Tërheqjet në jug

Qyteti i Yuzhno-Sakhalinsk i përkiste Japonisë. Ajo u dorëzua sipas Traktatit të Portsmouth pas përfundimit të Luftës Ruso-Japoneze në 1905. Atëherë ishte fshati Vladimirovka. Japonezët i dhanë emrin Toyohara. Pas Luftës së Dytë Botërore, vendbanimi u bë përsëri pjesë e Rusisë, dhe në 1946 u bë qyteti i Yuzhno-Sakhalinsk.

pamjet e yuzhno sakhalinsk

Fillo Ketu

Turistët vijnë këtu. Ata tërhiqen nga pamjet e Yuzhno-Sakhalinsk. Shumë duan të shohin nëse ka mbetur diçka nga kultura e një populli tjetër pasi qyteti pushoi së qenuri i Japonisë. Udhëtarë të tillë duhet ta nisin turneun nga Muzeu i Lore Lore. Ndodhet në kryqëzimin e rrugës Muzeu dhe Avenue Komuniste. Gjëja e parë që ata shohin është ndërtesa e tij. Është bërë në stilin klasik japonez dhe është ndërtuar në vitin 1937. Në përgjithësi, muzeu u themelua në 1896. Pastaj mblodhi koleksionin e parë të ekspozitave. Tani ekspozita përfshin më shumë se 200,000 artikuj. Pasi të njiheni me historinë e Sakhalin dhe Kuriles, mund të shihni pamjet e tjera të Yuzhno-Sakhalinsk.

Pushimi veror

Zgjidhni objektin tjetër për të vizituar në varësi të periudhës së vitit. Në verë, ju mund të shkoni në Parkun e Kulturës dhe Kohës së Lirë. Gagarin. Është unike dhe një nga dhjetë më të mirat në Rusi. Është e pamundur të gjesh diçka të tillë në të gjithë territorin e Lindjes së Largët. Fakti është se ajo u themelua nga japonezët në vitin 1906. Dhe ata dinë shumë për biznesin e parkut. Por edhe pas Luftës së Dytë Botërore, autoritetet patën dorë në ruajtjen dhe pajisjen sa më të mirë të territorit të saj. U ndërtua një sallë kinemaje verore, u vendosën atraksione, stola për pushim, një pistë vallëzimi, kioska me pije joalkoolike. Parku ka gjithashtu një pishinë dhe terrene sportive. Pas vdekjes së një kozmonauti të famshëm sovjetik në vitin 1968, parku mori emrin e tij. Aktualisht, si vendasit ashtu edhe mysafirët e qytetit pëlqejnë të pushojnë këtu. Adresa: rr. për fëmijë, d.1

Qendra Ekspozita

Ndihmoni fushën e futbollit

Stadiumi Kosmos ndodhet në të njëjtin park. Është e dukshme për faktin se megjithëse fusha e saj u bë një arenë për beteja të lavdishme sportive, autoritetet e qytetit nuk nxituan ta përmirësonin atë. Ajo u ndërtua në vitin 1948 në vendin e një piste të mëparshme biçikletash, dhe rindërtimi i saj u krye vetëm një herë - në 1969. Fusha e futbollit kërkon kujdes të veçantë. Sidoqoftë, ky rregull nuk u respektua këtu. Bari nuk u rrit në vend, dhe e gjithë sipërfaqja ishte e mbuluar me vrima dhe gunga. Në fushë mbaheshin rregullisht aktivitete masive, gjatë të cilave iu shkaktuan edhe më shumë dëme. Megjithatë, futbollistët e qytetit kishin kontroll të mirë të topit dhe fituan çmime në kampionate të ndryshme.

Në vitin 1969, Yuzhno-Sakhalinsk ishte menduar të priste një kampionat midis ekipeve të klasës "B", kështu që stadiumi u vendos në mënyrë që ai të zhvillohej. Pas fjalimit, situata filloi të përkeqësohej sërish. Gjithçka vazhdoi derisa në vitin 2014 u mor vendimi për rikonstruksionin e stadiumit. Tani ajo pret ndeshje të shumta futbolli, të cilat zhvillohen në një fushë të re me terren artificial.

muzeu i teknologjisë hekurudhore

E bukur dhe e paarritshme

Cilat pamje të tjera ka në Yuzhno-Sakhalinsk? Ka shumë në këtë qytet. Një prej tyre është fari i Kepit Aniva. Nuk ishte e lehtë për ta ndërtuar atë në këtë vend të paarritshëm - ata nuk mund të dorëzonin materiale ndërtimi. Prandaj, në këtë vend shpesh përplaseshin anije të ndryshme detare. Ishte e nevojshme të ndërtohej një far. Japonezët e bënë këtë kur filluan të zotëronin këtë territor. Nën drejtimin e një arkitekti të njohur, në vitin 1931 u ndërtua një far 31 metra i lartë, i cili është një kullë e rrumbullakët. Shërbehet nga stafi i tij, duke përfshirë 12 persona. Tani fari funksionon automatikisht dhe njerëzit nuk kanë nevojë të jetojnë në të. Fshati Yuzhny, i cili dikur ndodhej afër tij, gjithashtu u shkatërrua.

Vetëm këtu

Udhëtarët që kërkojnë diçka që mund të shihet vetëm në këtë qytet do të interesohen për Muzeun e Teknologjisë Hekurudhore. Këtu ka ekspozita unike. Hekurudha Sakhalin kishte një matës të ngushtë, të ndryshëm nga rrugët e tjera ruse, që do të thotë se pajisjet duhej të përdoreshin, të afta të lëviznin përgjatë saj (kishte karakteristika strukturore). Çfarë ekspozitash ofron për të parë Muzeu i Teknologjisë Hekurudhore? Këto janë një platformë japoneze me dy akse, një borëpastruese me rrotull, një makinë tanku i vitit 1954, një kamionçinë me dy boshte, një borëpastruese Wajima e përdorur në fillim të shekullit të 20-të dhe të tjera. Kërkimi për teknologjinë është ende në vazhdim. Punonjësit e muzeut riparojnë dhe restaurojnë atë që marrin dhe plotësojnë ekspozitën e tyre me ekspozita të reja. Pra tek muzeu, i vendosur në rr. Vokzalnaya d. 55, mund të vini më shumë se një herë.

yuzhno sakhalinsk

Afer qytetit

Tani merrni parasysh tërheqjet natyrore të Yuzhno-Sakhalinsk. Për shembull, mali Bolshevik, 601 metra i lartë, është shumë interesant. Ndodhet dy kilometra larg qytetit. Mund ta ngjitesh me teleferik. Fillimisht është ndërtuar në vitet '70. Një teleferik modern u hap në vitin 2008. Ia vlen një udhëtim në të për të shijuar pamjet e mrekullueshme nga kuverta e vëzhgimit. Këtu vijnë edhe dashamirët e skive. Për ta ka një bazë në shpatet e malit. Dhe ata zbresin prej saj me aeroplanë dhe paragliderë.

fanar kep aniva

Jo vetëm për fëmijët

Dashamirët e natyrës do të pëlqejnë gjithashtu Parkun Zoobotanik, i vendosur në Rrugën Detskaya, 4-a. Klima e Sakhalin nuk mund të quhet e favorshme, megjithatë, kafshët arrijnë të krijojnë kushte të përshtatshme për jetën. Në vitin 1993, ky institucion u vendos në territorin e parkut të kulturës dhe rekreacionit. Më pas për të u nda një ish-kopsht fëmijësh. Vizitorët mund të shohin 500 kafshë, të argëtojnë fëmijët e tyre dhe të argëtohen vetë. Ngjarjet argëtuese zhvillohen në territorin e parkut, ka një kopsht zoologjik përkëdhelish. Fëmijët vijnë këtu jo vetëm për të komunikuar me kafshët. Ata gjithashtu studiojnë natyrën në Klubin e Biologëve të Rinj.

stadium hapësinor

Fëmijëria e punës

Udhëtarët e rinj në Yuzhno-Sakhalinsk do të jenë të interesuar të shohin një tërheqje tjetër - hekurudhën e fëmijëve. Ka një gjatësi prej 2.2 kilometrash dhe ndodhet në parkun me emrin Yu.A. Gagarin. Është ndërtuar në vitin 1954. Kjo u bë në mënyrë që nxënësit e shkollave të mësonin një specialitet të ri.

Fëmijëve do t'ju pëlqejnë edhe shfaqjet që shfaqen në Teatrin e Kukullave. Një nga produksionet e quajtur “Zana e vogël” nuk është larguar nga skena prej 35 vitesh. Teatri ka një kafene dhe një sallë ekspozite. Ajo është e vendosur në Komunistichesky Prospekt, 28-a.

punoni për famë

Për biznesmenët në qytet ka qendra të veçanta biznesi. Për shembull, "Sahintsentr" në rrugën Kommunisticheskaya, shtëpia 32. Është më i madhi jo vetëm në rajonin e Sakhalin, por edhe në Lindjen e Largët. E organizoi në vitin 1990. Në territorin e saj ka banka, zyra, një klinikë ndërkombëtare, një restorant, parking, një qendër ekspozite dhe shumë më tepër, të cilat janë të nevojshme për të ofruar një atmosferë komode dhe moderne biznesi. Pas punës, mund të pushoni në restorant. Ka disa prej tyre në Yuzhno-Sakhalinsk.

Ku është ushqimi i shijshëm?

Për të provuar kuzhinën japoneze, shkoni në restorantin "Toyohara" në rrugën Nevelskogo, 52. Atmosfera komode do t'ju lejojë të shpëtoni nga zhurma e qytetit. Shërbimi këtu është i nivelit të lartë, dritaret ofrojnë pamje të bukur të qytetit. Ai i përshkruar ndryshon nga restorantet me kuzhinë të ngjashme në atë që prodhimet e detit janë minuar në afërsi të ishullit. Kuzhina japoneze mund të shijohet edhe në restorantin Furusato. Pronari i saj është një japonez i cili u zhvendos në këtë qytet në vitet '80. Produktet nga të cilat përgatiten pjatat, ai i blen në Japoni. Ndodhet ne rrugen Lenin 179. Dhe në Rrugën e 2-të Qendrore ka një restorant "Buharin". Këtu kuzhina tashmë është evropiane, ka një menu për fëmijë.

monumentet e qytetit

Pas freskimit, mund të shkoni më tej, të shihni pamjet e Yuzhno-Sakhalinsk. Cili qytet nuk ka një monument të Leninit? Ai është gjithashtu këtu. Mos hezitoni ta vizitoni. Në fund të fundit, personi në nder të të cilit është instaluar është pjesë e historisë së vendit tonë. Për më tepër, në Yuzhno-Sakhalinsk, monumenti u projektua nga skulptori E. Vuchetich.

Ekziston edhe një monument i A.P. Çehov. Është sjellë këtu dhe është instaluar pranë bibliotekës shkencore në vitin 1990. Vetë shkrimtari arriti në ishull në 1890. Monumenti u ngrit në prani të artistëve të Teatrit të Artit në Moskë. Çehov. Në ceremoni mori pjesë Oleg Efremov.

Yuzhno-Sakhalinsk nderon kujtimin e njerëzve që vdiqën gjatë tërmetit në Neftegorsk. Skulptura në formën e blloqeve prej guri qëndron në një piedestal betoni në rrugën Karl Marks. Njerëzit vijnë këtu për të vendosur lule dhe për të kujtuar ata që nuk janë më atje.

park i kulturës dhe rekreacionit me emrin gagarin

Yuzhno-Sakhalinsk ndodhet larg kryeqytetit të vendit tonë. Por njerëzit jetojnë në ishull dhe nuk e humbasin zemrën. Në qytet sillen kafshë ekzotike dhe piktura unike. Shpesh e gjithë kjo tregohet në ndërtesën e Unionit të Artistëve, e cila ndodhet në Rrugën Vokzalnaya, shtëpia 5, dhe për këtë kohë kthehet në një qendër ekspozite.

monumentet arkitekturore dhe historike: Rruga Sakhalinskaya

Një gur për nder të themelimit të fshatit Vladimirovka, me emrin Vladimir Napoleonovich Yantsevich, kreu i rrethit të burgut Korsakov.

Pivzavod është birra më e mirë "Bir" në Japoni dhe në Soçi u bë marka më e mirë e vitit disa vite më parë.

Ura mbi lumin Susuya është një urë japoneze.

Buste:

Golovnin Vasily Mikhailovich - lundërtar rus që eksploroi Sakhalin dhe Ishujt Kuril në 1807-1809. (kryqëzimi i rrugëve Sakhalinskaya dhe Kryukov, busti u ngrit në gusht 1982).

Kruzenshtern Ivan Fedorovich - Navigator rus, kreu i ekspeditës së parë rreth botës të 1803-1806. (kryqëzimi i rrugëve Sakhalinskaya dhe Militseyskaya, busti u ngrit në gusht 1982).

Nevelskoy Genadi Ivanovich - eksplorues rus i Lindjes së Largët, i cili zbuloi pozicionin izolues të Sakhalin në 1849. (kryqëzimi i rrugës Sakhalinskaya dhe Prospekt Mira, busti u ngrit në gusht 1982).

Monument për Koreanët Sakhalin - viktima të militarizmit japonez (territori i D/c Rodina, themeluar më 17 nëntor 1992).

Ndërtesa e gjykatës ushtarake (ish-selia e forcave japoneze të sigurisë, më vonë muzeu i guvernatorit të Karafuto, rr. Nevelskoy 44a, 1908).

Hoteli "Tourist" është ndërtuar në vitin 1973.

Rruga Lenin.

Grupi skulpturor i ushtarëve-roje kufitare për nder të 70-vjetorit të Trupave Kufitare të BRSS (sheshi në kryqëzimin e rrugëve Lenin dhe Kufitare, u hap më 22 maj 1988).

Michinoku Bank është ndërtesa e bankës së parë japoneze në Lindjen e Largët. Në vitin 2002 u mbajt ceremonia e hapjes së zyrës përfaqësuese të bankës, në të cilën morën pjesë presidenti i bankës K. Harada dhe qytetari nderi i Yuzhno-Sakhalinsk, anëtar i bordit të bankës, K. Daidoji.

Hotel Sapporo (ish-Hotel Sakhalin. I autorizuar në janar 1971).

Hoteli Dalnevostok është ndërtuar në vitin 1951.

Shtëpia Byta është ndërtuar në vitin 1980.

Stacioni hekurudhor u rindërtua në vitin 1960, dhe stacioni japonez u ndërtua në vitin 1911.

Kompleksi arkitektonik dhe artistik për nder të atyre që vdiqën gjatë tërmetit në fshatin Neftegorsk, rrethi Okha më 28 maj 1995. U instalua më 28 maj 200 në sheshin e stacionit

Posta kryesore është ndërtuar mbi themelet e postës së vjetër japoneze.

Sheshi Lenin. Monument për V.I. Lenin (autor Vuchetich, instaluar në vitin 1970, lartësia 9 metra).

Kinemaja "Sovkino", e vendosur në ndërtesën e ish-fabrikës japoneze për prodhimin e sake, ku tani ndodhet Sheshi Lenin.

Muzeu i Artit - Ish Banka Koloniale Japoneze, 1930 Një nga ndërtesat e pakta prej guri në Karafuto.

Dram Rajonal Sakhalin. teatri, i vendosur në zonën e bibliotekës aktuale shkencore rajonale që nga viti 1948 në ndërtesën e ish-kinemasë japoneze, të quajtur "Përparimi" në kohët sovjetike. Ndërtesa u dogj.

Shenjë përkujtimore për nder të 300 vjetorit të zbulimit të Ishujve Kuril nga populli rus (sheshi i bibliotekës rajonale, i instaluar më 6 nëntor 1997).

Supermarket "Sakhalin", e ndërtuar në vitin 1963.

K / t Komsomolets - në 1953 u ndërtua nga të burgosurit (në vitin 2005, gjatë punës së riparimit, u gjet një shënim për këtë). Në vitin 2006 përfundoi rikonstruksioni i godinës. Tani në godinën e ish-kinemasë funksionon Qendra Kulturore Rinore.

Avenue Komuniste

(Stalin Avenue), sheshi është krijuar nga të rinjtë e qytetit.

Kinemaja "Tetori" është ndërtuar në vitin 1967.

Busti i Tsapko A.T. - një pjesëmarrës aktiv në luftën për pushtetin Sovjetik në Sakhalin Verior në 1918-1920, kryetar i Komitetit të parë Revolucionar Sakhalin. (sheshi i ndërtesës së administratës, kryqëzimi i Avenue Komuniste dhe Rruga Dzerzhinsky, busti u vendos në gusht 1989).

Sahincenter - e ndërtuar fillimisht në vitin 1990 për administratat rajonale dhe të qytetit sipas projektit të arkitektëve të Leningradit, por si rezultat i ristrukturimit, ndërtesa u pushtua nga zyra të kompanive të ndryshme, përfshirë ato të huaja. Ka edhe dyqane, një kafene të Paqësorit, Banka e Moskës, etj.

Mira Avenue - deri në vitin 1965 quhej Predgornaya dhe u riemërua për nder të 20 vjetorit të fitores ndaj Gjermanisë naziste dhe Japonisë. Prospekt Mira është një nga rrugët më të vjetra në jug të Sakhalin. Ajo u vendos në 1881 nga 120 të dënuar nga posti i Korsakovsky në postin e Naibuchi.

tempujt/manastiret: Katedralja e Ngjalljes së Krishtit. Është hapur dhe ndriçuar më 7 janar 1995 dhe është rindërtuar në vitin 2003 nga kompania Baltika. Ish-guvernatori i rajonit Sakhalin Igor Pavlovich Farkhutdinov dhe ekipi i tij, i cili vdiq në një aksident avioni më 20 gusht 2003, janë varrosur në territorin e katedrales. Memoriali u ngrit më 20 gusht 2004 (Bulevardi i Shën Inocentit, 3). Për momentin në qytet ka 7 kisha ortodokse.

muzetë: Muzeu Rajonal i Lore Lokale Sakhalin u ndërtua në 1937 për muzeun e Guvernatorit Karafuto. Më 6 dhjetor 1896, me urdhër të guvernatorit ushtarak të Sakhalin, gjeneral V.D. Muzeu Merkazin u hap dhe u ndriçua për përdorim të përgjithshëm në Aleksandrovsk-Sakhalinsky.

Ndër krijuesit janë të mërguarit politikë: L.Ya.Shternberg, B.O.Pilsudsky, B.I.Yellinsky, N.S.Lobas dhe përfaqësues të tjerë të inteligjencës vendase. Menaxhimi i muzeut iu besua mjekut R.A. Pogaevsky.

Departamentet:

a) etnografik

b) zoologjike

c) bujqësore, me departamente të pylltarisë dhe zejeve detare

d) mali

e) burgu-teknik.

Në vitin 1905, gjatë Luftës Ruso-Japoneze, muzeu u plaçkit nga japonezët dhe sendet u dërguan në Japoni. Edhe një skelet i madh balene, rreth 30 metra i gjatë, i vendosur në mbështetëse jashtë përgjatë gjithë ndërtesës, ata e çmontuan dhe gjithashtu e morën. Pas përfundimit të Luftës Ruso-Japoneze, ajo u rivendos, por në vitin 1920, kur trupat japoneze erdhën përsëri në Sakhalin Verior, ajo u shkatërrua përsëri.

Në qershor 1925, Komiteti Revolucionar i Sakhalin vendosi të rivendoste muzeun në Aleksandrovsk. Praktikisht është rikrijuar. Sakhalin e Jugut sundohej nga Japonia. Këtu në qytetin e Toyohara (Yuzhno-Sakhalinsk) në 1935 filloi ndërtimi i Muzeut të Guvernatorit Karafuto. Ndërtimi u krye për dy vjet dhe përfundoi në mars 1937. Arkitekti është Yoshio Kaizuka, stili në të cilin është ndërtuar ndërtesa quhet "nihon shumi" - "kurora perandorake". Çati e sheshtë: një kuvertë vëzhgimi, si dhe çatitë mbi të për ndriçim shtesë të sallave të ekspozitës.

Më 1 gusht 1937 u bë ceremonia e hapjes së muzeut. Muzeu punoi 5 muaj dhe në dimër mbyllej, pasi nuk ngrohej.

Më 11 maj 1946, ai u hap për vizitorët si Muzeu Rajonal i Lore Lokale Yuzhno-Sakhalinsk. Punonjësit sovjetikë dhe punonjësit e Muzeut të Guvernatorit Karafuto (Drejtori Yamamoto Toshio) punuan këtu. Gradualisht forcoi marrëdhëniet e muzeut me institucionet shkencore dhe institucionet arsimore. Në vitin 1955 (19 prill), me vendim të komitetit ekzekutiv të Këshillit Rajonal të Deputetëve të Punëtorëve të Sakhalin, Muzeu i Lore Lokale të Qytetit Aleksandër u mbyll dhe të gjitha fondet e tij u transferuan në SOCM.

teatrot: Teatri i Dramës është ndërtuar në vitin 1964. Në vitin 1992 u shndërrua në qendër ndërkombëtare teatrore me emrin A.P. Chekhov. Chekhov ishte në Sakhalin në 1890, ishte i angazhuar në një regjistrim të popullsisë, komunikoi me të dënuarit, ai përshkroi vëzhgimet e tij në librin Ishulli Sakhalin.

atraksionet natyrore: parqet zbavitëse: Një vend i preferuar rekreacioni për njerëzit e Sakhalinit të Jugut është Parku i Kulturës dhe Kohës së Lirë i Qytetit me emrin Yu.A. Gagarin. Parku u krijua në bazë të një urdhri të datës 6 qershor 1946. Hapja e parkut u bë më 7 qershor 1947. Mbjelljet e parkut kthehen pa probleme në bimësinë natyrore të zonës së taigës, sipërfaqja është 90 hektarë. Në vitin 1954, në park u ndërtua e para në vend dhe e vetmja hekurudhë për fëmijë në Lindjen e Largët. Që nga prilli 1968, parku ka marrë emrin e kozmonautit të parë Yu.A. Gagarin, dhe në vitin 1981, skulptura e tij u instalua në hyrje të parkut. Në 1962 dhe 1985 parkut iu dhanë diploma nderi të Ministrisë së Kulturës së Federatës Ruse. Në territorin e parkut ndodhet Liqeni Superior (një pjatë me hieroglifet "Pergu i madh i fëmijëve"), një fushë tenisi, stadiumi Kosmos për 10,000 vende.


0 replies on “Tërheqjet në jug”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *