Çfarë lule duket si një trëndafil

Lulja mbretërore - trëndafili - nuk ka të barabartë në bukuri dhe aromë. Sidoqoftë, kopshtarët shpesh kanë frikë ta mbjellin atë në parcela. Dikush ka frikë se nuk do të sigurojë kujdesin e duhur. Ata me fëmijë ose kafshë të vogla e shmangin atë për shkak të bollëkut të gjembave. Shumica preferojnë të shijojnë elegancën e sythave të trëndafilit nga dyqani. Por edhe tifozët e zjarrtë të luleve ndonjëherë duan shumëllojshmëri. Ne kemi përgatitur një artikull në të cilin do t'ju tregojmë emrat e luleve që duken si trëndafila.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

I kemi ndarë në 2 grupe. Por ato nuk janë reciprokisht ekskluzive. Bimët që përdoren për buqeta në sallone rriten si në kopsht ashtu edhe në shtëpi.

Çfarë lulesh duken si trëndafila dhe shiten të prera

Bimët e diskutuara më poshtë mund të blihen në dyqanet e mëdha të luleshitësve.

Eustoma ose Lisianthus - Trëndafili irlandez pa gjemba

Sythat delikatë eustoma me petale me shumë nivele të hapura janë të vendosura 5-7 copë për degë. Prandaj, shpesh ngatërrohet me trëndafila të mëdhenj me llak. Por, ndryshe nga ky i fundit, Lisianthus nuk ka gjemba dhe buqeta qëndron në një vazo pothuajse 2 herë më gjatë.

Në ngjyrë, eustoma gjithashtu konkurron me mbretëreshën e luleve. Ka nuanca kremi, të kuqe, jargavan, vjollcë, rozë dhe të bardhë. Varietetet me dy ngjyra janë shumë të njohura: çdo petal i bardhë borë ka një kufi të ndritshëm. Buqeta është prekëse dhe shumëngjyrëshe në të njëjtën kohë.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

A duket një ranunculus si një trëndafil?

Një bimë me një emër të pavëmendshëm "Zabinë aziatike" ose më kompleks - Ranunculus - ka një syth të harlisur me shumë petale. Ata përshtaten fort së bashku dhe ngjajnë me një tufë lulesh të madhe trëndafili. Në lulëzim, diametri i luleve arrin 7 cm.

Ndryshe nga mbretëresha e luleve, ranunculus janë jo modest. Kërkesa e vetme është që ata ta duan ngrohtësinë dhe të kenë frikë nga toka e ftohtë. Përndryshe, kujdesi për ta është i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

Lule të brendshme dhe të kopshtit të ngjashme me trëndafilat

Ne kemi përpiluar një listë të bimëve që nuk mund të blihen si lule e prerë, por mund të rriten në kopsht ose në vazo.

Kamelia luksoze - një alternativë për trëndafilat e kopshtit

Atdheu i shkurreve dekorative është Azia: Japonia dhe Kina. Shkurre është e mbuluar me gjeth të gjelbër gjatë gjithë vitit, por është vërtet e bukur gjatë periudhës së lulëzimit, kur është e shpërndarë me shumë lulëzime të ndritshme.

Kamelia mbillet shpesh përgjatë perimetrit të sitit për të krijuar një mbrojtje. Sot ka varietete jo modeste që përshtaten mirë me klimën e ashpër ruse.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

Hibiscus ose trëndafil kinez

Një tjetër aziatik si rozë. Pika kryesore e hibiscusit është se sythi lulëzon vetëm për 1-2 ditë, por ka aq shumë lulëzime sa të tjerët hapin menjëherë petalet. Ata ndezin me drita në pjesë të ndryshme të shkurret dhe vazhdojnë kështu nga fundi i pranverës deri në fillim të tetorit.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

Begonia - si një trëndafil i vogël

Kjo është e preferuara e atyre që duan të rritin lule në shtëpi. Me kujdes të mirë, shkurret mund të rriten deri në tavan. Ekzistojnë tre lloje të begonias: gjetherënëse, shkurre dhe tuberoze. Lulet e kësaj të fundit ngjajnë me sytha miniaturë të pastër të një trëndafili me llak. Dhe lulëzimet e disa varieteteve lulëzojnë deri në 15 cm dhe tashmë janë të ngjashme me bozhuret e vogla.

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto

Ne kemi bërë një pasqyrë të shkurtër të luleve që duken si trëndafila. Kjo do t'ju ndihmojë të diversifikoni florën e shtëpisë tuaj ose të krijoni një dizajn unik në vend. Kur aty pranë ka lule të ngjashme, por secila me karakterin dhe veçoritë e veta dalluese, kjo i jep vendit një shije dhe origjinalitet të veçantë.

Foto: airlighttimespace.org

18. Krizantemë

Edhe pse aguliçe i përket aguliçeve, mund të kënaqet me lule të dyfishta të ndritshme deri në 4 muaj. Ka varietete të bukura me shumë ngjyra që zënë rrënjë në çdo tokë dhe nuk kanë nevojë për kujdes të veçantë.

Mjaft e çuditshme, edhe midis tulipanëve ka disa lloje që me të vërtetë duken si trëndafila. Për ta bërë këtë, zgjidhni lule të mëdha të dyfishta me nuanca delikate të bardha, rozë dhe të kuqe.

Foto: deti74.ru

11. Lisianthus Russell

 

1. Eustoma

 

9. Më i ri

 

Jo të gjithë e dinë, por në fakt, një trëndafil i egër i zakonshëm është paraardhësi i vërtetë i një trëndafili dekorativ. Natyrisht, kur lulëzojnë, ato janë të ngjashme, dhe më pas frutat medicinale të dobishme piqen në vend të sythave.

Eustoma - Lule të ngjashme me trëndafilat

7. Kamelia

3. Bozhure

Kamelia spektakolare orientale gjatë lulëzimit e shpërndarë me dhjetëra lule të mëdha të ndritshme. Varietetet jo modeste të mbarështimit zënë rrënjë mirë në gjerësitë tona gjeografike dhe madje janë të përshtatshme për gardhe.

Begonia - Lule të ngjashme me trëndafilat

14. Vjollca Uzambara

Lisianthus Russell - Lule të ngjashme me trëndafilat

Foto: fermer.blog

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto (katalog)

16. Hellebore

Lulet e vogla të balsamit janë shumë të ngjashme me trëndafilat, dhe vetë bima është e përshtatshme për apartamente dhe parcela. Lulja nuk ka nevojë të ujitet shpesh, por do t'ju duhet të lironi periodikisht tokën.

 

2. Balsam terry

Foto: helensem7.livejournal.com
Geranium - Lule të ngjashme me trëndafilat

20. Kalanchoe Kalandiva

Krizantemë - Lule të ngjashme me trëndafilat

Terry balsam - Lule të ngjashme me trëndafilat

Foto: tvsamara.ru

10. Hibiscus

Për shkak të formës karakteristike dhe ngjyrës së kuqe të pasur të tufë lulesh, adeniumi i lagësht quhet edhe "trëndafili i shkretëtirës". Kjo është një pemë e vogël deri në gjysmë metri, e cila e do më shumë dritën dhe nxehtësinë.

17. Tulipani i Terry

Foto: izhevsk.ru

13. Begonia

Foto: sadartemenko.ru

12. Dahlias

Shumëvjeçari jo modest quhet në të vërtetë emri kompleks dhe artistik "Gelleborus". Ne kemi varietetet më të zakonshme - hibride dhe kaukaziane që rriten deri në 40-70 cm.

Terry adenium - Lule të ngjashme me trëndafilat

Ky është një sukulent që quhet "trëndafili i gurit" dhe i ngjan vërtet mbretëreshës së luleve. Gjethet e trasha mblidhen në një rozetë të dendur, dhe në disa varietete ato gjithashtu gradualisht ndryshojnë ngjyrën në burgundy.

 

Në fakt, kjo është e njëjta eustoma - ose më saktë, shumëllojshmëria e saj specifike. Llojet xhuxh të lisianthus 15-20 cm secila rriten në shtretër lulesh, dhe speciet e gjata deri në 140 cm rriten në tabela me shumë nivele.

Foto: khuvuonxanh.netFoto: mylomaniya.ru 

Krizantemat e kuqe dhe burgundy nuk janë shumë të ngjashme me trëndafilat në formën e një sythi, por ato mund t'i zëvendësojnë në mënyrë të përkryer në oborr. Lulëzimi i harlisur dhe i dendur do të dekoroj kopshtin tuaj në vjeshtë, dhe buqeta do të qëndrojë në një vazo për disa javë.

Terry aguliçe - Lule të ngjashme me trëndafilat

Geranium me tufë lulesh të mëdha të ndritshme ndihet i mahnitshëm në shtëpi, apartamente dhe në dritare. Ka disa qindra lloje dhe varietete, ndër të cilat ka patjetër një që ju nevojitet. Geranium është jashtëzakonisht jo modest dhe lehtë toleron mungesën e dritës ose lagështisë, megjithëse do të jetë më keq të lulëzojë.

Tulipani i dyfishtë - Lule të ngjashme me trëndafilat

Rosehip - Lule të ngjashme me trëndafilat

Camellia - Lule të ngjashme me trëndafilat

6. Trëndafili

Hellebore - Lule të ngjashme me trëndafilat

Lule të ngjashme me trëndafilat: emra dhe foto (katalog)

Mbarështuesit kanë edukuar dhjetëra lloje dekorative dahlias me forma krejtësisht të ndryshme lulesh dhe petalesh. Midis tyre ka varietete që do të jenë një alternativë e shkëlqyer për trëndafilat.

Të përtërirë - Lule të ngjashme me trëndafilat

Foto: astrolog55.com
Kalanchoe Kalandiva - Lule të ngjashme me trëndafilat

Eustomat e bukura dhe delikate quhen gjithashtu "trëndafili irlandez" dhe ato janë vërtet të lehta për t'u ngatërruar. Sythat e punimeve të hapura vijnë në një larmi ngjyrash dhe nuancash, duke përfshirë varietetet e njohura me dy ngjyra. Dhe nuk ka thumba në eustoma fare.

Gardenia aromatike ka erë si jasemini, por duket më shumë si një trëndafil. Ka varietete xhuxh dhe të gjatë, por të gjithë kanë nevojë për lotim të rregullt dhe veshje të sipërme.

Ranunculus - Lule të ngjashme me trëndafilat

Usambar violet - Lule të ngjashme me trëndafilat

15. Geranium

Hibiscus - Lule të ngjashme me trëndafilat

4. Ranunculus

 

Kjo është një varietet xhuxh i Kalanchoe me lule të dendura, të vogla që duken si sytha trëndafili. Gjethet e pazakonta kaçurrela hijezojnë në mënyrë efektive bukurinë delikate.

Nuk është më kot që hibiskusi u mbiquajt "trëndafili kinez", megjithëse sythat nuk janë shumë të ngjashëm. Lulet e mëdha luksoze lulëzojnë deri në 25 cm, lulëzojnë vetëm për disa ditë, por menjëherë zëvendësojnë njëra-tjetrën.

 

Një varietet i çuditshëm dekorativ i vjollcës quhet gjithashtu "saintpaulia" dhe me të drejtë konsiderohet mbretëresha e bimëve të brendshme. Hijet varen nga shumëllojshmëria, dhe bima lulëzon gjatë gjithë vitit - vetëm kujdesuni për ndriçimin.

Bozhure - Lule të ngjashme me trëndafilat

Foto: mirnadivane.ru 

Një trëndafil alternativ i dhomës do të jetë gjithashtu një begonia e vogël e bukur me të gjitha varietetet e saj. Ka lloje të mëdha që lulëzojnë deri në 15 cm në diametër dhe rriten disa metra.

Njerëzit e quajtën ranunculus të harlisur në mënyrë të jashtëzakonshme - "Zabinë aziatike". Diametri i luleve është deri në 7 cm, dhe të gjitha petalet janë shumë afër njëra-tjetrës. Ranunculus nuk toleron të ftohtin, duke përfshirë temperaturat e ulëta të ajrit, tokës dhe ujit për ujitje.

Gardenia - Lule të ngjashme me trëndafilat

Foto: dolina-sad.ru

19. Terry adenium

5. Gardenia

Trëndafili është mbretëresha e vërtetë e kopshtit, e cila nuk ka të barabartë mes të gjitha luleve në botë. Por edhe trëndafilat luksoz nuk janë të përshtatshëm për të gjithë: për shkak të erës, specifikave të kujdesit, gjembave të mprehta - nuk ka rëndësi. Në fund, ju thjesht dëshironi shumëllojshmëri në kopsht dhe në ballkon. Dhe këtu lule jo më pak të bukura dhe spektakolare, të ngjashme me trëndafilat, vijnë në shpëtim. Le te flasim!

8. Terry aguliçe

Dahlias - Lule të ngjashme me trëndafilat

Midis varieteteve të tilla të ndryshme, por me teksturë të pandryshueshme të bozhureve, ka lloje që të kujtojnë shumë një trëndafil. Sythat e dendur elastikë janë të mirë si në shkurre ashtu edhe në buqeta të prera.

Kopsht Ranunculus
Kopsht Ranunculus
Eustoma grandiflora ose Lisianthus i Russell
Eustoma grandiflora ose Lisianthus i Russell

Trëndafili kinez, pavarësisht emrit, nuk i përket të njëjtës gjini me trëndafilat. I përket gjinisë Hibiscus dhe ka një emër alternativ kinez hibiscus. Quhet kështu për shkak të ngjashmërisë së rritjes së areolës. Është përhapur me sukses në të gjithë botën. Është shkurre me lartësi deri në 3 m.Lulet janë fillimisht nuanca të kuqe me diametër deri në 16 cm.Si rezultat i përzgjedhjes janë marrë varietete të nuancave të tjera dhe madhësive të sythave. I pëlqen një klimë e nxehtë e lagësht, preferon një sasi të mjaftueshme të dritës së diellit. Në përgjithësi, jo modest.

Geranium është një bimë e famshme shumëvjeçare shtëpie. Rritet deri në 50 cm Gjethet janë të gjelbra të ngopura, lulet janë të mëdha, të përbëra nga petale të së njëjtës formë dhe të afta të grumbullohen në lulëzime. Janë të njohura 400 lloje barbarozë, janë edukuar shumë lloje. Jo modest, toleron lehtësisht mungesën e lagështirës dhe dritës, por e kompenson këtë me lulëzim të dobët. Ekzistojnë gjithashtu lloje tolerante ndaj thatësirës dhe hije-dashëse. Përhapet me fara dhe lastarë.

Terry Adenium

Begonia

Trëndafilat janë bimë të bukura që kanë fituar zemrat e shumë njerëzve me bukurinë dhe aromën e tyre. Megjithatë, nuk duhet të supozohet se nuk ka ngjyra që mund të konkurrojnë me to.

Hellebore Kaukaziane ose Helleborus
Hellebore Kaukaziane ose Helleborus

Pyetja se cilat lule janë më të bukura është jashtëzakonisht subjektive dhe varet nga preferencat dhe përparësitë e një personi të caktuar. Të gjithë njerëzit janë të ndryshëm, dhe shijet e tyre gjithashtu, por një gjë mund të thuhet me siguri, se komuniteti i kultivuesve të luleve dhe thjesht adhuruesve të luleve nuk jeton vetëm nga trëndafilat. Ka rreth 270 mijë lloje të bimëve të lulëzuara në planet, dhe secila mund të gjejë admiruesit e saj. Ndër ato që lulëzojnë, ka nga ato që nuk kanë absolutisht asgjë të ngjashme me trëndafilat, por ka aq të ngjashme sa mund të ngatërrohen me një nga varietetet e trëndafilave. Le të njihemi më nga afër me këta përfaqësues.

 

Lulet më të njohura si trëndafila

Një tjetër emër për eustoma është Lisianthus Russell. Kjo bimë mund të arrijë nga 12 deri në 150 cm lartësi, në varësi të përkatësisë së një varieteti të caktuar. Numri i luleve eustoma mund të ndryshojë deri në 20 copë. Lulëzimi ndodh në mënyrë madhështore për shkak të lulëzimit gradual të luleve dhe diametrit të madh të sythave - nga 5 deri në 15 cm Petalet vijnë në dy lloje: të dyfishta dhe jo të dyfishta. Lisianthus duhet të mbrohet nga ekspozimi ndaj rrezet e diellit direkte, pasi kjo mund ta dëmtojë atë. Temperatura optimale për rritje është 22 gradë. Përhapja vegjetative është e pamundur për shkak të brishtësisë së rrënjëve dhe mungesës së lastarëve.

Hellebore

eustoma

Atdheu i begonias është tropikët dhe subtropikët, kështu që bima është e ngrohtë, e lehtë dhe e dashuruar me lagështi. Janë rreth 1000 lloje me tipare dalluese të formave dhe nuancave të luleve dhe gjetheve. Duke pasur parasysh një shumëllojshmëri të tillë të begonias, ato ndahen në tre grupe: shkurre, gjysmë shkurre dhe barishtore. Kultivuesit e luleve preferojnë varietetet hibride barishtore, pasi kujdesi i tyre është më pak i kërkuari. Më të njohurat janë begonia me lule, të cilat i lëshojnë gjethet gjatë lulëzimit, dhe begonia me gjethe, të cilat ruajnë gjethet e tyre, por lulëzojnë më pak në mënyrë ekspresive. Riprodhimi është i mundur me ndihmën e farave, prerjeve ose zhardhokëve.

Një emër tjetër për Ranunculus është zhabinë e kopshtit. Është një bimë kopshti shumëvjeçare e shkurtër deri në 50 cm me rreth 600 varietete. Ndër mbarështuesit e luleve, më të njohurit janë varietetet persiane dhe afrikane të Ranunculus. Në lidhje me varietetet e ndryshme, forma e sythit të zhyllës së kopshtit përsërit formën e skicave të trëndafilave, bozhureve dhe lulëkuqeve. Preferon hijen e lehtë ose të pjesshme. Ndihet rehat në tokë të lirshme dhe me lagështi të moderuar. Riprodhimi kryhet përmes farave ose me transplantim të zhardhokëve rrënjë.

Trëndafili kinez

Terry adenium u mbiquajt trëndafili i shkretëtirës për shkak të formës dhe ngjyrës së kuqe të ndezur të luleve. Bima është një pemë e ulët, deri në 50 cm, me gjethe të rrumbullakosura. Vendlindja e adeniumit është Afrika, kështu që ka nevojë për shumë dritë dhe nxehtësi. Nuk i pëlqen hije, ndihet rehat në diell. Temperatura mesatare e rehatshme për të është +25 gradë. Sythi përbëhet nga tre ose dy rreshta petale, gjë që është një tipar i mrekullueshëm i aleniumeve terry. Madhësia e luleve deri në 8 cm në diametër. Lëngu i adeniumit është helmues, ndaj duhet të jeni sa më të kujdesshëm me të.

begonia shkurre
begonia shkurre

Ranunculus

Geranium
Geranium
Terry Adenium
Terry Adenium

Geranium

Hellebore ose ndryshe Helleborus është një bimë shumëvjeçare që përveç pamjes tërheqëse ka edhe veti mjekësore. Ekzistojnë rreth 15 lloje hellebore, por më të njohurit prej tyre janë hellebore hibride dhe hellebore Kaukaziane. Lartësia e bimës në raport me varietetin është në rangun nga 40 deri në 70 cm. Lulëzimi është i bollshëm: disa lule mund të vendosen në një kërcell. Lulet janë të ndryshme në formë, deri në 8 cm në diametër. Ngjyra është zakonisht e bardhë-jeshile ose e verdhë. Ai e do hijen e pjesshme, ndihet rehat mes shkurreve dhe pemëve.

Mundësia më e mirë është shumimi me fara, pasi bimët e rritura nuk tolerojnë transplantimin dhe ndarjen e shkurreve. Si rregull, farat piqen në mes të verës. Hellebore nuk toleron transplantime të shpeshta, kështu që është më mirë ta përhapni atë me ndihmën e farave.

Bota e luleve është e mahnitshme, magjepsëse dhe e larmishme, por edhe në një larmi të tillë mund të gjesh ngjashmëri dhe veçori të ngjashme në bimë të llojeve të ndryshme. Gjithmonë ekziston një mundësi për të zbuluar diçka estetikisht të bukur, duke i bërë jehonë asaj që tashmë është parë: nuancat, konturet, format. Edhe nëse jeni të çmendur pas trëndafilave, mos e privoni veten nga kënaqësia e admirimit të bukurisë së luleve të tjera. Në fund të fundit, midis tyre ka shumë të ngjashme me të preferuarin tuaj.

Tabela e përmbajtjes

 • Lulet më të njohura si trëndafila
 • eustoma
 • Ranunculus
 • Hellebore
 • Trëndafili kinez
 • Begonia
 • Terry Adenium
 • Geranium
Hibiscus chinensis ose trëndafili kinez
Hibiscus chinensis ose trëndafili kinez

Lulja e mbretërve, shoqëruesi i kurorës - këto janë epitete për trëndafilin. Një nga lulet më të bukura në botë na ka kënaqur për shumë shekuj me bukurinë e saj magjepsëse, aromën magjepsëse dhe shumëllojshmërinë e pasur. Sidoqoftë, edhe kultivuesit e luleve me përvojë ndonjëherë kanë frikë të mbjellin një trëndafil në parcelat e tyre. Një bimë e çuditshme kërkon kujdes të vazhdueshëm dhe të kujdesshëm. Kopshtarët me fëmijë dhe kafshë shtëpiake janë të frikësuar nga gjembat e mprehtë dhe disa thjesht preferojnë lule të prera në buqeta nga dyqanet e luleshitësve. E megjithatë, edhe tifozët më të përkushtuar të trëndafilave, herë pas here, duan të diversifikojnë disi buqetat e zakonshme. Le të zbulojmë se cilat lule mund të na ofrojnë gjithë bukurinë dhe hirin e trëndafilave.

Një tjetër lule aziatike, e cila duket si një trëndafil mjaft me kusht, por quhet Trëndafili Kinez. Hibiskusi rritet edhe si shkurre dhe tipari kryesor i tij është se sythi lulëzon vetëm 2 ditë. Por ka kaq shumë prej tyre në shkurre sa që kur disa zbehen, të tjerët lulëzojnë menjëherë. Dhe për disa muaj, kaçubi kthehet në një fishekzjarrë të ngadaltë - duke ndezur me sytha të lulëzuar këtu dhe atje. Lulëzimi vazhdon për një kohë mjaft të gjatë - nga maji deri në fund të shtatorit.

Bimët e përshkruara më sipër do t'ju ndihmojnë të krijoni aranzhime unike me lule, të mblidhni një buqetë të harlisur ose të dekoroni një vilë verore. Bota e florës është origjinale dhe e larmishme, dhe zgjedhja është gjithmonë e juaja.

Ka një sërë bimësh që nuk shiten në buqeta, por mund t'i rritni në shtëpi në një tenxhere ose të blini një tenxhere me një bimë në një dyqan.

Camellias si një zëvendësim për trëndafilat e kopshtit

A është një trëndafil apo një ranunculus?

Kameliat janë vendase në Japoni dhe Kinë. Është një shkurre me gjelbërim të përhershëm, por bukuria e saj e vërtetë zbulohet gjatë periudhës së lulëzimit, kur mbulohet me shumë lule të ndezura. Shpesh, kamelitë mbillen në atë mënyrë që të formojnë një mbrojtje në vend. Deri më sot, ka shumë varietete jo modeste në treg që janë përshtatur në mënyrë të përkryer me klimën ruse.

Paleta e ngjyrave e eustoma nuk është inferiore në pasuri dhe shumëllojshmëri hije ndaj mbretëreshës së luleve. Rozë, krem, nuanca vjollce të thella - kjo zgjedhje do të kënaqë shijen më të kërkuar. Lulëzimet me dy ngjyra janë veçanërisht të njohura. Duket vërtet simpatike: një lule e bardhë e ajrosur, petalet e së cilës përfundojnë me një kufi të ndritshëm të kundërt. Buqetat me eustoma dyngjyrëshe duken prekëse të pafajshme dhe festive në të njëjtën kohë.

Ekzistojnë 2 grupe të kushtëzuara të bimëve që përdoren më shpesh për kompozime në dyqane. Disa prej tyre shiten të prera, ndërsa të tjerat mund të rriten në shtëpi.

Begonia është e preferuara e atyre që preferojnë të mbjellin lule në shtëpi. Kujdesi i duhur do të ndihmojë që shkurret e shtëpisë tuaj të rriten pothuajse deri në tavan. Ekzistojnë tre lloje të begonias: shkurre, gjetherënëse dhe tuberoze. Lulet e begonisë tuberoze janë të ngjashme me lulëzimin e një trëndafili me llak. Sythat e disa varieteteve mund të lulëzojnë deri në 17 cm, gjë që i bën ata tashmë të duken si bozhure.

Trëndafil në miniaturë apo begonia?

Avantazhi i padyshimtë i zhyllës aziatike ndaj trëndafilit është thjeshtësia e tij e plotë. Kushti i vetëm i rëndësishëm që duhet respektuar është ulja në tokë të ngrohtë. Përndryshe, kjo lule nuk do të kërkojë vëmendje të tepërt nga ju.

Një tjetër lule që është e vështirë të dallohet nga një trëndafil është ranunculus ose ranunculus aziatik. Ky burrë i pashëm ka një syth shumë të harlisur, me shumë shtresa me petale që përshtaten fort së bashku. Edhe një lule i ngjan një trëndafili në miniaturë, dhe kur pritet, ranunculus pothuajse nuk dallohet nga një buqetë me trëndafila.

Eustoma - një trëndafil që nuk ka gjemba

Çfarë lloj lulesh si trëndafila për të blerë të prera

Lule të ngjashme me trëndafilat që mund t'i rritni në shtëpi në një tenxhere

Hibiscus i trëndafilit kinez

Eustoma ose Lisianthus është një bimë delikate me petale të buta me shumë shtresa. Në një kërcell ata mund të strehojnë deri në 7 copë. Për shkak të kësaj veçorie, Lisianthus shpesh ngatërrohet me një trëndafil me llak, megjithëse nuk ka gjemba të mprehtë, dhe jeta e një buqete është pothuajse dy herë më e gjatë.

Shkurre me gjelbërim të përhershëm me lule simpatike, e quajtur ndonjëherë jasemini Kepi. Finaliteti me elegancën, si dhe forca e aromës, e bën atë konkurrentin e parë të trëndafilit. Vendlindja e këtyre luleve, të ngjashme me një trëndafil, janë vendet e nxehta me një klimë të lagësht, e cila nuk i pengon ato të rriten në të gjithë botën. Në varësi të specieve, madhësia e shkurret mund të variojë nga xhuxhi në të gjatë. Kompaktësia e saj e lejon atë të rritet si në shtëpi ashtu edhe të mbillet në kopsht.

Një konkurrent i denjë për trëndafilin mbretëreshë. Një bimë simpatike dhe shumë delikate, e rritur fillimisht në Amerikën e Jugut, sot është bërë e përhapur në të gjithë botën. Falë punës së mbarështuesve, në pjesë të ndryshme të botës ka nëngrupet e veta: irlandez, francez, japonez. Lulet e lulëzuara eustoma, të ngjashme me një trëndafil, nuk janë një bimë e lidhur.

Geranium mbijeton mirë në ballkon, dritare dhe shtrat lulesh. Lulet e brendshme të ngjashme me trëndafilat mund të rriten në një lartësi deri në 60 cm, degët janë të degëzuara me pirun. Lulëzimet e territ me një numër të madh petalesh që lulëzojnë në speciet e pelargoniumit të trëndafilit krahasohen me sythat e trëndafilit. Besohet se këto bimë krijojnë rehati në shtëpi dhe mbrojnë familjen nga grindjet dhe problemet.

lule ranunculus

lule hellebore

Edhe me këtë emër, kjo bimë nuk ka asnjë lidhje me gjininë e trëndafilave. Një bimë shumëvjeçare me shkurre e njohur si hibiscus dhe e zbuluar në vendet aziatike, ka fituar dashurinë e luleshitësve dhe kopshtarëve në mbarë botën. Shkurre, që arrijnë një lartësi prej 3 m, gjatë periudhës së lulëzimit mbulohen me sytha të mëdhenj me diametër 25 cm, të lyer me nuanca të ndryshme të kuqe dhe ngjyra të tjera.

lule rododendron

lule balsam terry

lule bozhure

Lulëzimet e një ngjyre të thellë, pothuajse të zezë duken veçanërisht të habitshme. Për aftësinë e tij për të lulëzuar në dimër, hellebori quhet edhe trëndafili "Krishtlindja" ose "Krishti", pasi sipas legjendës, këto lule të ngjashme me trëndafilin u gjetën pranë foshnjës Jezus. Hellebore pas prerjes është në gjendje të mbetet e freskët deri në 1.5 javë, më e rëndësishmja, të ndryshojë rregullisht ujin në vazo.

Lule të ngjashme me trëndafilat - tiparet e eustoma, ranunculus, hellebore, trëndafili kinez dhe bimë të tjera

Lule të ngjashme me trëndafilat - tiparet e eustoma, ranunculus, hellebore, trëndafili kinez dhe bimë të tjera

Trëndafili është lulja e mbretërve dhe lypësve, më e bukura dhe më madhështorja, sipas shumë njerëzve. Shumë kopshtarë duan të rritin një bukuri të tillë në faqen e tyre. Megjithatë, sado luksoze të jetë mbretëresha e kopshtit, në tokë ka mijëra bimë të tjera, ndër të cilat ka lule që duken si trëndafila, të cilat kanë njohësit dhe fansat e tyre.

rruga me lule Gardenia

Lule balsam terry

Begonia vlerësohet për gjethet e saj të bukurisë magjike - ato dallohen me një zbukurim, një ngjyrë unike nga e kuqja e ndezur në kafe, vjollcë, argjend-jeshile. Çuditërisht, kjo bimë nuk ka lule dekorative. Kur përshkruajnë begonias, ato ndahen me kusht në tre grupe, në varësi të llojit të pjesës nëntokësore, në gjethe, tuberoze ose shkurre.

Rruga Gardenia dallohet nga lulet e mëdha, që arrijnë një madhësi prej 10 cm në diametër. Ato mund të pikturohen në të bardhë ose krem, të rregulluar në çifte dhe të pajisura me një aromë të jashtëzakonshme që të kujton jaseminin. Lulëzimi ndodh nga mesi i verës deri në gjysmën e dytë të vjeshtës. Aktualisht, ekziston një shumëllojshmëri e bozhureve me një emër të ngjashëm - Gardenia.

Lule që duken si trëndafila, por nuk janë trëndafila

lule hellebore

Lule trëndafili kinez

Luleshitës dhe kopshtarët do të emërojnë menjëherë dhjetëra përfaqësues të florës që ngjajnë shumë me një bukuri me thumba ose kanë një ngjashmëri delikate me të. Ndër bimët e tilla që kanë lule të ngjashme me një trëndafil, hibiskusi, eustoma, aguliçe, hellebore, begonia tuberoze, ranunculus dhe shumë të tjerë janë të njohur për shumë njerëz.

Bima, e cila ka shumë emra të njohur, ka qenë e njohur në Rusi për shumë vite në mesin e dashamirëve të luleve të brendshme dhe të kopshtit. Shumëvjeçari mund të rritet në një lartësi deri në 60 cm, përveç kësaj, të gjitha varietetet dallohen nga shumëllojshmëria e formave të shkurret. Lulëzimet e vogla ngjajnë me sythat e trëndafilit dhe lulëzojnë me bollëk edhe në dimër. Falë shumëllojshmërisë së nuancave, ju mund të krijoni një simfoni të vërtetë ngjyrash edhe në një dritare.

Një bimë shtëpiake është e dashur nga shumë njerëz për thjeshtësinë e saj në kujdes dhe një numër të madh të varieteteve dhe ngjyrave. Begonia ka më shumë se 900 lloje, kështu që të gjithë mund të gjejnë opsionin më të mirë për veten e tyre. Kjo lule, e ngjashme me një trëndafil nga vendet tropikale, është e thjeshtë në kujdes, lulëzon lehtësisht dhe është e përshtatshme për t'u rritur në shtëpi dhe mbjellje në shtretër lule.

Këto lule, të ngjashme me trëndafilat spërkatës, kanë kërcell të ulët që rriten deri në 30 cm në lartësi dhe nuk kanë gjemba. Bima riprodhohet me ndihmën e zhardhokëve. Kur lulëzojnë, sythat arrijnë një diametër deri në 7 cm, që i ngjan trëndafilave të vegjël. Ranunculus jo modest rritet mirë në kopshte, në shtretër lule dhe madje edhe në shtëpi në tenxhere. Forma e sythit, përveç trëndafilit, është e ngjashme me bozhuren dhe lulekuqe.

lule eustoma

lule ranunculus

Bima, e cila quhet edhe zhabinë aziatike, ka qenë prej kohësh e njohur për ngjashmërinë e saj me një trëndafil. Aktualisht, ka më shumë se 600 lloje të këtyre luleve. Varietetet e mëposhtme të ranunculus janë veçanërisht të njohura: persiane dhe afrikane. Sythat e ndritshëm kanë nuanca të ndryshme të nuancave të verdha, të kuqe, të bardha dhe të kuqe. Në të njëjtën kohë, ranunculus aziatik, ndryshe nga trëndafili, është më i guximshëm, dhe buqetat mund të kënaqin syrin për më shumë se dy javë.

lule barbarozë

rruga me lule Gardenia

Një bimë zbukuruese e njohur për një kohë të gjatë ka një emër të dytë - pelargonium. Lulja e barbarozës së brendshme konsiderohet nga shumë si një bimë "gjyshe" dhe ata e kujtojnë atë si një kombinim i gjetheve jeshile të errët me tufë lulesh me ngjyra të ndryshme. Puna e mbarështuesve nuk qëndron ende dhe tani janë edukuar një numër i madh varietetesh, të cilat ndryshojnë në një larmi formash dhe ngjyrash të sythave.

Varietetet terry të hibiscus kanë lule si trëndafila, por periudha e lulëzimit të çdo vezore është vetëm një ditë. Sidoqoftë, sythat e shumtë në çdo degë të shkurret e bëjnë procesin e lulëzimit pothuajse të vazhdueshëm, si rezultat i të cilit ai kënaq syrin me lule nga korriku deri në shtator. Trëndafili kinez krahasohet me një simbol të bukurisë, sofistikimit dhe feminitetit. Shkurret e kësaj bime janë një dekorim i vërtetë i çdo kopshti.

lule begonia

lule barbarozë

lule trëndafili kinez

lule begonia

Varietetet e njohura aktualisht me petale krem, të kuqe, të bardhë, kajsi dhe jargavan. Ndryshe nga "mbretëresha e kopshtit", eustoma lëshon një aromë delikate dhe delikate. Bishtat e bukuroshes delikate janë më delikate dhe nuk kanë gjemba, ndërsa mund të rriten deri në 90 cm Eustoma rritet njësoj e bukur si brenda ashtu edhe jashtë.

Terry balsam nuk kërkon kujdes kompleks, duket i shkëlqyeshëm në çdo brendshme dhe në mbjellësit e jashtëm. E kuqja dhe roza konsiderohen si ngjyrat tradicionale të petaleve të balsamit. Me kultivimin në shtëpi, lulëzimi mund të vazhdojë gjatë gjithë vitit, dhe në rrugë fillon me fillimin e verës dhe vazhdon deri në ngrica. Kultura përhapet me ndihmën e farave.

Në popull quhet rozmarinë e egër, çernogriv, draposhtan. Një bimë luksoze, emri i së cilës qëndron për një pemë me trëndafila, ka deri në 1300 lloje. Lulja popullore azalea e brendshme i përket familjes së rododendronve. Këto bimë lulëzojnë me bollëk dhe kënaqin syrin me sytha të lëngshëm dhe të pasur për një kohë të gjatë. Lulja e rrugës është e njohur për gjethet e saj dekorative, ndërsa përparësia e saj kryesore janë lulet e saj madhështore në ngjyrë të bardhë, rozë, të kuqe, vjollcë ose jargavan. Ato mund të mblidhen në mburoja ose furça.

Bima është helmuese, por përdoret shpesh në mjekësinë popullore për vetitë e saj kuruese. Trëndafili i zi rezistent ndaj ngricave është një bimë shumëvjeçare e ngjashme me trëndafilin, tufa e së cilës mund të arrijë një lartësi prej 30 cm. Heleborusi jo modest mund të dimërojë në tokë edhe në rajonet veriore. Sythat që lulëzojnë në klimat e ngrohta në dimër, dhe në korsinë e mesme në fillim të pranverës, vijnë në të gjitha nuancat e kuqe, të bardhë, të verdhë dhe madje edhe vjollcë.

Lule Eustoma

Peonies janë më të ngjashme me këto lule. Ata lulëzojnë në maj. Në një bimë, 50 sytha mund të formohen dhe të lulëzojnë në të njëjtën kohë. Madhësia e tufë lulesh të vetme varet nga shumëllojshmëria dhe mund të arrijë një diametër prej 15 cm. Ngjyra e petaleve mund të ndryshojë nga e bardha në të kuqe të errët. Gjatë lulëzimit, një aromë e mrekullueshme mjalti përhapet rreth bozhureve, duke tërhequr bletët.

Përshkrimi i kësaj bime mund të gjendet në traktatet dhe legjendat e lashta. Shumë besime në vende të ndryshme lidhen me vetitë e mrekullueshme të kësaj lule. Bozhuret mund të jenë shkurre, nënshkurre, apo edhe bimë barishtore. Ndër shumëllojshmërinë e varieteteve dhe nuancave, mund të gjeni bozhure që duken si trëndafila. Ata bëjnë një konkurrencë të denjë për kafshën shtëpiake me thumba.

bozhure lulesh

lule rododendron

Një bimë shtëpiake e kësaj specie njihet edhe si "trëndafili i shkretëtirës". Adenium terry është shumë i popullarizuar në mesin e dashamirëve të luleve. Ndër avantazhet e tij - një jetëgjatësi e gjatë dhe mirëmbajtje mjaft e lehtë. Në bukuri, ato nuk janë inferiore ndaj orkideve, dhe për sa i përket kostos, bimët janë pothuajse të njëjta.

Begonias përshtaten në një dhomë me dritë të shpërndarë.

Bimët preferojnë hije të pjesshme dhe lotim të moderuar me kullim të mirë.

Kur mbin farat, bima mund të humbasë ose dobësojë disa nga vetitë e saj. Sidoqoftë, adeniumet e terry me këtë metodë riprodhimi mund të kënaqin me një aromë delikate.

Në kujdes, preferohet ndriçimi i shpërndarë dhe temperatura e dhomës. Mënyra e ujitjes varet nga koha e vitit, ajri i thatë dhe orët e ditës. Lyejeni tokën ndërsa shtresa e sipërme thahet. Ushqeni bimën në verë dhe pranverë me një frekuencë deri në dy herë në muaj. Rekomandohet krasitja e rregullt e kurorës së shkurreve. Balsami terry shumohet me fara dhe prerje.

 • Coccinea. Bima ka gjethe të lëmuara vezake. Lulet e kuqe të ndezura rriten si një panik.

Terry aguliçe

Begonia


Mbjellja kryhet duke mbjellë fara, duke ndarë shkurret, zhardhokët dhe copat.

I përket familjes Lutikov. Ranunculus është një bimë e ulët, deri në 30 cm e lartë. Gjethet janë dekorative, jeshile smeraldi, të dendura dhe të dendura pubescent. Ranunculus ka lule deri në 10 cm në diametër.

Është një shkurre që formon një shkurre të harlisur deri në 50 cm të lartë Gardenia e jaseminit ka gjethe të gjata me shkëlqim. Lulet e saj janë të vetme ose me tufë lulesh korimboze, me madhësi deri në 7 cm, me ngjyrë të bardhë, shumë të ngjashme me trëndafilat. Ata kanë një aromë të këndshme. Bima lulëzon në verë dhe në vjeshtë.

 • Santa Claus trefishtë. Ajo prodhon lule të mesme me petale të kuqe të ndezura dhe një kufi të bardhë mbi to. Një bimë e rritur duket festive në një mënyrë të Vitit të Ri.


Gardenia

 • Zjarri Fenghwang. Fillon të lulëzojë 1.5 vjet pas mbirjes. Ka lulëzime të bukura të kuqe të ndezura.

Lloje të tjera lulesh

Bima është mjaft modeste. Ai ka nevojë për lotim të moderuar me ujë në temperaturën e dhomës, një dhomë të ndriçuar mirë pa rrezet e diellit direkte. Ranunculus kanë nevojë për ushqim të rregullt me ​​plehra të ndryshëm.

Kjo pemë e bukur me lule kërkon ngrohtësi, ndriçim të mjaftueshëm të shpërndarë dhe hapësirë. Temperatura optimale është 16-22 gradë. Lotim gjatë rritjes dhe lulëzimit hibiskusi preferon të bollshëm, në dimër zvogëlohet. Në pranverë dhe verë, fekondimi me plehra që përmbajnë azot mund të përdoret një herë në muaj. Degët priten më së miri në maj dhe korrik.


Ka lloje me tufë lulesh me goditje me një ngjyrë, dy ngjyra, të kundërta përgjatë buzës.

Lulja mund të rritet nga farat ose duke e ndarë shkurret.


Bima rritet nga zhardhokët dhe farat.

Terry adenium dhe përshkrimi i tij

Adeniumet përdoren për mbarështim të vetmuar dhe si pemë xhuxh (bonsai).

Lule që duken si trëndafila

Gardenia është një bimë mjaft kërkuese. Lulja nuk toleron skica, ndryshime në mjedis dhe vendndodhje. Gardenia kërkon dritë të mjaftueshme, por në verë ia vlen ta mbroni atë nga rrezet e diellit direkte. Temperatura optimale mbahet në 18-20 gradë.

Për lulëzim të mirë, eustoma kërkon tokë torfe-ranore, një temperaturë ajri prej rreth 20 gradë dhe ujitje të mjaftueshme për të parandaluar tharjen e tufës së tokës. Toka duhet të jetë e lehtë, e lagësht dhe e lirshme.


Terry balsam

 • mbreti i bardhë. Prodhon lule të mëdha të bardha si bora.

Një gjini e gjerë bimësh përfshin deri në 300 lloje. Hibiscus janë pemë, shkurre ose bimë barishtore. Lulet e tyre janë të mëdha, të lyera me ngjyra të ndryshme të ndezura, përveç të zezës dhe blusë. Për kultivimin në shtëpi, ka disa përfaqësues.

Bimët e këtij lloji kanë nevojë për plehra potasi. Veshja e sipërme aplikohet me moderim gjatë gjithë periudhës së lulëzimit. Një kurorë me formë të duhur është gjithashtu thelbësore. Bima krasitet rreth një herë në 3 vjet. Sa më shumë degë, aq më madhështore do të jetë lulëzimi.

Ngjyra natyrale e luleve është vjollcë dhe blu. Falë mbarështuesve, gjenden petale të kuqe, të bardhë, krem, rozë dhe pjeshke. Lulëzimi ndodh në pranverë. Përveç kësaj, lulja ka një aromë të këndshme të lehtë. Përmasat e bimës variojnë nga 25 në 80 cm e lart.

 • Vjollcë e dyfishtë. Karakterizohet nga një numër i madh lulesh vjollcë që shfaqen më herët se speciet e tjera dhe vazhdojnë deri në fund të vjeshtës.

Janë të njohura rreth 800 lloje begonia. Të lashtat më të njohura për mbajtjen e shtëpisë janë renditur më poshtë.

 • Elatior. Kjo specie ka degë të holla të kuqe dhe gjethe të rrumbullakëta me shkëlqim. Lulet janë rreth 5 cm.
 • Sirenë me lule. Me lule trëndafili të çelur dhe një kufi me onde.

Hellebore


 • Begonia rex. Ndryshon në gjethe të mëdha (deri në 30 cm) me ngjyrë të gjelbër, të kuqërremtë ose kafe. Gjethet kanë formë si një zemër ose kërmilli spirale.

eustoma e bukur


Për të ruajtur një pamje tërheqëse të bimës, duhet të sigurohet temperatura e dhomës dhe lagështia e lartë. Spërkatja nuk rekomandohet. Në verë, begonia ka nevojë për lotim të rregullt dhe kullim të mirë. Në dimër, sasia e lëngut zvogëlohet. Llojet tuberoze vendosen në torfe të thatë për dimërim. Begoniat ushqehen nga momenti i lulëzimit 1 herë në muaj.

Hibiscus shumohen me fara dhe prerje. Farërat mbillen në janar - mars. Prerjet priten në pranverë dhe verë me 2-3 ndërnyje.

Begoniat janë shumë të ndryshme: të gjata dhe të vogla, me kërcell të drejtë ose pa të fare. Ka shumë lule dhe ato janë shumë të ndritshme. Periudha e lulëzimit bie në stinën e verës. Atraktiviteti i bimës do të kënaqet më gjatë nëse përdorni rregullisht plehra me përbërës organikë.

Jo të gjithë dashamirët e luleve mund të përballojnë një parcelë kopshti me kushte për rritjen e trëndafilave. E kuqe, e verdhë, rozë - ato nuk kanë të barabartë në bukuri, por, përveç bimëve të përshkruara më sipër, ka të tjera të ngjashme me këto lule, duke përfshirë varietetet e tyre të shkurreve. Nga një shumëllojshmëri e gjerë, mund të zgjidhni një bimë shtëpie me ose pa gjemba, me lule më të mëdha ose të ngjashme me trëndafilat e vegjël, njëvjeçare dhe shumëvjeçare. Një tufë balsami e bërë në shtëpi ose aguliçe ngjyrë vjollce janë një alternativë e shkëlqyer për një trëndafil të çuditshëm.

Gardenia

Kur rritet me bashkim, merret një kërcell i një bime varietale të zhvilluar që ka dalë nga një farë. Një mënyrë është shartimi i sythit në rritje.

Kur gardenia rritet në mënyrë më aktive, gjethet e saj duhet të spërkaten, duke shmangur ujin në sytha ose lule. Në dimër, lotimi reduktohet në minimum. Është më mirë të përdorni ujë të ngrohtë të filtruar ose të zier. Gjatë lulëzimit, bima duhet të fekondohet çdo 2 javë.

Trëndafilat janë lule të bukura mbretërore me një aromë delikate. Nuk është çudi që bukuria e tyre drithëruese tërheq miliona njerëz. Sidoqoftë, jo të gjithë kultivuesit e luleve mund të marrin ekzemplarë të tillë. Këto lule janë shumë të ndjeshme ndaj tokës dhe kujdesit. Për fat të mirë, në kopshtarinë dekorative ka bimë me një tërheqje të barabartë që duken si trëndafila.

 • semperflorens. Ka gjethe të kuqe dhe jeshile me shkëlqim dhe lule të vogla të bardha dhe të kuqe.

Hibiscus

Koha optimale e krasitjes është fillimi i pranverës dhe këshillohet që të mbulohen pjesët. Pas procedurës, lani duart tërësisht me sapun dhe ujë. Gjatë periudhës së lulëzimit dhe lulëzimit, adeniumet e ujit ujiten ndërsa koma prej balte thahet.

Ka shumë lloje të adeniumeve terry, të ndryshme në lartësi, madhësi dhe hije të luleve. Ju mund të zgjidhni një bimë të përshtatshme për detyra të ndryshme: nga rritja e bonsai deri te krijimi i mini-kopshtit tuaj.

Lloje të tjera lulesh

Për lulëzimin, adeniumet kanë nevojë për rrezet e diellit direkte për të paktën 3 orë në ditë. Përndryshe, bimët do të zhvillojnë vetëm gjeth.

 • Monte Karlo. Qendra e petaleve të kësaj specie ka një nuancë rozë, dhe skajet e tyre janë më të lehta. Lulëzimet janë të mëdha.

 • Lorrain. Lloji i begonias me gjethe të rrumbullakosura, valëzim përgjatë buzës, deri në 10 cm të gjatë.

Begonia

Një bimë e vogël e familjes Rubiaceae. Kultura është shkurre, rrallë pemë, ndonjëherë me gjemba. Gardenitë kanë kërcell të degëzuar. Gjethet janë me shkëlqim, jeshile të errët. Lulet janë të bardha dhe të verdha, të vendosura në sqetullat e gjetheve dhe në majat e degëve.

Aguliçet rriten nga farat dhe duke e ndarë shkurret e nënës. Nga plehrat, potasi dhe fosfori përdoren gjatë rritjes aktive dhe lulëzimit.

Sythat janë të mëdhenj dhe të dendur. Lulet si trëndafila janë magjepsëse. E kuqe dhe e bardhë, rozë dhe vjollcë, deri në 10 cm në diametër - ata nuk do të lënë asnjë kultivues indiferent. Disa rreshta petale i bëjnë lulet shumë të harlisura. Lulëzimi zgjat deri në 2 muaj.

Është një shkurre barishtore, e cila arrin 30 cm në shtëpi, ka kërcell të përhapur, gjethe në formë zemre të rrumbullakëta dhe lule që duken si trëndafila të vegjël.

Bima është jo modeste në kujdes. Hellebore ka nevojë për hije të pjesshme dhe tokë të lagësht.

Eustoma e adhurueshme rritet nga farat dhe nga fidanë të drejtpërdrejtë.

Pas rënies së luleve, krasitja bëhet në gjysmën e gjatësisë së lastarëve. Përdoren prerjet e prera në shkurt - mars. Gjatësia e tyre duhet të jetë rreth 10 cm Ata janë të rrënjosur në tokë të ngrohtë (25–27 gradë) ose ujë me përdorimin e detyrueshëm të një fitostimuluesi. Ky është një proces mjaft i gjatë. Prerjet e rrënjosura mbërthehen kur arrijnë 15 cm lartësi.

Ranunculus


Fidanet nga farat shfaqen në rreth 2 javë. Prerja mbillet në tokë të lagësht në pranverë ose verë dhe vendoset në një vend të errët. Begonia zë rrënjë në rreth 2 muaj.

Gjinia Gardenia përfshin më shumë se 200 lloje. Për mbajtjen e shtëpisë, vetëm një është e zakonshme - Gardenia jasminoides.

 • ndjenjë e butë. Ka lule të bardha, përgjatë buzës së të cilave ka një kufi të gjerë rozë.

Bimë barishtore shumëvjeçare deri në 50 cm të larta Gjethet ndodhen pranë tokës dhe formojnë një shkurre. Periudha e lulëzimit - shkurt - prill. Lule ose tufë lulesh të vogla lulëzojnë në majat e kërcellit. Ato vijnë në ngjyrë të bardhë, rozë, të verdhë, blu ose vjollcë.

Kur drita natyrale nuk është e mjaftueshme, mund të përdoren burime artificiale: fitolampa halogjene ose fluoreshente.

 • Lënullë e lumtur. Forma e lulëzimit është e ngjashme me një trëndafil klasik. Lulet janë kremoze me një shirit të hollë rozë.

Një bimë e pazakontë ka një kërcell të trashë që degëzohet mirë dhe ka një kaudeks të dendur. Gjethet e zgjatura me majë të rrumbullakosura ose të mprehta në një nga nuancat e mëposhtme: nga jeshile e lehtë në jeshile e errët.

Shumica e specieve janë bimë barishtore të ulëta shumëvjeçare. Gjethet janë jeshile dhe kanë rrudha dhe qime të vogla. Lulet janë të vogla, deri në 2 cm në diametër, me nuanca të ndryshme. Lulëzimi ndodh në maj ose qershor.


Adenium terry dhe përshkrimi i tij

 • Tuberoza. Ka lule me ngjyra të bardha, të verdha dhe të kuqe, kanë madhësi deri në 15 cm.Ka petale dyngjyrëshe dhe me buzë.


0 replies on “Çfarë lule duket si një trëndafil”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *