Bukë me djathë dhe sallam - recetë

65,8 g

Spërkateni sipërfaqen e punës me miell. Ndani brumin në 4 pjesë afërsisht të barabarta, vendoseni në tavolinë dhe lëreni të ngrihet për 15-20 minuta.
Rrotulloni secilën pjesë të brumit në një kek të sheshtë, vendosni sallamin dhe djathin në qendër, lidhni skajet në qendër, kthejeni dhe hapeni pak. Kështu formoni të gjitha ëmbëlsirat.

Bukë me sallam dhe djathë

 • 200 g djathë të fortë
 • 10 g sheqer

45 min

 • 3 g kripë

Përgatisni mbushjen. Pastroni sallamin nga filmi. Pritini në feta të holla dhe më pas i prisni në rripa. Grini djathin e fortë në një rende të trashë.

  • 200 g sallam të zier
  • 50 g gjalpë

Receta për ëmbëlsira me sallam dhe djathë është krijuar për ata që duan pasta të thjeshta. Ne do të bëjmë tortillat përnjëherë dhe do t'i pjekim së bashku në furrë. Ato rezultojnë më të shëndetshme dhe më madhështore sesa të skuqura në tigan. Mbushja në pjekje mund të jetë krejtësisht e ndryshme. Por nëse përdorni sallam, atëherë është më mirë të zgjidhni të zier. Mund të zëvendësohet edhe me salsiçe ose salsiçe. Ëmbëlsira të shijshme do të dalin me një produkt mishi të tymosur të papërpunuar dhe kërpudha, ose me gjoks pule të zier. Djathi është i përshtatshëm për varietete të forta. Nga rruga, është mjaft e pranueshme të përdoret djathi i përpunuar për mbushjen. Këta përbërës bëjnë 4 ëmbëlsira mjaft të mëdha. Mjaft për një darkë familjare.

  • 150 ml ujë

Bukë me sallam dhe djathë
Shkrini gjalpin në një banjë me ujë të nxehtë ose në mikrovalë dhe ftoheni pak. Në një enë të thellë përzieni 1 vezë me ujin e mbetur dhe miellin, shtoni kripën, pandispanjen dhe gjalpin e shkrirë dhe gatuajeni një brumë të butë. Rrotulloni në një top, mbulojeni me një peshqir dhe lëreni për 1,5-2 orë në një vend të ngrohtë.

Nuk i keni ngrënë të gjitha tortillat në mëngjes? I mbështillni në një qese dhe i lini deri në darkë. Ëmbëlsira të ftohura mund të ngrohen në furrë dhe do të bëhen si të freskëta!

703.5 kcal

42,7 g

Ngroheni furrën në 200C. Vendosim tortillat me sallam dhe djathë në një tepsi të veshur me letër furre, lyejmë me vezë të rrahur dhe i pjekim për rreth 20-25 minuta.

Mos u bëni dembel të shoshitni miellin përmes një sitë. Falë këtij procesi të thjeshtë, mielli është i ngopur me oksigjen, dhe pjekja është e lehtë dhe e ajrosur.

32,1 g

Përgatisni një brumë për tortilla me sallam dhe djathë. Derdhni majanë me një sasi të vogël uji të ngrohtë (38-39C), shtoni sheqerin, lëreni për 10-15 minuta.

 • 5 g maja të thatë
gjysmë luge sheqer

"Ëmbëlsira kefir me djathë dhe sallam" Bukë me djathë dhe sallam sode
mund të jetë opsionale zarzavate çdo Ëmbëlsira në kefir me djathë dhe sallam 1 (336 g) Tortila super të shijshme, pothuajse të menjëhershme me sallam dhe djathë
 • Natalia Latti✈️ Olesya Kireeva
 • Bukë me djathë dhe sallam gjysmë luge kripë
 • •Ëmbëlsira djathi me djathë dhe sallam•
 • Ëmbëlsira me djathë në kefir Ëmbëlsira djathi me sallam
 • Ëmbëlsira me gjizë djathi me sallam Bukë me djathë dhe sallam
 • Gjalpë për të lyer tortën e përfunduar Bukë me sallam dhe djathë
   • sallam
   • vezë të papërpunuara
   • Gjalpë në brumë
   • AnnaCooks
   Miell mbi sy që brumi të jetë i trashë

  • Kube salcice Ëmbëlsira me djathë në kefir 🧀 🧀 🧀
  • gjysmë luge sode Pancakes me djathë dhe sallam, të skuqura në një tigan Ëmbëlsira djathi në brumë kefiri me mbushje Bukë me djathë dhe sallam

  • Olesya Kireeva
  • AnnaCooks Ëmbëlsira djathi me sallam
   Kefir me
   kefir ose kos ose qumësht të gjizë Bukë me djathë, sallam dhe barishte mbushje
  • sallam djathë i grirë
   (i prerë imët) Natalia Latti ✈️ Ëmbëlsira djathi në kefir me sallam Natalia Kim ✈ Ëmbëlsira djathi në kefir me sallam në një tigan Ëmbëlsira me gjizë djathi me sallam Ëmbëlsira me djathë dhe proshutë në kefir djathë i grirë
  • Natalya Kim✈ Bukë me djathë dhe sallam
  • Bukë me djathë dhe sallam
  • Ëmbëlsira me djathë në kefir Novocherkassk, rajoni Rostov, Rusi


0 replies on “Bukë me djathë dhe sallam - recetë”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *