure homogjene.

Si të ngrini kungull i njomë për dimër për ushqimin e parë

Pajtueshmëria me dozën kur futni ushqime plotësuese: është më mirë të filloni me një sasi të vogël - herën e parë duhet të jepni 0,5-2 lugë çaji për të parë sesi trupi reagon ndaj inovacionit. Rriteni gradualisht në 5-6 lugë çaji në të njëjtën kohë.

 • Zieni ujin dhe shtoni kungulleshkat e grira.

të papërcaktuara

 • Shtrojini në peshqir letre për të hequr lagështinë e tepërt.
 • Është e mundur të futni perimet fillimisht në ushqime plotësuese dhe jashtë sezonit, duke përdorur kungull i njomë i ngrirë.
 • Enët ku do të përgatiten dhe shërbehen kungull i njomë duhet të lahen mirë dhe të derdhen me ujë të valë.
 • Ju nuk duhet të tretni një perime, trajtimi i zgjatur i nxehtësisë mund të zvogëlojë sasinë e elementëve të dobishëm gjurmë.
 • Hidhni ujë në tigan për të mbuluar plotësisht kunguj të njomë.
 • Kungull i njomë i pastër dhe i larë i prerë në kubikë të vegjël.
 • Paketoni në thasë në mënyrë që secila të përmbajë aq produkt sa nevojitet për një përgatitje.

Ju duhet të refuzoni të blini kunguj të njomë në dyqane në dimër, perimet e rritura artificialisht nuk kanë një bollëk të tillë elementësh gjurmë, vitaminash dhe ndonjëherë ato janë të ngopura me aditivë të dëmshëm. Blerja e një perime të tillë nuk ka gjasa të përfitojë fëmijën. Nëse koha e ushqyerjes bie në periudhën e dimrit dhe nuk ka dëshirë ta prezantoni me një kavanoz me pure patatesh, drejtojini kungujve të njomë për dimër duke i ngrirë. Avantazhi i padyshimtë i perimeve të tilla është se ato nuk humbasin vetitë e tyre të dobishme kur ngrihen.

Si dhe kur ta futni purenë e kungujve në ushqime plotësuese dhe receta për përgatitjen e tijNdërsa fëmija rritet, për zhvillim dhe rritje normale, ka pak formulë qumështi ose qumësht të shijshëm të nënës. Futja e ushqimeve plotësuese në menunë e bebeve do të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi. Vlen të filloni njohjen me ushqimin e të rriturve me pure frutash, perimesh, drithëra. Shpesh, pureja e kungujve përdoret për ushqimet e para plotësuese për foshnjat. Kjo zgjedhje është për shkak të shumë faktorëve - hipoalergjenitetit të produktit, pranisë së elementëve gjurmë të dobishëm dhe lehtësisë së përgatitjes së tij. Si të futni siç duhet kungull i njomë në ushqime plotësuese, të përgatisni pure patatesh dhe shumë më tepër, lexoni më poshtë.

të papërcaktuara

 • Hidhni perimet në ujë të vluar, gatuajeni për maksimum dhjetë minuta, derisa të bëhet plotësisht e butë.
 • Do të duhen nga 7 deri në 13 minuta për të gatuar, gjithçka varet nga fuqia e furrës me shumë dhe numri i produkteve. Mos i ziejini kungull i njomë.

Si të ngrini kungull i njomë për ushqimin e parë

Si të ngrini kungull i njomë

 • Koha e gatimit është minimale, gjë që lejon një nënë të re të kursejë kohë.

Produktet më të dobishme fitohen nëse janë të ziera me avull. Për foshnjat në foshnjëri, është veçanërisht e rëndësishme të përfitoni sa më shumë nga ushqimi, kështu që opsioni më i mirë është të gatuani kunguj të njomë në një kazan të dyfishtë ose tenxhere të ngadaltë në modalitetin "Avulli". Metoda e gatimit me avull është e thjeshtë dhe ofron një mundësi për të përgatitur një pjatë të shijshme dhe të shëndetshme për fëmijën.

Në verë, zgjidhni numrin e kërkuar të kungujve të bukur dhe të rinj. Nëse është e mundur, është më mirë të ngrini perimet e rritura në kopshtin tuaj.

 • Kostoja e kungujve të njomë të freskët në verë nuk është e lartë.
 • Në mënyrë që pureja të jetë homogjene, e lëngshme dhe për ta gëlltitur më lehtë për fëmijën, holloni pak enën me një përzierje ose qumësht të shtrydhur të nënës. Ju nuk mund të përdorni qumështin e lopës.

Një mënyrë për të gatuar kungull i njomë është zierja e tyre në një tenxhere. Kjo metodë e thjeshtë kërkon një minimum kohe, përpjekje dhe rezultati është një pjatë e mbushur me vitamina dhe minerale që ndihmojnë fëmijën të rritet dhe të mbajë një shëndet të mirë. Si të gatuaj kungull i njomë për të ushqyer në një tigan:

 • Vendosni përbërësit në hekura, mbyllni kapakun dhe ndizni multicooker në modalitetin "Steam".
 • Pritini në kube, unaza ose feta të madhësive të vogla.

Si të gatuani pure patatesh me duart tuaja për ushqimet e para plotësuese të ziera në avull:

 • Rregullat e Përzgjedhjes dhe Prokurimit

Në mënyrë që pureja e perimeve të jetë sa më e shëndetshme dhe e sigurt për fëmijën, është e nevojshme të zgjidhni përbërësit e duhur për të dhe ta përpunoni. Në verë, nuk ka probleme me blerjen e kungujve të njomë - ato mund të gjenden me bollëk në tregje, raftet e dyqaneve. Nëse dëshironi të merrni një produkt krejtësisht natyral që nuk trajtohet me kimikate, duhet ta rritni në vilën tuaj verore. Si të zgjidhni kungull i njomë për ushqimin e parë dhe të përgatisni përbërësin për gatim:

 • Kur uji të vlojë, vendosni perimet e përgatitura në të, mund ta prisni në copa, por jo shumë të vogla.
 • Lani kungulleshkat, prisni një copë të vogël dhe qërojini.

Nëse fëmija është duke dalë dhëmbësh, në trup është shfaqur një skuqje dhe skuqje, foshnja është e sëmurë ose foshnja thjesht nuk është mirë, shtyjeni futjen e ushqimeve plotësuese derisa fëmija të jetë plotësisht i shëndetshëm.

Gatimi i kungujve të njomë në një tenxhere të ngadaltë nuk është gjithashtu i vështirë, por pak më i gjatë.

 • Ajo ka një efekt të dobishëm në traktin gastrointestinal të foshnjës, sepse ai ende vazhdon të formohet.

Kjo metodë është mjaft e thjeshtë dhe e shpejtë dhe kërkon një kohë minimale gatimi.

 • Vendosni modalitetin "Steam".
 • Perimet tolerohen mirë nga fëmija, pa shkaktuar reaksione alergjike dhe diatezë, fryrje, dhimbje barku apo kapsllëk.

dc:title="Si të ziejmë kungull i njomë për ushqimin e parë"

Si të japim kungull i njomë si ushqimin e parë plotësues

Për të përgatitur kungull i njomë për ushqimin e parë, mund të zihet, të zihet në avull ose të piqet. Ju nuk mund të kriposni enët e fëmijëve dhe nuk duhet të eksperimentoni me erëza. Në ushqimet e para plotësuese, ia vlen të refuzoni të shtoni vaj në pure, ky produkt do të lejohet të thërrmohet pas disa muajsh.

 

 • Kulloni ujin, grijini kungulleshkat me pirun.

 

Filloni të ushqeni purenë e kungujve duhet të jetë graduale. Në ditët e para mjafton që foshnja të japë 0,5 lugë çaji pure para vaktit kryesor. Për një javë, ky vëllim duhet të rritet në 2 lugë çaji dhe gradualisht të rritet në 5-6 lugë çaji. Është e qartë se fëmija nuk mjafton me një vëllim të tillë ushqimi, prandaj, pas puresë së patateve, ai merr qumështin e nënës ose një përzierje.
Si të gatuajmë kungull i njomë për një fëmijë.jpg

 

 • Hidhni pak ujë në pjesën e poshtme të tenxheres, vendosni perimet.

 

Kjo zgjedhje nuk është e rastësishme, pasi nuk shkakton alergji tek foshnjat, përmban një numër të madh substancash të dobishme dhe elementë gjurmë, dhe përveç kësaj, përgatitja e puresë së kungujve për bebe është shumë e thjeshtë.

Pureja e patateve të gatuara nuk mund të ruhet për një kohë të gjatë, kështu që përgatitja e saj për përdorim në të ardhmen dhe ruajtja e saj në frigorifer do të jetë e gabuar. Ndalohet rreptësisht ngrohja e puresë së kungujve disa herë (dhe çdo pure për foshnjat). Ju duhet t'i jepni pjatën fëmijës brenda gjysmë ore pas përgatitjes.

Vetë procesi i krijimit të një kryevepre të kuzhinës për thërrimet është aq i thjeshtë sa që edhe nëna më e papërvojë mund ta trajtojë atë. Çështja e çmimit është gjithashtu shumë e këndshme, sepse gjatë verës kunguj të njomë janë të lira, dhe për dimër ato thjesht mund të ngrihen.

 

 • Kulloni ujin dhe grijini me pirun kungulleshkat e gatuara.
 • Prisni deri në fund të gatimit.

 

Që në momentin e lindjes foshnja merr qumësht gjiri ose formulë qumështi nëse nëna nuk është në gjendje ta ushqejë me gji. Por koha kalon, fëmija rritet. Për një jetë dhe zhvillim të plotë, atij nuk i mjafton një qumësht. Në moshën 4 deri në 6 muaj, fëmijët njihen me ushqimet e para plotësuese. Pediatrit rekomandojnë ta filloni me pjata me perime, kjo është arsyeja pse pureja e kungujve përdoret më shpesh si ushqimi i parë plotësues.

Foshnjat që ushqehen me formulë ose nuk po shtojnë mirë peshë duhet të marrin ushqimet e para të ngurta në moshën rreth 4 muajsh. Siç është përmendur tashmë, pureja e kungujve është më e përshtatshme për këtë.

Pse kungull i njomë?

Si të gatuaj kungull i njomë

Ekziston një kërkesë tjetër e rëndësishme për futjen e ushqimeve të para plotësuese. Është e nevojshme të jepet ushqim i ri në mënyrë rigoroze në gjysmën e parë të ditës, në mënyrë që pjesa tjetër e kohës të monitorohet reagimi i trupit ndaj një produkti të ri. Nëse foshnja refuzon purenë në ditën e parë, mos insistoni. Ndoshta në një ose dy ditë ai do të tregojë një oreks më të madh.

 

 • Hidhni ujë në një enë të vogël (mund të përdorni një filxhan litërsh ose një tenxhere të vogël) dhe vendoseni në zjarr.

 

Nëse pureja është shumë e trashë, mund të shtoni pak qumësht gjiri ose lëngun e kungujve. Ftoheni në temperaturën e dhomës dhe mund t'i jepet fëmijës.
Si të gatuajmë kungull i njomë.jpg

Këtu është një listë e të gjitha vetive pozitive të kungujve të njomë.

Konsistenca e puresë së përfunduar nuk duhet të jetë shumë e trashë, përndryshe foshnja nuk do ta gëlltisë ushqimin. Konsistenca e puresë së perimeve, si ajo e kefirit, konsiderohet optimale. Pra, tani receta për pure kungull i njomë për bebe.

 

 • Gatuani për 10 minuta, kungull i njomë duhet të bëhet i butë.

 

trackback:ping="https://i2.wp.com/childage.ru/zdorove/pitanie-rebenka/retseptyi/kak-varit-kabachok-dlya-pervogo-prikorma.html/trackback" />

 

 • Lani kungulleshkat, prisni një copë, qëroni dhe prisni.

 

Ka rregulla dhe afate të caktuara për futjen e ushqimeve të para plotësuese për foshnjat që ushqehen me gji dhe për foshnjat artificiale që për arsye të ndryshme detyrohen të marrin qumësht formulë. Prandaj, nëse dyshoni nëse është koha për t'i dhënë fëmijës tuaj ushqim të rritur, konsultohuni me pediatrin tuaj.

Veprimet e mëtejshme janë të njëjta si në versionin e mëparshëm.

Përveç kësaj, ka një sërë avantazhesh të tjera të kungujve të njomë ndaj perimeve të tjera. Gatimi i puresë së kungujve është i lehtë dhe i shpejtë, gjë që kursen ndjeshëm kohën e mamasë për gatim dhe mund të kaloni më shumë kohë me fëmijën tuaj.

dc:identifier="https://i2.wp.com/childage.ru/zdorove/pitanie-rebenka/retseptyi/kak-varit-kabachok-dlya-pervogo-prikorma.html"

 

 • Ai përmban një numër të madh të substancave të dobishme dhe elementëve gjurmë: fosfor, magnez, hekur, kalium, vitamina të grupeve C dhe B.

 

Rregulli kryesor është gradualiteti. Për herë të parë, ofroni jo më shumë se gjysmë luge çaji dhe shikoni reagimin. Nëse natyra e jashtëqitjes së foshnjës ka ndryshuar, do të thotë se trupi i foshnjës nuk është ende gati për të asimiluar ushqimet e reja dhe duhet të prisni pak me fillimin e ushqimeve plotësuese: do të provojmë përsëri pas një muaji. Dhe nëse risia nuk ka shkaktuar ndjesi negative, ne vazhdojmë, duke rritur gradualisht dozat, duke sjellë deri në 80-100 g në ditë me 7-8 muaj. 

Pse kjo perime zgjidhet më shpesh për ushqimet e para plotësuese të perimeve? Ka disa arsye.

Kungull i njomë i freskët mund të blihet vetëm në verë. Në dimër shiten perime që trajtohen me konservues për ruajtje afatgjatë dhe është më mirë të mos përdoren për ushqimin e fëmijëve. Por është mjaft realiste të përgatisni kunguj të njomë për të gjithë dimrin gjatë stinës. Për ruajtje, është më mirë të përdorni vetëm fruta të vegjël shumë të rinj, të larë, të qëruar dhe të prerë në copa të vogla. Është më mirë t'i thani para se t'i vendosni në thasë termike: kungull i njomë ka tashmë mjaftueshëm ujë dhe është e rëndësishme që pjesa e punës të mos kthehet në qull kur shkrihet.

Së fundi, kungull i njomë përgatitet shumë lehtë. Nëse mamasë nuk i pëlqen ushqimi i konservuar për fëmijë, ajo vetë mund të përgatisë pure patatesh për ushqim: ziejini copat në një sasi të vogël uji pa kripë dhe sheqer për 7-10 minuta, lëvizni në një blender deri në një konsistencë homogjene - dhe ju' u bë! Dhe për ngrënësit më të vjetër, do të jetë një surprizë e këndshme që kësaj perime t'i jepet pothuajse çdo shije: shija e saj "jo ekspresive" do të luajë në duart e saj si në reçelin e ëmbël nga kungull i njomë dhe limon, ashtu edhe në zierjen me perime pikante me barishte, dhe në enët e mishit që ajo u nis në mënyrë të përkryer me praninë e tij.

Kungulli i njomë është shumë i dobishëm, ka shumë vitamina dhe minerale të vlefshme dhe të rralla. Ne jemi të interesuar kryesisht për hekurin, kalciumin dhe zinkun. Pikërisht në këto mikroelemente ka nevojë veçanërisht trupi i fëmijës dhe në qumështin e nënës nuk mjaftojnë më për të plotësuar nevojën në rritje. Përveç kësaj, kungull i njomë përmban një gamë të tërë të vitaminave B, si dhe A, C, PP dhe H, acide yndyrore të pangopura dhe organike të shëndetshme, sheqerna lehtësisht të tretshëm, kalium, squfur, magnez, etj.

Ndonjëherë vetë prindërit shijojnë purenë e kungujve të njomë dhe janë të hutuar: është kaq e butë, si mund ta hani fare? Ata harrojnë se shija e foshnjave nuk është prishur ende nga ëmbëlsirat, kripa dhe erëzat. Prandaj, ata perceptojnë një perime të freskët me një zhurmë. Rrallë, por ndodh që fëmija të mos shfaqë oreks për kungull i njomë. Më pas provoni ta holloni pak purenë me qumështin e gjirit (qumështi i plotë i lopës është kundërindikuar për foshnjat nën një vjeç).

Një tjetër veçori shumë e rëndësishme e kungujve është bollëku i fibrave dietike, të cilat kontribuojnë në normalizimin e zorrëve. 

Le të përgatitemi për të ardhmen

Në të ardhmen, është pureja e kungujve të njomë që mund të bëhet baza për ushqimet plotësuese shumëkomponente: kjo perime shkon mirë me karotat, kungullin, patatet, mishin dhe purenë e peshkut. 

Të mirat e kungujve të njomë

Nëse foshnja është tashmë 4,5-5 muajshe, atij mund t'i jepen ushqimet e para plotësuese të perimeve dhe është më mirë të mos gjesh kungull i njomë. Për më tepër, tani ato janë më të përshtatshmet për ushqimin e fëmijëve: të rinj, elastikë, krokantë, të freskët, ngrohin anët e tyre në shtretërit e korrikut.

Trupi i foshnjës pothuajse kurrë nuk i përgjigjet kungujve me alergji. Kjo perime konsiderohet si një nga më hipoalergjenet, dhe indikohet edhe për fëmijët që vuajnë nga dermatiti atopik, disbakterioza ose intoleranca ushqimore ndaj produkteve të tjera.

Si të prezantoni ushqimet plotësuese të kungujve

 

Pure patatesh për të ushqyer nga kungull i njomë - gatuajeni siç duhet

Përmbajtja:

 • Përfitimet e kungujve të njomë për ushqimin e parë
 • Si të futni kungull i njomë në ushqime plotësuese?
 • Si të gatuaj kungull i njomë?
 • Si të përgatisni pure patatesh dhe lëngje nga kungull i njomë për të ushqyer?
 • Si të ngrini kungull i njomë për të ushqyer?

Ushqimet plotësuese tani po shkaktojnë shumë diskutime midis nënave të reja dhe brezit të vjetër. Dhe e gjitha për faktin se rekomandimet e mjekëve në lidhje me futjen e këtij apo atij produkti në ushqimet plotësuese të foshnjës kanë ndryshuar shumë gjatë 20 viteve të fundit. Nëse më parë, foshnja filloi të mësohej me ushqimin e të rriturve vetëm disa muaj pas lindjes për shkak të faktit se periudha të shkurtra iu ofrua kujdesi për fëmijët, sot mjekët rekomandojnë fuqimisht ta bëni këtë vetëm pas 6 muajsh. Por një gjë ka mbetur e pandryshuar – “pjata e parë” e të rriturve që fëmija duhet të provojë është kungull i njomë.

Përfitimet e kungujve të njomë për ushqimin e parë

Në mënyrë që fëmija të rritet i shëndetshëm dhe i lumtur, është e rëndësishme të organizoni siç duhet ushqimin e tij.

Përfitimet e kungujve të njomë për ushqimin e parë

Kungulli i njomë është një depo vitaminash dhe mineralesh, përthithet mirë nga organizmi i fëmijës dhe në të njëjtën kohë nuk shkakton fare alergji. Pavarësisht se ushqyerja me gji i siguron fëmijës të gjithë mikroelementët e nevojshëm, me kalimin e moshës, atij do t'i mungojë sërish sasia e lëndëve ushqyese që hyjnë në trup me qumësht. Para së gjithash, kjo vlen për hekurin dhe zinkun. Pikërisht në këto mikroelemente fillon të ketë nevojë një foshnjë në moshën 5-6 muajshe.

Kungull i njomë është tepër i lehtë për t'u gatuar, dhe sa shumë lëndë ushqyese përmban! Përveç kësaj, ai do të përmbajë:

 • acide yndyrore të pangopura;
 • vitamina B;
 • vitamina A, C, PP dhe H;
 • elementët gjurmë kimikë (hekur, zink, squfur, kalcium, magnez, kalium dhe shumë të tjerë);
 • monosakaride;
 • disakaride;
 • acide organike;
 • fibra ushqimore.

Ai gjithashtu përmban proteina, karbohidrate dhe yndyrna të nevojshme për funksionimin normal. Prandaj, prania e tij në dietën e foshnjës duhet të jetë e detyrueshme.

Si të futni kungull i njomë në ushqime plotësuese?

Kungull i njomë është tradicionalisht perimet e para që provon një fëmijë.

Si të futni kungull i njomë në ushqime plotësuese?

 • Kungull i njomë, si çdo perime tjetër, duhet të futet në ushqime plotësuese gradualisht dhe në formë të zier. Së pari, foshnjës mund t'i ofrohet ½ lugë çaji pure ose lëng kungujsh. Atëherë duhet të vëzhgoni reagimin e trupit.

Nëse ngjyra, aroma dhe konsistenca e jashtëqitjes së foshnjës ka ndryshuar, duhet të prisni pak me fillimin e ushqimeve plotësuese. Kjo do të thotë vetëm se papjekuria e trupit të foshnjës nuk e lejon ende atë të thithë substanca të dobishme. Pas një muaji, mund të provoni përsëri t'i jepni fëmijës pure me kunguj të njomë.

Nëse trupi e ka pranuar risinë normalisht, atëherë mund ta rrisni gradualisht dozën. Në muajin 7, një foshnjë nuk duhet të hajë më shumë se 80-100 g pure në ditë, por jo më shumë se 100 ml lëng duhet të përgatitet. Mund ta "holloni" pak menunë e thërrimeve dhe t'i jepni 50 g pure ose 50 ml lëng kungull i njomë në ditë.

Vlen të theksohet se një risi e tillë mund të shkaktojë qërim të lëkurës. Por kjo nuk është një arsye për të përjashtuar një perime kaq të shëndetshme nga dieta e fëmijës. Duhet vetëm të përzihet me qumështin e gjirit. Qërimi i lëkurës është një lloj reagimi i sistemit tretës (në fund të fundit, puna e tij me risi bëhet më e ndërlikuar) dhe nuk është alergji. Megjithatë, nëse qërimi i lëkurës është i rëndë, duhet të konsultoheni me një pediatër.

Si të gatuaj kungull i njomë?

Është më mirë të gatuani kunguj të njomë në një kazan të dyfishtë - në këtë mënyrë do të ruhen më shumë vitamina në të

Si të gatuaj kungull i njomë?

Të gjithë e dinë se trajtimi i nxehtësisë kontribuon në humbjen e vetive të dobishme të perimeve dhe frutave. Që kjo të mos ndodhë në rastin e kungujve të njomë, duhet të përgatitet siç duhet. Sa duhet të gatuhet? Jo më shumë se 10 minuta në ujë të valë.

Kungulli i njomë zihet shumë shpejt dhe kjo herë mjafton që të zbutet, ndërkohë që ruan të gjitha vetitë e tij të dobishme.

Zieni kungull i njomë për ushqim në pjesë të vogla në një tenxhere të vogël mbi nxehtësinë mesatare. Së pari, duhet të lahet nën ujë të rrjedhshëm, të qërohet dhe të shpëlahet përsëri. Përdoret vetëm ujë i ftohtë. Më pas e presim në rrathë me trashësi 1 - 1,5 cm.Vendosja e kungujve të qëruar në një tenxhere duhet të derdhet me një sasi të vogël uji. Nuk duhet të jetë shumë, duhet të mbulojë pak perimet. Ziejeni 10 minuta. Kështu do të përgatisni edhe lëngun e perimeve, i cili mund t'i jepet edhe bebit ose të hollohet me pure patatesh.

Ju gjithashtu mund të gatuani kunguj të njomë duke përdorur një kazan të dyfishtë. Ky opsion, nga rruga, është shumë më i mirë se i pari. Duke qenë se me avull kurseni më shumë lëndë ushqyese. Vërtetë, nuk do të keni sukses në supë, dhe pureja do të duhet të hollohet me qumështin e gjirit. Duhen gjithashtu rreth 10 minuta për të zier kungullin në avull.

Është e pamundur të shtoni kripë dhe erëza të ndryshme gjatë gatimit të një perime.

Si të përgatisni pure patatesh dhe lëngje nga kungull i njomë për të ushqyer?

Është e rëndësishme që pureja të mos jetë shumë e trashë, sepse është më e lehtë për fëmijën të përballojë një konsistencë më të njohur.

Si të përgatisni pure patatesh dhe lëngje nga kungull i njomë për të ushqyer?

Gatimi i pure kungull i njomë nuk është i vështirë për një nënë të re. Pasi të keni zier perimet, ato duhet të copëtohen. Për këto qëllime, ose një rende e imët ose një blender është i përshtatshëm. Më tej, për të përgatitur pure patatesh, shtoni lëngun e formuar gjatë gatimit, ose qumështin e gjirit tek kungull i njomë i copëtuar në konsistencën e dëshiruar.

Pureja nuk duhet të jetë shumë e trashë, por as shumë e lëngshme. Lëngu përgatitet në të njëjtën mënyrë, vetëm lëngjet shtohen më shumë. Sa lëng nevojitet? Përafërsisht 0,5 litra lëng (supë ose qumësht gjiri) për 100 g produkt.

Si të ngrini kungull i njomë për të ushqyer?

Lani dhe thajini mirë kungull i njomë para ngrirjes.

Si të ngrini kungull i njomë për të ushqyer?

Fatkeqësisht, kungull i njomë i freskët mund të blihet nga ne vetëm në verë. Por foshnjat gjithashtu kërkojnë ushqim të shëndetshëm në ditët e dimrit. Për të siguruar foshnjën me vitamina në dimër, kungull i njomë duhet të jetë i ngrirë. Sidoqoftë, duhet të bëhet në mënyrë korrekte.

Për këto qëllime, është mirë të përdorni kunguj të rinj të përmasave të vogla. Ato duhet të lahen nën ujë të rrjedhshëm, të qërohen dhe të priten në copa të vogla. Prisni derisa të thahen nga uji, vendosini në një qese plastike dhe më pas në frigorifer.

Kështu që ju mund të gatuani pure vitaminash për fëmijën tuaj dhe të përgatisni lëngje të shëndetshme jo vetëm në verë, por edhe në dimër!

Nuk ka aq shumë produkte në menynë e fëmijëve nën një vjeç që nuk shkaktojnë alergji apo shqetësime në zorrët. Me fillimin e ushqimeve plotësuese, nënat po trokasin trurin e tyre, çfarë t'i prezantojmë fillimisht fëmijës? Pediatër e konsiderojnë kungull i njomë si perimet më të mira për foshnjat.

Përfitoni

Për fëmijët e vegjël dhe foshnjat me ushqim artificial, ushqimet plotësuese futen nga 4 muaj - dhe këtu nuk mund të bëni pa kungull i njomë.

 1. Mungesa e alergjive dhe reagimeve negative të trupit të fëmijës ndaj perimeve.
 2. Fibra delikate e kungujve është jashtëzakonisht e tretshme.
 3. Nëse foshnja ka alergji, kungull i njomë do të mbështesë trupin gjatë trajtimit të tij.
 4. Natriumi dhe kaliumi që përmban ky produkt ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe përmirësimin e furnizimit me oksigjen në tru.
 5. Pulpa përmban vitaminë C dhe minerale esenciale.
 6. Pureja e kungujve është një profilaktik kundër kapsllëkut, stimulon tretjen dhe nuk shkakton fryrje.
 7. Perimet normalizojnë ekuilibrin ujë-kripë dhe rrahjet e zemrës.
 8. Ka një efekt të dobishëm në qelizat nervore dhe muskulore.

Kungull i njomë është një "i afërm" i kungullit, ka edhe një "vëlla" italian të kungujve me shije pikante, si dhe një kungull, i cili ndryshon në formën e një luleje. Por është varieteti i kungujve me fruta të bardha që duhet të gatuhet për fëmijën. Receta e gatimit nuk duhet të përfshijë sheqer apo kripë, përndryshe do ta ketë të vështirë për fëmijën që në të ardhmen ta mësojë atë me ushqim të shëndetshëm dhe të shëndetshëm.

Porcione

Pure kungull i njomë

Si ushqimi i parë plotësues, mjafton ½ lugë çaji pure me një përbërës. Këshillohet që produkti t'i ofrohet bebes në mëngjes për të ndjekur reagimin e organizmit. Megjithatë, pediatrit thonë se nuk ka arsye për shqetësim, pasi alergjia ndaj kungujve të njomë është një fenomen i rrallë. Porcioni rritet çdo ditë derisa të arrijë 100 g.

Korrje për të ardhmen

Vjelja e kungujve të njomë për përdorim në të ardhmen

Raftet e dyqaneve janë plot me produkte të konservuara, por pediatrit këmbëngulin për ushqim natyral për fëmijë. Nëse në sezonin e ngrohtë me një larmi perimesh, përfshirë kungull i njomë, nuk ka probleme, atëherë në dimër, ose pureja e konservuar e kungujve të njomë për ushqim për fëmijë, ose varietetet jashtë shtetit bëhet një alternativë. Nga këto të fundit mund të shfaqen alergji, ndaj këshillohet që të rezervoni për përdorim në të ardhmen në verë ose në vjeshtë.

Procesi i prokurimit është i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë:

 1. lani kungull i njomë, hiqni lëkurën dhe farat
 2. priteni në kubikë të mesëm, vendoseni në qese plastike dhe ngrini

Në mënyrë që perimet e copëtuara të mos marrin një "gungë" në qese, mund t'i shtroni kubet e copëtuara në një dërrasë prerëse dhe t'i vendosni në frigorifer për disa minuta në mënyrë që të "kapen". Opsioni më i mirë do të ishte një bosh në çanta, i projektuar për një shërbim.

Gatim

kungull i njomë

Ju mund të gatuani kungull i njomë në ujë të zakonshëm, në një kazan të dyfishtë, në një tenxhere të ngadaltë, por pa shtuar yndyrë, kripë, sheqer dhe erëza. Fëmija nuk ka gjasa të zotërojë të gjithë perimet, kështu që mjafton të gatuaj 1/3 ose ¼ e kungujve të njomë. Meqenëse foshnjat nuk mund të përtypin ende ushqim deri në kohën e ushqyerjes së parë, kungull i njomë duhet të gatuhet në formën e pure patatesh.

Receta për një pjatë për foshnjat është e thjeshtë:

 1. Lani kungulleshkat, qëroni lëkurën, hiqni farat.
 2. Pritini në kube të mesme dhe gatuajeni për 10 minuta.
 3. Kaloni në një sitë ose bluajeni me blender.
 4. Ngroheni purenë që rezulton për 2 minuta të tjera në nxehtësi të ulët, ftohet në një temperaturë të pranueshme.
 5. Përpara se ta servirni, holloni pak me qumësht gjiri ose formulë për ta bërë gjellën më të lëngshme.

Në gatimin e zakonshëm të kungujve të njomë për të ushqyer, perimet e copëtuara zhyten vetëm në ujë të valë. Nuk duhet të jetë shumë. Llogaritja e sasisë së lëngjeve që ju nevojitet është e thjeshtë: aq sa të mbulojë mezi kubet e perimeve.

Gatim për një çift

Para se të përgatisni pure patatesh, edhe në një tenxhere të ngadaltë, kungull i njomë duhet të ngjyhet në ujë të ftohtë dhe pak të kripur për rreth 2 orë. Për ushqimin e parë, zgjidhen kunguj të rinj të përmasave të vogla. Sigurohuni t'i kushtoni vëmendje që të mos kenë çarje, gërvishtje nga goditjet dhe defekte të tjera.

Një kazan i dyfishtë ose një tenxhere e ngadaltë do të ndihmojë për të mbajtur një sasi të lartë të vitaminave dhe elementëve gjurmë në një perime. Receta për gatimin e kungujve të njomë për foshnjat në një kazan të dyfishtë ndryshon vetëm në më pak kohë:

 1. Qëroni perimet, hiqni farat, prisni në copa të mëdha.
 2. Vendoseni në tasin e avullit dhe aktivizoni modalitetin "përgatitja e perimeve", e cila është e disponueshme në çdo model.
 3. Gatimi në një kazan të dyfishtë është i përshtatshëm dhe i shpejtë - koha nuk i kalon 10 minuta.

Nëse nuk ka një asistent të tillë në fermë, mund të gatuani kunguj të njomë në çdo enë tjetër duke ruajtur përbërjen cilësore:

 1. Mbushni një tenxhere të rregullt ¼ me ujë, vendosni një sitë ose kullesë sipër.
 2. Lani perimet, hiqni lëkurën dhe farat, vendosini në një kullesë.
 3. Avulli do të ngrihet nga uji i vluar, kështu që ky gatim nuk ndryshon nga një kazan i dyfishtë.
 4. Për të mos gatuar për një kohë të gjatë, është më mirë ta mbuloni tiganin me kapak.

Pllaka me shumë tenxhere po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar në kuzhinën e një nëne të re, e cila gjithashtu është në gjendje të ruajë të gjitha vitaminat dhe mineralet në kungull i njomë, gjë që është e rëndësishme për dietën e fëmijëve. Në një tenxhere të ngadaltë, një perime do të gatuhet shpejt dhe pa ndërhyrje shtesë në proces:

 1. Lani kungull i njomë me ujë të ngrohtë, qëroni, hiqni farat.
 2. Pritini në kube ose unaza të mesme, vendoseni në një tenxhere të ngadaltë.
 3. Vendosni modalitetin e "gatimit" ose "zierjes", prisni 20 minuta dhe filloni të gatuani pure patatesh.

Idealisht, nëse furça me shumë ka një funksion me avull.

Rregullat bazë të gatimit

Pure kungull i njomë

Çdo nënë duhet të zgjedhë vetë se cilën recetë të zgjedhë për dietën e foshnjës së saj, por ka rregulla bazë për përdorim:

 1. Kungull i njomë shkon shumë keq me qumështin, me përjashtim të qumështit të gjirit. Prandaj, idetë për të përzier një perime me qumësht të rregullt janë më mirë të lihen për një datë të mëvonshme.
 2. Kungull i njomë është "miq" me perime, fruta, barishte, proteina dhe yndyrna të tjera, por nuk rekomandohet përzierja e produkteve të listuara në fazën e ushqyerjes së parë.
 3. Alergjitë nga kungull i njomë përjashtohen plotësisht, por farat e saj mund të shkaktojnë shqetësime në zorrë, kështu që çdo recetë rekomandon heqjen e tyre. Është e rëndësishme të mos jeni dembel dhe t'i hiqni para gatimit - madje edhe në perimet e reja.
 4. Ju mund të përfshini lëngun e kungujve në menynë për foshnjat, duke i ofruar fëmijës një pije gjysmë ore para ngrënies. Lëngu duhet të konsumohet brenda 10 minutave nga përfundimi i procesit të nxjerrjes. Nëse ka dëshirë për të trajtuar thërrimet me kunguj të njomë, perimet duhet së pari të lahen me ujë të valë.

Merrni parasysh mësimin video në të cilin një nënë me përvojë tregon se si të gatuani kunguj të njomë në një kazan të dyfishtë për foshnjat.

Për foshnjën është e rëndësishme që ushqimi i tij të jetë homogjen, pa copa. Prandaj, duhet të dini se si të përgatisni purenë e kungujve për ushqimin e parë. Mund ta grini në blender, ta fërkoni me sitë ose ta grini me pirun. Nëse masa është shumë e thatë, shtoni pak lëng perimesh ose qumësht gjiri.

Një foshnjë e ushqyer me formulë fillon të ketë nevojë për ushqim shtesë herët. Në fund të fundit, formula nuk është qumësht dhe nuk di të përshtatet me nevojat e fëmijës. Nëse nëna ka vendosur të prezantojë ushqime plotësuese nga 4 muajsh, do t'i nevojiten informacione për dietën e duhur për fëmijët e kësaj moshe.

 • tretet aq lehtë dhe nuk shkakton fryrje saqë është i përshtatshëm për të ushqyer fëmijët nga tre muajsh.
 • Lajini ato mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe nëse keni blerë një perime në treg, këshillohet gjithashtu t'i lani për disa orë në ujë të ftohtë për të hequr qafe pesticidet.
 • kungull i njomë është i lehtë për t'u gatuar dhe ka shije të mirë;
 • Zgjidhni frutat më të pjekura dhe më të bukura, pa njolla të errëta.

Si të filloni ushqimet e para plotësuese gjatë ushqyerjes me gji?

Fillimisht, foshnjës i mjafton gjysmë luge çaji pure. Dhe nuk mund ta ruani, as në frigorifer. Pra gatuaj pak. Ushqeni fëmijën tuaj me këtë pure dhe ai do të rritet i shëndetshëm.

si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë

Nëse fëmija ushqehet me qumështin e nënës, atëherë deri në rreth gjashtë muaj ai nuk ka nevojë për më ushqim. Por pas gjashtë muajsh, duhet të futni ushqime plotësuese. Kjo e ndihmon fëmijën të mësohet me botën e re të shijeve dhe ndjesive, përgatit sistemin tretës për ushqimin e të rriturve. Më parë, mjekët rekomanduan fillimin e plotësimit të foshnjës me lëngje frutash dhe pure. Por frutat shumë shpesh shkaktojnë reaksione alergjike, kështu që kungull i njomë konsiderohet tani produkti më i mirë për ushqimin e parë.

Menuja e një fëmije në 4 muaj me ushqim artificial

Ushqimi plotësues në 4 muaj me ushqim artificial

 • është shumë i dobishëm, pasi përmban shumë minerale, vitamina dhe forcon sistemin imunitar;

Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë?

Pse është kaq e mirë kjo perime?

Mos nxitoni në ushqime plotësuese nëse foshnja ha qumështin e nënës dhe ka mjaftueshëm. Kur ushqehet me gji për gjysmë viti, fëmija nuk ka nevojë për ushqim tjetër dhe kur të vijë koha, futen ushqimet plotësuese me kujdes dhe sipas rregullave të caktuara.

 • nuk shkakton fare alergji;

Nëse një fëmijë i ushqyer me gji në 4 muajsh vazhdon të hajë qumësht vetëm, atëherë një fëmijë artificial tashmë po fillon ushqimin e parë dhe pjesërisht të dytë plotësues. Le të shkruajmë një menu të përafërt për një fëmijë në muajin e 4-të të jetës.

 • Kushti kryesor është që kungull i njomë duhet të zbutet dhe të pritet në një pure. Kjo mund të bëhet në disa mënyra. Gjëja kryesore është që ju nuk mund të përdorni një furrë me mikrovalë për këtë.

Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë?

Foshnjat që ushqehen me gji për gjashtë muaj nuk kanë nevojë për ushqim tjetër përveç qumështit të nënës. Por herët a vonë, vjen koha për të futur ushqime plotësuese dhe më pas nëna duhet të vendosë se cilin prej produkteve do të provojë më parë fëmija.

Çfarë lloj kungull i njomë për t'u dhënë foshnjave?

Sigurisht, mund të përdorni ushqim të konservuar të blerë, gjë që bëjnë disa nëna të reja. Por duke ditur se si të gatuani kungull i njomë për ushqimin e parë, nevoja për ushqim të blerë zhduket. Nëse koha e ushqimit të parë shtesë bie në fillim të verës, atëherë, natyrisht, është më mirë ta gatuani gjellën vetë. Kështu foshnja do të marrë më shumë vitamina dhe nëse perimet rriten në kopshtin tuaj, do të jeni të sigurt që fëmija juaj nuk do të marrë asnjë kimikate.

 • Ushqimi i parë shtesë i foshnjës duhet të jetë një komponentësh, domethënë është e padëshirueshme të shtoni perime të tjera, mish ose vaj. Mund ta holloni pak purenë me qumështin e gjirit.

Ushqimi i parë i foshnjës gjatë ushqyerjes me gji

 • është një ushqim ideal për ata që kanë probleme me jashtëqitje;

Si të përgatisni purenë e kungujve për ushqimin e parë?

Për ta zbutur këtë perime, mund ta zieni në ujë, ta piqni ose ta zieni me avull. Metoda e fundit është më e mira, sepse pureja nuk është e ujshme dhe ruan më shumë vitamina. Nëse nuk keni një kazan të dyfishtë, mund të përdorni një sitë duke
sa të gatuaj kungull i njomë për ushqimin e parëe vendosur mbi një tenxhere me ujë të valë. Shumë nëna të reja janë të interesuara se sa të gatuajnë kunguj të njomë për ushqimin e parë. Zakonisht mjaftojnë 10-15 minuta për tu zbutur. Kur copat e perimeve bëhen të buta dhe të buta, ato janë gati për copëtim.

Çdo foshnjë mori pure kungulli si ushqimin e parë plotësues. Kjo perime është e përshtatshme për sistemin ushqimor të paformuar të thërrimeve dhe është me përfitim të madh për organizmin.

  • është më mirë të ofroni ushqim për herë të parë në mëngjes, në mënyrë që gjatë gjithë ditës të monitoroni gjendjen e foshnjës.
  • forcon trupin;
  • Duhen rreth 10-15 minuta për të gatuar produktin, në varësi të varietetit. Është e pamundur të tretet në mënyrë që perimet të mos humbasin substanca të vlefshme.

Përdorimi i produktit nuk irriton zorrët, sepse kungull i njomë tretet në mënyrë perfekte për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave.

Kungull i njomë për ushqimin e parë - si të bëni një foshnjë pure

Natalia<br>Levina

Përmbajtja:

Pse kungull i njomë rekomandohet për foshnjat?

Rregullat për futjen e ushqimeve plotësuese

Futja e ushqimeve plotësuese të kungujve në dimër

Pediatrit shpesh rekomandojnë fillimin e ushqimeve plotësuese me pure kungull i njomë. Për gatim, kungull i njomë i qëruar dhe i prerë në kubikë duhet të ziejë për 10-15 minuta, më pas perimet e ziera të copëtohet në blender ose të kalohet në një sitë. 

Rekomandimet për futjen e ushqimeve plotësuese tek foshnjat janë të ndryshme. Ndonjëherë ka këshilla për të futur perime pure në dietë nga 4 muaj. Por pediatrit janë të sigurt se mosha optimale për marrjen e ushqimit të parë të të rriturve është gjashtë muaj. Disa fëmijë njihen edhe më vonë me produktet e tryezës së përbashkët.

 • përmirëson lëvizshmërinë e zorrëve;
 • jo të prirur për të shkaktuar alergji;

Përmbajtja kalorike e perimeve është e ulët, prandaj është ideale për të ushqyer fëmijët me peshë të madhe trupore.

Ngrirja ruan të gjitha vitaminat, lëndët ushqyese dhe shijen e perimeve.

Kungull i njomë është me të vërtetë i dobishëm, avantazhet e tij:

 • është e rëndësishme të jepni kunguj të njomë në formën e pure patatesh të grira me kujdes;
futja e ushqimeve të para plotësuese për fëmijën
Kungull i njomë është perimet më të mira për futjen e ushqimeve të para plotësuese për foshnjat

 • ka një efekt të butë diuretik;

receta gatimi

Shihni më poshtë: Çfarë antibiotikësh mund të merrni gjatë ushqyerjes me gji?

Kjo perime, me shije neutrale, përmban një sasi të madhe vitaminash dhe lëndësh ushqyese që përmirësojnë shëndetin, përmirësojnë gjendjen e fibrave nervore dhe rrisin imunitetin.

Për të bërë pure për një fëmijë, është mirë të zgjidhni një varietet me fruta të bardha. Ka një shije të këndshme dhe një strukturë delikate.

  1. Enët derdhen me ujë të valë dhe mbushen me ujë të pijshëm të pastër.

Produktet ngrirëse të përgatitura në verë kanë qenë prej kohësh një zgjidhje e shkëlqyer për t'i siguruar vetes dhe familjes suaj vitamina në stinën e ftohtë. Kungull i njomë i ngrirë nuk ishte përjashtim. Produkti ruan të gjitha vetitë e tij të dobishme, dhe pas shkrirjes nuk e humbet shijen e tij. Para se të dërgohen në ngrirje, kungull i njomë lahet dhe thahet, pritet në rrathë dhe shtrihet në një shtresë në qese ngrirëse. Nuk keni nevojë të bëni përgatitje të mëdha, sepse shkrirja dhe ngrirja e përsëritur nuk ndikon në shijen dhe vetitë e dobishme të produktit në mënyrën më të mirë.

Përgatitja përbëhet nga disa faza:

  1. Kungull i njomë lahet, hiqet kërcelli, pritet në katrorë ose rrathë të vegjël, nëse është e nevojshme hiqen kockat.

 

Jo të gjithë fëmijët lindin në dimër, në mënyrë që me fillimin e vapës të marrin ushqime të shijshme plotësuese nga kunguj të njomë. Bërja e patateve me pure nga kopshti është ideale. Por, çka nëse fëmija mbush gjashtë muaj në dimër?

kungull i njomë për vaktin e parë
Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë

Pse kungull i njomë rekomandohet për foshnjat?

Në supermarkete, tani mund të gjeni pothuajse çdo perime dhe fruta të freskëta të sjella nga vendet jugore. Por gjatë transportit, ato ruajnë një minimum të substancave natyrore, dhe metodat e kultivimit të tyre hedhin dyshime mbi përfitimet e produktit. Nënat me përvojë dinë të përgatisin kunguj të njomë për ushqimin e parë për dimër. Metoda është e thjeshtë - ngrirje.

Futja e ushqimeve plotësuese tek fëmija duhet të bëhet në përputhje me rregullat:

Edhe nëse foshnja e hëngri me kënaqësi pjesën e ofruar, nuk keni nevojë të vazhdoni ta ushqeni atë me mbetjet e gjellës. Shikoni reagimin e organizmit dhe të nesërmen ofroni pak më shumë pure kungull i njomë. Gradualisht, porcioni do të arrijë një maksimum, që është 70 gramë për një fëmijë gjashtë muajsh.

Foto: © Depositphotos 

Futja e ushqimeve plotësuese të kungujve në dimër

 • Ftoheni produktin, fërkojeni përmes një sitë ose bluajeni në një blender.

Nuk rekomandohet shtimi i kripës, sheqerit dhe erëzave në purenë e bebeve. Ju mund të gatuani një pjatë jo vetëm në sobë, ekziston një recetë për ta gatuar atë në një tenxhere të ngadaltë, në avull ose në furrë. Gjëja kryesore në këtë punë është të arrini butësinë e produktit dhe më pas të kuptoni se si të bëni pure me cilësi të lartë dhe të butë.

  • hera e parë që foshnja do të marrë vetëm 0,5-1 lugë çaji të mira;

Ju nuk keni nevojë të shkrini kungulleshkat për gatim. Vendosen menjëherë në ujë të vluar dhe zihen për 10-15 minuta derisa të zbuten. Pureja e ushqimit të ngrirë ka një strukturë më të holluar me ujë, por kjo nuk i zvogëlon përfitimet. Kungull i njomë nga ngrirja do të jetë alternativa më e mirë për të bërë pure të shijshme dhe të shëndetshme për fëmijën tuaj në stinën e dimrit.

Pureja nga kungull i njomë me fruta të bardha mund të duket si një detyrë e pamundur edhe për një amvise të mirë. Prandaj, shumë nëna po pyesin se si të gatuajnë kunguj të njomë për ushqimin e parë.

  • normalizon tretjen;

Rregullat për futjen e ushqimeve plotësuese

 

Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë

Duket se kohët e fundit kemi arritur vetëm të kuptojmë dhe të vendosim ushqimin për periudhën e ushqyerjes me gji, pasi fëmija tashmë është bërë mjaft i rritur dhe është koha për të zgjeruar dietën e tij. Njëzëri, shumë pediatër thonë se kungull i njomë konsiderohet produkti më i mirë për ushqimet e para plotësuese. Pothuajse asnjëherë nuk shkakton alergji, nuk irriton mukozën e zorrëve, rrit peristaltikën e saj dhe normalizon ekuilibrin ujë-kripë në trup. Përveç kësaj, ai përmban një sërë elementësh të dobishëm gjurmë dhe vitamina, të tilla si kaliumi, bakri dhe vitamina C.

Në mënyrë që kjo perime të ruajë të gjitha vetitë e saj të dobishme gjatë gatimit, duhet të mbani mend disa rregulla të thjeshta. Sot ju sugjeroj që të njiheni me veçoritë e këtij përbërësi dhe të mësoni se si të gatuani siç duhet kungull i njomë për ushqimin e parë.

përmbajtja

 • 1. Si dhe kur duhet futur kungull i njomë në ushqimet plotësuese. receta gatimi
 • 2. Kur pureja e kungujve nuk mund të përdoret për ushqimin e parë
 • 3. Si të zgjidhni dhe gatuaj kungull i njomë për ushqimin e parë?
 • 4. Video recetë për gatimin e kungujve të njomë për ushqimin e parë

Si dhe kur të futni kungull i njomë në ushqime plotësuese. receta gatimi

Ushqimet e para plotësuese gjatë ushqyerjes me gji bien në kohën kur fëmija është 6 muajsh. Por kushtojini vëmendje gatishmërisë së fëmijës: nëse ai nuk tregon shumë interes për ushqimin "të rritur", nuk ndjek dhe nuk kontrollon se çfarë ka në pjatën tuaj kur hani, nuk arrin për ushqim gjatë gatimit, atëherë, shumica. me gjasë, ia vlen pak më shumë kohë për të pritur momentin e njohjes.

Për kampionin, perimet që pothuajse kurrë nuk shkaktojnë alergji konsiderohen si më optimale. Këto përfshijnë kunguj të njomë, lulelakër, varietete të lehta të kungujve. Për gatim, mund të përdorni perime të freskëta dhe të ngrira.

Ushqimi i parë më i lehtë dhe më i përballueshëm është kungull i njomë.

Nëse e dini se koha e njohjes së parë me ushqimet plotësuese bie në sezonin e ftohtë, atëherë mendoni dhe kujdesuni paraprakisht për këtë dhe ngrini disa porcione për këtë kohë.

Le të hedhim një vështrim më të afërt në disa rregulla: si dhe sa duhet të gatuani kunguj të njomë për ushqimin e parë për një fëmijë:

 • Është më mirë të gatuani menjëherë para se të ushqeheni.
 • Ushqimi për fëmijë duhet të jetë në temperaturën e dhomës. Përveç kësaj, nëse e shihni se ai nuk është mirë, atëherë duhet të ndaloni së ushqyeri atë ditë.
 • Idealisht, nëse përdorni një perime shtëpiake, nëse nuk është kështu, atëherë zgjidhni një perime pa dëmtime të jashtme: gërvishtje, çarje dhe gërvishtje.

Këshillohet që pureja e kungujve për ushqimin e parë të përgatitet nga perimet e bëra vetë.

 • Lagni kungulleshkat e reja në ujë të ftohtë përpara se t'i gatuani, nëse dëshironi, mund të shtoni pak kripë. Kështu, pas 15-20 minutash, nëse ka ndonjë nitrat brenda perimit, ato do të dalin jashtë.
 • E pastrojmë nga lëkura dhe e shpëlajmë sërish nën ujë të rrjedhshëm.

Para se të përgatisni kungull i njomë për ushqimin e parë, hiqni lëkurën prej tij.

 • Pritini në unaza. Zgjedhim 1 unazë, mundësisht nga mesi dhe vazhdojmë me gatimin.

Më pas presim kungulleshkat në unaza.

 • Mund ta piqni, thjesht ta zieni ose ta zieni me avull, çfarëdo që dëshironi. Nëse keni një tenxhere me presion ose tenxhere të ngadaltë, përdorni ato si ndihmëse.

Mund të përdorni një tenxhere të ngadaltë, por nuk është e dëmshme të dini se si të gatuani kunguj të njomë për ushqimin e parë.

 • Hidhni ujë në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr. Njërën nga unazat e përgatitura e dërgojmë aty sapo uji të vlojë.
 • E gatuajmë derisa të bëhet e butë, rreth 7-10 minuta.
 • E nxjerrim fetën e përfunduar dhe e grijmë në sitë ose e bluajmë me blender. Nëse pureja juaj është shumë e trashë, atëherë shtoni pak qumësht të grirë ose lëng perimesh në të cilën është zier perimet.

Pra, ne ju treguam se si të gatuani kungull i njomë për ushqimin e parë për fëmijë.

 • Herën e parë që i jepni fëmijës suaj pure në majë të një luge çaji. Por nëse ai refuzon, atëherë nuk duhet ta detyroni. Është më mirë ta bëni këtë në mëngjes.

Fëmija duhet të provojë pure patatesh me një porcion prej gjysmë luge çaji.

Më tej, detyra juaj deri në fund të ditës është të monitoroni me kujdes gjendjen dhe sjelljen e foshnjës. Nëse e shihni se është i shqetësuar për fryrjen e barkut, i është shfaqur një skuqje ose është bërë i shqetësuar, atëherë futja e ushqimeve plotësuese duhet të shtyhet për 1-2 javë. Nëse nuk vërehet asnjë reagim, atëherë mund të provoni të prezantoni produkte të reja.

Ka qasje të ndryshme në pediatrinë moderne. Disa mjekë janë të prirur të besojnë se nëse keni futur kungull i njomë, atëherë rriteni gradualisht porcionin në mënyrë që deri në vit fëmija juaj të hajë 100 g të këtij produkti në një vakt. Ekziston një mendim tjetër se ia vlen të prezantojmë gjithçka dhe pak nga pak. Domethënë, detyra e prindërve të një fëmije 6-9 muajsh është ta njohin atë me të gjitha ushqimet, shijet dhe teksturat e tyre dhe të kontrollojnë nëse diçka i shkakton alergji. Nëse filloni të prezantoni një sasi të madhe ushqimi të gatuar menjëherë, atëherë fëmija do të humbasë çdo interes për ushqimin dhe ai do të refuzojë çdo ushqim.

Nëse fëmija refuzon të provojë ushqime plotësuese, mos insistoni.

Kur pureja e kungujve nuk mund të përdoret për ushqimin e parë

Një pure e tillë shumë rrallë mund të shkaktojë një reaksion alergjik tek një fëmijë. Megjithatë, nëse pas përdorimit shihni se fëmija ka skuqje ose natyra e jashtëqitjes ka ndryshuar, atëherë përdorimi i këtij produkti duhet të ndërpritet.

E vetmja gjë që ia vlen të mbani mend është se nëse keni blerë një perime në treg ose në një dyqan dhe keni ndjekur të gjitha rregullat e gatimit, ky mund të jetë një reagim ndaj nitrateve të mbetura ose aditivëve të tjerë kimikë. Mund të provoni të blini një perime në një vend tjetër dhe të përpiqeni ta gatuani përsëri.

Është më mirë të filloni ushqimet plotësuese me pjata monokomponente, duke rritur gradualisht numrin e përbërësve në të. Meqenëse, përndryshe, nëse shfaqet një reaksion alergjik, atëherë do të jetë jashtëzakonisht e vështirë të kuptohet se cili është shkaku i tij.

Mos i jepni fëmijës tuaj ushqim të gatuar nëse e shihni se nuk ndihet mirë.

është e rëndësishme të kuptohet se nëse foshnja nuk ndihet mirë, ia vlen të refuzoni të prezantoni ushqimet e para plotësuese pikërisht në atë ditë.

Si të zgjidhni dhe gatuani kungull i njomë për ushqimin e parë?

Llogaritni përafërsisht sa kohë bie koha e parë e ushqyerjes. Nëse do të jetë një sezon i ftohtë, atëherë është më mirë të përgatitni paraprakisht dhe të ngrini perimet nga vera.

Zgjedhja, përgatitja dhe gatimi i perimeve kërkon njohuri të rregullave të thjeshta, duke ndjekur ato, mund të përgatisni vaktin më të shëndetshëm dhe të sigurt për fëmijën tuaj:

 • Vlen të zgjidhni fruta të vogla, pa defekte karakteristike të jashtme.

Zbuloni sa të gatuani kunguj të njomë për të ushqyer.

 • Para gatimit, prisni kapakun dhe kërcellin, ato përmbajnë më shumë nitrate.
 • Mos harroni të vendosni kungull i njomë në ujë të ftohtë për 15-20 minuta. Ky veprim ndihmon për të hequr qafe nitratet.
 • Kungulleshkat i presim në rrathë 2-3 cm.Nëse dëshironi ta ngrini paketoni në një qese të veçantë dhe vendoseni në raftin e ngrirjes në një shtresë të hollë.

Nëse ushqimet e para plotësuese bien gjatë stinës së ftohtë, kungull i njomë mund t'i ngrini paraprakisht.

 • Përgatitja e një produkti të ngrirë, në këtë rast, nuk kërkon përpjekje shtesë, pasi nuk keni pse ta shkrini më parë. Mjafton ta vendosni menjëherë nga ngrirja në ujë të valë. Në të vërtetë, do të ketë më shumë lëngje, por shija nuk do të ndryshojë nga kjo.
 • Nëse jeni duke përdorur fruta të vjetra, atëherë duhet t'i hiqni farat prej tyre.

Nëse perimet janë tashmë të mëdha, sigurohuni që të hiqni farat prej saj përpara se të gatuani për fëmijën.

 • Është e pamundur të tretet kungull i njomë, pasi të gjitha vetitë e dobishme të produktit do të avullojnë.
 • Herën e parë nuk duhet të shtoni kripë në ujë dhe, për më tepër, erëza të tjera. Sapo foshnja të jetë 8-9 muajshe, mund t'i shtoni vaj ulliri, perime të tjera dhe ta kombinoni me gjellë me mish ose peshk.
 • Ju mund të ruani kungull i njomë i gatuar dhe i grirë për jo më shumë se 3 ditë.

Tani ju e dini se si të gatuani kungull i njomë për ushqimin e parë për fëmijë.

Video recetë për gatimin e kungujve të njomë për ushqimin e parë

Unë ju sugjeroj të shikoni një video të shkurtër që përshkruan se si të përgatisni siç duhet kungull i njomë për ushqimin e parë për fëmijë.

Duket se vetëm së fundmi e keni parë fëmijën tuaj për herë të parë, por koha ka kaluar kaq shpejt dhe tani është koha që ju ta hiqni atë nga gjiri. Të bësh këtë nuk është gjithmonë e lehtë, pasi shumica e foshnjave shohin në gjinjtë e nënës së tyre jo vetëm një burim ushqimi, por edhe një mundësi për mbrojtje dhe mbështetje psikologjike.

Tani ndani me ne se sa shpejt keni arritur ta largoni fëmijën tuaj nga gjiri, çfarë keni provuar t'i jepni si ushqim të parë plotësues - perime të gatuara apo "drithëra". Na tregoni për përvojën tuaj në komentet në sit.


0 replies on “Si të gatuajmë kungull i njomë për ushqimin e parë”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *