Kur priten dhëmbët, shenjat vihen re menjëherë

Dhëmbët e dalë duhet të lahen dy herë në ditë. Fillimisht, duhet të përdorni një furçë silikoni për fëmijë ose një copë të vogël garzë pa pastë dhëmbësh për pastrim. Një furçë dhëmbësh e zakonshme mund të përdoret kur fëmija është një vjeç, dhe pasta - kur të mbush moshën dy vjeç. Përveç kësaj, është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje procesit të mineralizimit të smaltit. Në veçanti, është e nevojshme të kufizohet konsumi i ëmbëlsirave dhe të përfshihen ushqime të pasura me kalcium, fosfor dhe acid askorbik në dietën e foshnjës.

Normalisht, dalja e dhëmbëve tek foshnjat ndodh sipas skemës së mëposhtme:

 • një përkeqësim i mprehtë i oreksit;
 • vaksinimi etj.
 • hipotiroidizëm kongjenital;

Simptomat e daljes së dhëmbëve

 • prania e konfliktit Rhesus;
 • kollë e lagësht;

Në veçanti, ndër faktorët që mund të çojnë në shfaqjen e simptomave të pakëndshme përfshijnë:

 • incizivët qendrorë: në 6 muaj. - në pjesën e poshtme të dhëmbëve, në 8 muaj. - në nofullën e sipërme;
 • sepsë e të porsalindurit;
 • patologjia e gjëndrrës së hipofizës;
 • incizivët anësor: në 10 muaj. - në rreshtin e sipërm, në 11-13 muaj. - në nofullën e poshtme;

Për të lehtësuar shqetësimin që ka një fëmijë gjatë daljes së dhëmbëve, është e nevojshme të përdorni dhëmbëza - pajisje të specializuara prej gome ose plastike, të cilat fëmija mund t'i kafshojë dhe kafshojë pa rrezikuar dëmtimin e indeve të buta të mishit të dhëmbëve. Përveç kësaj, këshillohet që rregullisht të masazhoni mishrat e dhëmbëve të fëmijës me një gisht të lidhur me një fashë të pastër dhe të lagur.

Ekziston një mendim se shfaqja e dhëmbëve të parë shoqërohet me zhvillimin e një kompleksi të tërë procesesh patologjike (ethe, shfaqja e një skuqjeje, jashtëqitje të dëmtuar, të vjella, konvulsione, etj.). Në fakt, formimi i një okluzioni të përkohshëm është një proces natyror që nuk ka simptomat e përshkruara më sipër. Patologjitë e zbuluara gjatë shpërthimit janë më shpesh manifestime të sëmundjeve infektive ose pasojë e një ndryshimi në dietë.

 • lot, kapriçiozitet.
 • fangs në rreshtin e sipërm (1 vit 4 muaj);
 • stomatiti;

Koha e shfaqjes së dhëmbëve të parë mund të ndryshojë nën ndikimin e shumë faktorëve, duke përfshirë:

 • hiperemia dhe ënjtja graduale e mishrave të dhëmbëve;

Dalja e dhëmbëve është një proces i karakterizuar nga lëvizja aksiale e dhëmbëve nga një pozicion jofunksional (nga indi kockor i nofullës) në një pozicion funksional (në sipërfaqen e procesit alveolar dhe mishrat e dhëmbëve). Më shpesh, formimi i një pickimi të përkohshëm shkakton shumë bezdi, jo vetëm për foshnjën, por edhe për prindërit e tij në ankth. Në këtë artikull nga seksioni "stomatologjia pediatrike", do të përpiqemi të kuptojmë se në çfarë rendi dalin dhëmbët e qumështit në thërrime dhe cilat simptoma shoqërojnë zhvillimin e këtij procesi.

Simptomat e vërteta të daljes së dhëmbëve janë:

 • futja e ushqimeve artificiale plotësuese;

Ndihma e parë për daljen e dhëmbëve

 • toksikoza gjatë shtatzënisë;
 • dobësim i theksuar i sistemit imunitar.
 • molarët e dytë në të dy nofullat (2 vjet).

Kujdesi për dhëmbët e eruptuar

 • çrregullime heterogjene somnologjike;

Me shfaqjen e dhëmbëve të qumështit, foshnja mund të ketë nevojë jo vetëm për kujdesin prindëror, por edhe për kujdesin mjekësor. Dentisti mund t'u rekomandojë prindërve të përdorin xhel dentar anestezik dhe të trajtojnë mishrat e prekur me sherebelë, lëvore lisi ose sodë buke. Me dhimbje të forta, foshnjës mund t'i përshkruhet paracetamol, ibuprofen dhe qetësues të tjerë sistemikë.

 • gjakderdhje e lehtë nga mishrat e dhëmbëve;

Dalja e dhëmbëve: sekuenca dhe koha

 • refuzimi për të ushqyer foshnjën me gji;

Dalja e dhëmbëve: koha dhe simptomat

 • marrja e dëmtimit intrakranial gjatë lindjes;
 • fangs në rreshtin e poshtëm (1 vit 6 muaj);
 • molarët e parë (në moshën një vjeçare);

Është vërtetuar se te fëmijët e parëlindur, shpërthimi ndodh shumë më herët se tek foshnjat e lindura në një kohë të mëvonshme. Dhëmbët e parë tek djemtë shfaqen më vonë se tek vajzat, ndërsa tek fëmijët e nënave të moshuara - shumë më herët se tek foshnjat e lindura nga prindër të rinj.

 • kruajtje e lehtë e shkaktuar nga acarimi mekanik i fibrave nervore të ndjeshme në indet e mishrave të dhëmbëve;

Dalja e dhëmbëve është një arsye absolute për të bërë vizitën e parë tek dentisti pediatër. Gjatë konsultës, mjeku identifikon të gjitha devijimet në strukturën e aparatit dentar të fëmijës, vlerëson gjendjen e frenulumit të buzëve dhe gjuhës së tij, harton një plan të kujdesit dentar dhe një plan për vizitat parandaluese në klinikën dentare.

 • shfaqja në indin e mishrave të dhëmbëve të një hematome të vogël kaltërosh;

Çdo person i ndryshon dhëmbët e qumështit në dhëmballë. Në moshën 6-7 vjeç, prerësi i parë bie dhe zëvendësimi i dhëmbëve përfundon pas 20, kur shfaqen "tetë". Dhëmbët e rinj rriten sipas një orari individual, kështu që detyra e prindit është t'i mësojë fëmijës se si të kujdeset siç duhet për zgavrën e gojës dhe të kontrollojë se si rriten molarët tek fëmijët.

Kur priten molarët tek një fëmijë?

Rritja e dhëmbëve të përhershëm është një punë e madhe për trupin që rrallë e vërejmë. Ndryshimet fillojnë në moshën 3 vjeçare - formohen rudimentet e molarëve. Në 5, shfaqen boshllëqe të dukshme midis dhëmbëve të qumështit për t'u lënë vend "qiramarrësve" të rinj.

Se cilët dhëmbë ngjiten më parë përcaktohet nga shorti - gjenetika. Në gjysmën e rasteve, rritja fillon me "gjashtë". Molarët rriten deri në moshën 7-8 vjeç, në të njëjtën kohë ndryshojnë incizivët e përparmë.

Dhëmbët rriten ngadalë por pa dhimbje. Në 14, kafshimi kryesor është formuar tashmë. Dhëmbët e mençurisë "të vonë" - molarët e tretë rriten në pak vite, në 18-21 në shumicën e të rriturve.


Lexoni gjithashtu:

 • parandalimi i kariesit tek fëmijët
 • trajtimi i dhëmbëve të qumështit
 • Trajtimi i periodontitit tek fëmijët
 • mbushje dentare

Dhëmbët molarë tek fëmijët: simptomat e daljes së dhëmbëve

Pothuajse në të gjithë fëmijët, dhëmballët shfaqen pa dhimbje dhe në mënyrë të padukshme. Megjithatë, ka përjashtime kur rritja e dhëmbëve të përhershëm shoqërohet me parehati. Një simptomë e zakonshme kur ngjiten dhëmbët është temperatura, deri në 38 ºС. Fëmija gjithashtu ankohet për:

 • dobësi dhe përgjumje për shkak të një rënie të imunitetit;
 • rrjedhje e hundës, pështymë e bollshme;
 • inflamacion i mishrave të dhëmbëve;
 • kruajtje, dhimbje gjatë ngrënies.

Masazhi i mishrave të dhëmbëve do të ndihmojë në largimin e ndjesive të pakëndshme në gojë. Xhel dentar përdoret për të lehtësuar inflamacionin. E rëndësishme: para aplikimit, dezinfektoni duart ose vishni doreza sterile.

Para se të blini ilaçe, konsultohuni me dentistin tuaj. Inflamacioni i rëndë është një sinjal se dhëmbët nuk po rriten siç duhet. Pa trajtim, kafshimi i fëmijës mund të deformohet.

Komplikimet gjatë daljes së dhëmbëve

 • defektet e kafshimit. Molarët janë më të mëdhenj se dhëmbët e qumështit; mund të mos ketë hapësirë ​​të mjaftueshme në një nofull të ngushtë. Kafshimi ndryshon nëse dhëmbët e qumështit nuk kanë rënë, por kanë filluar të rriten të rinj.
 • hiperdentia - dhëmbët rriten në rreshtin e dytë. Kjo ndodh për arsye të ndryshme, më shpesh - dhëmbi i qumështit mbahet fort dhe rrënja kërkon mënyra të tjera.
 • dhëmbët nuk rriten. Nëse qumështi ka rënë dhe qumështi i përhershëm është vonuar për gjashtë muaj, duhet të shihni një mjek. Rritja e dobët e dhëmbëve është një nga shenjat e problemeve me sistemin imunitar te fëmijët.
 • kariesit dhe pulpitit. Shenja e parë e shkatërrimit të smaltit është ankesa e fëmijës se është vendosur në buzë, e ëmbël dhe nxehtë "hyn" në dhëmb. Nëse pulpiti prek molarët, temperatura e trupit rritet tek fëmijët, shfaqen dhimbje të forta. Atëherë trajtimi i pulpitit nevojitet urgjentisht pa vonesë.

Këshilla për kujdesin e dhëmbëve të fëmijës suaj

Dhëmbët molarë tek fëmijët kanë nevojë për kujdes të kujdesshëm. Smalti i ri është i ndjeshëm ndaj efekteve të mjedisit të jashtëm dhe baktereve që shkaktojnë karies. Prandaj, është e rëndësishme të përdorni produkte higjienike.

Parandalimi më i mirë është të mësoni fëmijën tuaj të ndjekë higjienën orale përpara se të krijohet një pickim i përhershëm. Për të mbajtur dhëmbët tuaj të shëndetshëm, duhet të ndiqni disa hapa të thjeshtë:

 • lani dhëmbët çdo ditë ☑️. Përdorni një furçë dhëmbësh të paktën dy herë në ditë, përdorni fill dentar dhe shpëlarje.
 • dietë korrekte  ☑️. Pllaka e ëmbël në dhëmbë është ushqimi më i mirë për bakteret. Pas ngrënies me shumë karbohidrate, lani dhëmbët ose shpëlani gojën. Shmangni snacking kur nuk mund të kujdeseni për dhëmbët tuaj.
 • kontrolle të rregullta parandaluese  ☑️. Duhet të vizitoni dentistin çdo gjashtë muaj. Trajtoni dhëmbët sapo të zbulohen problemet.
 • forconi dhëmbët  ☑️. Hani një dietë të ekuilibruar, merrni komplekse vitaminash dhe mineralesh të pasura me kalcium.
 • vizitoni rregullisht dentistin ☑️dhe bëni pastrim profesional të dhëmbëve.

Kujdesi dentar nuk kërkon shumë kohë, por veprimet e thjeshta tani do t'ju lejojnë të mbani dhëmbë të bukur dhe të shëndetshëm për gjithë jetën.

Dalja e dhëmbëve është procesi kur grupi i parë i dhëmbëve, të quajtur dhëmbë qumështi, thyen mishrat e dhëmbëve. Për çdo prind, ky proces është i rëndësishëm dhe me peshë. Të gjithë presin që dhëmbi i parë të klikojë në lugë. Kur foshnjës i dalin dhëmbët, simptomat shfaqen menjëherë.

Kur zakonisht fillon dalja e dhëmbëve?

Ky proces zakonisht fillon në moshën gjashtë muajsh. Por mosha nga tre muaj deri në një vit konsiderohet normë për daljen e dhëmbëve. Nëse një fëmijë po i dalin dhëmbët, prindërit i vërejnë menjëherë shenjat.

Dhëmbët e përparmë të poshtëm zakonisht priten së pari. Dhëmbët e sipërm zakonisht vijnë 1-2 muaj pasi dhëmbët e përparmë të poshtëm kanë dalë.

Cilat janë simptomat?

Disa foshnja janë më të bezdisshme se zakonisht kur u dalin dhëmbët. Kjo mund të jetë për shkak se shfaqen dhimbje dhe ënjtje të mishrave të dhëmbëve. Kur dhëmbët priten, shenjat dhe simptomat zakonisht mund të vërehen rreth një javë përpara se dhëmbi të ekspozohet dhe zhduken sapo të thyhet lëkura.

Kur një fëmijë po i del dhëmbët, simptomat mund të ndryshojnë. Foshnjat mund të thithin gishtat ose lodrat e tyre për të ndihmuar në lehtësimin e presionit në mishrat e dhëmbëve. Ata gjithashtu mund të refuzojnë të hanë ose pinë sepse kanë dhimbje dhe përjetojnë shqetësime orale.

Shumë foshnje jargëzojnë gjatë daljes së dhëmbëve dhe kjo mund të shkaktojë skuqje në fytyrën ose gjoksin e foshnjës.

Kur dhëmbët priten tek një fëmijë, simptomat, siç është përmendur tashmë, mund të shfaqen në mënyra të ndryshme. Për disa, ato janë të buta, që zakonisht është më mirë.

Si mund ta ndihmoni fëmijën tuaj?

Kur foshnjës i dalin dhëmbët, shenjat janë të dukshme nga jashtë dhe ju mund ta ndihmoni atë. Këtu janë disa këshilla për ta ndihmuar fëmijën tuaj të ndihet më mirë me daljen e dhëmbëve:

Jepini fëmijës tuaj një qetësues të lehtë dhimbjeje, të përshtatshëm për moshën e tij (siç është ibuprofeni) për të ndihmuar në lehtësimin e shqetësimit të fëmijës.

Përdorni një gisht të pastër (ose një unazë dhëmbi të ftohtë) për të fërkuar butësisht mishrat e dhëmbëve të fëmijës suaj për 2 minuta. Shumë fëmijë e shohin atë qetësues dhe ndihmon në uljen e dhimbjes së foshnjës.

Jepini fëmijës tuaj sende të sigurta për të përtypur.

Shumë prindër përdorin produkte të tjera për daljen e dhëmbëve, të tilla si xhel për çamçakëz për fëmijë. Nëse dëshironi të përdorni këto produkte, kontrolloni me mjekun tuaj se cilat lloje janë të sigurta dhe sa shpesh mund të përdoren për një fëmijë të një moshe të caktuar.

Kujdesi për dhëmbët e qumështit

Kur dhëmbët priten, shenjat e këtij procesi po shfaqen në mënyrë aktive, kështu që patjetër do ta vini re. Përveç vëmendjes së shtuar ndaj dhëmbëve të foshnjës gjatë daljes së dhëmbëve, mos harroni për kujdesin ndaj tyre. Duhet të ndërmerren hapa për të ndihmuar në parandalimin e kaviteteve në dhëmbët e qumështit të fëmijës suaj. Për shembull, sapo dhëmbët e fëmijës suaj të duken qartë, mund të filloni t'i pastroni me një leckë të butë ose garzë. Sa më shumë të dalin dhëmbët, aq më serioze bëhet procedura e pastrimit. Lani dhëmbët me një furçë dhëmbësh të butë duke përdorur vetëm ujë gjatë herës së parë të kësaj procedure. Ndihmon gjithashtu në parandalimin e kaviteteve nga shishja nëse gjithmonë e hiqni atë nga goja e fëmijës sa më shpejt që ai ose ajo të ketë mbaruar së ngrëni. Ju duhet të pastroni gojën e foshnjës pas ushqyerjes, veçanërisht gjatë natës. Kur fëmija fillon

Duhet të bëni një orar të rregullt të vizitave tek dentisti nga fëmija. Gjatë këtyre vizitave, mjeku do të kontrollojë shëndetin e dhëmbëve të fëmijës suaj.

Këshillohet ta çoni fëmijën tek dentisti për gjashtë muajt e parë nga momenti i daljes së dhëmbit të parë, por jo më vonë se viti i parë i lindjes së foshnjës.


0 replies on “Kur priten dhëmbët, shenjat vihen re menjëherë”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *