Përmbledhje e Boris Godanov nga Pushkin A.S.

përmbajtja

 1. Përshkrimi i personazheve
 2. Përmbledhje shumë e shkurtër
 3. Përmbledhje
 4. Ideja kryesore e punës

"Boris Godunov" është një histori dramatike e shkruar nga Alexander Sergeevich Pushkin në 1825. Komploti rrëfen periudhën historike pas vdekjes së Ivan të Tmerrshëm - mbretërimi i Boris Godunov.

Përshkrimi i personazheve

Para se të vazhdojmë me një përmbledhje të shkurtër të tregimit "Boris Godunov", duhet të marrim parasysh personazhet kryesore.

personazhet kryesore

 • Boris Fyodorovich Godunov - Car i Rusisë. Ishte ai që vrau Dmitrin, i cili ishte djali i Ivanit të Tmerrshëm.
 • Grigory Otrepyev është një ministër i kishës që u arratis nga familja Otrepyev. Ai e quajti veten Dmitry (në histori i njohur si Dmitri i rremë). Përmbysja e Godunovëve.
 • Shuisky - një nga princat, ishte këshilltari i protagonistit. "Oborrtari i lig".

Personazhe të tjerë

 • Vorotynsky është një nga princat në oborr.
 • Basmanov, Pushkin dhe Mosalsky janë ushtarakë në gjykatë.
 • At Pimen është një kronist. Ishte në Uglich gjatë vrasjes së trashëgimtarit të Ivan the Terrible.
 • Marina Mnishek është e dashura e Grigory.
 • Teodori dhe Ksenia janë fëmijët e protagonistit.
 • Misaili dhe Varlaami janë murgj endacakë.
 • Nikolka është një budalla i shenjtë.

Përmbledhje shumë e shkurtër

Përmbledhja e tregimit "Boris Godunov" tregon për periudhën e trazuar të historisë ruse pas vdekjes së Ivanit të Tmerrshëm. Ishte Boris Godunov ai që vrau trashëgimtarin legjitim, Dmitry Ivanovich. Tani ai është sundimtari i këtij vendi.

Përmbledhje e A.S. Pushkin "Boris Godunov"
Boris Godunov

Në manastir, kronisti Pimen i thotë murgut Gregori se ai ishte i pranishëm në qytet kur u vra trashëgimtari i Ivanit të Tmerrshëm. Nëse fëmija do të kishte mbijetuar, ai do të kishte të njëjtën moshë si Gregori. Ky i fundit vendos të imitojë trashëgimtarin e mbijetuar të fronit në mënyrë që të bëhet mbreti i ri.

Boris shqetësohet se mos bëhet vrasës. Ndërgjegjja e tij e keqe shkakton ankth mendor.

Në këtë kohë, Gregori shkon në Lituani. Prej aty ai planifikon të nisë pushtimin e kryeqytetit. Dmitri i rremë arriti të mbledhë një ushtri dhe ta dërgojë në Moskë, por ai po humbet betejën. Pavarësisht kësaj, ai mbledh një ushtri të re dhe e dërgon atë në kryeqytet. Dhe në këtë kohë vdes Boris Godunov. Ai ia transferon pushtetin djalit të tij. Megjithatë, njerëzit nuk duan ta njohin mbretin e ri, ai merr anën e Gregorit, por trembet pasi urdhëroi të merrej me një fëmijë të pafajshëm.

Përmbledhje

Përmbledhja "Boris Godunov" përbëhet nga disa kapituj. Zakonisht emri tregon saktësisht se ku zhvillohen ngjarjet.

Ngjarjet fillojnë më 20 shkurt 1598 në dhomat e Kremlinit. Princat po flasin për faktin se Boris Godunov dhe motra e tij kanë qenë në manastir për një muaj të tërë, duke harruar gjithçka të kësaj bote. Por Shuisky beson se njerëzit do të duhet të luftojnë dhe të qajnë, dhe personazhi kryesor do të tërhiqet. Përndryshe, gjaku i trashëgimtarit të fronit, Dmitry, u derdh kot. Shuisky gjithashtu e konsideron Boris Godunov fajtor për vdekjen e një foshnjeje.

Populli kërkon që Godunov të bëhet sundimtar. Boris, pas një mendimi, pajtohet dhe betohet për besnikëri ndaj mbretërisë.

Natën në manastir,
At Pimen vazhdon të punojë për kronikën, Grigori prehet afër. Kjo pasohet nga historia e tij për ëndrrën e tij: Grigory shikon kryeqytetin nga lart, dhe njerëzit poshtë i drejtojnë gishtat dhe qeshin me të. Nga frika dhe turpi, njeriu bie.

Otrepiev është i mërzitur sepse, ndryshe nga Pimen, i cili mori pjesë në beteja, ai nuk e ka parë këtë botë. Murgu pyet kronikanin se si jetonte dhe ky i fundit i tha se ishte në Uglich pikërisht në kohën e vrasjes së djalit të Ivanit të Tmerrshëm. Dhe nëse ky i fundit do të kishte mbijetuar, ai do të kishte të njëjtën moshë si Gregori.

Shtëpia e Patriarkut
Pasi dëgjon historinë, Gregori vendos të ikë nga manastiri. Ai deklaroi se do të bëhej mbreti i ri. Kjo iu raportua kreut të kishës dhe ai jep urdhër që të gjendet murgu dhe ta dërgojnë në tempull.

Dhomat e mbretit
Pasi bisedoi me magjistarin, Boris fillon të besojë se mbretërimi i tij do të jetë i qetë, por ende i pakënaqur. Godunov u jep njerëzve punë, ndan para, ndërton shtëpi të reja, por njerëzit nuk e falënderojnë. Ata ende e mbajnë mend Tsarevich Dmitry. Arsyeja e përvojave të Borisit qëndron në ndërgjegjen e tij të keqe, sepse ishte ai që vrau foshnjën.

Një tavernë afër kufirit të Lituanisë
Gregori dhe murgjit Varlaam dhe Misail janë ulur në një tavernë. Mbreti i rremë u maskua që askush të mos e njihte. Ai pyet zonjën e tavernës se si të shkojë në Lituani. Papritur, ushtarët hyjnë në institucion, pasi morën urdhër për të kapur një heretik të quajtur Grishka Otrepiev. Gregori doli vullnetar për të lexuar urdhrin dhe e ndryshon qëllimisht në mënyrë që ushtarët të mendojnë se ai thotë për Varlaamin. Përmbaruesit donin të arrestonin murgun, por mashtrimi u zbulua. Grigori nxjerr një thikë të fshehur dhe shpejt shpëton nga dritarja.

Shtëpia e Shuisky
Ka një bisedë midis Pushkin dhe Shuisky se një i dërguar erdhi nga Polonia, duke pretenduar se Dmitry Ivanovich i Tmerrshëm mbijetoi. Shuisky e kupton që kjo është një gënjeshtër dhe ai është i detyruar ta fshehë atë nga njerëzit.

Sambir. Kështjella e guvernatorit
Gregorit i pëlqen vajza e një fisniku polak të quajtur Marina dhe ai i kërkon asaj një takim në kopsht. Aty ai zbulon sekretin e tij, i cili në fakt është një mashtrues. Sidoqoftë, vajza nuk është e interesuar për dashurinë e një murgu të thjeshtë, ajo ka nevojë për mbretin. Marina fillon të kritikojë Otrepiev, duke premtuar se do të zbulojë mashtrimin e tij. Kjo e bëri mashtruesin të indinjuar: cari i Rusisë nuk ka frikë nga një grua nga Polonia. Marina i pëlqyen fjalët e tij, të denja për një burrë të vërtetë. Megjithatë, derisa ai të bëhet sundimtar, ajo nuk do të takohet me të.

Takimi me Carin
Në takim, ata filluan të diskutojnë temën e kapjes së Chernigov nga mashtruesit. Mbreti u kërkoi shërbëtorëve të tij të kthenin qytetin. Ai ofroi të sillte trupin e Dmitry në kryeqytet në mënyrë që njerëzit të binden për vdekjen e tij. Por Shuisky e ndalon carin dhe i ofron vetëm të flasë me njerëzit.

Novgorod-Seversky
Ka një betejë midis mbretërisë moskovite dhe një mashtruesi. Ky i fundit fiton dhe merr lavdinë e një banditi të dëshpëruar.

Sheshi pranë katedrales në kryeqytet
Njerëzit thonë se murgu Gregori po persekutohet për tradhti ndaj kishës. Në këtë kohë, tempulli u vizitua nga mbreti. Nikolka i afrohet duke u ankuar se fëmijët e tjerë e ofendojnë. Ai kërkon t'i vrasë ata në të njëjtën mënyrë si trashëgimtari i Ivanit të Tmerrshëm. Rojet donin ta ndëshkonin djalin për fjalë të tilla. Boris Godunov kërkon të lirohet: ai e urdhëroi djalin të lutej për të. Por ky i fundit nuk pranoi duke thënë se nuk do të lutej për njerëz të tillë.

Sevsk
Pas kapjes së Sevskut, Dmitri i rremë fillon të marrë në pyetje robin nga Moska. Ai mëson se në kryeqytet Godunov ekzekutoi ata që mbështesin Gregorin. I tërbuar, mashtruesi hedh të gjithë ushtrinë e tij prej 15.000 trupash në kryeqytet, ku në atë kohë kishte 50.000 ushtarë. Mrekullia nuk ndodhi dhe Dmitri i rremë humbet, por mrekullisht shpëton në pyll me njerëz me të njëjtin mendim.

Dhomat
e Carit Cari shqetësohet se Gregori, pavarësisht dështimit të tij, ka qenë përsëri në gjendje të ngrejë një ushtri. Godunov është i pakënaqur me veprimet e djemve: ai vendos të rizgjedhë guvernatorin, duke zgjedhur Basmanovin pa rrënjë, por me përvojë. Papritur, Boris u sëmur. Duke parashikuar vdekjen e tij të afërt, mbreti thirri djalin e tij dhe filloi ta udhëzonte. Sundimtari rekomandoi që Shuisky të zgjidhej si këshilltar dhe Basmanov si guvernator. Të gjithë banorët e dhomave mbretërore dalin te djali i protagonistit dhe betohen për besnikëri ndaj tij. Riti i lamtumirës ndaj sundimtarit filloi.

Stavka
Pushkin duke folur me Basmanov. Ai thotë se Dmitri i rremë do të donte të shihte një luftëtar kaq të talentuar në anën e tij. Ky i fundit përgjigjet se ai tashmë i shërben Fedorit dhe e konsideron Grigory një mashtrues. Megjithatë, pavarësisht se ai është një mashtrues, ai mbështetet nga njerëzit dhe mendimi i tyre është një forcë e vërtetë. Basmanov vendos të shqyrtojë propozimin.

Vendi i ekzekutimit
Pushkin informon njerëzit për vdekjen e carit. Populli mblidhet për t'u betuar për besnikëri ndaj sundimtarit të ri. Papritur dikush nga turma bërtet: "Poshtë ky qenush!". Njerëzit shkojnë në dhoma.

Kremlini
Theodore dhe Xenia u morën në paraburgim. Njerëzit në mur thonë se fëmijët nuk kanë faj për mizoritë e babait. Disa djem dhe shigjeta hynë në shtëpinë e carit të mëparshëm. Për disa minuta njerëzit dëgjuan trokitje dhe ulërima. Pas kësaj, Mosalsky u largua nga shtëpia, duke thënë se Theodore dhe nëna e tij ishin helmuar. Populli është i frikësuar dhe pa fjalë. Mosalsky pyet pse ata heshtin, sepse duhet të lavdërojnë sundimtarin e ri Dmitry Ivanovich. Por njerëzit nuk thonë asgjë.

Ideja kryesore e punës

Përmbledhja e tregimit "Boris Godunov" nga Pushkin zbulon se çfarë është pushteti dhe si ndikon qeveria në jetën e një personi. Në shembullin e protagonistit, autori tregoi të ashtuquajturën tragjedi të pushtetit: si një person që arrin në fron me forcë përpiqet të fitojë dashurinë e njerëzve. Ky konflikt i brendshëm është i pazgjidhshëm, dhe për këtë arsye përfundimisht çon në vdekjen e sundimtarit. Një ritregim i shkurtër i historisë është i përshtatshëm për të shkruar ditarin e një lexuesi.

Përndryshe, "gjaku i princit të vogël u derdh kot", për vdekjen e të cilit Shuisky fajëson drejtpërdrejt Borisin.

Ngjarjet po zhvillohen siç parashikoi Shuisky. Populli, “si dallgët, ngjitur me radhë”, bie në gjunjë dhe me “ulërimë” e “qarë” i lutet Borisit të bëhet mbret. Boris heziton, pastaj, duke ndërprerë izolimin e tij monastik, pranon "Fuqinë e Madhe (siç thotë ai në fjalimin e tij në fron) me frikë dhe përulësi".

Kanë kaluar katër vjet. Natën. Në qelinë e Manastirit Chudov, At Pimen po përgatitet të plotësojë kronikën me "tregimin e fundit". Murgu i ri Gregori zgjohet, duke fjetur pikërisht aty, në qelinë e Pimenit. Ai ankohet për jetën monastike që duhet të bëjë që në adoleshencë dhe e ka zili "rininë" gazmore të Pimenit:

Ju pasqyruat ushtrinë e Lituanisë nën Shuisky,
E patë oborrin dhe luksin e Gjonit!
Gëzuar!

Duke e këshilluar murgun e ri ("Jetova shumë dhe u kënaqa shumë; / Por që atëherë di vetëm lumturinë, / Si më solli Zoti në manastir"), Pimen citon shembullin e mbretërve Gjon dhe Theodor, të cilët kërkuan paqe " në ngjashmërinë e punës manastiri.” Gregori pyet Pimen për vdekjen e Tsarevich Demetrius, në të njëjtën moshë me murgun e ri - në atë kohë Pimen ishte në bindje në Uglich, ku Zoti e udhëhoqi atë për të parë "veprën e keqe", "mëkatin e përgjakshëm". Zgjedhja e regicidit në fron perceptohet nga plaku si "dhimbje e tmerrshme, e paparë". "Me këtë histori të trishtë," ai do të përfundojë kronikën e tij dhe do t'ia transferojë sjelljen e mëtejshme Gregorit.

Në kështjellën e vojvodës Mniszka në Sambir, ku Pretender qëndron për tre ditë, ai futet "në rrjetë" të vajzës së tij bukuroshe Marina. Pasi ka rënë në dashuri, ai rrëfen për mashtrimin e saj, pasi nuk dëshiron të "ndajë zonjën e tij me të vdekurin". Por Marina nuk ka nevojë për dashurinë e një murgu të arratisur, të gjitha mendimet e saj drejtohen në fronin e Moskës. Duke vlerësuar "mashtrimin e paturpshëm" të Pretenderit, ajo e fyen atë derisa tek ai zgjohet vetëvlerësimi dhe ai i jep asaj një kundërshtim krenar, duke e quajtur veten Dhimitër.

16 tetor 1604 Një mashtrues me regjimente i afrohet kufirit të Lituanisë. Ai mundohet nga mendimi se ai "thirri armiqtë në Rusi", por ai menjëherë gjen një justifikim për veten e tij: "Por mëkati im le të mos bjerë mbi mua - por mbi ty, Boris regicide!"

Në një mbledhje të dumës cariste, thuhet se Pretender tashmë ka rrethuar Chernigov. Cari i jep Shchelkalovit urdhrin që t'u dërgojë "dekrete guvernatorëve deri në fund" në mënyrë që "njerëzit të dërgohen për të shërbyer". Por gjëja më e rrezikshme është se thashethemet për Pretenderin shkaktuan "ankth dhe dyshim", "një pëshpëritje rebele bredh shesheve". Shuisky doli vullnetarë për të qetësuar personalisht njerëzit, duke zbuluar "mashtrimin e lig të një endacaki".

Kremlini. Shtëpia e Borisit merret në paraburgim. Në dritare janë fëmijët e Boris, Theodore dhe Ksenia. Nga turma dëgjohen kopje, në të cilat është e dukshme keqardhja për fëmijët e mbretit: "fëmijët e varfër janë si zogjtë në kafaz", "babai ishte një horr dhe fëmijët janë të pafajshëm". Aq më i fortë është tronditja morale e njerëzve kur pas një zhurme, një sherri, një ulërimë gruaje, bojari Mosalsky shfaqet në verandën e shtëpisë me mesazhin: “Njerëz! Maria Godunova dhe djali i saj Theodore u helmuan me helm. Ne pamë trupat e tyre të pajetë. (Njerëzit heshtin nga tmerri.) Pse hesht? bërtisni: Rroftë Car Dimitri Ivanovich! Populli hesht”.

Ritreguar nga M. N. Serbul.

Më 21 dhjetor 1604, ushtria e Pretenderit mposht ushtrinë ruse pranë Novgorod-Seversky.

Sheshi përballë katedrales në Moskë. Sapo ka përfunduar mesha në katedrale, ku u shpall anatemimi i Gregorit dhe tani ata po i këndojnë "kujtim të përjetshëm" Tsarevich Dimitri. Sheshi është i mbushur me njerëz, budallai i shenjtë Nikolka është ulur në katedrale. Djemtë e ngacmojnë dhe marrin një qindarkë. Mbreti del nga katedralja. Nikolka ia kthen me fjalët: “Fëmijët e vegjël e ofendojnë Nikolkën [...] Urdhëro të theren, siç e the princin e vogël”. Dhe më pas, në përgjigje të kërkesës së mbretit për t'u lutur për të, ai hedh pas tij: "Jo, jo! nuk mund të lutesh për mbretin Herod - Nëna e Zotit nuk urdhëron.

Në Sevsk, ushtria e Dmitry False u mposht "pastra", por humbja katastrofike nuk e zhyt aspak në dëshpërim Pretenderin. "Providenca e mban atë, sigurisht," përfundon Gavrila Pushkin, një bashkëpunëtore e Pretender.

Por kjo fitore e trupave ruse është "e kotë". "Ai mblodhi përsëri ushtrinë e shpërndarë," thotë Boris Basmanov, "Dhe ai na kërcënon nga muret e Putivl". I pakënaqur me djemtë, Boris dëshiron të emërojë si guvernator Basmanovin e palindur, por të zgjuar dhe të talentuar. Por disa minuta pas bisedës me Basmanovin, cari "u sëmur", "Ishte ulur në fron dhe papritmas ra - / Gjaku i rrjedh nga goja dhe nga veshët".

Shtëpia e Vasily Shuisky. Ndër të ftuarit e Shuisky është Afanasy Pushkin. Ai ka lajme nga Krakovi nga nipi i tij Gavrila Pushkin, të cilat i ndan me mikpritësin pas largimit të të ftuarve: Dhimitri u shfaq në oborrin e mbretit polak, "një i ri sovran, i vrarë nga mania e Boris ...". Dhimitri është “i zgjuar, miqësor, i zhdërvjellët, sipas dëshirës së të gjithëve”, e afroi mbreti pranë tij dhe, “thonë, i premtoi se do të ndihmonte”. Për Shuisky, ky lajm është “lajm i rëndësishëm! dhe nëse arrin te njerëzit, atëherë do të ketë një stuhi të madhe.

Dhomat mbretërore. Boris mëson nga Shuisky për mashtruesin që u shfaq në Krakov dhe "që mbreti dhe tiganët janë për të". Duke dëgjuar se mashtruesi pretendon të jetë Tsarevich Dimitri, Godunov fillon të marrë në pyetje Shuisky, i cili hetoi këtë çështje në Uglich trembëdhjetë vjet më parë. Duke qetësuar Borisin, Shuisky konfirmon se pa princin e vrarë, por rastësisht përmend pakorruptueshmërinë e trupit të tij - për tre ditë kufoma e Dimitri Shuisky "vizitoi katedralen […], Por fytyra fëminore e princit ishte e qartë, / Të dyja të freskëta dhe i qetë, sikur të ishte vënë në gjumë”.

Krakov. Në shtëpinë e Vishnevetsky, Grigory (tani ai është Pretender) josh mbështetësit e tij të ardhshëm, duke i premtuar secilit prej tyre atë që pret nga Pretender: ai i premton jezuitit Chernikovsky të nënshtrojë Rusinë ndaj Vatikanit, u premton liri kozakëve të arratisur. ndëshkim për shërbëtorët e turpëruar të Borisit.

20 shkurt 1598 Ka kaluar një muaj që kur Boris Godunov u mbyll me motrën e tij në një manastir, duke lënë "çdo gjë të kësaj bote" dhe duke refuzuar të pranojë fronin e Moskës. Njerëzit e shpjegojnë refuzimin e Godunov për t'u martuar me mbretërinë në frymën e nevojshme për Borisin: "Ai ka frikë nga shkëlqimi i fronit". Loja e Godunov kuptohet në mënyrë të përsosur nga boyar "Oborrtar dinak" Shuisky, duke hamendësuar me paramendim zhvillimin e mëtejshëm të ngjarjeve:

Populli do të ulërijë dhe do të qajë,
Boris do të vrenjitet pak më shumë, [...]
Dhe më në fund, me mëshirën e tij, ai
do të pranojë me përulësi të pranojë kurorën ...

Gregori ikën nga manastiri, duke njoftuar se do të ishte "car në Moskë". Abati i Manastirit Chudov ia raporton këtë patriarkut.

Patriarku jep urdhër për të kapur të arratisurin dhe për ta internuar në Manastirin Solovetsky për një vendbanim të përjetshëm.

Dhomat mbretërore. Mbreti hyn pas "bisedës së tij të preferuar" me magjistarin. Ai është i vrenjtur. Për të gjashtën vit ai mbretëron "i qetë", por zotërimi i fronit të Moskës nuk e bëri të lumtur. Por mendimet dhe veprat e Godunov ishin të larta:

Mendova
t'i qetësoj njerëzit e mi Në kënaqësi, në lavdi […]
I hapa hambare, u shpërndava ar
[…]
I ndërtova banesa të reja...

Sa më i fortë të jetë zhgënjimi që e pësoi: «As fuqia, as jeta nuk më argëton […], nuk kam lumturi.» E megjithatë, burimi i krizës së rëndë shpirtërore të carit nuk qëndron vetëm në vetëdijen e tij për kotësinë e të gjitha punëve të tij, por edhe në dhembjet e një ndërgjegjeje të papastër ("Po, ai në të cilin ndërgjegjja është e papastër është për të ardhur keq") .

Tavernë në kufirin e Lituanisë. Grigory Otrepiev, i veshur me një fustan të botës, ulet në një tryezë me trampët e zinj Misail dhe Varlam. Ai merr vesh nga zonja e shtëpisë rrugën për në Lituani. Hyjnë përmbaruesit. Ata po kërkojnë Otrepiev, në duart e tyre kanë një dekret mbretëror me shenjat e tij. Gregori del vullnetar për të lexuar dekretin dhe, duke e lexuar, zëvendëson shenjat e tij me ato të Misailit. Kur zbulohet mashtrimi, ai me shkathtësi rrëshqet nga duart e rojeve të hutuar.

Boris që po vdes i kërkon që të mbetet vetëm me princin. Duke e dashur ngrohtësisht djalin e tij dhe duke e bekuar që të mbretërojë, Boris kërkon të marrë përgjegjësinë e plotë për veprat e tij: "Tani do të mbretërosh me të drejtë. Unë, vetëm unë do t'i përgjigjem Zotit për gjithçka ... "

Pas fjalëve të ndarjes së mbretit drejtuar djalit të tij, hyjnë patriarku, djemtë, mbretëresha me princeshën. Godunov bën betimin e kryqit nga Basmanov dhe djemtë për t'i shërbyer Teodorit "me zell dhe të vërtetë", pas së cilës kryhet riti i tonsure mbi të vdekurit.

Oferta. Basmanov, i lartësuar shumë nga Theodore (ai është "në komandën e ushtrisë"), bisedon me Gavrila Pushkin. Ai i ofron Basmanovit, në emër të Demetrit, "miqësi" dhe "gradën e parë të tij në mbretërinë moskovite", nëse guvernatori jep "një shembull të kujdesshëm për të shpallur Dhimitrin mbret". Mendimi për një tradhti të mundshme e tmerron Basmanovin, e megjithatë ai fillon të hezitojë pas fjalëve të Pushkinit: “Por a e di se në çfarë jemi të fortë, Basmanov? Jo nga një ushtri, jo, jo nga ndihma polake, por nga opinioni; Po! opinioni popullor”.

Moska. Pushkin në Lobnoye Mesto u drejtohet "qytetarëve të Moskës" nga Tsarevich Dimitri, të cilëve "Rusia i është nënshtruar" dhe "Vetë Basmanov, me pendim të zellshëm, iu betua regjimentet e tij". Ai i bën thirrje popullit t'i puthë kryqin "sundimtarit legjitim", t'i rrahë "ballit të atit dhe të sovranit". Pas tij, një burrë ngrihet në foltore, duke hedhur një thirrje në turmë: "Njerëz, njerëz! në Kremlin! në dhomat e mbretit! / Shko! thur qenushin e Borisovit! Njerëzit, duke mbështetur thirrjen, "nxiten në turmë" me fjalët: "Thur! Stoke! Rroftë Dimitri! / U shuaftë familja e Boris Godunov!”

Burimi: Shkurtimisht të gjitha kryeveprat e letërsisë botërore. Komplote dhe personazhe. Letërsia ruse e shekullit të 19-të / Ed. dhe komp. V. I. Novikov. - M. : Olimp : AKT, 1996. - 832 f.

Dhomat e Patriarkut. Manastiri Chudov

“Njerëzit ende do të ulërijnë dhe do të qajnë,

Moska. Shtëpia e Shuisky. gosti

Pushkin i thotë Shuisky se nipi i tij dërgoi një lajmëtar nga Krakovi me lajme: djali i të tmerrshmit, Dmitry, dyshohet se është gjallë, tashmë ka arritur të vizitojë dhomën e mbretit dhe ai i premtoi se do ta ndihmonte. Shuisky nuk ka dyshim se ky është një mashtrues dhe beson se njerëzit nuk duhet të dinë për këtë lajm.

Godunov udhëzon djalin e tij, rekomandon zgjedhjen e Shuisky si këshilltarin e tij dhe emërimin e Basmanov si komandant të trupave. Ato përfshijnë djemtë, shenjtorët, patriarkun, mbretëreshën dhe princeshën. Djemtë betohen për besnikëri ndaj carit të ri. Riti i tonsure fillon mbi njeriun që po vdes .

Vendi dhe koha e veprimit

Vlerësimi i ritregimit

Njerëzit para katedrales po diskutojnë se Grigory Otrepyev është anatemuar dhe "ata tani po i këndojnë kujtimin e përjetshëm princit " . Godunov del nga kisha dhe budallai i shenjtë Nikolka që qan i kthehet, duke u ankuar se "Fëmijët e vegjël ofendojnë Nikolkën ... Thuaju që t'i vrasin, siç vrave princin e vogël . " Djemtë donin të kapnin budallain e shenjtë, por cari urdhëroi ta linte, duke i kërkuar Nikolkës të lutej për të. Por ai bërtiti pas tij: “Jo, jo! nuk mund të lutesh për mbretin Herod: Nëna e Zotit nuk urdhëron .

Boris do të tërhiqet pak më shumë, <…>

 • Vorotynsky - një princ nga familja Rurik.

Maria, fëmijët e saj Theodore dhe Ksenia - të mbytur nga miqtë e Dmitry False.

 

Përmbledhje e "Boris Godunov"

 • Grigory Otrepiev - një murg i arratisur "nga familja Otrepiev, fëmijë bojar Galician", Pretender (Dmitri i rremë), i cili e quajti veten Tsarevich Dmitry, përmbysi fuqinë e Godunovëve.

Mbreti që po vdes kërkon të mbetet me Teodorin, i drejtohet të birit: I
rrjedh gjak nga goja dhe nga veshët.

Duma Perandorake

Tragjedia e Alexander Sergeevich Pushkin "Boris Godunov" u shkrua në 1824-1825. Në vepër autori përshkroi ngjarjet historike të viteve 1598-1605 që ndodhën në shtetin rus, përkatësisht mbretërimin e Boris Godunov dhe pushtimin e Dmitry I të rremë. Stilistikisht, drama është e afërt me kronikat historike të W. Shakespeare. dhe i përket drejtimit letrar të realizmit.

Gregori i maskuar me zezakët Varlaami dhe Misail janë ulur në një tavernë. Otrepiev pyet zonjën se si të shkojë në Lituani. Papritur, përmbaruesit hyjnë në tavernë me një dekret mbretëror për të gjetur "heretikun e keq" të arratisur Grishka Otrepyev, "kapin dhe varin " . Pasi doli vullnetarisht të lexonte dekretin, Gregori i ndryshon qëllimisht shenjat e përshkruara në shenjat e Varlaamit. Përmbaruesi urdhëron të lidhin të ziun, por mashtrimi zbulohet. Otrepyev nxjerr një kamë nga gjiri i tij dhe shpejt hidhet nga dritarja.

Dhe së fundi, me hirin tuaj

Godunov mëson nga Shuisky për pamjen e mashtruesit Dmitry. Princi paralajmëron Borisin se Tsarevich i rremë mund të ngrejë njerëzit kundër tij. I nervozuar, Godunov pyet Shuisky nëse Dmitry ka vdekur vërtet. Princi është i sigurt për këtë, për më tepër, ai kujton pakorruptueshmërinë e trupit të princit, të cilin ai e vizitoi në katedrale trembëdhjetë vjet më parë.

Ngjarjet e tragjedisë ndodhin në 1598-1605 në Rusi: në Moskë, Krakov, Sevsk.

"Njerëz! Maria Godunova dhe djali i saj Theodore u helmuan me helm. Ne pamë trupat e tyre të pajetë.

  • Bektur Soltobekov

   14/15

  • Anyuta Sarah

   15/11

  • Roman Govorukhin

   14/15

  • Muzg Muzg

   15/12

  • Tatyana Ponomareva

   14/15

  • Tamara Titaeva

   15/11

  • Alexander Tikhoobrazov

   15/12

  • Oksana Kolesnik

   15/15

  • Stas Chernov

   10/15

  • Anastasia Stoletova

   15/15

Sevsk

I mahnitur nga Marina, Grigory organizon një takim të fshehtë me të natën në kopsht dhe i hapet asaj, duke i thënë se ai është një mashtrues. Sidoqoftë, vajza nuk ka nevojë për dashurinë e një murgu të arratisur, ajo dëshiron të bëhet gruaja e Carit të Moskës. Marina fillon të ofendojë Gregorin, premton të tregojë për mashtrimin e tij. I indinjuar, Pretenderi përgjigjet se princi rus nuk ka frikë nga vajza polake. "Më në fund nuk dëgjoj fjalimin e një djali, por të një burri." Marina, duke thënë se ajo nuk do të jetë me Grigory derisa ai të rrëzojë Godunov, largohet.

Gregori arratiset nga manastiri, duke thënë se "ai do të jetë mbret në Moskë " . Ngjarja i raportohet patriarkut, i cili urdhëron të kapet murgu dhe ta dërgojë në një vendbanim të përjetshëm në Manastirin Solovetsky.

Përditësuar më 17 janar 2022

 

Dhomat mbretërore.

 

Testoni njohuritë tuaja për përmbledhjen e tragjedisë së Pushkinit:

Tavernë në kufirin e Lituanisë

Njerëzit janë të tmerruar dhe të heshtur.

 • Misail, Varlaam - lavire të zeza.

Sheshi përballë katedrales në Moskë

Një ritregim i shkurtër i "Boris Godunov" do të jetë i dobishëm për nxënësit e shkollave, studentët dhe të gjithë ata që janë të interesuar për veprat e A. S. Pushkin.

Populli hesht”.

Përndryshe , "gjaku i princit të vogël" Dmitry u derdh kot . Shuisky është i sigurt se Boris Godunov është fajtori për vdekjen e tij.

Gjithçka ndodhi saktësisht siç priste Shuisky: njerëzit filluan t'i luten Godunovit të kthehej në fron. Pas një mendimi të shkurtër, Boris pranon, mbledh djemtë dhe ata betohen për besnikëri ndaj carit.

 • Nikolka është një budalla i shenjtë.
 • Boris Godunov - Cari rus, vrasësi i Tsarevich Dmitry (djali i Ivanit të Tmerrshëm).

Pasi pushtoi Sevsk, Pretender merr në pyetje fisnikun e robëruar nga Moska dhe mëson se në Moskë Godunov do të ekzekutojë të gjithë ata që thonë diçka për Dmitrin e rremë. Duke hedhur ushtrinë e tij prej 15,000 trupash kundër ushtrisë ruse prej 50,000 trupash, Pretender pëson një disfatë të plotë. Pasi shpëtoi për mrekulli, ai dhe një bandë e njerëzve me të njëjtin mendim fshihen në pyll.

Në një mbledhje të dumës mbretërore, ata diskutojnë se Pretender ka kapur Chernigov. Cari u kërkon djemve dhe patriarkut të shpëtojnë qytetin, duke ofruar të sillnin eshtrat e Dmitry në Kremlin, në mënyrë që të gjithë të shohin se tsarevich ka vdekur. Megjithatë, Shuisky këshillon ta shtyjë këtë për momentin, duke u paraqitur vullnetarisht për të folur vetë me njerëzit.

Teodori dhe Ksenia janë në paraburgim. Njerëzit që u gjendën para mureve janë të indinjuar: "Babai ishte një horr dhe fëmijët janë të pafajshëm . " Bojarët me tre shigjeta hyjnë në shtëpinë e Godunov. Ka një zhurmë, tingujt e një zënke, një ulërimë. Dyert hapen, Mosalsky shfaqet në verandë:

 • Babai i Pimen, një kronist, ishte i pranishëm në Uglich gjatë vrasjes së Tsarevich Dmitry.

Moska. Dhomat mbretërore

"Ai ishte ulur në fron dhe papritmas ra -

Pushkin i drejtohet popullit me lajmin për vdekjen e Boris Godunov. Princi u bën thirrje njerëzve të betohen për besnikëri ndaj Dmitrit: "Puthni kryqin për sundimtarin e ligjshëm . " Nga foltorja dikush bërtiti “Njerëz, njerëz! në Kremlin! në dhomat e mbretit! Shkoni! thur qenushin e Borisovit! dhe njerëzit, të zhurmshëm, shkuan në Kremlin.

Personazhe të tjerë

Grigory është gati të bashkojë forcat ruse dhe lituaneze për të rrëzuar Godunovin. Mashtruesi i premton jezuitit Chernikovsky të nënshtrojë të gjithë kishën ruse në Vatikanin, t'ua dorëzojë Donin Kozakëve dhe të hakmerret për mizoritë e Godunov njerëzve të tjerë me mendje të njëjtë.

Gregori është i mërzitur që nuk ka parë pothuajse asgjë në jetën e tij, ndërsa Pimen mori pjesë në beteja dhe pa "oborrin e Gjonit" . Murgu fillon të pyesë Pimen për jetën e tij dhe mëson se ai ishte në Uglich në kohën e vdekjes së Tsarevich Dmitry. Nëse Dmitry do të kishte mbijetuar, ai do të kishte të njëjtën moshë si Grigory.

Kalaja e Voivode Mniszka në Sambir.

Vendi i ekzekutimit

Oferta

21 dhjetor 1604. Rrafshin afër Novgorod-Seversky

Gjithsej vlerësimet e marra: 4631.

Unë, vetëm unë do t'i përgjigjem Zotit për gjithçka ... "

Kremlini. Shtëpia e Borisovit

Përmbledhje e "Boris Godunov"

Vlerësimi mesatar: 4.5

Në faqen tonë mund të lexoni një përmbledhje të "Boris Godunov" nga Pushkin kapitull pas kapitull, do të jetë i dobishëm kur përgatiteni për një mësim ose për ditarin e një lexuesi.

konkluzioni

konkluzioni

1603 (kanë kaluar 4 vjet nga ngjarjet e mëparshme). Natën. Qeli në Manastirin e Mrekullisë.

Dhe cili është rezultati?

Rreth punës

At Pimen, ulur përballë llambës, po mbaron kronikën, Gregori fle pranë tij. Duke u zgjuar, murgu thotë se për të tretën ditë ka të njëjtën ëndërr: si e shikon Moskën nga një lartësi, njerëzit nga poshtë e drejtojnë me të qeshur dhe nga frika dhe turpi ai bie poshtë.

Gjithsej vlerësimet e marra: 4631.

Princat Vorotynsky dhe Shuisky po diskutojnë për faktin se Boris Godunov dhe motra e tij janë "të mbyllura" në manastir për një muaj tashmë, "duke lënë gjithçka të kësaj bote" dhe kjo ka shkaktuar trazira në Moskë. Sidoqoftë, sipas Shuisky:

Pushkin informon Basmanovin se Dmitry i rremë ofron të shkojë në anën e tij, për të cilën Basmanov do të marrë "gradën e parë në mbretërinë e Moskës " . Basmanov përgjigjet se ai tashmë është betuar për besnikëri ndaj Theodore dhe e di që Dmitry është një mashtrues. Pushkin shpjegon se fuqia e Pretenderit është në opinionin e popullit dhe i kërkon atij të mendojë për propozimin.

personazhet kryesore


“Tani do të mbretërosh me të drejtë.

Boris Godunov - vdes papritmas, para vdekjes së tij udhëzon djalin e tij Theodore.

Në veprën Boris Godunov, Pushkin ngre një sërë çështjesh të rëndësishme në lidhje me natyrën e pushtetit - si pushtetin e popullit ashtu edhe dominimin tiranik të një personi. Shembulli i jetës së Boris Godunov tregon tragjedinë e pushtetit: cari donte të mirën për popullin e tij, por ai mund të arrinte ndikim vetëm me gjakderdhje. Megjithatë, populli nuk e pranoi regicidin. Në fund të punës, sundimtari i ri bën të njëjtën gjë: vret trashëgimtarët e Godunov. Njerëzit më në fund e kuptojnë se nuk ishte një trashëgimtar i ofenduar që erdhi në fron, por një vrasës i jetimëve. I tmerruar “populli hesht”.

Prano kurorën me përulësi dakord,

 

 • Theodore (Fyodor), Ksenia janë fëmijët e Boris Godunov.
 • Basmanov, Pushkin, Mosalsky - djem.

 

Lartësia e betejës. Rusët ikin nën sulmin e forcave të Pretenderit. Kapitenët e ushtrisë lituaneze flasin për Dmitrin e rremë si një "dëshpërim të dëshpëruar" .

4.5

Pse jeni të heshtur? bërtisni: Rroftë Car Dimitri Ivanovich!

Grigory Otrepiev - pas vrasjes së Maria dhe Theodore Godunov, ai shpallet mbret, duke e quajtur veten Dmitry, djali i Ivanit të Tmerrshëm.

Testi i tragjedisë

Pas "bisedës së tij të preferuar" - komunikimit me magjistarin - Godunov reflekton se ai tashmë ka mbretëruar për vitin e gjashtë dhe "magjistarët premtojnë ditë të fuqisë së qetë" , por nuk ka lumturi në shpirtin e tij, asgjë nuk e kënaq atë. Godunov ndau arin me njerëzit, siguroi punë, ndërtoi banesa të reja, por njerëzit nuk ishin mirënjohës ndaj carit për atë që kishte bërë: "fuqia e gjallë është e urryer për turmën, ata dinë të duan vetëm të vdekurit . " Arsyeja e vërtetë e mundimit mendor të carit qëndron në dhembjet e ndërgjegjes: "Po, ai në të cilin ndërgjegjja është e papastër është i dhimbshëm . "

Përmbledhje

 • Marina Mnishek është e dashura e Grigory Otrepyev, i cili dinte për mashtrimin e tij.

Krakov. Shtëpia e Vishnevetsky.

20 shkurt 1598 Dhomat e Kremlinit.

Mbreti është i shqetësuar që Dmitri i rremë, megjithë humbjen, mblodhi përsëri ushtrinë. Godunov nuk është i kënaqur me djemtë. Ai dëshiron të emërojë si guvernator Basmanovin e talentuar, por jo të lindur mirë. Disa minuta pas bisedës së tyre, mbreti sëmuret:

 • Shuisky - një princ nga familja Rurik, shërbeu nën Boris Godunov, "një oborrtar dinak".

Një përmbledhje e tragjedisë së Pushkinit "Boris Godunov" kapitull pas kapitull do ta ndihmojë lexuesin të marrë parasysh jo aq konfliktet e brendshme të heronjve, sa marrëdhëniet midis carit dhe subjekteve të madhërisë së tij.

personazhet kryesore

 • Boris Godunov - Car rus, i cili konsiderohej vrasësi i Tsarevich Dmitry (djali i Ivanit të Tmerrshëm).
 • Grigory Otrepyev është një murg i arratisur. Një mashtrues që e deklaroi veten Tsarevich Dmitry.
 • Shuisky është një fisnik. Princi nga familja Rurik. Shërbeu nën Boris Godunov.

Personazhe të vogla

 • At Pimen është një kronist. Dëshmitar i vrasjes së Tsarevich Dmitry.
 • Theodore, Ksenia - fëmijët e Boris Godunov.
 • Vorotynsky - një princ nga familja Rurik.
 • Basmanov, Pushkin, Mosalsky - djem.
 • Marina Mnishek është e dashura e Grigory Otrepyev.
 • Nikolka është një budalla i shenjtë.
 • Misail, Varlaam - lavire të zeza.

 

Dhomat e Kremlinit (1598, 20 shkurt)

Midis princave Vorotynsky dhe Shuisky ka një dialog mbi temën e izolimit të Boris Godunov dhe motrës së tij në manastir. Ka një muaj që janë mbyllur dhe nuk lejojnë askënd të hyjë. Qyteti është i shqetësuar. Populli është i shqetësuar. Çdo ditë, nën dritaret e manastirit, njerëzit mblidhen në grupe me një kërkesë për të marrë fronin, të trashëguar nga Boris pas vdekjes së Car Fyodor Ioannovich.

Princat tashmë kanë thyer kokën në kërkim të një përgjigjeje për pyetjen se si mund të kapnin mbretërinë nga Borisi i palindur. Shuisky i tradhton Vorotynsky një sekret të tmerrshëm. Në vdekjen e vëllait të vogël të carit, Tsarevich Dmitry, askush tjetër përveç Godunov nuk është fajtor.

Sheshi i Kuq

Nëpunësi suprem shkon te populli me një fjalim për miratimin e vendimit të Dumës. Për herë të fundit, ata synojnë të shkojnë nesër në mëngjes me të gjithë vendbanimin e Moskës dhe përsëri t'i luten Borisit me një kërkesë për të marrë fronin.

Maiden Field, Manastiri Novodevichy

U dëgjuan lutjet e njerëzve. Boris i dëgjoi kërkesat e tyre, duke rënë dakord të merrte fronin. Njerëzit morën një psherëtimë të lehtësuar. Rroftë Car Boris!

Dhomat e Kremlinit

Godunov merr sundimin. Vorotynsky ngre përsëri temën e vrasjes së Tsarevich Dmitry, por Shuisky pretendon se nuk e ka idenë se për çfarë bëhet fjalë.

Natën. Qelia në Manastirin e Mrekullisë (1603)

Në qelinë e Manastirit të Mrekullisë, kronisti Pimen përfundon së shkruari librin e tij të legjendave. Një murg i ri, Grishka Otrepyev, e ndau natën me të në qelinë e tij. Duke u zgjuar, ai ndan me Pimen një ëndërr të çuditshme, të cilën nuk e sheh për herë të parë. Në një ëndërr, ai ngjitet në një kullë të lartë. Prej saj mund të shihni të gjithë Moskën, me një shikim. Njerëzit poshtë qeshën me të. Gregori bie nga kulla dhe zgjohet.

Otrepiev e ka zili Pimen, jetën e tij të trazuar. Ndryshe nga ai, ai nuk pa asgjë. Pimen tregon historinë e vrasjes së Tsarevich Dmitry, të cilën ai e dëshmoi. Grigory dhe Dmitry janë në të njëjtën moshë. Tani Dmitry do të ishte në të njëjtën moshë me të. Një plan filloi të formohej në kokën e Gregorit.

Dhomat e Patriarkut

Grishka Otrepiev ikën nga manastiri, duke lënë një shënim lamtumire, përmbajtja e të cilit zbret në faktin se ai duhet të jetë mbret në Moskë.

Patriarku është i zemëruar. Ai urdhëron të gjejë Gregorin dhe ta dërgojë si dënim në Solovki.

Dhomat mbretërore

Mbreti mbyllet në dhomën e tij të gjumit me një magjistar tjetër. Pas largimit të magjistarit, Boris është në ndjenja të frustruara. Ai reflekton për jetën e tij. Gjashtë vjet mbretërim, por nuk i sollën fuqinë e lumturisë së duhur.

Ai dukej se bënte gjithçka për njerëzit. I ushqeu të varfërit, u siguroi punë, i lau me ar, ndihmoi në ndërtimin e shtëpive, por njerëzit nuk i vlerësojnë veprat e mira. Ata nuk janë mirënjohës për atë që kanë bërë. Ai nuk arriti të fitonte dashurinë e njerëzve.

Dhimbjet e ndërgjegjes nuk e lejojnë Borisin të jetojë në paqe. Ai kujton gjithnjë e më shumë Tsarevich Dmitry të vrarë. Djemtë gjakatarë janë vazhdimisht para syve të mi.

 

Tavernë në kufirin e Lituanisë

I veshur me lecka, Gregori me endacakët Misail dhe Varlaam kalojnë kohën në një tavernë në kufirin e Lituanisë. Ai pyet pronarin e ndërmarrjes se si të shkojë në Lituani. Gruaja paralajmëron se të gjitha rrugët janë të bllokuara. Kërkohet një i arratisur. Grishka e kupton që bëhet fjalë për të.

Përmbaruesit hyjnë me një dekret mbretëror në dorë, të cilin nuk e lexojnë dot për shkak të analfabetizmit. Grishka merr përsipër të shprehë atë që ishte shkruar, por ndryshon tekstin e letrës, në të cilën përshkruheshin shenjat e tij. Tani, sipas tij, i arratisuri ishte imazhi i pështymës i Varlaamit, por trapi nuk ishte një gafë. Ai e kuptoi se Gjergji ishte dinak. Ai e kap letrën. Duke kuptuar që ai ishte i ekspozuar, Otrepyev tërheq një kamë nga thellësia e gjirit të tij dhe hidhet nga dritarja.

Moska. Shtëpia e Shuisky

Në shtëpinë e Vasily Shuisky, një festë është një mal. Të ftuarit në top pinë për shëndetin e Boris Godunov. Pasi pret që të ftuarit të largohen, Shuisky tërhiqet me djalin Pushkin për një bisedë delikate. Pushkin thotë se thashethemet po qarkullojnë në qytet për gjoja të mbijetuarin mrekullisht Tsarevich Dmitry. Ashtu si, pasi kishte marrë mbështetjen e mbretit, ai shkon në Rusi për të kërkuar fronin e babait të tij. Atëherë Godunov nuk do të jetë i lumtur.

Dhomat mbretërore

Godunov dëgjon thashethemet për një mashtrues që është shfaqur. Princi paralajmëron rrezikun. Populli mund të rebelohet kundër mbretit. Godunov është nervoz. Ai vetë fillon të dyshojë në vdekjen e Dmitry. Shuisky siguron mbretin se ai e pa personalisht trupin e princit. Boris është në agjitacion të madh. Më në fund ai e kuptoi pse kishte ëndërruar për një foshnjë të vrarë për trembëdhjetë vjet rresht.

Krakov. Shtëpia Vishnevetsky

Në shtëpinë e Vishnevetsky, Grigory gjen një qasje për të gjithë, duke tërhequr gjithnjë e më shumë mbështetës në anën e tij. Ai premton të përmbushë të gjitha dëshirat e tyre. Tingëllojnë dolli për nder të mashtruesit. Të gjithë janë gati për shëtitje.

Kalaja e Voivode Mniszka në Sambir

Gregori u detyrua të qëndronte për tre ditë në kështjellën e vojvodës Mniszka. Në ballo ai takon vajzën e tij Marina. Vetë vajza i bën takim në rrugicën e blirit, duke kujtuar shpifjet e të atit, që të mos i mungojë në dorë një dhëndër kaq fitimprurës.

Natën. Kopshti. Shatërvani

I dehur nga bukuria e Marinës, Gregori iu hap asaj. Ai i rrëfen vajzës se nuk është djali i Ivanit të Tmerrshëm, por një mashtrues i thjeshtë. Marina nuk i pëlqeu kjo kthesë. Dashuria e një murgu të arratisur nuk është kufiri i ëndrrave të saj. Ajo e kërcënon se do t'u tregojë të gjithëve të vërtetën. Gregori i thotë se nuk ka frikë nga asgjë. Ata më mirë do ta besonin atë sesa atë, një vajzë të zakonshme polake. Asaj i pëlqeu fjalimi i tij. Më në fund dëgjoi fjalët jo të djalit, fjalën e të shoqit. Ajo premton të bëhet gruaja e tij, por vetëm pasi ai të rrëzojë Godunovin nga froni.

Kufiri i Lituanisë

Otrepiev dhe Princi Kurbsky me detashmentet e tyre ende arrijnë të kalojnë kufirin që lidh Rusinë dhe Lituaninë.

 

Duma Perandorake

Në një mbledhje të Dumës mbretërore, ata po diskutojnë me forcë dhe kryesisht bëmat e mashtruesit. Voivode Basmanov premton se do të sjellë personalisht rob Dmitry False te Godunov. Është e nevojshme t'i zbulohet e vërteta popullit sa më parë. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të sillni eshtrat e princit në Moskë, duke vendosur arkivolin në Katedralen e Kryeengjëllit, në mënyrë që të gjithë të mund të verifikojnë personalisht vdekjen e tij.

Shuisky i kërkon mbretit ta shtyjë këtë. Ai premton se do të dalë para njerëzve dhe do të përpiqet t'i qetësojë ata duke thënë të vërtetën.

Rrafshnaltë afër Novgorod-Seversky

Mashtruesi, megjithë numrin e vogël të trupave, fiton mbi ushtrinë ruse. Kjo ndodhi më 21 dhjetor 1604 afër Novgorod-Seversky.

Sheshi përballë katedrales në Moskë

Në katedrale shpallet anatemimi i Gregorit. Jo të gjithë e besonin atë që po ndodhte. Shumë janë të bindur se mashtruesi është me të vërtetë një princ i vërtetë, i cili mbijetoi për mrekulli. Budallai i shenjtë Nikolka shkakton tallje nga fëmijët vendas që u grumbulluan pranë tempullit. Pas shërbimit, Nikolka iu afrua Borisit me një kërkesë për të therur shkelësit, sepse ai e kishte bërë tashmë këtë me princin. Godunov u trondit nga ajo që dëgjoi. Ai i kërkon Nikolkës të lutet për të.

Sevsk

Pranë Sevskut, Dmitri i rremë pyet një të burgosur rus se çfarë po ndodh në Moskë. Prej tij mëson se kushdo që thotë edhe një fjalë për të do të ekzekutohet me urdhër të mbretit. Këtë herë, Gregori nuk arriti të mposht ushtrinë ruse. Ai është plotësisht i mundur. Ai arriti të shpëtonte për mrekulli. Dmitri i rremë ikën, dhe bashkë me të edhe bashkëpunëtorët e tij.

Pyll

Gregori, i kapluar nga keqardhja për kalin që po vdes, e çliron atë nga freri dhe parzmore. Ai dëshiron që kali të vdesë i lirë. Dukej se ai ishte i shqetësuar për kalin e tij, shumë më tepër sesa për ushtrinë e mundur deri në smithereens.

Moska. Dhomat mbretërore

Humbja nuk ndikoi në moralin e Otrepiev. Ai mbledh përsëri një ushtri kundër mbretit. Boris Godunov është nervoz. Ai dëshiron të zëvendësojë guvernatorin e vjetër me një të ri. Papritur, gjatë bisedës, mbreti sëmuret. Gjaku i kaloi nëpër gojë dhe vesh.

Boris ndjen vdekjen e tij. Në ndarje, ai dëshiron të flasë me Teodorin, djalin e tij. Mbreti i jep këshilla dhe udhëzime. Pas fjalëve të ndara, carina, patriarku dhe djemtë erdhën për t'i thënë lamtumirë. Pas kësaj, riti i tonsure kryhet mbi mbretin.

 

Oferta

Në një bisedë me Basmanov, Pushkin i kërkon atij të marrë anën e Dmitry False. Basmanov thotë se nuk do ta bëjë këtë. Ai e di që Dmitri i rremë është një mashtrues. Një arsye tjetër është betimi që i dha Fedorit. Pushkin i shpjegon Basmanovit se fuqia e mashtruesit nuk është në ushtri. Forca e tij është mendimi i njerëzve.

Vendi i ekzekutimit

Në terrenin e ekzekutimit, Pushkin njofton vdekjen e Boris Godunov. Ai i bën thirrje turmës së mbledhur me një kërkesë për t'u betuar për besnikëri ndaj Dmitrit të rremë. Të alarmuar nga lajmi, njerëzit shkojnë në pallat për të shkatërruar trashëgimtarin mbretëror. Basmanov gjithashtu shkeli betimin e dhënë për plagën. Ai shkon në anën e Dmitrit të rremë.

Kremlini. Shtëpia e Borisovit. Roje në verandë

Djali i carit dhe motra e tij Ksenia, së bashku me nënën e tyre u morën në paraburgim. Mendimi i njerëzve ishte i ndarë. Disave u vjen keq për të burgosurit, të tjerë nuk duan të simpatizojnë fëmijët e vrasësit. Djemtë hyjnë në shtëpi me tre harkëtarë. Njerëzit kurrë nuk mund ta marrin me mend qëllimin e vërtetë të vizitës së tyre.

Pak minuta pas mbërritjes së tyre, në shtëpi filluan të dëgjoheshin britma, ulërima dhe sharje. Krejt papritur, gjithçka heshti. Mosalsky shfaqet në prag. Ai u njofton njerëzve të mbledhur pranë mureve se Teodori dhe Ksenia u helmuan me helm. Versioni kryesor i vdekjes së tyre është vetëvrasja.

Ka një heshtje kumbuese në turmë. Ai thërret për të lavdëruar Dmitrin e rremë, por si përgjigje, përsëri hesht.

Së shpejti, komandanti carist Basmanov (shok-luftëtar i të ndjerit Boris Godunov) kalon në anën e Dmitry False. Me tradhtinë e tij, Basmanov i hap rrugën mashtruesit në Moskë.

Pasi ka jetuar për ca kohë në Lituani, Grigory Otrepiev e deklaron veten rus Tsarevich Dmitry dhe deklaron qëllimin e tij për të rrëzuar Boris Godunov. Mbreti lituanez dhe shoqëria e lartë e shtetit polako-lituanez mbështesin Pretenderin (duke besuar se ai është me të vërtetë një princ i vërtetë). Këtu, jashtë vendit, Dmitri i rremë mbledh trupa për të shkuar në Moskë.

Moska. Kremlini. 20 shkurt 1598
Kjo është një përmbledhje e tragjedisë "Boris Godunov" nga A. S. Pushkin: një ritregim i shkurtër i komplotit, vepra në shkurtim.

Car Boris Godunov është i shqetësuar për trazirat e shkaktuara nga False Dmitry. Në Moskë, njerëzit thonë hapur se Godunov është vrasësi i Tsarevich Dmitry. Godunov prezanton masa të ashpra, për shkak të të cilave të gjitha burgjet në vend janë të mbipopulluara. Në prill 1605, Boris Godunov sëmuret papritmas dhe vdes. Djali i tij, Tsarevich Fedor, bëhet car i ri. 

Ndërkaq Car Boris Godunov është në pushtet për të 6-in vit. Ai ndihet i mjerë. Boris beson se ka bërë shumë për njerëzit, por njerëzit ende nuk janë të kënaqur me të. Në mesin e njerëzve ka zëra për përfshirjen e Godunov në vrasjen e Tsarevich Dmitry. Njerëzit i atribuojnë Godunovit edhe vrasjen e njerëzve të tjerë (Car Fjodor dhe motra e Godunov), megjithëse ai nuk ishte i përfshirë në këto vdekje. Boris Godunov gjithnjë e më shumë i drejtohet ndihmës së fallxhorëve dhe magjistarëve për të parashikuar vështirësitë e mundshme, trazirat, etj. Cari është torturuar nga fakti që tsarevich Dmitry i vrarë e ka ëndërruar gjatë gjithë këtyre viteve.

Ky artikull paraqet një përmbledhje të tragjedisë "Boris Godunov" nga Pushkin: një ritregim i shkurtër i komplotit, një dramë e shkurtuar.
Ilustrim

Tragjedia "Boris Godunov" është një nga veprat më të famshme dramatike të poetit të madh A. S. Pushkin.

Një murg i ri Grigory Otrepyev jeton në Manastirin e Mrekullisë. Mentori i tij është murgu-kronikani i vjetër Pimen. Plaku i thotë Grigorit se ai vetë ishte në Uglich në kohën kur u vra Tsarevich Dmitry. Sipas Pimen, kjo vrasje ishte organizuar nga Boris Godunov. I ndjeri Dmitry tani do të ishte rreth 19 vjeç (si dhe murgu Grigory Otrepyev). Duke dëgjuar këtë histori, Grigory vendos për një aventurë: të deklarojë veten Tsarevich Dmitry dhe të largojë Boris Godunov.

fund.

Rrethimi i Boris Godunov, veçanërisht djemtë Shuisky dhe Vorotynsky, e dinë se ai është fajtor për vdekjen e të riut Tsarevich Dmitry. Dmitry ishte vëllai më i vogël i Car Fyodor Ivanovich dhe do të bëhej Cari i ardhshëm. Sipas Shuisky, Godunov urdhëroi që Dmitry të vritej në mënyrë që të zinte vendin e tij në fron. Njerëzit e zakonshëm në Uglich, ku u vra Dmitry, dinë gjithashtu për krimin e Godunov.

Rrugës për në Rusi, Grigory Otrepiev (Dmitri i rremë) po qëndron me mikun e tij, guvernatorin polak Mniszek. Mashtruesi është i dashuruar me vajzën e tij Marina Mnishek dhe dëshiron të martohet me të. I riu i rrëfen Marinës se është një mashtrues. Vajza ndihet e zhgënjyer dhe ndryshon qëndrimin e saj ndaj tij. Sidoqoftë, duke parë presionin dhe besimin e Dmitry False në fitoren e tij, Marina ende vendos të bëhet gruaja e tij.

Shiko:

 

"Boris Godunov".
Më në fund Boris Godunov bëhet car. Sidoqoftë, ai nuk jeton në paqe: Tsarevich Dmitry i vrarë e ëndërron atë gjatë gjithë kohës. Borisin e mundon pendimi për këtë krim.

kratkoe-soderzhanie-boris-godunov-pushkin-pereskaz-sjuzhet-v-sokrashheniiShiko:

 

Njerëzit mblidhen në manastirin ku ndodhet Boris Godunov dhe i kërkojnë të bëhet mbret. Duket se njerëzit e duan Godunovin dhe janë të kënaqur me aktivitetet e tij. Prej disa kohësh, Boris dyshohet se po mendon nëse do ta pranojë ofertën dhe nuk guxon të ngjitet në fron (me sa duket, kjo është vetëm një lëvizje dinake).

16 tetor 1604 

Pasi u arratis nga Moska, Grigory Otrepiev e gjen veten në kufirin e Lituanisë në një tavernë (tavernë). Këtu vihet re nga përmbaruesit mbretërorë, por i arratisuri arrin të largohet prej tyre. Në Lituani, Gregori merr një punë si shërbëtor i princit polak Vishnevetsky.

Karakteristikat e Boris Godunov

Përmbledhje e tragjedisë "Boris Godunov" nga Pushkin: një ritregim i shkurtër i komplotit, një dramë e shkurtuar

Car Fjodor Ivanovich vdiq disa javë më parë, dhe froni mbetet ende i pabanuar. Pretendenti kryesor për fronin është Boris Godunov, mentori (regjenti) i Carit të ndjerë Fyodor Ivanovich.

Pasi morën Moskën, mbështetësit e Dmitry False vrasin Carin e ri Fedor dhe nënën e tij. Dmitri i rremë bëhet mbret. Njerëzit e kuptojnë se cari i ri është i përfshirë në vdekjen e Fedor dhe nënës së tij.

Moska. 1603

Dmitri i rremë drejton trupat në kufirin ruso-lituanez dhe së shpejti rrethon Chernigov. Me pushtimin e tij, ai shkakton trazira në Rusi. 21 dhjetor 1604 Dmitry i rremë fiton betejën afër Novgorod-Seversky (rajoni i Chernigov). Në betejën afër Sevsk (rajoni i Bryansk), Dmitry i rremë humbet një pjesë të konsiderueshme të ushtrisë, por së shpejti mbledh një ushtri të re popullore.

B. Zworykina 


0 replies on “Përmbledhje e Boris Godanov nga Pushkin A.S.”

Nach meiner Meinung lassen Sie den Fehler zu. Schreiben Sie mir in PM, wir werden reden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *