Resorti unik velegozh (rajoni i Tulës)

 • Dhoma eshte e pajisur me krevate.

  Pamje nga dhoma "River Side"

 • dhoma luksoze;
 • Suite me dy dhoma gjumi. Dhoma e parë është një dhomë ndenjie - e pajisur me TV satelitor, frigorifer, kolltuqe, një tavolinë kafeje dhe një divan (divani shpaloset, 2 krevate shtesë), dhoma ka një dalje në ballkon. Dhoma e dytë ka një suitë gjumi me një krevat dopio.

  Ndërtesa nr. I: 

 • Pamje nga dhomat: ana e lumit, parku.
 • Programe speciale

 • Pamje nga dhomat: nga ana e lumit.
 • 2 dhoma te pajisura me TV.
 • Banjo: tualet, dush, lavaman.

Ftojmë fëmijët tuaj në një kamp shëndetësor për fëmijë, i cili funksionon në bazë të sanatoriumit tonë.

Banjo, suitë
Dhomë suite, ndërtesa 1
Dhomë suite, dhomë gjumi

Dhoma standarde, ndërtesa 2

Programe të veçanta të fundjavës së mirëqenies.

 • Ka një gardërobë në korridor.

 

Dhoma luksoze, pallati nr I, kati 3 dhe 4

Në sanatoriumin "Velegozh" ndodhen dy ndërtesa pesëkatëshe, me tulla të pajisura me ashensorë. Dritaret e ndërtesave kanë pamje nga perëndimi dhe lindja, kështu që dhomat nuk janë as shumë të zymta dhe as shumë të nxehta.

Dhomat e kategorisë “standarde” pallati nr.I kati 5

Program Wellness për një qëndrim të shkurtër

Indikacionet: sindroma e lodhjes kronike, ulja e aftësisë për të punuar, shqetësimi i gjumit.

Programet e fundjavës Wellness

Pushimi i korporatës Pushimi i korporatës Pushimi i korporatës

Dhomat e kategorisë "standarde" Kategoria 2 kati 2, 5 dhe 4 (413-431 dhoma)

Dhoma standarde, ndërtesa 1
Banjo në dhomë standarde

Pamje nga dhomat e Parkut

Dhoma luksoze, pallati nr. II, kati 3

 

 • Dhoma me 2 krevate, të pajisura me TV.
 • Banjo: tualet, dush, lavaman.

  Ndërtesa nr. II: 

 • Suite me dy dhoma gjumi. Dhoma e parë është një dhomë ndenjie - e pajisur me TV satelitor, frigorifer, kolltuqe, tavolinë kafeje dhe divan (divan i palosshëm, 2 krevate shtesë), dalje në ballkon. Dhoma e dytë ka një suitë gjumi me një krevat dopio.

 

Banjo, suitë • Banjo - dush, tualet, lavaman.
 • dhoma të kategorisë "standarde" 2 kategori 2, 5 dhe 4 kati (413-431 dhoma).

 

 

 • dhoma të kategorisë "standarde" 1 kategori 3, kati 4 (401-412 dhoma);
 • Dhoma ka ballkon.
  Dhomë standarde, pallati 1, kati i 5-të
  Dhomë standarde, pallati 1, kati i 5-të
 • Banjo - dush, tualet, bidet, lavaman.

 • dhoma të kategorisë "standarde" 2 kategori.

 

Dhomë suite, ndërtesa 2
Dhomë suite, ndërtesa 2

Dhomat e kategorisë "standard" Kategoria 1 kati 3, kati 4 (401-412 dhoma)

Akomodimi

 

 • Ka një gardërobë në korridor.

  Kampi për fëmijë I RI!

  Çdo mëngjes dielli shkëlqen nëpër dritaret tuaja. Por nuk do të ndërhyjë as me ata që duan të flenë më gjatë, sepse rrezet e saj do të shpërndahen nga gjethja e pemëve shekullore të parkut tonë. Në shi, zhurma e pikave që godasin mijëra gjethe do të krijojë një atmosferë të papërshkrueshme paqeje dhe rehatie në dhomën tuaj. Dhe sapo të hapni derën ose dritaren e ballkonit, dhoma juaj do të mbushet me erërat e blirit të lulëzuar ose hala pishe dhe qindra zëra zogjsh.

 • Pamje nga dhomat: "ana e lumit" ose "parku".

 

Dhoma standarde, ndërtesa 2
Banjo e dhomës standarde

Nga dritaret e dhomave me pamje nga Oka, shfaqet një pamje mahnitëse e luginës së lumit me një kthesë të lumit dhe brigjeve të tejmbushura me pyje pishe. Pamja nga këto dhoma është e bukur në çdo kohë të vitit. Dhe perëndimet e diellit që do të shihni në mbrëmje janë aq të bukura sa nuk do t'i harroni kurrë në jetë.

Dhomat e kategorisë “fëmijë” pallati nr.I 3 kati 4

 • dhoma të kategorisë "standarde" të kategorisë 1;
 • Pamje nga dhomat: park.

për iPad dhe
shtëpi pushimi në periferi

Çmimet për pushimet në rajonin e Moskës, veçanërisht për fundjavat me fëmijë, mund të jenë mjaft të larta, por tek ne do të gjeni një raport unik të çmimeve të moderuara dhe cilësisë së shkëlqyer të shërbimeve. Njerëzit kthehen në Velegozh Park Resort përsëri dhe përsëri - besnikëria e mysafirëve tanë tregon se ata janë të kënaqur me nivelin e shërbimit, cilësinë e akomodimit dhe kohës së lirë.

Mirësevini në faqen zyrtare të Velegozh Park Resort!

map_all.geoObjects.add(ymaps i ri.Placemark([37.349722, 54.739546],

ose një familje me fëmijë dhe prindër të moshuar - një pushim në Velegozh Park Resort do të ketë sukses në çdo rast. Brendësia komode e vilave, stafi miqësor dhe natyra e mrekullueshme do ta bëjnë qëndrimin tuaj të paharrueshëm.

Shkencëtarët pohojnë

se për një pushim të mirë një personi i duhen të paktën tre ditë - vetëm gjatë kësaj kohe trupi ka kohë të rikuperohet dhe të pushojë nga stresi urban. Kjo është arsyeja pse ne ofrojmë mysafirëve pako me katër netë gjatë ditëve të javës ose tre netë në fundjavë. Pushimi në vilat dhe sanatoriumet e rajonit të Moskës është një alternativë e mirë për të udhëtuar jashtë vendit - në të njëjtën

Lajme

Instaloni aplikacionin celular dhe shikoni faqet në çdo kohë të përshtatshme.

Faqja zyrtare e shtëpisë sonë të pushimit në periferi përmban informacione për mundësitë e shkëlqyera për rekreacion dhe argëtim. Na kontaktoni me telefon dhe rezervoni një vilë për një fundjavë ose pushime në mesjavë, rezervoni pushime ose klasa master.
Telefoni i kontaktit: Ne me të vërtetë i duam mysafirët me fëmijë - për të vegjlit dhe fëmijët më të rritur kemi "Tarzan Park" - një kompleks litar me pesë detyra interesante dhe një rrjet sigurie, një dhomë lojërash dhe kënde lojërash.

Informacion i dobishëm

Autostrada Simferopol

zmadhimi: 8, shkruani: "yandex#map"});
var map_all = new ymaps.Map("ymaps-map-id",

Pak konvikte në rajonin e Moskës mund të ofrojnë të njëjtin rehati në një vilë të veçantë komode, të kombinuar me peizazhet baritore dhe mundësinë e aktiviteteve në natyrë.

Studimi thotë se vendi optimal për të pushuar duhet të jetë jo më shumë se katër orë larg shtëpisë. Lajmi i mirë është se rruga për në Velegozh Park Resort nga Moska zgjat pak më shumë se një orë.

shtëpi pushimi në periferi

function fid()
Për eventet e korporatave, ne ofrojmë një sallë konferencash me 80 vende, ku mund të organizoni pushime, konferenca, trajnime ose seminare.

Parku Velegozh - masterplane

pushim aktiv. Vetëm pak kilometra larg nesh ndodhet Muzeu i Polenovit me famë botërore. Kompleksi argëtues "Bear's Corner" do t'ju ofrojë një pushim klasik rus me peshkim, një sauna dhe një restorant. Dhe në mbrëmje mund të këndoni në karaoke profesionale ose të shikoni një film në ekranin e madh me tinguj të mrekullueshëm rrethues.

Velegozh Park Resort kombinon një hotel modern, shtëpi pushimi dhe klub fshati me mundësi të shkëlqyera për pushime aktive dhe relaksuese.

Sot, shtëpitë dhe qendrat rekreative në rajonin e Moskës ofrojnë pushime për shije të ndryshme, por si të zgjidhni atë që është e duhura për ju? Ju ftojmë në Velegozh Park Resort. Tek ne do të merrni shtëpinë tuaj të rehatshme të pushimit për disa ditë, me saunën tuaj, mobilje të rehatshme, një tarracë të bollshme, një barbekju dhe një zonë private. Por gjëja më e rëndësishme është se këtu do të gjeni natyrën dhe ekologjinë e mrekullueshme unike për rajonin e Moskës.

Ndodhet pranë brigjeve të Oka-s dhe është i rrethuar nga peizazhe të mrekullueshme qendrore ruse. Qëndrimi në këtë vend me të drejtë mund të quhet terapi klimatike - ajri këtu është kaq i pastër dhe i shëndetshëm. Çdo vilë ka një kuzhinë të plotë me të gjitha pajisjet e nevojshme dhe elektroshtëpiake, internet wireless me brez të gjerë dhe TV LED në çdo dhomë.
për Iphone
ymaps.ready(fid);
Shtëpitë dhe qendrat rekreative në rajonin e Moskës rrallë ofrojnë një shërbim të tillë si kafshët shtëpiake, por Velegozh Park Resort është gati t'ju mirëpresë me macen ose qenin tuaj të dashur.

Shtëpitë dhe qendrat rekreative në rajonin e Moskës shpesh ndodhen në vende piktoreske, por natyra rreth Velegozh Park Resort është një perlë e vërtetë e Rusisë qendrore. Vetëm një orë nga Moska me makinë - dhe e gjeni veten në bregun e lartë të Oka, mes thupërve dhe pishave.


Nga minuset, ndoshta mund të them vetëm se shtëpia është shumë e nxehtë dhe se më duhej të paguaja për një lloj peshqiri që nuk u gjet. Koha ishte për të ardhur keq për të kuptuar.
Nëse më parë moskovitët shkonin për të pushuar jashtë qytetit kryesisht në sezonin e ngrohtë, tani po bëhet gjithnjë e më popullor të pushoni për një ditë në dimër në hotelet afër Moskës.

shtëpi pushimi në periferi

Fundjavën e kaluam bashkë në një shtëpi të quajtur “Mynih”. Në parim, gjithçka është në rregull - e pastër, moderne. Gjëja kryesore është shumë e qetë dhe e qetë. Pishat shohin nëpër dritare🙂

Banimi teke

1800

2300

2050

Fëmija nga 4 deri në 14 vjeç

1700

Krevat shtesë (krevat)

1500

2100

3000

Kupon WELLNESS (speleoterapi, çaj bimor, aromaterapi)2250

(ndërtesa 2, kati 3 dhe 4)

2070

 • më shumë se 1 orë = 50% e kostos së ditës,

25200

 

2800

2000

3300

Fëmijët përfitojnë 10% zbritje. Grupet prej 15 personash ose më shumë përfitojnë 10% zbritje.

Qëndroni në dhomë për më shumë se një ditë:

(ndërtesa 2, kati 5)

Çmimet

 

2200

Dhomë "Standard" e kategorisë së parë (dhomë dyshe me TV dhe frigorifer, çmimi tregohet për 1 ditë nga 1 person) 

Çmimet nga 01 qershor 2022 deri më 31 dhjetor 2022

2500

 

 • më shumë se 12 orë = kosto e plotë e ditës.

Kushtet e akomodimit

Dhomë "Standard" kategoria 2 (dhomë treshe pa frigorifer, çmimi është për 1 ditë nga 1 person) 

Ky çmim përfshin: ushqimin, akomodimin dhe trajtimin (3 procedura/ditë). Shërbimet nuk zbriten nga kostoja e paketës.

banim dyfish

Zbritjet nuk zbatohen për shtretërit shtesë.

 

1980

 

(kati 3)

Fëmija nga 4 deri në 14 vjeç

 

2200

Banimi teke ne dhome dyshe

Dhoma "Comfort" (suite me dy dhoma, çmimi tregohet për 1 ditë nga 1 person) Kupon RREGULLT (në çmim përfshihet: akomodimi, ushqimi)

Krevat shtesë (divan)

 

2400

Në bregun e lartë të Oka, në një pyll me pisha, ndodhet një sanatorium "Velegozh" (rajoni i Tulës). Pyjet janë të mbrojtura. Pemët janë mbi 100 vjeç. Këto rajone kanë jonizimin më të lartë të ajrit midis rajoneve qendrore të Federatës Ruse.

Sanatorium "Velegozh" ndodhet në kufirin e tre rajoneve: Tula, Moskë dhe Kaluga. Në të njëjtën kohë, 340 njerëz mund të pushojnë këtu. Resorti është i hapur gjatë gjithë vitit. Territori i vendpushimit është në shkallë të gjerë: përgjatë bregut të djathtë të Oka, ai zë 84 hektarë. Ka disa burime nëntokësore me ujë të mrekullueshëm. Gjatë sezonit, ka shumë kërpudha dhe manaferra në pyll. Fundi i lumit pranë sanatoriumit është me rërë, më rrallë shkëmbor. Noti në Oka lejohet, por për pushuesit e Velegozhës është më mirë të marrin rekomandimin e mjekut më parë. Ka një peshkim të mirë në lumë, dhe pacientët e sanatoriumit kanë mundësinë të marrin një varkë me vozitje dhe të hipin në ujë.

rajoni i tulës velegozh

Zgjidhja dhe trajtimi

Dhomat për banim janë të vendosura në ndërtesa pesëkatëshe. Dhomat janë të dizajnuara për një, 2 ose 3 persona. Gjithashtu, sanatoriumi ka dhoma luksoze për dy persona. Të gjitha dhomat kanë një ballkon me pamje të bukur të pyjeve dhe lumit. Çdo dhomë ka pajisje. Dhomat luksoze janë të pajisura gjithashtu me frigorifer dhe TV.

Sanatorium "Velegozh" (rajoni i Tulës) pranon për trajtim pacientë me sëmundje të sistemit nervor, traktit respirator, lëkurës, qarkullimit të gjakut, sistemit endokrin, sistemit muskuloskeletor, çrregullimeve metabolike, sëmundjeve të sistemit kardiovaskular dhe syve. Këtu trajtohen të gjitha kategoritë e moshave, përveç fëmijëve nën 4 vjeç. Gjithashtu, për fëmijët nga 7 deri në 15 vjeç, kampi Velegozh (rajoni i Tulës) është i hapur gjatë gjithë vitit. Fotot përcjellin atmosferën e këtyre vendeve.

sanatorium velegozh rajoni tula

Shërbime mjekësore dhe të ushqyerit

Sanatorium "Velegozh" (rajoni i Tulës) sot ka një bazë të gjerë mjekësore dhe rehabilituese. Për pushuesit ofrohen edhe trajtime spa. Kërkesa mbizotëruese është hidropatike lokale, ku pacientët mund të bëjnë banja dhe dushe të ndryshme shëruese. Por për kalimin e çdo procedure, kërkohet një recetë nga mjeku që merr pjesë. Sanatoriumi ofron 60 lloje shërbimesh mjekësore. Tre, katër ose pesë vakte në ditë, në varësi të sëmundjes. Ka tabela të ndryshme diete. Pjatat përgatiten nga kuzhinierë të kualifikuar sipas menusë së deklaruar ose të porositur. Është e mundur të merrni një dietë të veçantë, proteinike ose vegjetariane.

pushoni në rajonin e tulës velegozhe

Historia e sanatoriumit "Velegozh"

Resorti "Velegozh" (rajoni i Tulës) ka një histori mjaft të gjatë. Në vendin e ndërtesave aktuale në 1906, mjeku vendas Tarasov ndërtoi një shtëpi të madhe prej druri dhe hapi një klinikë parandaluese. Këtu erdhën jo vetëm banorët e Tulës, por edhe pacientë nga kryeqyteti. Por, për fat të keq, revolucioni e ndërpreu këtë histori. Ambientet e klinikës nuk janë ruajtur, por, ndoshta, kopshti botanik, i cili sot zbukuron sanatoriumin, i ka mbetur nga Dr. Tarasov.

Në fund të viteve 1920 dhe fillim të viteve 1930, një sanatorium tuberkulozi u hap këtu nga administrata e rajonit Tula. Ai ekzistonte deri në hapjen e Shtëpisë së Pushimit Velegozh nga Ministria e Hekurudhave të BRSS. Në fillim të viteve 60 të shekullit të kaluar, ai u transferua në Këshillin Qendror Gjith-Sindikativ të Sindikatave. Aktualisht, "Velegozh" (sanatorium, rajoni Tula) është një pronë private. Pronarët e saj mbajnë një nivel të lartë rekreacioni, trajtimi dhe shërbimi.

Kampi Velegozh foto e rajonit tula

Pushoni në Velegozh

Pushimi në "Velegozh" (rajoni i Tulës) nuk do të jetë i mërzitshëm as për sportdashësit, as për dashamirët e ekskursioneve intelektuale, as për njerëzit që preferojnë kalimin pasiv. Ka një bibliotekë të gjerë, banja finlandeze dhe ruse, fusha basketbolli dhe volejbolli, tavolina tenisi, një fushë mini-futbolli dhe futbolli, një sallë kinemaje, një shesh patinazhi është përmbytur në dimër dhe janë vendosur pista skish, një rrëshqitje 600 metra e gjatë. vrap rrotullon. Për dashamirët e vizitave turistike, organizohen ekskursione në Muzeun-Rezervën e Anton Chekhov (Melikhovo), në Muzeun e Pasurive Leo Tolstoy (Yasnaya Polyana), në muzetë e samovarëve, armëve dhe bukës me xhenxhefil në Tula, në burimin e Shën Eufrosinës në fshati Kolyupanovo, në Muzeun-Rezervën e artistit Vasily Polenov dhe vende të tjera. Brenda 80 kilometrave nga sanatoriumi "Velegozh" ka më shumë se 30 atraksione të ndryshme.

Faktori shërues është natyra përreth

Kufiri verior i territorit të sanatoriumit "Velegozh" (rajoni i Tulës) formohet nga një përrua i madh piktoresk Sknizhka. Si një ekosistem unik, ai është nën mbrojtjen e shtetit. Uji në përrua është i pastër dhe absolutisht transparent. Në territorin e "Velegozh" ka shumë vende komode ku mund të luani, të kaloni një kohë të mirë ose të bëni një piknik. Në parkun e sanatoriumit jetojnë shumë zogj të ndryshëm, të cilët mbushin rrethinën me zërat e tyre tingëllues. Ata nuk kanë aspak frikë nga njerëzit. Pushuesit duan të shikojnë jetën e tyre, e cila, nga ana tjetër, është një procedurë relaksuese. Në park jetojnë edhe ketrat. Ata janë të lumtur të komunikojnë me njerëzit dhe të marrin ushqimin direkt nga duart.


0 replies on “Resorti unik velegozh (rajoni i Tulës)”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *