Si të mblidhni shpejt buckthorn - pajisje

https://i1.wp.com/mtdata.ru/u24/photo729D/20045960508-0/original.jpg
https://i1.wp.com/mtdata.ru/u24/photo729D/20045960508-0/original.jpg

A e doni gjembin e detit? Kjo kokrra të kuqe e shëndetshme, e shijshme dhe aromatik piqet deri në fund të gushtit - fillimi i shtatorit. Ne bëjmë reçel të shijshëm "të papjekur" nga gjemba e detit, dhe vitin e kaluar më mësuam se si të bëja pelte nga buka e detit - e butë, pa gropë. Recetën do ta ndaj me ju më vonë.

Por, para se të përgatisni pelte, reçel ose komposto, duhet të mblidhni buckë deti. Dhe këtu fillon, siç thotë djali im, "Cirku me kuaj". Sepse mbledhja e gjembave të detit pa humbje është një epope e tërë. Shkurre është me gjemba, manaferrat janë të buta, kërcelli janë kokëfortë. Lëngu spërkat nga të gjitha anët, manaferrat thërrmohen ... Dhe disa, për ta bërë detyrën më të lehtë, përgjithësisht merren me barbarizëm - thyejnë degë dhe ulen, këpusin të korrat ... Zymtësi.

Si të mblidhni shpejt dhe pa dhimbje buckën e detit? Mbledhësit e manave të bëra në shtëpi

Në përgjithësi, njerëzit tanë janë të zgjuar dhe të guximshëm - për të lehtësuar mbledhjen e manave të gjembave të detit, në shekullin e kaluar u shpikën "vegla" të veçanta - pajisje të thjeshta që mund të bëhen vetë, nga mjete të improvizuara.

Meqë ra fjala, unë personalisht përdora një nga këto kur isha ende nxënëse, kur në vjeshtë na çoi e gjithë klasa "në buckë deti" në kopshtet e fermave kolektive. sugjeroi babai. Është marrë një kapëse e madhe letre, njëra skaj është e përkulur në një kënd të drejtë. Rezulton një "mini-kruajtës". Për lehtësi, babi bëri një "dorezë" nga pjesa tjetër e kapëses së letrës, duke mbështjellë një tel të ngurtë me shirit elektrik. Mjeti rriti seriozisht produktivitetin e punës, megjithatë, teli ishte i trashë dhe nuk ishte gjithmonë e mundur të "shqyen" manaferrat nga trungu herën e parë.

Cilat opsione të tjera ekzistojnë?

Unë bëra "mini-hulumtimin" tim, unë paraqes mjetet më të njohura të bëra në shtëpi për gjykimin tuaj:

1. Mjeti më i zakonshëm dhe më popullor për mbledhjen e gjembave të detit është mjeti i quajtur “Kobra”. Ai mori emrin e tij për shkak të ngjashmërisë me kokën e këtij gjarpri kur fryn "kapuçin". Teli i hollë i ngurtë prej çeliku është i përkulur në atë mënyrë që të merret një formë që i ngjan flakës së qiririt. Lak i montuar është ngjitur në dorezë - dhe voila! Një mjet i mrekullueshëm i manovrueshëm që mund të depërtojë edhe në vende të vështira për t'u arritur është në dispozicionin tuaj.

https://i1.wp.com/garden-zoo.ru/userfiles/5%20%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D1%84%D1%85%D0%B0%D0%BA% D0%BE%D0%B2%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%20%D1%83% D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%8F5.jpg
https://i1.wp.com/garden-zoo.ru/userfiles/5%20%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D1%84%D1%85%D0%B0%D0%BA% D0%BE%D0%B2%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%20%D1%83% D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%8F5.jpg

2. Një pajisje tjetër interesante është "piskatore" ose "piskatore", në vende të ndryshme quhet ndryshe. Darët janë bërë nga një copë teli i zakonshëm, i përkulur në mënyrë të tillë që të ketë një unazë në bazë (në mënyrë që të njëjtat darë të mund të burojnë). Midis tyre shtrihet një fije e hollë najloni ose një vijë peshkimi.

https://i1.wp.com/www.arsvest.ru/images/upl-2012/article_1348648367_18871.jpg
https://i1.wp.com/www.arsvest.ru/images/upl-2012/article_1348648367_18871.jpg

3. Ngjashëm në parim me "darë", ekziston edhe një "llastiqe". Por këtu edhe fjalët janë të tepërta - shikoni foton, gjithçka është e qartë pa fjalë.

https://i1.wp.com/ferma.expert/wp-content/uploads/2019/02/5-368.jpg
https://i1.wp.com/ferma.expert/wp-content/uploads/2019/02/5-368.jpg

4. Një tjetër vegël e lehtë për t'u përdorur e quajtur "Scraper" shkon në mesin e njerëzve. Emri flet vetë - "sonda" speciale heqin manaferrat nga trungu i degëve. "Kruajtja" duket si piskatore, vetëm filli midis pjesëve nuk është i shtrirë. Shkopinjtë janë të përkulur pingul me bazën, ato gjithashtu "gërvishten".

https://i1.wp.com/klumba.guru/wp-content/uploads/post_5bf4240b93511.jpg
https://i1.wp.com/klumba.guru/wp-content/uploads/post_5bf4240b93511.jpg

Një tjetër "hap i jetës" për ata që së shpejti do të kenë nevojë të mbledhin gjemba deti: hapni ombrellën e kallamit dhe varni nga dega e poshtme. Në dispozicionin tuaj është një "kupolë" e përshtatshme, falë së cilës do të jetë e mundur të refuzoni kova, kanaçe, tigane, gota. Thjesht hidhni të korrat tuaja në ombrellë dhe më pas kërkoni dikë t'ju ndihmojë të transferoni me kujdes manaferrat për transport.

https://i1.wp.com/sam-village.ru/wp-content/uploads/2018/07/kogda-sobirat-urozhay-oblepihi-15.jpg
https://i1.wp.com/sam-village.ru/wp-content/uploads/2018/07/kogda-sobirat-urozhay-oblepihi-15.jpg

Këtë këshillë e gjeta edhe në internet.

Ju uroj fat të mirë !

Meqe ra fjala! Është shumë i përshtatshëm për të kombinuar korrjen dhe krasitjen e gjembave të detit.

Video: si të bëni një kruese për mbledhjen e shpejtë të gjembave të detit

Natyrisht, koha e grumbullimit të gjembave të detit në korsinë e mesme (rajoni i Moskës), në Urale dhe Siberi do të ndryshojë. Sidoqoftë, mesatarisht, fillimi i pjekjes së manave bëhet në fund të gushtit - fillimi i shtatorit, ndërsa të korrat mund të varen me sukses në degë deri në fund të vjeshtës dhe madje edhe në dimër (nëntor-dhjetor), nëse zogjtë nuk e godasin atë. .

 • shirit maskues ose shirit izolues;

Video: korrja dhe krasitja e gjembave të detit në vjeshtë

 • Gërshërë ose piskatore me buzë të lakuar. Merrni mjetin dhe thjesht prisni manaferrat në një tarp të parapërhapur ose polietileni.

 • degë e shëndoshë (12-15 centimetra);

Kur të korrni gjembin e detit

 • Nga teli duhet të bëni, si të thuash, një lak, i cili nga jashtë është shumë i ngjashëm me një qiri të ndezur, fitilin e tij.

Këshilla! Merrni degët e prera të gjembave të detit me manaferrat në shtëpi dhe vendosini në frigorifer. Kur frutat janë mjaft të ftohtë, mund t'i ndani lehtësisht nga degët. Në përgjithësi, ky mashtrim imiton metodën e korrjes pas ngricës.

Video: doreza për mbledhjen e gjembave të detit

Pajisje të veçanta grumbullimi

 • Shishe qelqi.

Si të pastroni gjembin e mbledhur të detit nga gjethet

Ju gjithashtu mund të bëni një dorezë, ose më saktë, të bëni kthetra speciale (nga një linjë shumë e fortë peshkimi) për mbledhjen e manave të gjembave të detit. Me një pajisje të tillë, jo vetëm që është shumë e shpejtë dhe e përshtatshme për të mbledhur fruta (ju duhet vetëm të prisni manaferrat me një vijë peshkimi të shtrirë nga kërcelli), por edhe gishtat tuaj do të mbrohen plotësisht nga hala me gjemba.

Meqe ra fjala! Në fillim të pjekjes, manaferrat e detit përmbajnë përmbajtjen më të lartë të vitaminës C dhe elementëve të tjerë të dobishëm, kështu që në këtë moment rekomandohet përdorimi i freskët.

Ose mund të merrni një qëruese perimesh, të hiqni thikën prej saj dhe të tërhiqni një vijë të hollë peshkimi (fije). Vetëm ju duhet të punoni me kujdes në mënyrë që të mos hiqni të gjithë sythat e ardhshëm të frutave.

Meqe ra fjala! Duhet të kihet parasysh se gjemba e detit me të vërtetë nuk i pëlqen dëmtimi i lëvores. Sidoqoftë, një kruese e tillë rrëshqet përgjatë degës vetëm duke prekur lehtë lëvoren, dhe për ta hequr atë, duhet të përpiqeni shumë, shumë.

Video: kur dhe si të mbledhim gjemba të detit

 • Një urdhër i përshtatshëm për mbledhjen e manave është nga lart poshtë, domethënë nga baza e degës, duhet të kaloni në majë të saj.

Një tjetër gjë është nëse keni ndërmend të bëni vaj ose lëng nga gjemba e detit. Në këtë rast, duhet të prisni disa javë derisa manaferrat të bëhen portokalli të ndezur dhe të mbushen plotësisht me lëng, por në të njëjtën kohë ato bëhen shumë të buta, që do të thotë se mbledhja e tyre do të bëhet më e vështirë. Koha optimale është gjysma e dytë e shtatorit-tetorit.

 • Për të mos humbur një pajisje shtëpiake, nëse dëshironi, mund të lidhni një fije në mënyrë që të vendosni kruesen në dorë.
 • Përdorimi i pajisjeve speciale për grumbullimin e shpejtë (përfshirë degët e prera me manaferrat).

Sigurisht, ju mund të blini gjemba deti, sepse është mjaft e vështirë ta mbledhësh atë (ka hala në degë, dhe vetë manaferrat janë të vogla). Për më tepër, kjo kaçubë me kokrra të kuqe shumë shpesh rritet përgjatë rrugëve, kështu që është e vështirë të jesh i sigurt për cilësinë (pastërtinë mjedisore) të një produkti të tillë. Është shumë më mirë ose të rritni vetë bukën tuaj të detit, ose të gjeni një kaçubë portokalli në thellësitë e pyllit.

Shënim! Në një nga artikujt e mëposhtëm, ne patjetër do t'ju tregojmë se si ta ruani siç duhet buckën e detit, çfarë mund të gatuani prej tij. Ndërkohë, mund të shikoni videon e radhës.

Shumë e ngjashme në thelb me pajisjen e mëparshme është përdorimi i një llastiqe, mbi të cilën shtrihet një varg litari peshkimi, vështirësitë në realizimin e të cilave (ndryshe nga pajisja e parë) vështirë se mund të lindin.

Këshilla për koleksionin

Koment nga krijuesi! “Kam përdorur doreza mekanike: polietileni të veshur me poliuretani. Vura një dorezë dhe zhyta gishtat në dyllin e shkrirë. Kapakët e dyllit që rezultuan u shndërruan në bronz duke përdorur teknikën e derdhjes së investimit, më pas u bashkuan bulonat që mbërthenin vijën e peshkimit (një vijë e zakonshme peshkimi me trashësi 0,5 mm). Duke vënë përsëri një dorezë, ngjita kapakët e përfunduar në vend. Para derdhjes, kapakët e dyllit duhet të zgjerohen me 2% për të kompensuar tkurrjen e derdhjes.

 • Tani duhet të rreshtoni skajet e krueses me pincë.

Scraper

Video: si të ndani shpejt manaferrat e gjembave të detit nga gjethet

 • Shtrydhja e lëngut të gjembave të detit direkt nga degët. Zëvendësoni një enë të pastër dhe, duke e shtrënguar fort, kaloni dorën me një dorezë të pastër gome nga baza deri në fund të degës, ku do të kullojë i gjithë lëngu nga manaferrat e grimcuar. Natyrisht, lëngu që rezulton do të duhet të filtrohet përpara se të pihet.

Procesi i krijimit është si më poshtë:

Si dhe si të mbledhim gjemba të detit: metoda dhe pajisje për mbledhjen e manave

Shumë kopshtarë janë të interesuar se si mund të shpejtoni procesin e mbledhjes së manave të detit, çfarë mund të përdorni, çfarë mjetesh.

Video: si të mblidhni gjemba të detit me një kruese

Për të bërë një kruajtëse të dobishme të gjembave të detit, do t'ju duhet:

Dhe nëse hutoheni shumë, mund të bëni dorashka për korrjen e gjembave të detit, të cilat u prezantuan në revistën Young Technician në 1984.

Nëse jeni të pangopur për produkte natyrale dhe fjala "kimi" ju bën të dridheni, është koha të filloni të zgjidhni një kokrra të kuqe të shëndetshme si gjemba e detit. Tani e dini se cilat metoda dhe pajisje ekzistojnë për këtë. Përpara për buckthorn e detit!

 • Prerja e degëve të manave me sekator. Disa besojnë se kjo e dëmton pemën. Në të vërtetë, jo të gjitha degët mund të priten. Degët "të verbëra" me manaferrat i nënshtrohen krasitjes, të cilat këtë vit nuk dhanë ndonjë rritje (ato nuk kanë gjethe në fund), domethënë vitin e ardhshëm të gjithë thjesht do të thahen. 
 • tel i hollë çeliku (elastik);
 • Manual. Më kërkon kohë (vuajtje e vërtetë) dhe plotësisht joefektive kur kokrra të kuqe është plotësisht e pjekur (ajo do të shpërthejë me një zhurmë, veçanërisht kur të korrat janë plotësisht të pjekura ose të pjekura).

Në kontakt me

Shokët e klasës

Bota ime

pinterest

Meqe ra fjala! Shtë më e përshtatshme të zgjidhni manaferrat nga varietetet e reja (Chuyskaya, Velikan), të cilat kanë një kërcell të gjatë dhe një lot të thatë (një kërcell i shkurtër me një lot të lagësht, siç është Novosti Altai nuk është opsioni juaj). Prandaj, kur zgjidhni një fidan për mbjellje në kopshtin tuaj, mos harroni për një nuancë kaq të rëndësishme.

 • 0.5 metra tel çeliku. Për shembull, me një gërshetë alumini, megjithëse kjo nuk është e rëndësishme, gjëja kryesore është që të jetë elastike dhe jo e hollë (të ngjeshet lehtësisht).

Pra, nëse qëllimi juaj është të bëni komposto ose reçel (reçel ose marmelatë) nga gjemba e detit, ose dëshironi ta përdorni të freskët, atëherë duhet të filloni të korrni kur manaferrat nuk janë ende portokalli mjaft të ndezura, por më tepër portokalli e zbehtë (ngjyra është më afër të verdhës së ndezur). Në këtë rast, ato janë shumë të dendura, lëkura e tyre është e fortë, nuk ka ende shumë lëng në to, që do të thotë se do të jetë e përshtatshme t'i hiqni dhe nuk do t'i dëmtoni frutat. Koha optimale është gjysma e dytë e gushtit - fillimi i shtatorit.

Ju do të jeni në gjendje të përkëdhelni veten dhe të dashurit tuaj me manaferrat më të dobishme natyrale të gjembave të detit vetëm nëse përdorni një sërë metodash dhe pajisjesh për të mbledhur manaferrat.

Kobra

Teknika për mbledhjen e frutave të gjembave të detit tregohet në diagram:

Dhe është shumë e lehtë për të që të mbledhë manaferrat: mbaj një degë me njërën dorë, përdor një mjet për të prerë frutat në një enë me tjetrën.

 • Vendosni një gozhdë në pjesën e sipërme, në të cilën më pas lidhni lakin (shtypni me pincë dhe mbështilleni me shirit elektrik).

Doreza 

 • Një dorezë është bërë nga një degë, ajo duhet të kthehet dhe të rregullohet në madhësi.

Për të mbledhur shpejt buckën e detit, prej kohësh janë shpikur dhe përdorur me sukses disa pajisje speciale, prodhimi dhe përdorimi i të cilave do të diskutohet më tej:

Me ndihmën e një pajisjeje kaq jo modeste, mund të mblidhni shumë shpejt manaferrat e gjembave të detit, duke i prerë ato nga kërcelli me një lëvizje të lehtë.

Mënyrat dhe metodat

Epo, atëherë le të flasim se si të përcaktojmë kohën e pjekjes dhe vjeljes së gjembave të detit, metodat dhe pajisjet për mbledhjen më të shpejtë dhe më efikase të manave.

Video: bëjeni vetë pajisje "Cobra" për mbledhjen e gjembave të detit

 • karafil i vogël dhe çekiç;
 • Sa i përket kontejnerëve për mbledhjen e gjembave të detit, është shumë i përshtatshëm të instaloni ombrellën më të zakonshme nën një pemë. Dhe është gjithashtu mirë që gjithashtu të vendosni polietileni ose një lloj pëlhure në tokë. 
 • Së pari ju duhet të bëni një pranverë. Për ta bërë këtë, mbështillni qafën e shishes për të bërë një kaçurrelë (d.m.th., 1 kthesë).

Mbledhja e manave të gjembave të detit do të jetë shumë më e lehtë dhe më e përshtatshme nëse i përmbaheni rregullave dhe rekomandimeve të mëposhtme:

Ka disa mënyra për të korrur gjemba të detit:

Për prodhimin e "Cobra" do t'ju nevojiten mjetet e mëposhtme të improvizuara:

Video: si të përgatisni vajin e gjembave të detit

 • Pastaj përkuleni në një kënd prej 90 gradë.

Një nga pajisjet popullore më të njohura për mbledhjen e shpejtë të gjembave të detit është "Cobra", e cila mori emrin e saj për shkak të ngjashmërisë së saj me një gjarpër, nëse e shikoni mjetin nga ana.

Ju mund ta bëni vetë kruesen si më poshtë:

Nuk është e vështirë të punosh me një pajisje të tillë: ju shtypni një degë dhe qëroni manaferrat e gjembave të detit prej saj në një pjatë të varur (ose të varur) në qafë, duke lëvizur nga lart poshtë, nga fillimi në bazën e secilës degë ( është më mirë ta bëni ngadalë në mënyrë që të mos zgjidhni degë të vogla me gjethe).

Nëse keni korrur një nga pajisjet speciale për korrje të shpejtë jo me shumë kujdes (A është e mundur ndryshe? - një pyetje retorike), atëherë në çdo rast do t'ju duhet të pastroni manaferrat nga gjethet dhe degëzat që kanë rënë në enë. Nuk është e vështirë ta zgjidhësh atë, por kërkon kohë. Nëse ka shumë manaferra, atëherë mund të përdorni metodën e mëposhtme mjaft të thjeshtë të treguar në foto (gjethet dhe degëzat do të ngjiten në tabelë, dhe manaferrat do të rrokullisen poshtë) dhe në videon që vijon:

Koha e vjeljes së gjembave të detit varet jo vetëm nga kultivari (i hershëm, i mesëm ose i vonë), por edhe nga zona klimatike, si dhe nga ajo që do të bëni me manaferrat, në çfarë forme të përdorni dhe ruani.

Llastiqe me një varg linja peshkimi

Shënim! Besohet se gjemba e detit është më e mirë dhe më e lehtë për t'u korrur pas ngricës së parë. Ju thjesht mund të tundni shkurret dhe të gjitha manaferrat do të bien në një pëlhurë gomuar të përgatitur (ashtu si një pemë manit). Por, siç tregon praktika, ngricat e para të lehta të vjeshtës nuk do ta bëjnë më të lehtë mbledhjen tuaj, manaferrat do të qëndrojnë akoma fort në degë. Prandaj, duhet të prisni për ngrica vërtet të vështira. Përveç kësaj, në dimër bëhet shumë i ëmbël, sepse i gjithë acidi ngrin, duke lënë vetëm fruktozë. Thjesht anoni shkurret, prekni me një shkop - dhe e gjithë kokrra e kuqe është poshtë, dhe pa mbeturina (gjethe dhe degë).

 • Për të mos u lënduar dhe për të mos shkaktuar alergji, sigurohuni që të punoni me doreza të trasha, dhe për të mos u ndotur (njollat ​​e gjembave të detit janë shumë të vështira për t'u hequr), vishni rroba të vjetra të panevojshme ose një përparëse.

Si ta ruani gjembin e detit për dimër

përmbajtja

 • 1 Kur të korrni gjembin e detit
 • Si dhe si të mbledhim gjemba të detit: metoda dhe pajisje për mbledhjen e manave
  • 2.1 Këshilla për mbledhjen
  • 2.2 Mënyrat dhe metodat
  • 2.3 Pajisjet speciale të grumbullimit
 • 3 Si të pastroni gjembin e mbledhur të detit nga gjethet
 • 4 Si të ruani gjembin e detit për dimër

Vjelja e gjembave të detit fillon menjëherë pas pjekjes së të korrave. Kjo duhet të bëhet shumë shpejt, pasi frutat bëhen më të butë dhe mbyten kur korren.

Koleksion i gjembave të detit

Kur piqet gjemba e detit?

Shumëllojshmëria e bimëve, rajoni i rritjes, kushtet klimatike - e gjithë kjo ndikon në kohën e vjeljes së frutave. Këtyre faktorëve duhet t'u kushtohet vëmendje e veçantë.

Shumëllojshmëri

Përcaktimi i saktë i periudhës së vjeljes është i rëndësishëm për lehtësimin e aktivitetit të punës dhe ruajtjen e lëndëve ushqyese të rëndësishme në gjembin e detit. Për të kuptuar se kur të filloni mbledhjen, është e rëndësishme të përcaktoni nuancat e zhvillimit dhe rritjes së varieteteve të ndryshme:

 • Herët. E korrur në fillim të gushtit. Përjashtim është varieteti Chuyskaya, manaferrat e tij mblidhen pas 25 gushtit.
 • Me vonesë. Pas datës 15 shtator, gati për grumbullim.

Lexoni artikullin në lidhje me varietetet më të mira të buckthorn.

Moti

Frutat e gjembave të detit priten në ditët me diell. Frutat varen në degë për një periudhë të gjatë kohore, kështu që bëni gjithçka me kujdes dhe pa nxitim. Disa banorë të verës nuk zgjedhin posaçërisht manaferrat deri në ngricën e parë, atëherë frutat bëhen më të lëngshëm, më të shijshëm dhe më e rëndësishmja, është shumë më e lehtë t'i hiqni ato nga degët.

Gjatë kësaj periudhe, ju mund të përdorni një secateurs - ata prenë me kujdes degët (vetëm në vjeshtë, duhet të kryhet krasitja), dhe frutat mund të hiqen me siguri në shtëpi. Në kohën e fillimit të motit të ashpër të ftohtë, të korrat tunden mbi materialin e mbjellë dhe korren, me ç'rast degët mbeten të paprekura.

Rajoni në rritje

Për shkak të faktit se pema këndon në një periudhë tjetër, nuk ka kërkesa specifike për rajonin. E gjitha varet nga klima dhe shumëllojshmëria. Por bazuar në rajonet, datat e përafërta duken kështu:

 • Korsia e mesme (rajoni i Moskës) - ditët e fundit të gushtit - ditët e para të shtatorit.
 • Ural dhe Siberia - java e fundit e shtatorit.
 • Jug të Rusisë - pas 25 korrikut. Frutat në zonë priten ndërsa piqen (disa varietete sjellin manaferrat tashmë në ditët e para të korrikut).

Si të zgjidhni manaferrat në mënyrë korrekte?

Kur punoni me gjembin e detit, mos harroni të përdorni doreza dhe rroba që nuk e keni problem të ndoten. Askush nuk e di se si do të sillet derma e njeriut kur të jetë në kontakt me lëngun, ndoshta do të keni një alergji ose acarim. Nuk ia vlen rreziku. Sa i përket rrobave, nuk do të jetë më e mundur larja e tyre - njollat ​​do të mbeten mbi to, edhe kur lahen me mjete kimike për heqjen e njollave.

Vjelja me dorë e gjembave të detit

Dëshironi të zgjidhni manaferrat perfekte? Atëherë mbledhja manuale është ajo që ju nevojitet. Është më mirë t'i korrni frutat vetë në fazën e pjekurisë, ato tashmë janë të pjekura, por ende të dendura, në mënyrë që të mos shtypni të korrat.

Metodat për të shpejtuar mbledhjen manuale:

 • Heqja e kallirit të pjekur. Janë degë me kokrra në moshën 1 vjeçare me lastarë të tharë. Vitin tjetër, kalliri nuk do të rritet dhe nuk do të sjellë korrje. Pritini, ngrini dhe këpusni.
 • Një udhëzues për ngricën e parë. Përhapni një leckë vaji nën bimë dhe shkundni shkurret. Pothuajse e gjithë kultura do të bjerë. Ju do të duhet vetëm të zgjidhni dhe lani manaferrat.
 • Mbledhja e lëngjeve. Nëse për ndonjë arsye nuk keni pasur kohë për të korrur para 15 tetorit, atëherë mund të merrni me siguri lëng. Shpëlajini frutat direkt në bimë. Kullojeni lëngun dhe zieni.

Vjelja me dorë është një proces i vështirë dhe i mundimshëm, por do t'ju sjellë shumë fruta cilësore dhe të plota.

A është e mundur të pritet gjemba e detit me degë?

Sigurisht, ju mund të korrni duke e krasitur pemën, por duhet të jetë minimale. Disa banorë të verës heqin ato degë që nuk arrijnë dot.

Disa stinë radhazi i manipulimeve të tilla dhe bima bëhet si një pemë e shqyer që nuk ka formë. Bima ndihet e neveritshme, si rezultat, ajo do të ndalojë prodhimin e të lashtave dhe do të thahet plotësisht.

Burimi i një akti të tillë të një kopshtari është këshilla adekuate nga banorët e verës - ju mund të shkurtoni degë të shkurtra pa rritje. Ata ende nuk luajnë një rol të veçantë në jetën e një peme, ata vdesin me kalimin e kohës dhe pikat e prera prej tyre rezultojnë të jenë të padukshme.

Shkatërrimi i degëve të tëra ndikon shumë në shëndetin e pemës. Degët e humbura nuk do të rriten përsëri, plagët shërohen për një kohë të gjatë. Pas një procedure të tillë, bima mund të mos shërohet fare.

Pajisje për mbledhjen e gjembave të detit

Lëngu i gjembave të detit prish rrobat, ndaj është më mirë të vishni një mushama. Mbledhja fillon nga kurora dhe arrin në degët e poshtme. Në mënyrë që procedurat të kryhen shpejt dhe me efikasitet, duhet të përdoren mjete të ndryshme.

Forceps

Ju mund t'i bëni ato vetë. Darët janë tela të zakonshëm të trashë. Shufra është e përkulur në qendër në një unazë, duke ndërtuar një pranverë. Mund ta palosni telin në një formë trekëndëshi, të përkulni skajet. Darët kalohen përgjatë degëve, të korrat bien mbi materialin e endur.

Forceps

"Kobra"

Kjo pajisje është e famshme në mesin e banorëve të verës si shpikja më e mirë për korrje. Për ta krijuar atë, duhet të merrni një degë të vogël druri, prej saj do të formohet një dorezë.

Ju gjithashtu keni nevojë për tela çeliku. Prej tij ata ndërtojnë një lak të ngjashëm me fitilin e një qiri. Një gozhdë lidh dorezën dhe lakin. Nga ana, instrumenti ngjan me një kobër. Ata mund të korrin duke kapur kërcellin. Mjeti do t'ju ndihmojë të arrini në zonat më të paarritshme.

Ky mjet "Cobra" mund të bëhet me duart tuaja dhe videoja e mëposhtme flet për këtë:


0 replies on “Si të mblidhni shpejt buckthorn - pajisje”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *