Lista e vullkaneve të mëdha

Në ecjen tonë në Kilimanjaro, ne ofrojmë një mundësi unike për të vizituar Tanzaninë dhe për të parë natyrën dhe kulturën e kontinentit të errët. Pasi të ngjitemi në vullkan, do të shkojmë në një safari nëpër rezervatin Ngorongoro, ku do të shohim luanë, gjirafa, elefantë dhe kafshë të tjera në natyrë. Duke qenë se ngjitja do të bëhet gjatë dimrit tonë kalendar, ne do të përfundojmë udhëtimin në plazhet e Zanzibarit

Vullkanet e planetit

Nyiragongo konsiderohet vullkani më i rrezikshëm në Afrikë për shkak të aktivitetit të tij të shtuar vullkanik, si dhe për shkak të përbërjes së veçantë kimike të llavës. Rreziku kryesor i këtij vullkani është liqeni i llavës në vetë kraterin e tij me një temperaturë konstante prej 982 C. Lava e vullkanit është shumë e lëngshme dhe e nxehtë. Dhe, nëse forca e dridhjeve është e ndaluar, atëherë shpërthimet e lavës mund të arrijnë deri në 30 metra lartësi dhe të rrjedhin poshtë me një shpejtësi prej njëqind kilometrash në orë.

Çdo vit, të paktën një nga vullkanet zgjohet dhe shkatërron gjithçka në rrugën e tij, duke sjellë vdekje, shkatërrim dhe humbje të mëdha materiale përpara tij. Por, megjithatë, pavarësisht frikës, vullkanet tërheqin vëmendjen e shtuar të qindra mijëra turistëve nga e gjithë bota.

Vullkanet janë formacione të tilla në sipërfaqen e kores së tokës, ku magma del në sipërfaqe vetë, duke formuar lavë, gazra vullkanikë ose gurë.

1. Vezuv, Itali

2. Nyiragongo, Kongo

Vullkanet e planetit

5. Chaiten, Amerika e Jugut

Në artikullin tonë duam të flasim për disa nga vullkanet e planetit Tokë.

Vullkani i shuar Damavend ndodhet në territorin e Iranit në kreshtën Elbrus. Dhe konsiderohet pika më e lartë e këtij vendi. Lartësia e saj është 5604 metra mbi nivelin e detit. Maja u ngjit për herë të parë në 1837. Sezoni më i favorshëm për ngjitje është nga qershori deri në nëntor.

Vullkanet e planetit

4. Popocatepetl, Meksikë

Vullkanet e planetit

Në sipërfaqen e planetit tonë ka një numër të madh vullkanesh. Ata tërheqin me forcën dhe fuqinë e tyre të pakufishme, duke magjepsur me bukuri të jashtëzakonshme.

Ajo është e rrethuar nga disa gejzerë të nxehtë. Në vitin 2002, ato u bënë më të nxehtë dhe dheu filloi të jepte sinjalet e para të shpërthimit të ardhshëm. Në vitin 2006, shkencëtarët regjistruan ngritjen e tokës me 4-6 centimetra në vit. Si dhe formimi i një gypi lehtësimi të pakuptueshëm në fund të liqenit Yellowstone.

Në vitin 2008, shpërthimi vullkanik ishte aq i fortë sa shkatërroi të gjithë qytetin me të njëjtin emër Chaiten. Më shumë se dhjetë mijë njerëz duhej të zhvendoseshin prej saj. Pas kësaj, ata vendosën të mos rindërtonin qytetin, pasi ekziston një kërcënim i vazhdueshëm i një shpërthimi.

Vullkanet e planetit

Në ngjitjen tonë në Damavend, ne do të mund të shohim Iranin - një vend i mrekullueshëm me një kulturë unike, njerëz të sjellshëm, mikpritës dhe natyrë të bukur. Qëllimi ynë është të ngjitemi në pikën më të lartë në Iran - vullkanin Damavend. Përveç maleve, ne do të zhytemi në atmosferën e Persisë së lashtë dhe do të gjejmë veten në një përrallë të vërtetë të "mijë e një netëve".

Kohët e fundit, duke fjetur për 9 mijë vjet, vullkani Chaiten vendosi të zgjohej dhe të organizonte një konkurs për titullin e vullkanit më të rrezikshëm në planet. Në vitin 2008, ajo filloi të shpërthejë. Dhe nuk do të ndalet deri më tani. Shpatet e saj formojnë kratere shtesë, gjë që rrit nxjerrjen e llavës.

Ky është vullkani më i famshëm në botë. Dhe ai u bë i famshëm për faktin se në 79 ai fshiu Pompein, duke varrosur të gjithë banorët nën një shtresë llave dhe hirit. Dhe në shekullin e njëzetë, ai arriti të shkatërrojë dy qytete të tëra - Massa dhe San Sebastiano.

Ky vullkan në fuqinë dhe fuqinë e tij është kampioni midis vullkaneve në tokë. Ndodhet në Parkun Kombëtar Yellowstone.

Vullkanet e planetit

Vullkanet e planetit

Çfarë janë "vullkanet"?

7. Vullkani Damavend, Iran

Vullkanet e planetit

Vullkanet e planetit

Një vullkan i zgjuar me një emër qesharak ndodhet 20 km nga kryeqyteti i Meksikës - Mexico City. Që atëherë, banorët e qytetit janë në gatishmëri të vazhdueshme për evakuim.

3. Yellowstone, SHBA

Vullkanet e planetit

Kilimanjaro është vullkani më i famshëm në Afrikë. Ky gjigant përbëhet nga tre vullkane që ngrihen mbi Tanzani dhe Kenia. Shpërthimi i fundit i këtij përbindëshi që merrte frymë nga zjarri ishte 360,000 vjet më parë. Por, shkencëtarët dolën në përfundimin se nën kraterin e tij të vogël, i cili ndodhet 400 metra nga maja kryesore e Kibos, ka lavë të shkrirë.

Vullkanet e planetit

6. Kilimanjaro, Tanzani

Vullkanet janë një mrekulli e natyrës në Tokë. Ato janë jashtëzakonisht të bukura, madhështore dhe solemne. Gjigantët aktivë të lashtë vazhdojnë të pinë duhan ditë e natë dhe u kujtojnë njerëzve pasigurinë e mirëqenies së tyre. Në fund të fundit, nuk dihet se në cilin moment mund të shpërthejë kjo "bombë me sahat".

Për të gjitha gjallesat, jo shumë larg tyre, vullkanet e bukur sjellin vdekje dhe shkatërrim. Rrjedhat e lavës së nxehtë, rënia e gurëve, lëshimi i gazrave të nxehtë nga ndenja - e gjithë kjo është në gjendje të shkatërrojë plotësisht vendbanimet e mëdha urbane. Një shembull është shpërthimi i Vezuvit, kur sa qytete pranë vullkanit thjesht pushuan së ekzistuari. Dhe ky nuk është shembulli i vetëm në historinë e njerëzimit.

Renditja jonë përmban vullkanet më të mëdha në botë. Këta gjigantë janë në një gjendje të ndryshme aktiviteti - disa janë "në gjumë", të tjerët janë mjaft aktivë. Ato nuk janë vetëm të rrezikshme, por edhe jashtëzakonisht të bukura.

10. Sangay (5230 m)

Vullkani Sangay

Në vendin e fundit në renditjen e vullkaneve më të mëdhenj është Sangay i Amerikës së Jugut. Ndodhet në Ekuador dhe i përket gjigantëve të rinj dhe mjaft të shqetësuar të aktrimit. Në krye të tij janë tre pellgje kratere, diametri i të cilave është nga pesëdhjetë në njëqind metra. Sangai ngrihet në qiell në 5230 metra.

Sangai shpërtheu për herë të parë në 1628. E fundit ka ndodhur në vitin 2007. Sot ai është në pushim. Stratovolcano ndodhet në territorin e Parkut Kombëtar Sangai dhe vizitorët e parkut shohin kulmin e tij me shumë interes.

9. Popocatepetl (5455 m)

Vullkani Popocatepetl

Vullkani meksikan Popocatepetl ndodhet në Cordillera, gjashtëdhjetë kilometra nga Mexico City. Filloi rreth 730 mijë vjet më parë. Lartësia e saj absolute është 5455 metra, është në vendin e dytë ndër vullkanet më të mëdha meksikane. Krateri është eliptik, me përmasa 600 me 850 metra.

Në fund të marsit 2017, Popocatepetl erdhi në jetë dhe lëshoi ​​fishekzjarre nga hiri një kilometër i lartë. Edhe tani, kur vullkani është joaktiv, ai është i rrethuar nga një re tymuese. Popocatepetl ndodhet në një pjesë me popullsi të dendur të Meksikës dhe miliona jetë do të rrezikoheshin në rast të një lëshimi masiv të magmës.

8. Elbrus (5642 m)

Vullkani Elbrus

Në kontinentin evropian ka edhe vullkane gjigante. Këto përfshijnë Elbrus Kaukazian - mali më i lartë i Federatës Ruse dhe Evropës. Lartësia e stratovolkanit është 5642 metra, është përfshirë në listën e "Shtatë Majave", ku renditen majat malore më të larta të Tokës.

Përfaqësuesit e shkencës nuk kanë një mendim unanim për veprimtarinë e Elbrus. Disa shkencëtarë besojnë se vullkani ka vdekur, të tjerë se vetëm po shuhet, dhe të tjerë se mund të zgjohet. Në rastin e fundit, zgjimi i tij do të jetë si një shpërthim. Deri më tani, Elbrus provokon vetëm tërmete me dridhje të vogla, ndërsa dioksidi i squfurit rrjedh nga çarjet përgjatë shpateve të tij.

7. Orizaba (5675 m)

Vullkani Orizaba

Vullkani Orizaba zë vendin e parë në Meksikë në lartësi (5675 metra) dhe është një nga dhjetë vullkanet më të mëdhenj në botë. Diametri i kraterit të tij është 478 metra. Orizaba aktualisht konsiderohet joaktive, hera e fundit që një shpërthim prej saj u vu re në 1687. Ndodhet në Cordillera dhe është i rrethuar nga një florë jashtëzakonisht e bukur.

Ndërsa vullkani u eksplorua, u bë e nevojshme të mbrohej natyra e këtij vendi të veçantë. Për ta bërë këtë, u krijua një zonë e mbrojtur rreth stratovolkanit, dhe tani flora dhe fauna lokale janë nën mbrojtjen e shtetit.

6. Misty (5,822 m)

Vullkani Misty

Në territorin e Amerikës së Jugut, në Peru, ekziston një vullkan i madh aktiv Misti. Ngrihet mbi nivelin e detit në 5822 metra. Për herë të fundit ai tregoi aktivitet të rëndësishëm vullkanik në 1985. Në vitin 1998, mbetjet e mumifikuara të gjashtë Inkave u gjetën në pellgun e brendshëm të kraterit.

Në fillim të vitit 2016, në vullkan filloi përsëri lëvizja aktive - në sipërfaqe u shfaqën të çara, nga të cilat rrodhi gazi dhe avulli. Është interesante se shtatëmbëdhjetë kilometra larg Mistit është qyteti i Arequipa, i ndërtuar nga shkëmbinjtë vullkanikë të bardhë. Quhet "Qyteti i Bardhë".

5. Kilimanjaro (5,895 m)

Stratovolcano Kilimanjaro

Në mes të vlerësimit është stratovolcano aktiv Kilimanjaro. Në kontinentin afrikan, është një vullkan gjigant. Lartësia e saj është 5895 metra. Aktualisht, gazrat po shpërthejnë periodikisht nga Kilimanjaro.

Kilimanjaro është nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të ngushtë të studiuesve. Ekziston rreziku i shembjes së kanalit të vullkanit, i cili mund të çojë në lëshimin e llavës magmatike. Datat e shpërthimeve nga Kilimanjaro nuk janë dokumentuar, por midis popullatës lokale ka legjenda për shpërthimin e vullkanit rreth dyqind vjet më parë.

4. Cotopaxi (5,897 m)

Vullkani Cotopaxi

Në Amerikën e Jugut, ekziston një nga vullkanet gjigante - Cotopaxi. Lartësia e saj është 5897 metra. Cotopaxi është një vullkan aktiv i vendosur në malet e Andeve, pesëdhjetë kilometra nga kryeqyteti i Kuitos. Është në vendin e dytë midis pikave më të larta të Ekuadorit dhe në vendin e parë midis vullkaneve aktive lokale.

Cotopaxi hodhi për herë të parë llavë në 1534. Që nga ajo kohë, ai ka shqetësuar botën rreth tij rreth pesëdhjetë herë. Hera e fundit ishte në fund të verës së vitit 2015. Shpërthimi ishte mjaft i fuqishëm.

3. San Pedro (6145 m)

Vullkani San Pedro

Kiliani San Pedro zuri vendin e 3-të të nderuar në renditjen e vullkaneve më të mëdhenj në botë. Lartësia e stratovolkanit është 6145 metra. Gjigandi ndodhet në Ande, jo shumë larg kufirit me Bolivinë. San Pedro është një vullkan aktiv.

Në vitin 1960, San Pedro u zgjua dhe shpërtheu. Por nuk i ka bërë asnjë dëm askujt, pasi zona është pak e populluar. Vullkani është aktualisht joaktiv.

2. Mauna Loa (4205 m)

Vullkani gjigant Mauna Loa

Në vendin e dytë në renditje është vullkani gjigant Mauna Loa. Vendndodhja e saj është Ishujt Havai. Lartësia e tij është 4205 metra, por për sa i përket vëllimit të magmës (32 km.) është vullkani më i fuqishëm në planet. Megavullkani i përket vullkaneve të mburojës, është i zgjatur, i sheshtë dhe relativisht i ulët. Koha e shfaqjes së Mauna Loa është shtatëqind mijë vjet më parë.

Gjigandi është aktiv, në 1984 ai prodhoi një shpërthim magmatik. Për gati një muaj, ai nuk mundi të qetësohej dhe u solli humbje të mëdha banorëve të fshatrave aty pranë.

1. Lullaillaco (6739 m)

Vullkani më i lartë në Tokë - Llullaillaco

E preferuara e vlerësimit është vullkani më i lartë në Tokë - Lullaillaco. Ndodhet në zonën kufitare midis Argjentinës dhe Kilit. I përket stratovulkaneve dhe ngrihet mbi nivelin e detit me 6739 metra. Vullkani gjigant është aktiv, nxjerrja e fundit e magmës ishte në 1877. Aktualisht, ai vazhdimisht kujton vetveten, duke lëshuar gazra sulfurorë dhe avuj uji.

Llullaillaco është një vend historik dhe arkeologjik. Në vitin 1952, shenjtërorja më e vjetër e Inkave u zbulua në majën e Llullaillaco. Pak më vonë, në vitin 1999, shkencëtarët gjetën trupa të mumifikuar të fëmijëve. Me sa duket, Inkas u flijuan tre fëmijë perëndive.

Fakte interesante

Yellowstone Caldera ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndodhet në parkun kombëtar me të njëjtin emër dhe mbulon një sipërfaqe prej 55x72 km. Është klasifikuar si një supervullkan. E fshehur në thellësi të vullkanit është një flluskë magmë tetë mijë metra e thellë. Për 640 mijëvjeçarë, kaldera vullkanike ka qenë e fjetur.

Tre herë gjatë ekzistencës së tij, supervullkani shpërtheu. Dhe çdo herë ajo sillte ndryshime kardinal në Planet. Kur ndodh shpërthimi tjetër, askush nuk e di, por është e qartë se kjo mund t'i japë fund ekzistencës së gjithë njerëzimit.

Vullkanet e botës janë me interes të madh jo vetëm për gjeologët, por edhe për njerëzit e zakonshëm. Roli i tyre është shumë i rëndësishëm si për klimën ashtu edhe për proceset e ndryshme që ndodhin brenda kores së tokës. Vullkanet më të mëdha janë të shpërndara në mbarë globin.

Origjina dhe varietetet e vullkaneve

Një vullkan është një mal me një vrimë në majë - një krater. Një vullkan formohet kur një rrjedhë e fuqishme magmë shpërthen nga shtresat e thella të planetit. Kjo lëvizje e magmës quhet një shpërthim vullkanik. Shpesh shpërthimet shoqërohen me shpërthime për shkak të pranisë së gazeve të djegshme në magmë.

Planeti Tokë përbëhet nga disa shtresa:

 • korja e tokës;
 • manteli i sipërm;
 • manteli i poshtëm;
 • bërthama.

Në drejtimin nga korja e tokës drejt bërthamës, temperatura rritet dhe arrin nivele aq të larta në të cilat shkëmbinjtë fillojnë të shkrihen, duke formuar magmë të lëngshme. Manteli i sipërm është shtresa në të cilën formohet magma. Pllakat litosferike të kores së tokës lëvizin përgjatë sipërfaqes së këtyre shkëmbinjve të lëngshëm.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Kur lëvizin, në kufijtë e pllakave formohen gabime, gjë që çon në shfaqjen e vullkaneve. Prandaj, formimi i vullkaneve ndodh pikërisht në vendet e lëvizjeve aktive të brendshme të Tokës.

Sipas formës së tyre, vullkanet ndahen në këto kategori:

 • Tiroide - vullkane të sheshta: llava e ngrirë e përhapur i ngjan formës së një mburoje.
 • Stratovolkanet janë vullkane me një formë klasike malore me një vrimë në majë - një krater.
 • Çarjet dhe çarjet janë çarje në koren e tokës me lëshimin e llavës së lëngshme prej tyre.
 • Kalderat (supervullkanet) janë depresione të formuara nga dështimi i një mali vullkanik në koren e tokës.
 • Vullkanet e kupolës janë vullkane me copa të ngurtësuara llave mbi një vrimë në formë kube.
 • Konet e hirit janë vullkane në formë koni. Pjesët e skorjes ngurtësohen rreth vrimës, duke formuar një kon. Kështu, vullkani "rritet" gjithnjë e më lart.
 • Vullkanet komplekse janë kombinime të disa llojeve të vullkaneve.

Ekziston gjithashtu një ndarje e kushtëzuar e të gjithë vullkaneve sipas shkallës së aktivitetit të tyre:

 • operativ;
 • aktiv me kusht;
 • duke fjetur.

Ekziston edhe një klasifikim sipas vendit të origjinës.

Ata janë:

 • terren;
 • nënujore.

Vullkane të mëdha në Rusi

Vullkanet e botës (më të mëdhenjtë janë të lehtë për t'u gjetur në një hartë të veçantë) janë të shpërndara në shumë vende. Rusia nuk bën përjashtim: shumë vullkane ndodhen këtu.

Këtu janë vetëm disa prej tyre:

 • Klyuchevskaya Sopka;
  Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë
 • Koryakskaya Sopka;
 • Kronotskaya Sopka;
 • Avachinskaya Sopka;
 • Ichinskaya Sopka;
 • Karymskaya Sopka;
 • Guri;
 • Ushkovsky;
 • Shiveluch;
 • Vullkani Zimina.

Informacioni në lidhje me vullkanet e Rusisë jepet në tabelë:

Emri i vullkanit Vendndodhja Lartësia mbi nivelin e detit, m
Karymskaya Sopka Kamçatka 1468
pa emër Kamçatka 2882
Klyuchevskaya Sopka Kamçatka 4835
Zhupanovskaya Sopka Kamçatka 2923
Elbrus malet Kaukaziane 5642
Shiveluch Kamçatka 3307
Kronotskaya Sopka Kamçatka 3528
Tolbachik Kamçatka 3682
Ichinskaya Sopka Kamçatka 3621
Karymshina Kamçatka 1829
Saryçev Ishujt Kurile 1496
tyatya Ishujt Kurile 1819
Chikurachki Kamçatka 1816

Vullkanet më të mëdha aktive në kontinente të ndryshme të Tokës

Vullkanet aktive përbëjnë një rrezik të madh për njerëzimin. Disa ton lavë të zjarrtë mund të varrosin qytete të tëra. Përveç kësaj, gazrat vullkanikë që shoqërojnë rrjedhën e lavës kanë një efekt toksik në organizmat e gjallë. Shpërthimet ndryshojnë terrenin, ndikojnë në klimën dhe mund të shkaktojnë cunami.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Vullkanet më të mëdha aktive ndodhen në kontinente të ndryshme të Tokës:

 • Amerika Jugore;
 • Afrika;
 • Amerika e Veriut;
 • Antarktida.
 • Euroazia.

Shembuj të gjigantëve më të mëdhenj aktivë:

 • Llullaillaco;
 • San Pedro;
 • El Misty;
 • Popocatepetl;
 • Vullkani Sangay;
 • Klyuchevskaya Sopka;
 • Mauna Loa;
 • Kamerun;
 • Kerinci;
 • Erebus;
 • Etna;
 • Kilauea.

https://i2.wp.com/www.youtube.com/watch?v=Yu_7p9SLONI

Cili kontinent nuk ka vullkan aktiv?

Vullkanet e botës, më të mëdhenjtë dhe madje shumë të vegjël, janë të shpërndarë pothuajse në të gjitha kontinentet e planetit.

Australia është një kontinent ku nuk ka vullkane aktive, aktive me kusht ose të zhdukur.

Arsyeja për këtë qëndron në sipërfaqen relativisht të sheshtë të kores së tokës, pa çarje dhe të meta. Australia ndodhet pothuajse në pjesën qendrore të pllakës tektonike australiane. Proceset e zhvendosjes së pllakave nuk ndodhin këtu. Prandaj, nuk ka rrugëdalje për magmën: gabimet në kore nuk mund të lindin.

Vullkanet më të mëdha në planet. Përshkrimi, historia

Vullkanet e botës të madhësive dhe formave të ndryshme janë të shpërndara në të gjithë planetin. Nëse nuk marrim parasysh gjasat e shpërthimeve të tyre dhe pasojat e trishtueshme, këta gjigantë janë padyshim krijimet më madhështore të natyrës. Më i madhi prej tyre kanë dimensione të mëdha: lartësi dhe vëllim.

Që nga kohërat e lashta, vullkanet kanë qenë një vend i veçantë për njerëzit. Nuk është çudi që vetë fjala është përkthyer nga latinishtja si "zot i zjarrit" - Vulcan. Njerëzit e adhuronin, e nderonin dhe e kishin frikë. U shkruan këngë për më shkatërruesit dhe më të frikshmit, u shkruan fotografi. Një nga pikturat e famshme është "Dita e fundit e Pompeit" nga artisti i madh Karl Bryullov.

Sangay

Një nga vullkanet më të mëdha Sangay ndodhet në Amerikën e Jugut, Ekuador.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Lartësia e saj është 5230 m. Përfaqësuesi i stratovolkaneve, Sangai ka 3 kratere aktive. Emri përkthehet si "i tmerrshëm", "i frikshëm".

Kjo është për shkak të aktivitetit të lartë të vullkanit dhe shkatërrimit të shpërthimeve, i pari u vu re në 1628. Mosha e këtij vullkani konsiderohet e vogël - 14 mijë vjet. Aktiviteti i vullkanit mbetet shumë i lartë. Shpërthimi i fundit ndodhi në vitin 2016. Në këmbët e Sangai ka një park të bukur me të njëjtin emër.

popocatepetl

Një tjetër gjigant më i madh operativ është Popocatepetl. Do të thotë "kodër që pi duhan". E vendosur në Meksikë, jo shumë larg kryeqytetit - Mexico City. Lartësia - 5426 m Ka një formë klasike, një stratovolcano. Në të njëjtën zonë ka një tjetër - Istaxihuatl (duke fjetur). Për këta dy gjigantë ka shumë legjenda romantike: për banorët ata personifikojnë dy dashnorë fatkeq.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Popocatepetl ndodhet në sistemin malor - Cordillera. Këmbët e vullkanit janë të mbuluara dendur me një pyll halor me pemë të rralla dhe të vlefshme. Zona e mesme e vullkanit quhet me kusht "e vdekur", dhe pjesa e sipërme është e mbuluar me akull të përhershëm.

Popocatepetl është një vend i preferuar për turistët që preferojnë llojet ekstreme të rekreacionit.

Elbrus

Vullkani më i madh Elbrus ndodhet në Kaukaz, është pika më e lartë në Rusi dhe Evropë. Lartësia e tij është 5642 m. Mosha e këtij stratovolcano është më shumë se 1 milion vjet. Falë akullnajave, ngjyra e vullkanit në majë është e bardhë verbuese. Më poshtë janë livadhet alpine, dhe në pjesën më të ulët - pyjet halore.

Nëse është një vullkan aktiv apo i zhdukur, askush nuk mund të thotë me saktësi. Dikush thotë se ka vdekur shumë kohë më parë, dikush pretendon të kundërtën. Dhe dëshmia kryesore që vullkani sapo fle është se burimet termale të ngrohura nga vullkani kanë një temperaturë mjaft të lartë.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Nga zorrët e Elbrus rrjedhin ujëra minerale të qyteteve turistike si:

 • Pyatigorsk;
 • Zheleznovodsk;
 • Kislovodsk.

Orizaba

Orizaba (Sitlaltepetl) është një nga majat më të larta në Amerikën e Veriut, ndodhet në Meksikë. Lartësia e saj është 5636 m. Nuk ka pasur shpërthime që nga viti 1846. Sidoqoftë, vullkani nuk u shua plotësisht. Orizaba është një përfaqësues i stratovolkaneve.

Maja e vullkanit është e mbuluar me akullnaja që formojnë një kapak dëbore. Më poshtë janë pyjet dhe livadhet alpine: një shumëllojshmëri shkurresh dhe bimësh. Orizaba është një qendër e njohur turistike që tërheq miliona turistë çdo vit.

El Misty

Një tjetër stratovolkan është El Misti, i vendosur në Amerikën e Jugut në Peru. Lartësia e tij është 5822 m. Konsiderohet një vullkan aktiv, mund të vëzhgoni tymin që rrjedh nga krateret e tij. Por shumicën e kohës ai fle. Misty ka 3 kratere, më i madhi prej të cilëve është mbi 100 m në diametër.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Shpërthimi i fundit ishte në vitin 1985. Pavarësisht kësaj, disa gjeologë besojnë se një rrezik i madh kërcënon qytetet e afërta në të ardhmen e afërt. Megjithatë, kjo nuk e ndal fluksin e turistëve dhe kërkuesve të emocioneve. Ka shumë shtigje ecjeje në majë të këtij vullkani.

kilimanxharo

Vullkanet e botës, veçanërisht më të mëdhenjtë, janë të njohur për shumë dashamirës të fenomeneve natyrore. Ndoshta të gjithë kanë dëgjuar të paktën një herë për stratovolkanin e famshëm në Afrikë - Kilimanjaro. Lartësia e saj është 5895 m, gjatësia - 97 km, gjerësia - 64 km. Mosha e vullkanit është rreth 1 milion vjet.

Kilimanjaro konsiderohet një vullkan i zhdukur. Megjithatë, shkencëtarët thonë se në çdo moment vullkani mund të zgjohet. Studimet kanë treguar se llava është shumë afër kores së tokës: në një distancë prej rreth 400 m Shpërthimi i fundit është regjistruar rreth 200 vjet më parë.

Është interesante se kur ngjitet në një vullkan, një person do të kalojë të 7 zonat klimatike të Tokës.

Cotopaxi

Cotopaxi është vullkani më i lartë aktiv në botë, i vendosur në Ekuador. Lartësia e tij është 5897 m. Është gjithashtu një stratovolkan. Rreth vullkanit është një park kombëtar me të njëjtin emër. Shpërthimi i fundit ishte në gusht 2015.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Shpërthimi që ndodhi në 1768 shkaktoi dëme të mëdha në vendbanimet e afërta. Ai u shoqërua me një tërmet të fortë, si pasojë e të cilit u shkatërrua i gjithë qyteti i Latacunga.

Cotopaxi shpesh quhet "fytyra" e Ekuadorit. Turma turistësh, fotografësh dhe udhëtarësh vijnë këtu. Forma ideale e vullkanit në formën e një koni me një krater të lëmuar është arsyeja e vizitave të shpeshta në këtë vend.

San Pedro

Vullkani San Pedro, i vendosur në Kili, është një nga dhjetë më të mëdhenjtë. Lartësia e tij është 6145 m. I përket stratovolkaneve dhe është aktiv. Përbëhet nga shkëmbinj bazalt dhe andezit. Shpërthimi i fundit ndodhi rreth 60 vjet më parë. Ndodhet pranë një vullkani tjetër - San Pablo. Ata quhen vëllezër binjakë.

San Pedro tërheq shumë turistë çdo vit. Por duhet mbajtur mend se kur ngjiteni në majë, duhet të mbani një maskë që mbron nga gazrat toksikë. Vullkani nuk dremitë: vazhdimisht ka një emetim të gazrave jashtë.

mauna loa

Vullkanet e botës, veçanërisht më të mëdhenjtë, janë me interes të madh për shkencëtarët dhe gjeologët. Mauna Loa është një shembull i një vullkani të tillë. Është një vullkan aktiv mburojë që ndodhet në Hawaii. Dimensionet e tij janë të mahnitshme: nëse qëndroni në majë, është e pamundur të shihni kufijtë, pasi ato janë të fshehura pas horizontit. Lartësia - 4169 m Ka 3 kratere.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Mosha është rreth 1 milion vjet. Shpërthimi i fundit u vu re në 1984. Shpërthimet e këtij gjiganti dallohen nga përmasat dhe shkatërrueshmëria e tyre. Përrenjtë e zjarrtë të shpërthyer shkaktojnë dëme të mëdha materiale në rrethinë. Prandaj, aktiviteti i vullkanit monitorohet nga Observatori Vullkanik Havai.

Llullaillaco

Stratovolcano gjigante Llullaillaco ndodhet midis Kilit dhe Argjentinës. Lartësia e vullkanit arrin 6739 m. Ai konsiderohet aktiv. Aktiviteti i fundit u regjistrua në 1877.

Në vitin 1999, kur u ngjitën në majë, studiuesit zbuluan 3 mumie fëmijësh. Është sugjeruar se ato u flijuan nga fiset Inka më shumë se gjysmë shekulli më parë. Gjetja u transferua në muze, dhe statusi i vetë vullkanit u rrit dhe fitoi vlerë historike.

Vezuv

I vetmi vullkan aktiv në Evropë (pjesa kontinentale) është mali Vezuv, i vendosur në Italinë jugore.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Lartësia - 1281 m. Informacioni për 80 shpërthime u konfirmua, i fundit u regjistrua në 1944. Shpërthimet janë veçanërisht shkatërruese: shatërvani i llavës ngrihet më shumë se 800 m.

Vesuvius shkatërroi qytete të tilla të famshme si:

 • Pompei;
 • Herculaneum;
 • Stabia.

Pas vitit 1944, vullkani është relativisht i qetë, por tymi që rrjedh nga krateri mund të vërehet ende sot. Vezuvi është “karta telefonike” e Italisë. Pushuesit e konsiderojnë si detyrë të vizitojnë këtë vullkan dhe parkun kombëtar që ndodhet në shpatet e tij.

Fujiyama

Fujiyama është një stratovolkan aktiv në Japoni. Lartësia e tij arrin 3776 m. Ka formën e saktë të një koni me një krater të madh (500 m në diametër). Shpërthimi i fundit ishte në 1707. Vullkani nuk është aktiv sot. Ka formën e një koni të përsosur.

Fujiyama është atraksioni kryesor i Tokios dhe mali më i lartë në Japoni. Ajo solli frymëzim për shumë figura kulturore, falë të cilave lindën shumë vepra arti. Vendet piktoreske në shpatet e saj tërheqin turma turistësh çdo vit.

Etna

Etna është një tjetër stratovolkan i madh aktiv që ndodhet në bregun lindor të Siçilisë. Lartësia e saj është 3350 m. Është formuar në kufirin e pllakave tektonike afrikane dhe euroaziatike.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Përveç kraterit kryesor në krye, ka edhe ato anësore të vendosura në shpatet, nga të cilat ndodhin edhe shpërthime. Mosha e vullkanit është rreth 600 mijë vjet. Një vullkan u formua në vendin e detit, fjalë për fjalë "duke u ngritur" nga uji. Shpërthimi i fundit ndodhi në vitin 2017.

Përafërsisht një herë në shekull, aktiviteti i vullkanit shkatërron fshatrat përreth. Por pavarësisht rrezikut të madh që mbart ky vullkan, sicilianët nuk po nguten të largohen nga shtëpitë e tyre në shpatet e vullkanit. Kjo shpjegohet kryesisht nga prania e tokave shumë pjellore në rrëzë të malit.

Eyyafjallajokull

Stratovolkani Eyjafjallajökull ndodhet në Islandë. Lartësia e saj është 1666 m. Përbëhet nga shkëmbinj bazalt dhe andezit. Shpërthimi i fundit u vu re në vitin 2010. konsiderohet e vlefshme.

Pjesa e sipërme e vullkanit është e mbuluar me akullnaja me një sipërfaqe prej më shumë se 100 metra katrorë. km. Prandaj emri i vullkanit, që do të thotë "akullnajë". Sipas shkencëtarëve, më pak se 1% e popullsisë së botës është në gjendje të shqiptojë saktë emrin e këtij vullkani.

Ojos del Salado

Ky është një nga vullkanet më të larta në Tokë, i vendosur në kufirin midis Argjentinës dhe Kilit. Lartësia e tij është 6893 m Në rrëzë të malit shtrihet shkretëtira Atakama.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Në një nga shpatet është liqeni më i lartë në botë. Përfaqësuesi i vullkaneve komplekse: baza e tiroides në fund kalon në një kon në krye. Vullkani konsiderohet i zhdukur, por emetimet e gazrave dhe squfurit ende vërehen. Shpërthimi i fundit supozohet se ishte rreth 700 vjet më parë.

Vlen të përmendet se në vitin 2007 një nga atletët kilianë u ngjit në shenjën prej 6688 m në një makinë. Ky u njoh si një rekord botëror.

kaldera e gurit të verdhë

Yellowstone Caldera është një supervullkan. Me qendër në SHBA, Wyoming. Ndryshe nga vullkanet klasike, është një kaldera - një depresion i madh që u ngrit për shkak të shpërthimeve të mëparshme.

Shpërthimet janë gjithashtu të ndryshme në vullkane të tilla: supervullkani ndodhet mbi pikën e zjarrtë të magmës së lëngshme, e cila shkrin të gjithë shkëmbinjtë përreth. Presioni rritet, ndodh një shpërthim. Kaldera e Yellowstone kishte 3 shpërthime gjigante, e fundit prej të cilave ishte rreth 600 mijë vjet më parë.

Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë
Yellowstone Caldera është supervullkani nëntokësor më i madh në botë, i cili mund të shkatërrojë Shtetet e Bashkuara në rast të një shpërthimi.

Sot, një kalderë e madhe është e mbushur me rrezikun e një shpërthimi ose shpërthimi tjetër. Probabiliteti është shumë i vogël, por ende atje. Kjo mund të kërcënojë një dëm të madh për Shtetet e Bashkuara. Prandaj, janë krijuar projekte të veçanta për të parandaluar situata të tilla.

Masivi Tamu

Masivi Tamu është një vullkan mburojë nënujor në Oqeanin Paqësor. Masivi i zhdukur Tamu është një nga më të mëdhenjtë në Tokë dhe në të gjithë sistemin diellor. Lartësia e saj është rreth 4 km, dhe dimensionet e saj janë 600 me 450 km. Dimensione të tilla të mëdha kanë krijuar një numër supozimesh se Masivi Tamu nuk është një vullkan, por një sistem vullkanik.

Sidoqoftë, hipoteza nuk u konfirmua: e gjithë rrjedha e lavës shpërtheu nga një krater. Shpërthimi i fundit ishte rreth 145 milionë vjet më parë. Aktiviteti i vullkanit nuk zgjati shumë: menjëherë pas formimit të tij, ai u shua.

Klyuchevskaya Sopka

Klyuchevskaya Sopka është një nga vullkanet më të mëdha në Kamchatka. Është një stratovolkan aktiv. Lartësia e saj është 4750 m. Është formuar rreth 7 mijë vjet më parë. I përket grupit të vullkaneve Klyuchevskaya. Ka 1 krater kryesor me diametër më shumë se 600 m dhe 80 të vegjël shtesë.

Frekuenca e shpërthimeve është 1 herë në 3-5 vjet. Lava e shpërthyer ka një indeks të lartë viskoziteti, kështu që shpërthimet nuk janë veçanërisht shkatërruese. Forma fillimisht konike fiton një strukturë me shtresa, falë shpërthimeve të reja: llava viskoze ngurtësohet me një shtresë të re.

Deri në vitin 1932, shpërthimet vinin nga krateri i sipërm qendror, më pas u bashkuan edhe ato anësore, të vendosura në shpatet e malit. Shpërthimi i fundit u regjistrua në vitin 2016, i cili zgjati disa muaj.

Klyuchevskaya Sopka është vullkani më aktiv dhe më i lartë në Euroazi.

Kamerun

Kameruni është një stratovolkan aktiv në Afrikën Perëndimore. Ndodhet në Republikën e Kamerunit me të njëjtin emër në Gjirin e Guinesë. Lartësia e saj është 4040 m. Shpërthimi i fundit ka qenë në vitin 2000. Forma e vullkanit është në formë kube, në shpatet ka kratere dhe kone shtesë. Ai përbëhet nga shkëmbinj bazalt dhe trakibazaltikë. Është pika më e lartë në shtetin e Kamerunit.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Aktiviteti vullkanik shkakton shkatërrim të madh. Kjo i detyron popujt që banojnë rrëzë malit të largohen nga shtëpitë e tyre. Me kalimin e shekujve, shumë popuj kanë ndryshuar këtu.

Kerinci

Kerinci është një vullkan i madh në Indonezi. E vendosur në ishullin e Sumatrës. Lartësia e saj është 3805 m Përbëhet nga shkëmbinj andezit. Ka një krater me një diametër prej më shumë se 600 m, në të cilin u ngrit një liqen i përkohshëm. Shpërthimi i fundit u vu re në vitin 2013. Shpërthimet freatike ndodhin pothuajse çdo vit: dalin fragmente të forta shkëmbi.

Në rrëzë të malit shtrihet Parku Kombëtar Kerinci-Seblat, i cili është zonë e mbrojtur. Ajo është shtëpia e shumë llojeve të shpendëve dhe kafshëve që janë në rrezik të zhdukjes.

Erebus

Erebus është një nga vullkanet më të mëdha të vendosura në Antarktidë. Lartësia e tij është 3794 m. Është vullkani aktiv më jugor. Një liqen i pazakontë dhe i veçantë i lavës ndodhet në territorin e Erebus.
Vullkanet aktive më të mëdha dhe më të rrezikshme në botë. Emrat ku janë

Vullkani i përket stratovolkaneve. Shpërthimet e saj shoqërohen me një shpërthim dhe llava ka një viskozitet të lartë, i cili e pengon atë të përhapet dhe ngrin në shpatet. Shpërthimi i fundit i madh ndodhi në vitin 2011.

Kilauea

Është një vullkan aktiv mburojë në ishullin Hawaii. Lartësia e saj është 1247 m. Ka shumë kratere aktive anësore. Është vullkani më i ri. Vullkani ka shpërthyer vazhdimisht që nga viti 1983 me shkallë të ndryshme intensiteti. Pjesa kryesore e vullkanit është pjesë e Parkut Kombëtar Hawaii-Volkeynos.

Për të parandaluar shpërthimet dhe shpërthimet, vullkani monitorohet vazhdimisht nga Observatori Vullkanik Havai.

Vullkanet e botës luajnë një rol të madh për planetin dhe njerëzimin në tërësi. Më i madhi prej tyre përcaktojnë terrenin dhe ndryshojnë klimën. Dhe nëse nuk marrim parasysh rrezikun që kërcënon gjatë shpërthimeve të tyre, vullkanet mund t'i atribuohen fenomeneve natyrore më madhështore dhe më të fuqishme.

Dizajni i artikullit: Vladimiri i Madh

Video për vullkanet

Dokumentari i vullkanit:

Çfarë janë vullkanet? Rrjedhat e nxehta të llavës së shkrirë që dalin nga zorrët e Tokës, dhe në të njëjtën kohë retë hiri, avulli i nxehtë. Spektakli, natyrisht, të lë pa frymë, por nga vjen? Cilat janë vullkanet më të mëdha në planetin tonë? Ku jane ata?

Origjina dhe varietetet e vullkaneve

Nën një shtresë të trashë të kores së tokës është magma - një substancë e shkrirë me temperaturë të madhe dhe nën presion të madh. Magma përmban minerale, ujë të avulluar dhe gazra. Kur presioni rritet shumë, gazrat e shtyjnë magmën lart përmes pikave të dobëta në koren e tokës. Shtresa sipërfaqësore e Tokës ngrihet në formën e një mali dhe përfundimisht shpërthen magma.

vullkane të mëdha

Magma që shpërthen quhet lavë, dhe një kodër malore me një vrimë quhet vullkan. Shpërthimi shoqërohet me emetim të hirit dhe avullit. Lava lëviz me shpejtësi mbi 40 km/h, me një temperaturë prej rreth 1000 gradë Celsius. Në varësi të natyrës së shpërthimit dhe fenomeneve shoqëruese, vullkanet ndahen në lloje të shumta. Për shembull, Havai, Plinian, Peleian dhe të tjerët.

Ndërsa rrjedh jashtë, llava ngurtësohet dhe grumbullohet në shtresa, duke krijuar formën e një vullkani. Pra, ka vullkane të formës së konit, të butë, me kupolë, të shtresuar ose të shtresuar, si dhe forma komplekse. Përveç kësaj, ato ndahen në aktive, të fjetura dhe të zhdukura, në varësi të shkallës së aktivitetit të shpërthimeve.

Vullkanet e mëdha të botës

Në të gjithë botën ka rreth 540 vullkane aktive, numri i atyre të zhdukur është edhe më i madh. Të gjithë ata janë të vendosur kryesisht në zonat e palosshme të Paqësorit, Afrikës Lindore, Mesdheut. Aktiviteti më i madh manifestohet në rajonet e Amerikës Jugore dhe Qendrore, Kamçatka, Japoneze, Ishujt Aleutian dhe Islandë.

vullkanet kryesore në botë

Vetëm në brezin e Paqësorit ka 330 vullkane aktive. Vullkanet e mëdha ndodhen në Ande, në ishujt aziatikë. Në Afrikë, më i larti është Kilimanjaro, i vendosur në Tanzani. Ky është një vullkan potencialisht aktiv që mund të zgjohet në çdo moment. Lartësia e saj është 5895 metra.

Dy nga gjigantët vullkanikë të botës ndodhen në territorin e Kilit dhe Argjentinës. Ato konsiderohen më të lartat në Tokë. Ojos del Salado është i fjetur, pasi ka shpërthyer në vitin 700 pas Krishtit, megjithëse herë pas here lëshon avuj uji dhe squfur. Argjentinasi Llullaillaco konsiderohet aktiv, hera e fundit që shpërtheu vetëm në 1877.

Vullkanet më të mëdha botërore janë paraqitur në tabelë.

Emri Vendndodhja Lartësia, m Viti i shpërthimit
Ojos del Salado Ande, Kili 6887 700
Llullaillaco Ande, Argjentinë 6739 1877
San Pedro Ande, Kili 6145 1960
Cotopaxi Ande, Ekuador 5897 2015
kilimanxharo Tanzani, Afrikë 5895 i panjohur
i mjegullt Ande, Peru 5822 1985
Orizaba Cordillera, Meksikë 5675 1846
Elbrus Malet e Kaukazit, Rusi 5642 pesëdhjetë
popocatepetl Cordillera, Meksikë 5426 2015
Sangay Ande, Ekuador 5230 2012

Unaza e Zjarrit e Paqësorit

Ujërat e Oqeanit Paqësor fshehin tre pllaka litosferike. Skajet e tyre të jashtme shkojnë nën pllakat litosferike të kontinenteve. Përgjatë gjithë perimetrit të këtyre nyjeve është Unaza e Zjarrit e Paqësorit - vullkane të vogla dhe të mëdha, shumica e të cilave janë aktive.

Unaza e zjarrit fillon nga Antarktida, kalon nëpër Zelandën e Re, Ishujt Filipine, Japoninë, Kuriles, Kamchatka, shtrihet përgjatë gjithë bregdetit të Paqësorit të Amerikës së Veriut dhe Jugut. Në disa vende, unaza është thyer, si në afërsi të ishullit Vancouver dhe Kalifornisë.

vullkanet e mëdha të brezit të Paqësorit

Vullkanet e mëdha të brezit të Paqësorit janë të vendosura në Ande (Orizabo, San Pedro, Misti, Cotopaxi), Sumatra (Kerinchi), Ishulli Ross (Erebus), Java (Semeru). Një nga më të famshmit - Fujiyama - ndodhet në ishullin Honshu. Vullkani Krakatoa ndodhet në ngushticën Sunda.

Arkipelagu i Ishujve Havai është me origjinë vullkanike. Vullkani më i madh është Mauna Loa me një lartësi absolute prej 4169 metrash. Për nga lartësia relative, mali anashkalon Everestin dhe konsiderohet si maja më e lartë në botë, kjo vlerë është 10168 metra.

brezi mesdhetar

Rajonet malore të Afrikës Veriperëndimore, Evropës Jugore, Mesdheut, Kaukazit, Azisë së Vogël, Indokinës, Tibetit, Indonezisë dhe Himalajeve përbëjnë brezin e palosur mesdhetar. Këtu zhvillohen procese gjeologjike aktive, një nga manifestimet e të cilave është vullkanizmi.

Vullkanet më të mëdha të brezit të Mesdheut janë Vesuvius, Santorin (Deti Egje) dhe Etna në Itali, Elbrus dhe Kazbek në Kaukaz, Ararat në Turqi. Vezuvi italian përbëhet nga tre maja. Nga shpërthimi i tij i fuqishëm në shekullin e parë të erës sonë, pësuan qytetet Herculaneum, Pompeii, Stabia, Oplontia. Në kujtim të kësaj ngjarje, Karl Bryullov pikturoi pikturën e famshme "Dita e fundit e Pompeit".

vullkanet e mëdha të brezit mesdhetar

Stratovolcano Ararat është pika më e lartë në Turqi dhe në malësitë armene. Shpërthimi i tij i fundit ndodhi në 1840. Ai u shoqërua me një tërmet që shkatërroi plotësisht fshatin dhe manastirin fqinj. Ararat, si Kazbeku Kaukazian, përbëhet nga dy maja, të cilat ndahen nga një shalë.

Vullkanet e mëdha të Rusisë (lista)

Në territorin e Federatës Ruse, vullkanet ndodhen në Kuriles, Kamchatka, Kaukaz dhe Transbaikalia. Ato përbëjnë rreth 8.5% të të gjithë vullkaneve në botë. Shumë prej tyre konsiderohen të zhdukur, megjithëse shpërthimet e papritura të "Pa emër" në 1956 dhe Akademisë së Shkencave në 1997 vërtetuan relativitetin e këtij termi.

Lista e vullkaneve kryesore në Rusi

Vullkanet më të mëdha ndodhen në Kamchatka dhe Ishujt Kuril. Më e larta në të gjithë Euroazinë (ndër ato ekzistuese) është Klyuchevskaya Sopka (4835 metra). Shpërthimi i fundit i tij u regjistrua në vitin 2013. Ka vullkane shumë të vogla në Territoret Primorsky dhe Khabarovsk. Për shembull, lartësia e Baranovsky është 160 metra. Berg (2005), Ebeko (2010), Chikurachki (2008), Kizimen (2013) dhe të tjerë kanë treguar aktivitetin e tyre gjatë dekadës së fundit.

Vullkanet më të mëdha në Rusi janë paraqitur në tabelë.

Emri Vendndodhja Lartësia, m Viti i shpërthimit
Elbrus Kaukazi 5642 pesëdhjetë
Kazbek Kaukazi 5033 650 para Krishtit e.
Klyuchevskaya Sopka Krai Kamçatka 4835 2013
Guri Krai Kamçatka 4585 i panjohur
Ushkovsky Krai Kamçatka 3943 1890
Tolbachik Krai Kamçatka 3682 2012
Ichinskaya Sopka Krai Kamçatka 3621 1740
Kronotskaya Sopka Krai Kamçatka 3528 1923
Shiveluch Krai Kamçatka 3307 2014
Zhupanovskaya Sopka Krai Kamçatka 2923 2014

konkluzioni

Vullkanet janë pasojat e proceseve aktive që ndodhin brenda planetit tonë. Ato formohen në pika të nxehta të kores së tokës, ku korja nuk mund të përballojë sulmin e presionit dhe temperaturave të larta. Pasojat e një shpërthimi vullkanik mund të jenë mjaft serioze, pasi ato shoqërohen nga emetimet e hirit, gazrave dhe squfurit në atmosferë.

Fenomenet shoqëruese të shpërthimit janë shpesh tërmetet dhe defektet. Llava që rrjedh ka një temperaturë kaq të lartë sa që prek menjëherë organizmat biologjikë.

Megjithatë, përveç veprimit shkatërrues, vullkanet kanë edhe efektin e kundërt. Lava që nuk ka dalë në sipërfaqe mund të ngrejë shkëmbinj sedimentarë për të formuar male. Dhe pasoja e shpërthimit të një vullkani nënujor në Islandë ishte ishulli Surtsey.


0 replies on “Lista e vullkaneve të mëdha”

Sie lassen den Fehler zu. Ich kann die Position verteidigen. Schreiben Sie mir in PM, wir werden umgehen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *