Радислав гандапас. биография бизнес

Për momentin, Radislav Gandapas është një nga ekspertët më të famshëm në lidership dhe të folur në publik. Ai nuk ndalet kurrë dhe vazhdimisht po mëson informacione të reja, duke zhvilluar projekte personale gjatë rrugës dhe duke i ndihmuar njerëzit ta bëjnë jetën më të mirë.

“Duke ardhur në Moskë si djalë i ri, nuk kisha familje dhe miq këtu që mund të më mbështesnin. Ishte e vështirë, kështu që nuk u qetësova - duhej të paguaja qiranë, të haja, të vishesha dhe ishte e pamundur të kthehesha në vendlindjen time ... thjesht sepse ishte e pamundur.

Që nga ai moment, Radislav bëhet mysafir i shpeshtë në kanalet e tjera federale. Ai vepron si ekspert, dhe përveç kësaj fillon të shkruajë dhe botojë libra në mënyrë që sa më shumë njerëz të kenë akses në njohuritë e tij, gjë që ndihmon për të ndryshuar jetën për mirë.

Çifti ka katër fëmijë: dy djem, Mark dhe Gregory, dhe dy vajza, Maria dhe Stephanie. Anna mban në mënyrë aktive një faqe në Instagram dhe ndan prapaskenat e jetës së familjes së saj.

Radislav Gandapas është i martuar për fat të mirë me Anna Viduetskaya, e cila mori dy herë njohjen si "Mamaja e Biznesit të Vitit". Ajo gjithashtu jep leksione për rritjen personale, vetë-zhvillimin dhe suksesin në jetë.

Radislav Gandapas ka lindur më 17 qershor 1967 në qytetin e Novosibirsk. Prindërit i dhanë djalit një emër unik, dhe ky vendim tashmë parashikoi një të ardhme të shkëlqyer për të. Vetë Radislav nuk i pëlqen të ndajë informacione për jetën e tij personale, kështu që pothuajse asgjë nuk dihet për prindërit e tij. Në rrjet mund të gjeni informacione se babai i tij ishte pilot dhe rreth vitit 1972 ai zhvendosi të gjithë familjen në Odessa, kështu që Gandapas e kaloi fëmijërinë e tij në klimat e ngrohta.

Fillimisht gjërat shkuan keq dhe ai duhej të kalonte natën në krevat fëmijësh dhe dyshekë me ajër me miqtë e tij. Por as kjo nuk e ndaloi Radislavin, sepse ai vërtet besonte në vetvete dhe në forcën e tij. Dhe kjo këmbëngulje dha rezultat.

Radislav filloi të përgatisë materiale për trajnimet dhe seminaret e tij të ardhshme që në vitet '90, por ai i filloi ato vetëm në vitin 2000. Përpjekja e parë ishte e pasuksesshme dhe biznesi dështoi. Një vit më vonë, Gandapas vendos të provojë përsëri, por këtë herë në një vend të ri. Ai zhvendoset në Moskë dhe fillon të shkojë drejt qëllimeve, pa marrë parasysh çfarë.

Një histori e vërtetë suksesi në jetën reale. Radislav Gandapas është një trajner dhe trajner biznesi që ju mëson se si të ndërtoni një karrierë të shkëlqyer dhe të bëheni një lider i vërtetë në jetën tuaj.

Në vitin 2004 Radislav së bashku me shokët e tij hapi “Akademinë e të folurit publik”, ku mbante postin e presidentit. Për momentin, kjo organizatë quhet Oratorika. Në të njëjtin vit hapet edhe Klubi i folësve, ku kryetar është Radislav. Pas hapjes së akademisë, Gandapas fillon të udhëtojë me leksionet dhe seminaret e tij në të gjithë Rusinë, duke u mësuar njerëzve artin e të folurit në publik.

Që nga viti 2012, Radislav Gandapas është fokusuar plotësisht në zhvillimin e vetvetes si person dhe zgjerimin e gamës dhe cilësisë së projekteve të tij.

Ishte këtu që djali mbaroi shkollën e mesme dhe universitetin, duke marrë një arsim filologjik. Universiteti rrënjos një dashuri për letërsinë, mësoi të punonte me fjalën dhe siguroi një bazë mbi të cilën Radislav ndërtoi më pas aftësitë e tij oratorike. Sigurisht, ai nuk u bë menjëherë trajner biznesi. Ai e filloi rrugëtimin e tij me vendin e lirë të mësuesit dhe pak më vonë mori postin e zëvendësdrejtorit të Shtëpisë së Shkencëtarëve. Por më pas ai kuptoi se donte të zhvillonte projektin e tij dhe vendosi të fillonte biznesin e tij.

Në blogun e tij, Radislav foli për këtë periudhë në këtë mënyrë:

Karriera

Megjithatë, kjo dukej e pamjaftueshme, dhe më pas Radislav vendosi të studiojë si trajner biznesi, në mënyrë që ndihma e tij për njerëzit të jetë edhe më produktive dhe efektive. Ai merr arsimin e nevojshëm dhe në 2008 hap një seri të re klasash master të quajtur "Profesioni - një trajner biznesi", dhe një vit më vonë ai bëhet prezantues në kanalin televiziv Stolitsa në programin Qytetarët.

 • Që nga viti 2008, Gandapas filloi të zhvillojë klasa master të quajtur "Profesioni - një trajner biznesi".
 • "Kama Sutra për folësin";
 • Njerëzit në mjedisin tuaj duhet të jenë më të mirë se ju në parametrat jetikë për ju.

Jeta personale

Në periudhën 1994-2000, Gandapas organizoi këtu një qendër trajnimi për të trajnuar biznesmenë të ardhshëm. Edukimi dhe përvoja e tij si mësues erdhi në ndihmë - ai fillon të zhvillojë trajnime dhe seminare biznesi.

 • Lider nuk është dikush që udhëheq. Ky është ai që askush nuk e shtyn pas shpine.

Biografia e Radislav Gandapas: familja

Radislav me gruan e tij Anna

Libra elektronikë, të shtypur dhe audio

Radislav Gandapas është trajneri më i famshëm i biznesit në fushën e udhëheqjes në Rusi. Autor i librave dhe filmave, trajneri më i mirë në të folurit publik, psikologjinë e biznesit, oratorinë, teknologjitë e imazhit dhe kulturën e korporatës.

Çfarë do të thotë emri Radislav Emri Radislav është me origjinë sllave. Radislav është një luftëtar për lavdi, i gëzuar për lavdi. Njerëzit me emrin Radislav nuk i festojnë ditët e emrave, pasi ky emër nuk është përfshirë në listën e shenjtorëve katolikë dhe ortodoksë.

 • 2001 - ai u transferua në Moskë, ku filloi karrierën e tij si trajner biznesi.
 • "Fjalimet që ndryshuan Rusinë";
 • "Gati për të performuar";

Radislav Gandapas

Ka mjaft fakte nga jeta, dhe ka shumë informacione për aktivitetet e tij në internet. Intervistat, regjistrimet e webinareve, seminare, leksione, leksione, video.

Tani Radislav Gandapas është trajneri më i titulluar i biznesit në Rusi. Udhëheqës i vlerësimeve të stërvitjes. Dy herë u shpall më i miri në profesion sipas rezultateve të vitit. Sot, për sa i përket popullaritetit në Rusi, nuk është inferior ndaj motivuesit të shquar - Brian Tracy.

përmbajtjen

 • 1 Radislav Gandapas: biografi
  • 1.1 I njëjti rast
  • 1.2 Jeta personale
  • 1.3 Anna Viduetskaya
 • 2 Citate nga Radislav Gandapas
  • 2.1 Librat më të mirë nga Radislav Gandapas

Librat më të mirë të Radislav Gandapas

Dhe biografia filloi kështu: më 17 qershor 1967, një trajner i ardhshëm biznesi lindi në qytetin e Kuibyshev, Rajoni i Novosibirsk. Prindërit e quajtën djalin e tyre Radislav.

 

Motivuesi popullor nuk ndalet me kaq. Ai vazhdon të punojë, të zhvillohet dhe të ndihmojë të tjerët. Duhet të theksohet se heroi ynë është i gjatë - 1.92 m, shenja e zodiakut është Binjakët.

Radislav Gandapas: biografi

Fillimi i karrierës si trajner biznesi u hodh nga një ngjarje e paparashikuar. Një trajner (për shkak të rrethanave të paparashikuara) nuk ishte në gjendje të zhvillonte seminarin dhe Radislavit iu ofrua ta zëvendësonte atë. Si rezultat, një grup studentësh refuzuan të punonin me ish-trajnerin e tyre dhe Radislav hapi rrugën drejt suksesit të dëshiruar prej kohësh.

Në vitin 1972, kur Radik ishte pesë vjeç, familja e tij u zhvendos në qytetin legjendar të Odessa. Aty kaloi fëmijërinë dhe rininë.

😉A ishte i dobishëm për ju informacioni "Biografia e Radislav Gandapas - një histori suksesi"? Lini shtesa, komente në komente. Ndani informacione me miqtë në rrjetet sociale. rrjeteve. Faleminderit! Regjistrohu në buletinin e artikujve në emailin tuaj. postë. Plotësoni formularin e mësipërm: emrin dhe emailin.

 • Kur njerëzit më pyesin se si një folës mund të arrijë përsosmërinë e plotë, unë gjithmonë përgjigjem se nuk është e nevojshme të përpiqesh për këtë. Bëhu një person real, jo një kuti elektronike. Bëni gabime, mësoni, ndryshoni. Përfitoni nga e papërsosura - mundësia për t'u përmirësuar.

Citate nga Radislav Gandapas

 •  Efektiviteti i një personi (si udhëheqës) përcaktohet nga aftësia e tij për të ndryshuar në mënyrë arbitrare rolet shoqërore.

Informacion shtesë mbi temën Biografia e Radislav Gandapas

 • Në vitin 2000, ai hapi kompaninë e tij, por ajo zgjati vetëm rreth një vit. Radislav nuk u dëshpërua dhe besoi në forcën e tij.
 • "Karizma e liderit";
 • 2004 - themeloi me partnerë kompaninë e tij "Academy of Public Speaking". Ai mori postin e presidentit të saj (tani - Oratorika). Në të njëjtin vit, nën kryesimin e tij, u shfaq Klubi i Oratorëve, i cili shpejt fitoi popullaritet - Klubi Oratorik.
 • Ekziston vetëm një mënyrë për ta bërë një ëndërr realitet - për ta kthyer atë në statusin e një qëllimi.

Nuk ka pothuajse asnjë informacion për prindërit në internet. Dihet se babai i tij ishte pilot. Me sa duket, Radislav Ivanovich i përmbahet mençurisë së jetës (për personale): "Mos u tregoni njerëzve më shumë sesa duhet të dinë". Dhe jam plotësisht dakord me të.

1991 u diplomua në Universitetin Shtetëror të Odessa (Fakulteti Filologjik). Ai punoi si mësues i gjuhës ruse në klasat e larta të shkollës së mesme të Odessa. Por një njeri me një brez sipërmarrësi e ndryshoi rolin e tij si mësues në pozicionin e zëvendësdrejtorit të Shtëpisë së Shkencëtarëve të Odessa.

 • "101 këshilla për folësin";

😉Pershendetje te gjitheve! Miq, nëse jeni të angazhuar në vetë-zhvillim, atëherë me siguri keni dëgjuar për një motivues nga Rusia - trajnerin e biznesit Radislav Gandapas. Nëse nuk jeni njohur ende me këtë folës të talentuar, atëherë biografia e Radislav Gandapas do t'ju interesojë.

Popullariteti i Radislav vazhdoi të rritet me shpejtësi, ai ishte i ftuar në televizion. Që nga viti 2009 - ai u bë nikoqir i emisionit "Qytetarët". Përveç kësaj, ai merr pjesë në programet e RTR, RBC-TV, TNT, Channel I, REN TV, NTV dhe të tjerë. Ai jep intervista interesante për gazeta dhe revista

Çdokush mund t'i qaset seminareve dhe leksioneve të tij. Klientët e tij përfshijnë drejtues të korporatave të mëdha, liderë të partive politike, madje edhe disa ministra.

 • "Kama Sutra për folësin. Dhjetë kapituj se si të merrni dhe të jepni kënaqësi maksimale kur flisni në publik.

Ndër klientët e tij janë personat e parë të kompanive më të mëdha, drejtues të partive politike, ministra. Përgatiti dhjetëra konferenca unike të korporatave dhe shfaqje rrugore.

I njëjti rast

 • I gjithë sekreti i suksesit të të folurit publik është të flasësh me njerëzit, jo të flasësh para tyre!

Me një karrierë të suksesshme, Radislav nuk harron jetën e tij personale. Ai ka një familje të mrekullueshme. Me gruan e tij Anna Viduetskaya, ata po rritin katër fëmijë. Çifti punojnë shumë dhe udhëtojnë shumë. Anna drejton kompaninë, merret me sport, është krenare për burrin e saj dhe përpiqet ta mbështesë atë.

Anna Viduetskaya

Radislav Gandapas është një trajner biznesi dhe folës publik. Zhvillon cilësitë drejtuese te nxënësit. Nga viti në vit ai kryeson të gjitha vlerësimet e trajnerëve. Ai është autor i gjashtë librave për oratorinë. Artikulli do të përshkruajë biografinë e tij të shkurtër.

Biografia e Radislav Gandapas

Fëmijëria dhe studimet

Radislav Gandapas lindi në qytetin e Kuibyshevo (rajoni i Novosibirsk) në 1967. Por djali kaloi pothuajse të gjithë fëmijërinë dhe rininë e tij në Odessa. Radislav u shpërngul atje me prindërit e tij në vitin 1972. Që në moshë të re, Gandapas kishte një sens të dukshëm qëllimi, karizmi dhe talenti. Në Odessa, një i ri u diplomua në universitet. Në vitin 1991, ai mori një diplomë si mësues i letërsisë dhe gjuhës ruse.

Puna

Radislav Gandapas, biografia e të cilit është paraqitur në këtë artikull, dha mësim vetëm tre vjet. Në 1994, trajneri i ardhshëm u bë zëvendësdrejtor në Shtëpinë e Shkencëtarëve në qytetin e Odessa. Mund të themi se ky moment ishte fillimi i karrierës së tij të ndritur, e cila më vonë e çoi Radislav në statusin e tij aktual. Dhe është e qartë se ky nuk është kufiri për Gandapas si një udhëheqës biznesi. Ai ndan me dëshirë përvojën e tij me drejtorët e firmave të mëdha, të cilët admirojnë karizmën, forcën, fuqinë dhe besimin e një trajneri.

trajner biznesi

Fillimi i karierës

Ndërsa punonte në Shtëpinë e Shkencëtarëve, Radislav Gandapas (librat e folësit përshkruhen më poshtë) mori pjesë shumë herë në trajnimet e mbajtura atje. I riu filloi të kuptojë se cili është qëllimi, motivimi. Ai gjithnjë e më shumë doli me idenë nëse ka një formulë për sukses? Një herë Radislavit iu kërkua të zëvendësonte një trajner që nuk erdhi në leksion. Pas kësaj, dëgjuesit donin ta shihnin Gandapas ekskluzivisht si folës. Dhe kështu filloi karrierën e tij të suksesshme si trajner biznesi.

biznesin e vet

Në vitin 2001, Radislav Gandapas, biografia e të cilit është e njohur për të gjithë dashamirët e oratorisë, hapi biznesin e tij. Por gjithçka përfundoi në dështim - një vit më vonë kompania pushoi së ekzistuari. Radislav nuk u dëshpërua dhe u nis për në Moskë. Në kryeqytet, i riu filloi të jepte mësime private.

Në 2004, Gandapas hapi kompaninë Oratorika, duke u bërë presidenti i saj. Këtë herë ngjarjet u zhvilluan sipas një skenari të favorshëm. Së shpejti, biznesi i Radisllavit filloi të merrte vrull. Trajneri ka shkruar disa libra, ka krijuar një sërë prezantimesh video ("Skriptet e suksesit", "Karizma e liderit") dhe ka mbajtur shumë klasa master. Ai gjithashtu hapi një blog personal në rrjet, ku ndau mendimet e tij me abonentët e tij.

librat e radisllav gandapas

Radislav Gandapas: libra

Në vitin 2006, u botua vepra e parë e heroit të këtij artikulli, me titull "Dizajneri i prezantimit". Përmbajtja e librit mund të merret me mend lehtësisht nga titulli i tij. Autori i mëson lexuesit se si të zhvillojnë siç duhet një prezantim. Në fund të fundit, jo të gjithë mund të shkruajnë një tekst si duhet. Ky është gjithashtu një lloj arti. Dhe, sigurisht, ai që e lexon duhet të jetë një folës i aftë.

"Prezantimi Builder" i ndihmon njerëzit të përcjellin mendimet e tyre në mënyrë bindëse, të mbajnë kontakte me audiencën dhe të sillen në mënyrë korrekte gjatë prezantimit. Në vitin 2008, u botua vazhdimi i librit - "Gati për të performuar!". Në këto punime, trajneri i biznesit paraqiti një plan hap pas hapi që do t'i ndihmojë të gjithë të përgatisin një prezantim të patëmetë.

2007 është viti kur Radislav Gandapas botoi librin e tij të radhës. "Kama Sutra për folësin" - ky është emri provokues që trajneri i biznesit zgjodhi për të. Publikimi ka mbledhur një numër të madh vlerësimesh pozitive. Thelbi i librit është plotësisht në përputhje me titullin e tij - për t'u bërë një folës i suksesshëm, nuk duhet vetëm të zgjidhni citimet dhe fjalët e duhura, por edhe të shijoni atë që është thënë. Është po aq e rëndësishme të ndjesh energjinë e dëgjuesve. Përveç versionit të printuar, u publikua edhe një libër audio.

radislav gandapas kamasutra për folës

Zhvillimi personal dhe vetë-motivimi janë procese unike, por eksitimi shumë shpesh e pengon folësin të flasë 100%. Veprat e Gandapas ndihmojnë për të fituar kontrollin mbi ndjenjat njerëzore që ndërhyjnë në arritjen e qëllimeve.

Në vitet pasuese, trajneri i biznesit shkroi tre libra të tjerë: 101 Këshilla për një konferencë korporative, fjalime që ndryshuan Rusinë dhe 101 këshilla për një folës. Këto botime, si veprat e tjera të heroit të këtij artikulli, përmbajnë citate të autorit dhe bazohen si në përvojën e tyre ashtu edhe në vëzhgime.

Jeta personale

Radislav Gandapas, biografia e të cilit u prezantua më lart, nuk e harron këtë fushë të rëndësishme. Ai ka një familje të mrekullueshme: një grua të mrekullueshme dhe dy fëmijë - djalin Gregory dhe vajzën Maria. Dhe ka shumë të ngjarë, në këtë çështje, trajneri veproi po aq vendimtar sa u mësoi njerëzve artin e oratorisë. Gruaja e Radislav Gandapas është shumë krenare për burrin e saj dhe e mbështet atë në gjithçka.

gruaja e gandapas radisllav

Besimet dhe qëndrimet

Heroi i këtij artikulli kundërshton mosbesimin në forcat e veta, mosgatishmërinë për të duruar humbje të mëdha kohe dhe frikë nga vështirësitë. Trajneri argumenton se një biznes i suksesshëm mund të ndërtohet pikërisht mbi të kundërtën - gatishmërinë për të kapërcyer pengesat e vogla dhe të mëdha, këmbënguljen e arsyeshme, si dhe vendosmërinë.

Radislav Gandapas, biografia e të cilit është model për çdo sipërmarrës, beson se çdo problem mund të zgjidhet dhe nuk duhet të hiqni dorë kurrë prej tyre. Kjo është mënyra e vetme për të arritur lartësitë e dëshiruara. Nuk ka formulë për sukses. Ekziston vetëm një formulë për dështimet - ky është realiteti përreth, i përbërë ekskluzivisht nga dobësi. Kjo do të thotë, secili person ndikon në mënyrë të pavarur në qëllimet dhe drejtimin e zhvillimit të biznesit të tij.

Dhe së fundi, këtu janë disa këshilla të tjera nga Radislav:

 • Një sipërmarrës duhet të mësojë vazhdimisht: fillimisht veten e tij dhe më pas të tjerët.
 • Një biznesmen i suksesshëm nuk ndalet me kaq. Ai nuk ngadalëson dhe ecën vetëm përpara, drejt synimeve të reja ambicioze.

Radislav Gandapas është një trajner biznesi dhe folës publik. Zhvillon cilësitë drejtuese te nxënësit. Nga viti në vit ai kryeson të gjitha vlerësimet e trajnerëve. Ai është autor i gjashtë librave për oratorinë. Artikulli do të përshkruajë biografinë e tij të shkurtër.

Biografia e Radislav Gandapas

Fëmijëria dhe studimet

Radislav Gandapas lindi në qytetin e Kuibyshevo (rajoni i Novosibirsk) në 1967. Por djali kaloi pothuajse të gjithë fëmijërinë dhe rininë e tij në Odessa. Radislav u shpërngul atje me prindërit e tij në vitin 1972. Që në moshë të re, Gandapas kishte një sens të dukshëm qëllimi, karizmi dhe talenti. Në Odessa, një i ri u diplomua në universitet. Në vitin 1991, ai mori një diplomë si mësues i letërsisë dhe gjuhës ruse.

Puna

Radislav Gandapas, biografia e të cilit është paraqitur në këtë artikull, dha mësim vetëm tre vjet. Në 1994, trajneri i ardhshëm u bë zëvendësdrejtor në Shtëpinë e Shkencëtarëve në qytetin e Odessa. Mund të themi se ky moment ishte fillimi i karrierës së tij të ndritur, e cila më vonë e çoi Radislav në statusin e tij aktual. Dhe është e qartë se ky nuk është kufiri për Gandapas si një udhëheqës biznesi. Ai ndan me dëshirë përvojën e tij me drejtorët e firmave të mëdha, të cilët admirojnë karizmën, forcën, fuqinë dhe besimin e një trajneri.

trajner biznesi

Fillimi i karierës

Ndërsa punonte në Shtëpinë e Shkencëtarëve, Radislav Gandapas (librat e folësit përshkruhen më poshtë) mori pjesë shumë herë në trajnimet e mbajtura atje. I riu filloi të kuptojë se cili është qëllimi, motivimi. Ai gjithnjë e më shumë doli me idenë nëse ka një formulë për sukses? Një herë Radislavit iu kërkua të zëvendësonte një trajner që nuk erdhi në leksion. Pas kësaj, dëgjuesit donin ta shihnin Gandapas ekskluzivisht si folës. Dhe kështu filloi karrierën e tij të suksesshme si trajner biznesi.

biznesin e vet

Në vitin 2001, Radislav Gandapas, biografia e të cilit është e njohur për të gjithë dashamirët e oratorisë, hapi biznesin e tij. Por gjithçka përfundoi në dështim - një vit më vonë kompania pushoi së ekzistuari. Radislav nuk u dëshpërua dhe u nis për në Moskë. Në kryeqytet, i riu filloi të jepte mësime private.

Në 2004, Gandapas hapi kompaninë Oratorika, duke u bërë presidenti i saj. Këtë herë ngjarjet u zhvilluan sipas një skenari të favorshëm. Së shpejti, biznesi i Radisllavit filloi të merrte vrull. Trajneri ka shkruar disa libra, ka krijuar një sërë prezantimesh video ("Skriptet e suksesit", "Karizma e liderit") dhe ka mbajtur shumë klasa master. Ai gjithashtu hapi një blog personal në rrjet, ku ndau mendimet e tij me abonentët e tij.

librat e radisllav gandapas

Radislav Gandapas: libra

Në vitin 2006, u botua vepra e parë e heroit të këtij artikulli, me titull "Dizajneri i prezantimit". Përmbajtja e librit mund të merret me mend lehtësisht nga titulli i tij. Autori i mëson lexuesit se si të zhvillojnë siç duhet një prezantim. Në fund të fundit, jo të gjithë mund të shkruajnë një tekst si duhet. Ky është gjithashtu një lloj arti. Dhe, sigurisht, ai që e lexon duhet të jetë një folës i aftë.

"Prezantimi Builder" i ndihmon njerëzit të përcjellin mendimet e tyre në mënyrë bindëse, të mbajnë kontakte me audiencën dhe të sillen në mënyrë korrekte gjatë prezantimit. Në vitin 2008, u botua vazhdimi i librit - "Gati për të performuar!". Në këto punime, trajneri i biznesit paraqiti një plan hap pas hapi që do t'i ndihmojë të gjithë të përgatisin një prezantim të patëmetë.

2007 është viti kur Radislav Gandapas botoi librin e tij të radhës. "Kama Sutra për folësin" - ky është emri provokues që trajneri i biznesit zgjodhi për të. Publikimi ka mbledhur një numër të madh vlerësimesh pozitive. Thelbi i librit është plotësisht në përputhje me titullin e tij - për t'u bërë një folës i suksesshëm, nuk duhet vetëm të zgjidhni citimet dhe fjalët e duhura, por edhe të shijoni atë që është thënë. Është po aq e rëndësishme të ndjesh energjinë e dëgjuesve. Përveç versionit të printuar, u publikua edhe një libër audio.

radislav gandapas kamasutra për folës

Zhvillimi personal dhe vetë-motivimi janë procese unike, por eksitimi shumë shpesh e pengon folësin të flasë 100%. Veprat e Gandapas ndihmojnë për të fituar kontrollin mbi ndjenjat njerëzore që ndërhyjnë në arritjen e qëllimeve.

Në vitet pasuese, trajneri i biznesit shkroi tre libra të tjerë: 101 Këshilla për një konferencë korporative, fjalime që ndryshuan Rusinë dhe 101 këshilla për një folës. Këto botime, si veprat e tjera të heroit të këtij artikulli, përmbajnë citate të autorit dhe bazohen si në përvojën e tyre ashtu edhe në vëzhgime.

Jeta personale

Radislav Gandapas, biografia e të cilit u prezantua më lart, nuk e harron këtë fushë të rëndësishme. Ai ka një familje të mrekullueshme: një grua të mrekullueshme dhe dy fëmijë - djalin Gregory dhe vajzën Maria. Dhe ka shumë të ngjarë, në këtë çështje, trajneri veproi po aq vendimtar sa u mësoi njerëzve artin e oratorisë. Gruaja e Radislav Gandapas është shumë krenare për burrin e saj dhe e mbështet atë në gjithçka.

gruaja e gandapas radisllav

Besimet dhe qëndrimet

Heroi i këtij artikulli kundërshton mosbesimin në forcat e veta, mosgatishmërinë për të duruar humbje të mëdha kohe dhe frikë nga vështirësitë. Trajneri argumenton se një biznes i suksesshëm mund të ndërtohet pikërisht mbi të kundërtën - gatishmërinë për të kapërcyer pengesat e vogla dhe të mëdha, këmbënguljen e arsyeshme, si dhe vendosmërinë.

Radislav Gandapas, biografia e të cilit është model për çdo sipërmarrës, beson se çdo problem mund të zgjidhet dhe nuk duhet të hiqni dorë kurrë prej tyre. Kjo është mënyra e vetme për të arritur lartësitë e dëshiruara. Nuk ka formulë për sukses. Ekziston vetëm një formulë për dështimet - ky është realiteti përreth, i përbërë ekskluzivisht nga dobësi. Kjo do të thotë, secili person ndikon në mënyrë të pavarur në qëllimet dhe drejtimin e zhvillimit të biznesit të tij.

Dhe së fundi, këtu janë disa këshilla të tjera nga Radislav:

 • Një sipërmarrës duhet të mësojë vazhdimisht: fillimisht veten e tij dhe më pas të tjerët.
 • Një biznesmen i suksesshëm nuk ndalet me kaq. Ai nuk ngadalëson dhe ecën vetëm përpara, drejt synimeve të reja ambicioze.
Karriera: folës, trajner biznesi
Data e lindjes: 17 qershor 1967
Vendi i lindjes: Rajoni i Novosibirsk, BRSS
Rritje: 193 cm
Statusi familjar: i martuar
Rrjete sociale: YouTube | VK

Radislav Gandapas frymëzon njerëzit me historinë e tij të suksesit. Ai ka ndërtuar një karrierë të suksesshme duke i mësuar njerëzit për udhëheqjen, përgjegjësinë dhe ambicien. Trajneri zhvillon leksione dhe analiza motivuese. Trajnimi i psikologjisë është shumë i popullarizuar. Burri mban një blog personal përmes të cilit i motivon njerëzit të punojnë për veten e tyre dhe të arrijnë sukses.

Biografia

Radislav Gandapas lindi më 17 qershor 1967 në rajonin e Novosibirsk. Dihet pak për vitet e fëmijërisë së jetës dhe prindërit e një njeriu të famshëm. Babai i tij ishte një pilot profesionist. Në 1972, familja vendosi të transferohej në Odessa. Pikërisht aty Radislav e kaloi fëmijërinë.

Në vitin 2011, Radislav Gandapas krijoi kanalin e tij në YouTube "Strategjitë e liderit". Aty ai publikon video në të cilat tregon shumë gjëra interesante për jetën dhe gabimet e tij gjatë fjalimit publik.

Radislav Gandapas tani

Gandapas tani vazhdon të zhvillojë në mënyrë aktive projekte dhe një blog personal. Ai është President i Shoqatës së Folësve të CIS. Radislav renditet i 27-ti në renditjen botërore TOP30 Global Gurus. Librat e tij mbi oratorinë janë përkthyer në disa gjuhë dhe janë të njohura në të gjithë botën.

Në vitin 2021, Radislav Gandapas prezantoi librin Manage Money: Check-up of Your Finances, të shkruar bashkë me Edward Dubinsky. Gjithashtu, trajneri i biznesit vazhdon të zhvillojë kurse dhe seminare mbi rritjen personale dhe të folurit publik.

Biografia e Radislav Gandapas është një histori suksesi. Nuk është çudi që një burrë është një mentor në ndërtimin e një karriere të shkëlqyer dhe për të fituar pozita udhëheqëse në jetë. Folësi, trajneri, psikologu, Radislav mëson se si ta bëjmë jetën të plotë dhe të përmbushur me ndihmën e vetë-menaxhimit dhe motivimit. Ai shkruan në blog për të, shkruan libra, bën filma dhe jep trajnime.

Fëmijëria dhe rinia

Trajneri i biznesit lindi në rajonin e Novosibirsk më 17 qershor 1967. Djali mori një emër të pazakontë, i cili dukej se parashikonte se me kalimin e kohës do të gëzohej për lavdinë që mori. Gandapas nuk e konsideron të nevojshme të ndajë detajet e jetës së tij personale me publikun, ndaj dihet pak për prindërit e tij. Në vitin 1972, babai i tij, një pilot, e zhvendosi familjen e tij në klimat më të ngrohta dhe Radislav e kaloi fëmijërinë e tij në Odessa.

Këtu ai studioi në shkollë dhe hyri në universitet, të cilin e diplomoi në vitin 1991 për filologji. Dashuria për letërsinë e mirë dhe aftësia për të punuar me fjalën u bënë një bazë e fortë për mjeshtrin e ardhshëm të oratorisë. Por së pari ai arriti të punojë si mësues shkolle dhe madje edhe si zëvendës drejtor i Shtëpisë së Shkencëtarëve. Megjithatë, brezi sipërmarrës dhe kruajtja krijuese e inkurajuan njeriun të fillonte projektin e tij ambicioz.

Jeta personale

Një person që u mëson suksesin të tjerëve, si parazgjedhje, duhet ta arrijë atë vetë. Jeta e dështuar e një trajneri të paktën shkakton hutim dhe dyshime për përshtatshmërinë e tij profesionale. Radislav ka gjithçka në rregull me shembullin e tij - ai nuk është vetëm një biznesmen i kompletuar, por edhe një familjar i lumtur, i cili, së bashku me gruan e tij të dashur, po rrit djemtë Gregory dhe Mark dhe vajzat Stephanie dhe Maria.

Gruaja e Gandapas, Anna Viduetskaya, është efikase dhe aktive për t'iu përshtatur burrit të saj. Gruaja u njoh dy herë si mamaja e biznesit të vitit, dhe e merituar: pasi filloi karrierën e saj në fushën e menaxhimit të lartë, ajo themeloi dy kompani të suksesshme dhe është e fokusuar në rritjen personale dhe psikologjinë e udhëheqjes. Anna drejton seminare dhe trajnime, mëson strategji për vetë-zhvillim dhe sukses. Në të njëjtën kohë, Viduetskaya ndoshta gjeti një burim energjie të pashtershme, sepse ajo arrin të udhëtojë shumë, të luajë sport dhe t'i kushtojë vëmendje familjes së saj.

Instagrami i gruas deklaron me zë të lartë se jeta është një sukses: fotot nga pushimi, stërvitjet dhe me familjen e saj tregojnë se suksesi e ndjek familjen Gandapas në të gjitha frontet. Radislav preferon t'ia kushtojë faqen e tij në rrjetin social çështjeve të punës dhe postimet e tij janë kryesisht motivuese. Ndryshe nga gruaja e tij, ai nuk ngarkon foto nga palestra, megjithëse duket qartë se kjo formë arrihet me punë të palodhur (me një gjatësi prej 192 cm, mashkulli nuk ka asnjë shenjë mbi peshë).

Karriera

Në fund të viteve 1990, Radislav filloi të përgatisë seminaret dhe trajnimet e para për biznesmenët, por një përpjekje në vitin 2000 për të ndërtuar një biznes të pavarur dështoi. Një vit më vonë, burri ndërmerr një hap vendimtar dhe shkon në Moskë, ku në fillim fle me miqtë në një dyshek ajri, por nuk e humb besimin në vetvete. Aftësia për të mos hequr dorë jep fryte - deri në vitin 2004, Gandapas hap një shkollë të të folurit publik (tani Oratori) dhe fillon të udhëtojë nëpër vend me fjalime.

Ai zotëron profesionin e një trajneri biznesi dhe fillon t'ua mësojë atë të tjerëve. Radislav shkruan libra, drejton një program televiziv dhe bëhet i ftuar në programe si ekspert. Me kalimin e kohës, burrit nuk i vijnë vetëm para, por edhe tituj, sipas të cilëve ai nuk ka të barabartë në vend në fushën e formimit të biznesit.

Radislav Gandapas tani

Radislav tani është një specialist i njohur në udhëheqje. Por burri nuk pushon në dafinat e tij, por vazhdon të shkruajë libra, të xhirojë video, të zhvillojë trajnime dhe të punojë në një shkollë në internet. Në vitin 2019, Gandapas dhe gruaja e tij Anna u nderuan me çmimin Çifti i Biznesit i Vitit. Kjo vetëm sa i motivon trajnerët të punojnë edhe më shumë.

Përveç mentorimit, burri organizon konferenca korporative dhe ngjarje publike. Faqja zyrtare e trajnerit përmban libra, trajnime dhe kurse video me të cilat mund të dilni nga terreni dhe të ndërtoni një karrierë dhe jetë plot energji. Këtu, Radislav vepron si një bloger, duke postuar artikuj mbi temën e motivimit dhe efektivitetit personal. Autori mban edhe një kanal në YouTube, ku vazhdon të flasë për sekretet e suksesit.

Bibliografi

 • 2006 - "Konstruktori i prezantimit"
 • 2007 - "Kama Sutra për folësin. Dhjetë kapituj se si të merrni dhe të jepni kënaqësinë maksimale, duke folur në publik"
 • 2008 - “Gati për të performuar! Konstruktori i prezantimit»
 • 2009 - "Fjalimet që ndryshuan Rusinë"
 • 2010 - "101 këshilla për mbajtjen e një konference korporative"
 • 2012 - "101 këshilla për një folës"
 • 2013 - "Karizma e liderit"
 • 2019 - "Full Zh. Jeta si një projekt biznesi"
 • Asgjë nuk korrigjon imazhin për veten si arritjet reale.

Gruaja e tij Anna është një ndeshje për Radislav. Ajo drejton organizatën e saj dhe është gjithashtu një atlete. Ajo gjithmonë mbështet bashkëshortin e saj të dashur në gjithçka, rrit fëmijë, ndjek karrierën e saj. Për më tepër, asaj iu dha dy herë titulli mjaft nderi "Mamaja e Biznesit e Vitit". Në agimin e karrierës së saj profesionale, Anna Viduetskaya ishte një menaxhere e lartë, pas së cilës ajo krijoi dy organizata që ende punojnë me sukses dhe efikasitet. Ajo është gjithashtu shumë e interesuar për rritjen personale dhe psikologjinë e lidershipit. Duket sikur vajza ka një burim të pashtershëm energjie. Ajo mban në mënyrë aktive faqet e saj në rrjetet sociale, në të cilat shfaqen periodikisht fotografi nga vendet e pushimeve, si dhe fotografitë e punës dhe familjes. Edhe vetë Radislav bën jetë aktive në rrjetet sociale, por kryesisht poston vetëm postime pune.

Në të njëjtën kohë, ai lëshoi ​​disa trajnime për autorë. Për shembull:

 • "Formula e motivimit";
 • Udhëheqësi nuk është ai që udhëheq, është ai që askush nuk e shtyn pas shpine.
 • Sarah Lloyd-Hughes - Si të jesh një folëse e shkëlqyer publike. Çdo audiencë, çdo situatë”;
 • "Prezantimi i biznesit".

Veprimtari profesionale

 • Nikolai Ostrovsky - "Si u kalit çeliku".

Vetë Radislav nuk është mësuar të flasë për familjen e tij, dihet vetëm se një pilot u bë babai i tij. Kur trajneri i ardhshëm ishte pesë vjeç në 1772, ata u zhvendosën në klimat më të ngrohta në qytetin legjendar në rajonin e Detit të Zi Verior në Ukrainën jugore, Odessa. Fëmijërinë dhe rininë Radislav e kaloi në këtë qytet. Me siguri, Radislav Ivanovich nuk mbulon informacionin personal dhe i përmbahet mençurisë popullore të mëposhtme "mos u tregoni njerëzve më shumë për veten tuaj sesa duhet të dinë".

 • – E kishit idenë të dilnit në politikë me ideologjinë e duhur?

Citate dhe aforizma të famshme

 • Simon Montefiore - Fjalimet që ndryshuan botën

Më pas, Radislav Gandapas krijon qendrën e tij arsimore në Shtëpinë lokale të Shkencëtarëve. Qendra ka për qëllim trajnimin e figurave të ndryshme të biznesit në disiplina themelore të specializuara në veprimtarinë sipërmarrëse. Përveç kësaj, kjo qendër synon të zhvillojë trajnime dhe seminare që predikojnë ndërlikimet e biznesit.

 • Marik Khazin - "Shitet!!!";
 • "Karizmi i një lideri në biznes";
 • "Kryqi i Udhëheqësit";
 • Në fakt, planifikimi dhe vendosja e qëllimeve, të largëta dhe tërheqëse, është puna e zgjimit të energjisë së vet.
 • Lartësia e prezantuesit të famshëm televiziv është 192 cm.
 • Alexander Griboyedov - "Mjerë nga zgjuarsia";
 • Nëse jeni i shëndoshë dhe po qani për këtë, ndaloni së ngrëni dhe mos qani, por nëse jeni i shëndoshë dhe nuk doni të ndaloni së ngrëni, atëherë qani diku në shtëpi.

Fakte interesante

- Nuk e kisha një ide të tillë, sepse nuk mund të jesh një kastravec i freskët dhe të mbetesh i tillë, duke u ngjitur në një kavanoz me të kripura: mediumi do të kriposë;

 • Clayton Christensen - Strategjia e Jetës
 • "Ideologjia e korporatës";
 • "Prezantimi është një ndjesi";
 • ... depresioni nga përtacia, më shumë gjasa për të mbuluar se nga puna.

Pasi i riu Radislav mori një certifikatë shkollore, ai vendos të bëhet student me kohë të plotë në fakultetin filologjik të Universitetit Shtetëror të Odessa. Dhe tashmë në 1991, folësi i ardhshëm u diplomua me nderime nga universiteti dhe mori një diplomë në profesionin e një filologu.

Veprimtari pedagogjike

 • "Të mësosh të flasësh në publik";
 • Mos luani shah me një pëllumb - ai do të shpërndajë copat, do të ulë në dërrasë dhe do të fluturojë për të treguar se si ju mundi;
 • Olivia Fox Cabein - Karizma. Si të ndikojmë, bindim dhe frymëzojmë”;
 • "Profesioni - trajner biznesi";

Arsimi

Një familje

 • Rusi është një i çmendur me rrezik, që ngrihet shpejt, bie shpejt dhe ngrihet përsëri shpejt. Djegia dhe djegia. Ne kemi frikë në të gjithë botën dhe përpiqemi të qëndrojmë larg. Nuk është e sigurt me ne, por nuk është e mërzitshme as me ne.

Nga fundi i viteve 1990, Radislav Gandapas vendosi të bëhej pedagog dhe filloi të përgatisë seminare dhe trajnime origjinale për biznesmenët. Pas kësaj, në vitin 2000, një i ri përpiqet të ndërtojë biznesin e tij, por përpjekja dështoi, pasi kompania e tij falimentoi papritur në vetëm gjashtë muaj.

 • Është interesante se emri i tij është me origjinë sllave dhe do të thotë "luftëtar për lavdi" ose "i lumtur me lavdi". Njerëzit me emrin Radislav nuk e festojnë ditën e tyre të emrit, pasi ky emër nuk është përfshirë në listën e shenjtorëve katolikë dhe ortodoksë.
 • "Dizajneri i prezantimit";
 • Nikolai Gogol - "Shpirtrat e vdekur";

Ata quhen model i një çifti të lumtur dhe inteligjent. Ata kalojnë shumë kohë së bashku: punojnë, udhëtojnë dhe, natyrisht, angazhohen në vetë-zhvillim.

 • Fjodor Dostojevski - "Demonët";

Radislav Ivanovich njihet si trajneri më i titulluar i biznesit në Rusi. Ai shkroi disa libra mbi oratorinë:

Radislav Gandapas nuk ka ndërmend të heqë dorë nga jeta e tij familjare, pavarësisht nga aktivitetet e tij të suksesshme dhe në zhvillim profesionale. Folësi i njohur ka një familje të mrekullueshme. Ai ka një grua Anna Viduetskaya dhe katër fëmijë: djemtë Gregory dhe Mark, vajzat Stephanie dhe Maria.

 • "101 këshilla për mbajtjen e një konference korporative."
 • "Ideologjia e liderit";
 • Sipas shenjës së zodiakut, Radislav është Binjakët;

Jo shumë kohë më vonë, i riu gjen një punë në specialitetin e tij dhe bëhet mësues i gjuhës ruse në shkollën gjithëpërfshirëse nr. 28 të Odesës. Sidoqoftë, tre vjet më vonë, në një mijë e nëntëdhjetë e katër, folësi i ardhshëm vendos të lërë postin e mësuesit dhe të transferohet në Shtëpinë lokale të Shkencëtarëve, ku menjëherë bëhet zëvendësdrejtor. Duke punuar në këtë organizatë, Radislav mendon për karrierën e tij të ardhshme dhe fillon rrugëtimin e tij drejt majave të suksesit. Në Shtëpinë e Shkencëtarëve, një i ri ka mundësinë të ndjekë të gjitha llojet e trajnimeve, ku mëson se çfarë në fakt është "motivimi", "formula për sukses" dhe "caktimi i saktë i qëllimeve". Kështu, Radislav Ivanovich fillon të mendojë seriozisht për seminaret e tij dhe projektin e tij ambicioz.

Përveç kësaj, trajneri i biznesit Radislav Gandapas krijoi shtatë filma edukativë.

Radislav Gandapas lindi më shtatëmbëdhjetë qershor në një mijë e gjashtëdhjetë e shtatë. Atdheu i tij i vogël ishte qyteti i vogël Kuibyshev në rajonin e Novosibirsk. Prindërit i dhanë djalit një emër të rrallë të pazakontë, sikur ta dinin që djali i tyre do të ishte i suksesshëm dhe i famshëm në të gjithë botën.

Me kalimin e kohës, një folës i orientuar drejt qëllimit bëhet një trajner profesionist biznesi dhe fillon të transferojë në mënyrë aktive njohuritë e tij të fituara te të tjerët. Për më tepër, Radislav Ivanovich ndan njohuritë, aftësitë dhe aftësitë e tij përmes librave dhe filmave. Ftohet në televizion, ku bëhet ekspert dhe më pas fillon të drejtojë emisionin e tij televiziv. Me kalimin e viteve, një folës i talentuar ishte në gjendje jo vetëm të pasurohej, por edhe të fitonte disa tituj nderi, duke konfirmuar se ai thjesht nuk ka të barabartë në fushën e trajnimit të biznesit në Federatën Ruse.

 • Një njeri i mençur dikur tha: ndryshimet tek ne ndodhin vazhdimisht dhe në mënyrë të pavullnetshme, por përparimi nuk ndodh vetvetiu.

Librat e preferuar

Arritjet

Fëmijëria dhe prindërit

 • Gjatë gjithë jetës sime ka ndodhur gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë: "fëmijët" do të punojnë për "të rriturit". Dhe nëse mbeteni infantilë, përgatituni për faktin se do të punoni akoma.
 • "2 krahët e fjalës publike".
 • Mason Curry - Genius Mode. Përditshmëria e njerëzve të mëdhenj”;

Një vit pas një përpjekjeje të pasuksesshme, Radislav ndryshon papritur jetën e tij të zakonshme dhe shkon në kryeqytetin e Rusisë, Moskë. Së pari, personaliteti i ardhshëm i famshëm jeton me miqtë e tij dhe fle në një dyshek me ajër. Sidoqoftë, Radislav nuk e humb shpresën dhe besimin në forcat e veta. Këmbëngulja e tij ka filluar të sjellë sukses të dukshëm. Kështu, në vitin 2004, ai hap një shkollë autori të të folurit publik dhe fillon të udhëtojë me leksione, trajnime dhe seminare në të gjithë vendin. Irina Krieeva bëhet bashkëthemeluese e organizatës. Në këtë kompani, Radislav Ivanovich u bë trajner biznesi në të folurit publik. Që nga viti 2008, një mësues i talentuar filloi të zhvillojë një sërë trajnimesh të quajtura "Profesioni - Trajneri i Biznesit".

 

Radislav Gandapas për veten, biznesin dhe Tina Kandelaki Antikasha në kokë është çelësi i suksesit nga Radislav Gandapas Radislav Gandapas "Kamasutra për folësin"
Radislav Ivanovich Gandapas

- Specialist në fushën e oratorisë, të folurit publik dhe prezantimeve. Autor i trajnimeve “Dy krahët e të folurit publik”, “Prezantimi është një ndjesi”, seminare interaktive “Karizmi i liderit në biznes” dhe “Ideologjia e korporatës”, videot “Të mësosh të flasësh në publik”, “Prezantimi i biznesit” dhe “Karizmi i liderit”. në biznes”, si dhe libra për këtë temë. Trajneri i biznesit, presidenti dhe themeluesi i Klubit të Folësve

Kush është Radislav Gandapas?

Radislav Ivanovich Gandapas është figura më e famshme në Federatën Ruse, i specializuar në oratori, prezantime dhe fjalime publike. Gjatë karrierës së tij, ai botoi nëntë vepra letrare dhe katërmbëdhjetë filma me tema të lidershipit, retorikës dhe teknikave psikologjike.

Ndër të gjithë trajnerët e biznesit rusë, Radislav Gandapas spikat për titullin e trajnerit më të titulluar në vend. Vetëm tre herë është vlerësuar si profesionisti më i mirë në këtë aktivitet sipas rezultateve vjetore. Në vitin 2013, Radislav iu dha Çmimi i Librit të Internetit rusishtfolës.

i cili është gandapas radisllav

Puna

Radislav Gandapas, biografia e të cilit është paraqitur në këtë artikull, dha mësim vetëm tre vjet. Në 1994, trajneri i ardhshëm u bë zëvendësdrejtor në Shtëpinë e Shkencëtarëve në qytetin e Odessa. Mund të themi se ky moment ishte fillimi i karrierës së tij të ndritur, e cila më vonë e çoi Radislav në statusin e tij aktual. Dhe është e qartë se ky nuk është kufiri për Gandapas si një udhëheqës biznesi. Ai ndan me dëshirë përvojën e tij me drejtorët e firmave të mëdha, të cilët admirojnë karizmën, forcën, fuqinë dhe besimin e një trajneri.

trajner biznesi

Edukimi dhe karriera

Në 1991, Radislav u diplomua në Universitetin Shtetëror të Odessa. Në këtë universitet mori arsim filologjik. Menjëherë pas diplomimit nga universiteti, Gandapas filloi të punojë në një shkollë në Odessa. Në të, ai shërbeu si mësues i gjuhës ruse për nxënësit e shkollave të mesme.

Nga viti 1994 deri në vitin 2000, Radislav Ivanovich punoi si nënkryetar i Shtëpisë së Shkencëtarëve në Odessa. Në këtë institucion, njeriu krijoi një qendër arsimore, e cila trajnonte specialistë biznesi në disiplinat themelore të sipërmarrjes. Përveç kësaj, kjo qendër është e specializuar në zhvillimin e trajnimeve dhe seminareve që synojnë studimin e ndërlikimeve të biznesit.

leksione nga radislav gandapas

Në vitin 2000, Gandapas dhe miqtë e tij hapën një organizatë. Për fat të keq për trajnerin e biznesit, kompania falimentoi shpejt, duke u bërë e paaftë financiarisht në vetëm gjashtë muaj.

Në vitin 2001, Radislav Ivanovich u transferua në Moskë. Në kryeqytetin rus, një burrë filloi të ngjitej në shkallët e karrierës së një trajneri të specializuar në rritjen personale. Në fillim të karrierës së tij, ai fitoi përvojë nën drejtimin e Alexander Sviyash, një psikolog, shkrimtar dhe themelues i njohur rus i Qendrës Smart Way për Psikologji Pozitive.

Në vitin 2004, Gandapas hapi një kompani, aktivitetet e së cilës synonin zhvillimin e aftësive të të folurit në publik. Bashkëthemeluesja e organizatës ishte Irina Krieeva. Në këtë institucion Radislav mori pozitën e trajnerit të biznesit në oratori. Që nga viti 2008, trajneri rus filloi të zhvillojë një sërë trajnimesh të quajtura "Profesioni - Trajneri i Biznesit".

Që nga viti 2009, Gandapas ka mbajtur emisionin "Citizens talk show", i cili transmetohet në kanalin televiziv Stolitsa. Për më tepër, burri merr pjesë në programe në kanale të tilla si NTV, RBC, TNT, REN TV, RTR, Channel One, etj.

Në vitin 2012, Radislav Ivanovich filloi të zhvillojë aktivitete të pavarura, duke zgjeruar linjën e trajnimeve dhe seminareve që kishte zhvilluar.

Fëmijëria dhe rinia

Trajneri i biznesit lindi në rajonin e Novosibirsk më 17 qershor 1967. Djali mori një emër të pazakontë, i cili dukej se parashikonte se me kalimin e kohës do të gëzohej për lavdinë që mori. Gandapas nuk e konsideron të nevojshme të ndajë detajet e jetës së tij personale me publikun, ndaj dihet pak për prindërit e tij. Në vitin 1972, babai i tij, një pilot, e zhvendosi familjen e tij në klimat më të ngrohta dhe Radislav e kaloi fëmijërinë e tij në Odessa.

Këtu ai studioi në shkollë dhe hyri në universitet, të cilin e diplomoi në vitin 1991 për filologji. Dashuria për letërsinë e mirë dhe aftësia për të punuar me fjalën u bënë një bazë e fortë për mjeshtrin e ardhshëm të oratorisë. Por së pari ai arriti të punojë si mësues shkolle dhe madje edhe si zëvendës drejtor i Shtëpisë së Shkencëtarëve. Megjithatë, brezi sipërmarrës dhe kruajtja krijuese e inkurajuan njeriun të fillonte projektin e tij ambicioz.

Jeta personale

Megjithë një karrierë të suksesshme dhe në zhvillim aktiv, Gandapas nuk heq dorë aspak nga jeta e tij personale. Trajneri rus ishte me fat me një familje të mrekullueshme. Radislav, së bashku me gruan e tij Anna Viduetskaya, po rrit katër fëmijë.

familja e gandapave radisllavë

Burri dhe gruaja janë një shembull i një çifti të lumtur dhe të suksesshëm. Ata i kushtojnë shumë kohë punës, udhëtimeve dhe, natyrisht, kalimit të kohës së bashku. Anna është kreu i organizatës dhe një atlete. Ajo mund të quhet një grua ideale, pasi përveç karrierës së saj, ajo nuk harron të mbështesë burrin e saj, duke shprehur krenarinë e sinqertë për arritjet e tij.

Një familje

Radislav Gandapas nuk ka ndërmend të heqë dorë nga jeta e tij familjare, pavarësisht nga aktivitetet e tij të suksesshme dhe në zhvillim profesionale. Folësi i njohur ka një familje të mrekullueshme. Ai ka një grua Anna Viduetskaya dhe katër fëmijë: djemtë Gregory dhe Mark, vajzat Stephanie dhe Maria.

Ata quhen model i një çifti të lumtur dhe inteligjent. Ata kalojnë shumë kohë së bashku: punojnë, udhëtojnë dhe, natyrisht, angazhohen në vetë-zhvillim.

Gruaja e tij Anna është një ndeshje për Radislav. Ajo drejton organizatën e saj dhe është gjithashtu një atlete. Ajo gjithmonë mbështet bashkëshortin e saj të dashur në gjithçka, rrit fëmijë, ndjek karrierën e saj. Për më tepër, asaj iu dha dy herë titulli mjaft nderi "Mamaja e Biznesit e Vitit". Në agimin e karrierës së saj profesionale, Anna Viduetskaya ishte një menaxhere e lartë, pas së cilës ajo krijoi dy organizata që ende punojnë me sukses dhe efikasitet. Ajo është gjithashtu shumë e interesuar për rritjen personale dhe psikologjinë e lidershipit. Duket sikur vajza ka një burim të pashtershëm energjie. Ajo mban në mënyrë aktive faqet e saj në rrjetet sociale, në të cilat shfaqen periodikisht fotografi nga vendet e pushimeve, si dhe fotografitë e punës dhe familjes. Edhe vetë Radislav bën jetë aktive në rrjetet sociale, por kryesisht poston vetëm postime pune.

Çfarë keni arritur?

Këtu janë disa arritje që Radislav Gandapas ndan me ndjekësit e tij në faqen zyrtare të kompanisë së tij:

 • Ai udhëtoi katër milionë kilometra me avion, tren dhe makinë për të takuar njerëz që ndjekin trajnimet dhe seminaret e tij.
 • Numri maksimal i ndjekësve të trajnerit që ndoqën stërvitjen e tij është gjashtë mijë persona.
 • Që nga viti 1996, trajneri i biznesit ka mbajtur një mijë e dyqind ngjarje.
 • Gjatë gjithë kohës së veprimtarisë së tij, trajnimet e tij u ndoqën nga më shumë se njëqind mijë njerëz.
 • Dyzet e tre përqind e klientëve korporativë të Radislav janë klientë të përsëritur.

 • Numri i përgjithshëm i faqeve në veprat letrare të Gandapas tejkalon tre mijë e gjysmë.
 • Gjatë vitit të kaluar, dyqind e dyzet intervista u morën nga trajneri i biznesit rus.
 • Burri performoi dy herë me bateri gjatë stërvitjeve të tij në Baku dhe Moskë.

Arritjet

Radislav Ivanovich njihet si trajneri më i titulluar i biznesit në Rusi. Ai shkroi disa libra mbi oratorinë:

 • "Kama Sutra për folësin";
 • "101 këshilla për folësin";
 • "Fjalimet që ndryshuan Rusinë";
 • "Dizajneri i prezantimit";
 • "101 këshilla për mbajtjen e një konference korporative."

Përveç kësaj, trajneri i biznesit Radislav Gandapas krijoi shtatë filma edukativë.

 • "Karizmi i një lideri në biznes";
 • "Të mësosh të flasësh në publik";
 • "Ideologjia e liderit";
 • "Kryqi i Udhëheqësit";
 • "Profesioni - trajner biznesi";
 • "Formula e motivimit";
 • "Prezantimi i biznesit".

Në të njëjtën kohë, ai lëshoi ​​disa trajnime për autorë. Për shembull:

 • "Prezantimi është një ndjesi";
 • "Ideologjia e korporatës";
 • "2 krahët e fjalës publike".

Librat e preferuar

 • Mason Curry - Genius Mode. Përditshmëria e njerëzve të mëdhenj”;
 • Olivia Fox Cabein - Karizma. Si të ndikojmë, bindim dhe frymëzojmë”;
 • Clayton Christensen - Strategjia e Jetës
 • Marik Khazin - "Shitet!!!";
 • Simon Montefiore - Fjalimet që ndryshuan botën
 • Sarah Lloyd-Hughes - Si të jesh një folëse e shkëlqyer publike. Çdo audiencë, çdo situatë”;
 • Nikolai Gogol - "Shpirtrat e vdekur";
 • Alexander Griboyedov - "Mjerë nga zgjuarsia";
 • Fjodor Dostojevski - "Demonët";
 • Nikolai Ostrovsky - "Si u kalit çeliku".

Gandapas. Dhe çfarë qëndron pas kësaj?

Ndani:

I bleva mitet, reklamat dhe legjendat. Ndoshta, shumë, si unë, besojnë në karizmin e jashtëzakonshëm dhe klasat master efektive të Radislav Gandapas. Ai e quan veten "specialisti më i famshëm i udhëheqësve në Rusi. Trajneri më i titulluar i biznesit në Rusi ”(kjo shkruhet në faqen e internetit)

Nuk e mohoj që stërvitjet e tij mund të ndihmojnë dikë të lëvizë në jetë dhe dikush, ndoshta, madje shkon në shfaqjet e tij më shumë se një herë. Unë thjesht dua të ndaj përshtypjet e mia për trajnimin "Suksesi profesional dhe personal: skriptet dhe algoritmet", i cili u zhvillua më 11 shtator 2014 në Moskë dhe në të cilin mora pjesë. Nuk po flas për librat dhe trajnimet e tjera të tij, thjesht kam shkruar për këtë rast të veçantë, të cilin e kam vizituar personalisht.

Më lejoni të filloj duke thënë se personi që fliste për suksesin dhe vlerën e kohës u vonua 23 minuta. A është një krijim artificial i përshtypjes së rëndësisë së tij? Apo çfarë? Nëse një person nuk vlerëson kohën dhe paratë e dëgjuesve (dhe ne kemi paguar para për trajnimin), a mund të thotë ai se burimi më i vlefshëm për një biznesmen është koha? Të paktën një tregues - fjalët e tij janë në kundërshtim me veprat. Ato. nga 2.5 orë kohë trajnimi dhe dhënie të informacioneve të dobishme, Radislav ka munguar pothuajse gjysmë ore, që do të thotë se 20% e kohës ka qenë e humbur, krejtësisht e padobishme për dëgjuesit.

Më tej, pas një prezantimi, megjithatë dëgjuam informacion të vlefshëm - 4 terma nga tema e deklaruar (megjithëse tani guxoj të supozoj se kjo u dha në kamera, sepse pasi kameramani u largua nga salla, gjithçka ndryshoi). Ishte një kualifikim vlerash. Koha, energjia, statusi dhe paratë. Sipas Radislavit, foshnja i zotëron të gjitha vlerat, ai është i siguruar për gjithçka, energjik dhe statusi i tij është i vendosur. Por plaku nuk ka asgjë ...

dhe këtu filloi më interesantja. Radislav na tha se vetëm një person, një i moshuar, një i rritur që luan golf dhe fluturon në klasë biznesi, mund të konsiderohet i suksesshëm. Dhe për një kohë shumë, shumë të gjatë dhe kishte shumë histori dhe histori të ndryshme se si Radislav vetë fluturon në klasën e biznesit, si flet për këtë me djalin e tij, sa e mrekullueshme është në klasën e biznesit, për cilësinë e ushqimit, për shpejtësia e lëshimit dhe e uljes, etj, etj. Besoj se ata që fluturojnë realisht në biznes class nuk bërtasin për këtë, ata thjesht fluturojnë. Kishte një ndjenjë që djalit iu tregua një helikopter lodër i kontrolluar dhe ai nuk mund të luante mjaftueshëm, dhe të gjithë djemtë e tjerë nuk janë më djem, sepse ata nuk kanë një helikopter të tillë.

Më pas pasoi një histori e gjatë për një takim me shokët e klasës dhe se si një farë Ira nuk ndodhi fare në jetë, sepse është 41 vjeç dhe ka dy fëmijë dhe nuk punonte, por rriti fëmijë dhe nuk kishte asgjë. për të folur me të. Dhe në mes të kohës së caktuar, u duk një shpresë se tani do të fillonim të flasim për algoritme për sukses. Por jo! Pyetje nga dyshemeja. Pyetjes iu përgjigj me shumë kujdes (një mospërputhje e çuditshme midis temës së trajnimit dhe pyetjes, por ne do ta heqim këtë) si të jetosh një nënë e re me dy fëmijë nëse nuk ka para të mjaftueshme për jetën. Përgjigja ishte e gjatë dhe përmbante idenë kryesore - të shtrëngosh në grusht dhe të durosh, do të bëhet më e lehtë të shkosh në shkollë.

Nuk do t'ju tregoj për një kohë të gjatë se çfarë ndodhi më pas, por njerëzit u larguan dhe u larguan. U bë interesante për mua nëse të paktën diçka do të thuhej fare, dhe megjithatë kishte një fije shprese që një trajner biznesi mëson dhe nuk flet për fluturimet e tij, se ai vlerëson kohën dhe paratë e njerëzve të tjerë. Por mesa duket nuk ka rëndësi. Në fund të fundit, ne kemi paguar tashmë paratë, arka është rimbushur. Në këtë proces, librat u shitën edhe aty nga skena, u reklamuan trajnime të reja, abonime në blogun e trajnerit, e kështu me radhë.

Cili është përfundimi? Megjithatë, unë hoqa diçka nga ky trajnim:

1. Nëse diçka nuk ju përshtatet në jetë, duhet të vendosni një qëllim, të ndërmerrni hapa, të arrini një qëllim, të vendosni një qëllim përsëri, të shkoni përsëri dhe përsëri dhe përsëri (hapat dhe algoritmet e deklaruara nuk janë lëshuar)

2. Radislavit i vjen keq për ata që nuk e njohin Twitterin!!!

Vlen 3 mijë? Jo! A ia vlenin 2.5 orët e kohës sime? Jo! Përfundim: Unë nuk do të shkoj në stërvitjen e Radislav Gandapas për asgjë, do t'u tregoj miqve të mi dhe atyre që janë në eufori nga fushata e tij reklamuese kompetente (për t'i dhënë meritat për këtë) dhe të gjithë ata që duan të dinë për përshtypjet e mia. Unë shkoj në klasa master dhe trajnime në mënyrë shumë selektive, e pashë këtë trajner për një kohë të gjatë dhe më dukej se ia vlente ta dëgjoja. Por pas fasadës kishte një zbrazëti

Ndoshta kjo histori do të ndihmojë dikë të bëjë një zgjedhje. Vërej se në sallë ishin rreth 200 veta, çmimi i biletës ishte 1950 =, vendet vip ishin 3 rreshta, kostoja ishte 3250 = Cili nuk është rezultati i një historie për lojërat tuaja të golfit, fluturimet e klasit të biznesit dhe keqkuptimet e grave kush janë të përfshirë në fëmijë, jo biznes? Por ndoshta kjo është ajo që ka të bëjë me suksesin? Suksesi i tij.

Unë ose jam naiv ose pres shumë. kush e quan veten trajner? Apo ndoshta unë jam thjesht i zgjuar dhe ky nivel nuk është i imi? (duke qeshur me veten e shkrova kete)

Citate dhe aforizma të famshme

 • Mos luani shah me një pëllumb - ai do të shpërndajë copat, do të ulë në dërrasë dhe do të fluturojë për të treguar se si ju mundi;
 • – E kishit idenë të dilnit në politikë me ideologjinë e duhur?

- Nuk e kisha një ide të tillë, sepse nuk mund të jesh një kastravec i freskët dhe të mbetesh i tillë, duke u ngjitur në një kavanoz me të kripura: mediumi do të kriposë;

 • Rusi është një i çmendur me rrezik, që ngrihet shpejt, bie shpejt dhe ngrihet përsëri shpejt. Djegia dhe djegia. Ne kemi frikë në të gjithë botën dhe përpiqemi të qëndrojmë larg. Nuk është e sigurt me ne, por nuk është e mërzitshme as me ne.
 • Nëse jeni i shëndoshë dhe po qani për këtë, ndaloni së ngrëni dhe mos qani, por nëse jeni i shëndoshë dhe nuk doni të ndaloni së ngrëni, atëherë qani diku në shtëpi.
 • Udhëheqësi nuk është ai që udhëheq, është ai që askush nuk e shtyn pas shpine.
 • Një njeri i mençur dikur tha: ndryshimet tek ne ndodhin vazhdimisht dhe në mënyrë të pavullnetshme, por përparimi nuk ndodh vetvetiu.
 • Asgjë nuk korrigjon imazhin për veten si arritjet reale.
 • ... depresioni nga përtacia, më shumë gjasa për të mbuluar se nga puna.
 • Në fakt, planifikimi dhe vendosja e qëllimeve, të largëta dhe tërheqëse, është puna e zgjimit të energjisë së vet.
 • Gjatë gjithë jetës sime ka ndodhur gjithmonë dhe do të jetë gjithmonë: "fëmijët" do të punojnë për "të rriturit". Dhe nëse mbeteni infantilë, përgatituni për faktin se do të punoni akoma.

Këshillat dhe thëniet e Radislav Gandapas

Pengesat kryesore për drejtimin e një biznesi të suksesshëm: mosgatishmëria për të duruar vështirësitë e përkohshme, frika nga vështirësitë, mosbesimi në forcat dhe aftësitë e dikujt.

Ndërtimi i një biznesi të suksesshëm kërkon guxim, besim, vendosmëri dhe specialistë kompetentë. Ju gjithashtu duhet të mbani mend se do t'ju duhet të përballeni me probleme të ndryshme çdo ditë, por duhet ta bëni këtë me kënaqësi.

Këshilla kryesore për biznesmenët fillestarë: “Mos e ngadalësoni! Ju nuk mund ta ushqeni një ide për vite me rradhë. Duhet të filloni të veproni menjëherë. Ka shumë për të mësuar në procesin e zgjidhjes së problemeve. Disa projekte do të jenë më të suksesshme, të tjera më pak dhe disa nuk do ta justifikojnë fare veten. Por çfarëdo që të ndodhë, mos e ngadalësoni kurrë!”

Një biznesmen është një person që preferon veprimin në vend të zvarritjes së pafund. Ai nuk lodhet kurrë duke i mësuar të tjerët dhe me përkushtim absolut mëson atë që ai vetë nuk di si.


0 replies on “Радислав гандапас. биография бизнес”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *